29 травня 2025 рокусправа № 380/6968/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до 11 Регіональної Військово-лікарської комісії про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до 11 Регіональної військово-лікарської комісії (21018, м. Вінниця, вул. Князів Коріатовичів, 185; ЄДРПОУ 24979848) в якому просить суд:
- визнати протиправними дії 11 регіональної ВЛК щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови ВЛК, оформленої Свідоцтвом про хворобу від 12.01.2024 №58;
- зобов'язати 11 регіональну ВЛК повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови ВЛК, оформленої Свідоцтвом про хворобу від 12.01.2024 №58;
- стягнути з 11 регіональної ВЛК за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією та отримав довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією.
Позивач звернувся до 11 Регіональної військово-лікарської комісії з метою перегляду причинно-наслідкового зв'язку отриманого захворювання згідно свідоцтва про хворобу №58 від 12.01.2024. Також, Позивач не згідний з відмовою у перегляді свідоцтва про хворобу від 12.01.2024 та категорично непогоджується з рішенням Відповідача.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 відкрито провадження у справі № 380/6968/25 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник 11 Регіональної військово-лікарської комісії подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Представник Відповідача вказує про те, що 12 січня 2024 року військово-лікарська комісія НОМЕР_2 провела медичний огляд з метою визначенням ступеня придатності до військової солдата ОСОБА_1 , за результатами якого була винесена постанова військово-лікарської комісії, яка оформлена свідоцтвом про хворобу № 58 від 12.01.2024 року. 1 травня 2024 року Позивач оскаржив свідоцтво про хворобу № 58 від 12.01.2024 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії. 13 листопада 2024 року 11 Регіональна військово-лікарська комісія надала відповідь, у якій зазначила, що вказана постанова військово-лікарської комісії була прийнята відповідно до законодавства.
У відзиві вказано, що під час затвердження Постанови військово-лікарської комісії, оформленої свідоцтвом про хворобу № 58 від 12.01.2024 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії не було надано жодних медичних документів, які б підтверджували, що захворювання Позивача, яке виникло в період безпосередньої участі у бойових діях. Згідно з наданими на розгляд комісії матеріалами, період участі позивача в бойових діях тривав з 23.03.2023 по 30.05.2023. Зазначені в позовній заяві захворювання були діагностовані після завершення участі позивача в бойових діях. У зв'язку з цим відсутні об'єктивні підстави для прийняття постанови військово-лікарської комісії з формулюванням: «Захворювання так пов'язане із захистом Батьківщини». Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Згідно з Довідкою від 19.06.2024 № 2438 про обставини травми колишній стрілець-снайпер аеромобільного відділення аеромобільного взводу аеромобільної роти ОСОБА_1 в період 23.03.2023 по 30.05.2023 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н. п. Білогорівка Лисичанської МТГ Сєвєродонецького району Луганської області на підставі :
- журналу бойових дій військової частини НОМЕР_3 №165/534т від 03.04.2023, №165/674т від 02.05.2023, №165/826т від 02.06.2023;
- витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) №85 від 24.03.2023, №150 від 30.05.2023.
12 січня 2024 року військово-лікарська комісія в/ч НОМЕР_2 провела медичний огляд з метою визначенням ступеня придатності до військової солдата ОСОБА_1 , за результатами якого винесена постанова військово-лікарської комісії, яка оформлена свідоцтвом про хворобу № 58 від 12.01.2024 року.
В п.12 Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва): Вперше діагностований туберкульоз (21.12.2023) верхньої частки лівої легені (інфільтративний). Дестр.-, МБТ-,М-,МГ-, Риф.(0), Кх, Резіст.0, Гіст.0, Ког.4 (2023 рік). Міжхребцевий остеохондроз усіх відділів хребта з больовим синдромом з незначним порушенням функції хребта. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок без порушення кровообігу та функції. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Хронічна двобічна сенсоневральна приглуховатость у вигляді вушного шуму без зниження слуху на обидва вуха при сприйнятті шепітної мови до 6,0 м на обидва вуха. Хронічний гіперпластичний риносинусит, ремісія. Викривлення переділки носа з порушенням носового дихання. Часткова вторинна адентія верхньої щелепи. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.
1 травня 2024 року позивач оскаржив свідоцтво про хворобу № 58 від 12.01.2024 року до НОМЕР_4 РВЛК.
13 листопада 2024 року 11 РВЛК надала відповідь, у якій зазначила, що вказана постанова військово-лікарської комісії була прийнята відповідно до вимог Положення.
Позивач не погоджується з рішенням 11 Регіональної військово-лікарської комісії про відмову у перегляді свідоцтва про хворобу від 12.01.2024 та просить зобов'язати 11 Регіональну військово-лікарську комісію переглянути постанову ВЛК .
Надаючи правову оцінку обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ч.2 ст. 17 Конституції України оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин регулює основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, систему їх соціального та правового захисту, гарантії в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту України.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу». Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване у Мін'юсті України 17.11.2008 за № 1109/15800.
Відповідно до п. 1.1. розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п.1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза це:
- медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до п. 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.
До штатних ВЛК належать:
- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
- ВЛК регіону.
Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Підпунктом 2.3.5. пункту 2.3 розділу І Положення № 402 встановлено, що рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Згідно з п.п. 2.4.4 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Відповідно до п.п. 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Згідно з п.п. 2.4.6 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Відповідно до п.п. 2.4.10 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Разом з тим, згідно з підпунктом 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.
Згідно з п.п. 2.5.11. п.2.5 розділу І Положення № 402 документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Згідно з п.п. 2.8.3 пункту 2.8 розділу I Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Разом з тим, п. 3.3 розділу I Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних ТЦК та СП оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Відповідно до пункту 3.4 розділу I Положення № 402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
З аналізу положень Положення № 402 вбачається, що з метою проведення військово-лікарської експертизи утворюються як штатні, так і позаштатні військово-лікарські комісії, які здійснюють медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.2 розділу І зазначеного Положення, зокрема для визначення ступеня придатності до проходження військової служби. За результатами такого медичного огляду комісія виносить відповідні постанови, які оформлюються у формі свідоцтва про хворобу, довідки військово-лікарської комісії або протоколу засідання ВЛК. До штатних військово-лікарських комісій, зокрема, належать регіональні ВЛК, до повноважень яких входить розгляд скарг на висновки підпорядкованих ВЛК, прийом громадян з питань, що стосуються військово-лікарської експертизи, проведення медичних оглядів військовослужбовців, скасування постанов нижчих за рівнем ВЛК, а також направлення військовослужбовців на повторний або контрольний медичний огляд. Постанови, прийняті регіональними ВЛК, можуть бути оскаржені як до Центральної військово-лікарської комісії, так і в судовому порядку.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема: до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів; військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців, призовників, військовозобов'язаних та резервістів до служби в Десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я; потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.
Згідно з абз. 1 п.1.2 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.
Відповідно до абз. 1 п. 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.
Згідно з п. 6.2 глави 6 розділу II Положення № 402 на військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються: направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14.
Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;
- медична книжка;
- посвідчення особи (військовий квиток);
- фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;
- службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;
- медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).
Крім того на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Згідно з абз.1 п. 6.4 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 у разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров'я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи).
Пунктом 6.6 глави 6 розділу II Положення № 402 передбачено, що військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.
Відповідно до п. 6.8 глави 6 розділу II Положення № 402 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.
Позивач долучив до позовної заяви свідоцтва про хворобу №58, виписку з медичної картки стаціонарного хворого ТБ 09 №СК-000715-2024, виписку із медичної карти стаціонарного хворого №18862/1116, виписку із медичної картки амбулаторного ( стаціонарного) хворого, виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №2024/1318, медичну карту амбулаторного хворого.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.
Відповідно до п. 6.9, 6.10 глави 6 розділу II Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.
Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).
Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
Згідно з пунктом 6.26 глави 6 розділу II Положення щодо військовослужбовців, визнаних непридатними до служби в Десантно-штурмових військах, спецспорудах, до підводного керування танків, до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, відряджень за кордон, у МО тощо, ВЛК одночасно вирішують питання про придатність їх до військової служби за графами I, II, III Розкладу хвороб залежно від військового звання з подальшим затвердженням свідоцтва про хворобу штатною ВЛК.
Відповідно до абз.1 п. 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Згідно з п. 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК. Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.
Відповідно до Наказу Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 № 402 2.4.5. органи військово-лікарської експертизи, а саме ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Згідно з Наказом Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ВЛК регіону має право приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК).
Відповідно до Наказу Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 № 402 на 11 регіональну ВЛК, крім військово-лікарської експертизи, покладені організація та проведення лікарсько-льотної експертизи згідно з цим Положенням Крім того, на 11 РВЛК покладаються: контроль, розгляд, затвердження, незатвердження постанов позаштатних ЛЛК; організація, проведення лікарсько-льотної експертизи у авіаційних частинах, закладах та ВВНЗ, які здійснюють підготовку льотного складу, персоналу з керування безпілотними авіаційними комплексами та управлінням повітряним рухом; розроблення спільно з ЦВЛК методичних рекомендацій з лікарсько-льотної експертизи; прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у осіб, звільнених з військової служби, із числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з льотної роботи.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
Відповідно до п.1.66.-1.67 Порядку № 85 при медичному огляді рядового й начальницького складу метод індивідуальної оцінки придатності до служби в органах внутрішніх справ повинен застосовуватися у кожному випадку. ВЛК враховує спеціальність, підготовку, досвід, вік, фактичну працездатність, освіту, думку керівництва органу внутрішніх справ, лікаря, який лікує, побажання цієї особи, можливість використання на роботі, яка найбільше відповідає стану її здоров?я.
Суд наголошує, що при розгляді справ, предметом яких є оскарження свідоцтво військово-лікарських комісій (ВЛК), його повноваження обмежуються перевіркою дотримання встановленої законом процедури прийняття відповідного висновку. Зокрема, суд уповноважений оцінити, чи було дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регламентують діяльність ВЛК, порядок скликання та проведення засідання комісії, належність складу комісії, дотримання прав особи, що підлягала медичному огляду, а також правильність оформлення результатів розгляду.
Разом із тим, суд не має компетенції підміняти собою медичний орган чи здійснювати самостійну медичну експертизу, в тому числі щодо обґрунтованості медичних висновків, на яких ґрунтується постанова ВЛК. Отже, юридична оцінка судом правомірності дій ВЛК зводиться виключно до перевірки процедури прийняття рішення, а не змісту медичного висновку як такого.
Щодо позовної вимоги щодо визнання протиправними дій щодо неналежного розгляду заяви Позивача про перегляд постанови ВЛК оформленої свідоцтвом про хворобу від 12.01.2024 №58 та зобов'язання повторно розглянути заяву, то суд зазначає таке.
Позивач, як на підставу для повторного розгляду заяви про перегляд постанови ВЛК оформленої Свідоцтвом про хворобу від 12.01.2024 №58 посилається на те, що отримав довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України до 11 Регіональної ВЛК з метою перегляду причинно-наслідкового зв'язку отриманого захворювання. 11 Регіональною ВЛК відмовлено у перегляді свідоцтва про хворобу №58 від 12.01.2024.
13.06.2024 ТОВ начальника 11 Регіональної військово-лікарської комісії скерував листа позивачу №2188 в якому зазначено, що ОСОБА_1 повинен надати завірені належним чином копії: військового квитка, довідку про безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф проти України, довідки ВЛК, виданої під час призову на військову службу та витяг з медичної карти амбулаторного хворого ( форма №027/о), щодо перебування на обліку до 2022 року з приводу захворювання.
13.11.2024 Начальник 11 Регіональної військово-лікарської комісії полковник медичної служби повідомив позивача, що постанова про причинний зв'язок ОСОБА_2 прийнята відповідно до вимог глави 21 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 (зі змінами), оформлена свідоцтвом про хворобу №58, виданим 12.01.2024 року ВЛК військової частини НОМЕР_2 , є дійсною та перегляду не підлягає.
Позивачем не наведено та судом не встановлено протиправних дії 11 регіональної ВЛК щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови ВЛК, оформленої Свідоцтвом про хворобу від 12.01.2024 №58.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та до задоволення не підлягають.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до 11 Регіональної Військово-лікарської комісії про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - 11 Регіональна військово-лікарська комісія (21018, м. Вінниця, вул. Князів Коріатовичів, 185; ЄДРПОУ 24979848).
СуддяКухар Наталія Андріївна