Рішення від 28.05.2025 по справі 360/530/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/530/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в її інтересах адвокатом Пономаренко Надією Володимирівною, до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), поданим в її інтересах адвокатом Пономаренко Надією Володимирівною (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - І відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ІІ відповідач), в якому представник позивача, з урахуванням уточненої позовної заяви від 19 березня 2025 року б/н, просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124 про відмову в нарахуванні та виплаті грошової допомоги;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у вигляді 10 розмірів пенсій.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач з 15 серпня 1986 року по сьогоднішній день працює на посаді вчителя української мови та літератури в Білокуракинському ліцеї Білокуракинської селищної ради Луганської області.

30 листопада 2024 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала заяву на призначення пенсії за вислугу років.

17 грудня 2024 року позивач досягла пенсійного віку - 60 років.

15 грудня 2024 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про надання грошової допомоги у зв'язку з виходом на пенсію за віком. До заяви позивач додала копію трудової книжки, яка підтверджує наявність спеціального педагогічного стажу більше 30 років та факт, що позивач є працевлаштованою, копію паспорту громадянина України, який підтверджує її вік, окрім того в заяві зазначила, що не отримувала ніколи пенсію.

24 грудня 2024 року позивач отримала відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про те, що їй відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з тим, що на день досягнення пенсійного віку за даними Реєстру застрахованих осіб не було підтверджено страховий стаж на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років (відсутні відомості про нараховану заробітну плату та відповідно сплату страхових внесків по грудень 2024 року).

28 грудня 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області зі скаргою, в якій обґрунтувала своє право на отримання грошової допомоги.

Не прийнявши рішення про відмову в призначенні допомоги або рішення про призначення допомоги, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області 13 січня 2025 року надало відповідь, в якій зазначило, що для вирішення питання призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 10 пенсій позивачу необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою про допризначення (перерахунок) пенсії у способи, передбачені пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до якої долучити скановані копії наказу Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр та довідки, виданої вищезазначеною установою, від 26 грудня 2024 року № 216/03-8.

Після аналізу відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала заяву на перерахунок пенсії, до якої долучила довідку з ліцею, в якому вона працює, та наказ.

За принципом екстериторіальності така заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

22 січня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняло рішення № 123750004124 про відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги.

Рішення вмотивоване тим, що позивач звернулась за призначенням пенсії 30 листопада 2024 року, тобто раніше досягнення пенсійного віку, страховий стаж зараховано по 31 серпня 2024 року. На дату звернення за призначенням грошової допомоги у розмірі 10 пенсій (15 січня 2025 року) відсутня інформація про сплату страхових внесків на день досягнення пенсійного віку - 17 грудня 2024 року, а тому підстави для призначення грошової допомоги відсутні.

Представник позивача вважає протиправними рішення та бездіяльність відповідачів та зазначає, що оскільки позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, яке здійснює нарахування та виплату пенсії позивачу, а спірне питання стосується не перерахунку пенсії, то саме цей територіальний орган Пенсійного фонду України має нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу.

Ухвалою від 19 березня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 25 березня 2025 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позовну заяву з додатками, уточнену позовну заяву та ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі отримало в електронному кабінеті 14 березня 2025 року, 20 березня 2025 року та 25 березня 2025 року відповідно, а судом повідомлення про доставлення електронних документів до Електронного кабінету отримано 14 березня 2025 року, 20 березня 2025 року та 26 березня 2025 року відповідно, про що свідчать довідки про доставку електронного документа за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Електронного кабінету учасника процесу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 8 квітня 2025 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідними реєстраційними №№ 9196/2025, 9215/2025 подало відзив на позовну заяву від 8 квітня 2025 року № 1200-0802-7/8348, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування заперечень проти позову ІІ відповідач зазначив, що вперше, 30 листопада 2024 року позивач через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України подала заяву про призначення пенсії за віком, додавши до неї такі документи: трудову книжку серії НОМЕР_1 від 26 серпня 1986 року; диплом серії НОМЕР_2 від 01 липня 1986 року; свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_3 від 16 травня 1989 року; свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_4 від 23 червня 1996 року; заяву від 30 листопада 2024 року про неодержання пенсії від органів Пенсійного фонду Російської Федерації.

Станом на 30 листопада 2024 року ОСОБА_1 досягла віку 59 років 11 місяців 13 днів, працює. Отже, ОСОБА_1 звернулася 30 листопада 2024 року із заявою про призначення пенсії раніше досягнення пенсійного віку (60 років).

Заява від 30 листопада 2024 року розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 5 грудня 2024 року № 123750004124 позивачу з 18 грудня 2024 року призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача на 30 листопада 2024 року згідно з наданими документами та Реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування становить 41 рік 3 місяці 3 дні (страховий стаж враховано відповідно до сплати страхових внесків по 31 серпня 2024 року). При призначенні пенсії страховий стаж заявниці зараховано по 31 серпня 2024 року, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії в Реєстрі застрахованих осіб починаючи з вересня 2024 року відсутні відомості про нарахування заявниці заробітної плати та сплату установою страхових внесків. Стаж, який дає право на призначення грошової допомоги, передбаченої пунктом 7 1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не визначено.

16 грудня 2024 року за вх. № 9974/П-1200-24 ІІ відповідачем зареєстровано звернення позивача ВЕБ-12001-Ф-С-24-201295 від 15 грудня 2024 року, у якому ОСОБА_1 просила надати грошову допомогу у зв'язку з виходом на пенсію за віком. До звернення заявниця додала копію трудової книжки та скановану заяву довільної форми від 13 грудня 2024 року.

Розглянувши звернення від 15 грудня 2024 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян», ІІ відповідач листом від 24 грудня 2024 року № 9863-9974/П-02/8-1200/24 окрім іншого, повідомив заявниці, що одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій не призначено, оскільки на день досягнення пенсійного віку за даними Реєстру застрахованих осіб не було підтверджено страховий стаж на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років (відсутні відомості про нараховану заробітну плату та відповідно про сплату страхових внесків по грудень 2024 рік).

30 грудня 2024 року за вх. № 10419/П-1200-24 ІІ відповідачем зареєстровано звернення позивача ВЕБ-12001-Ф-С-24-208510 від 28 грудня 2024 року, у якому ОСОБА_1 просила зарахувати спеціальний стаж, який надає право на отримання грошової допомоги, нарахувати та виплатити грошову допомогу у вигляді 10 пенсій. До звернення заявниця додала копію трудової книжки, довідку від 26 грудня 2024 року № 216/03-8 та наказ від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр «Про призупинення дії трудового договору», видані Білокуракинським ліцеєм Білокуракинської селищної ради Луганської області.

Розглянувши звернення від 28 грудня 2024 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян», ІІ відповідач листом від 13 січня 2025 року № 316-10419/П-02/8-1200/25 довів до відома заявниці, що для вирішення питання призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 10 пенсій необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою про допризначення пенсії (призначення грошової допомоги) у способи, передбачені пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 24 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до якої долучити скановані копії наказу Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр та довідки, виданої вищезазначеною установою, від 26 грудня 2024 року № 216/03-8.

ІІ відповідач звернув увагу суду на те, що на заяви від 15 грудня 2024 року та від 28 грудня 2024 року, подані в електронній формі, не накладено електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або інших засобах ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Листи ІІ відповідача від 24 грудня 2024 року № 9863-9974/П-02/8-1200/24 та від 13 січня 2025 року № 316-10419/П-02/8-1200/25 мають суто роз'яснювальний характер та не тягнуть для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Вдруге, 15 січня 2025 року ОСОБА_1 через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України подала заяву про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами. До заяви від 15 січня 2025 року позивач додала: довідку від 26 грудня 2024 року № 216/03-8 про роботу в Білокуракинському ліцеї з 31 серпня 1990 року по теперішній час на посаді вчителя; наказ від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр про призупинення з 12 серпня 2024 року дії трудового договору; заяву про призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача від 15 січня 2025 року згідно з вимогами пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 відпрацьована за принципом «єдиної» черги завдань та «єдиної» черги спеціалістів, спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та головним спеціалістом з призначення пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124 позивачу відмовлено в призначенні грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків на день досягнення пенсійного віку.

ІІ відповідач зауважує, що наявність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124 про відмову в призначенні грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не розглядало заяву від 15 січня 2025 року та не приймало жодного рішення відносно заяви позивача від 15 січня 2025 року.

Також ІІ відповідач додатково повідомив суд, що за даними Реєстру застрахованих осіб станом на 7 квітня 2025 року відсутні відомості про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати та сплату установою страхових внесків з вересня 2024 року.

На підставі вищевикладеного, оскільки на день досягнення пенсійного віку в Реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати та сплату установою страхових внесків, нарахувати та виплатити заявниці грошову допомогу, передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підстав не має.

З урахуванням викладеного, ІІ відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали судової справи в електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 30 листопада 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулась з заявою про призначення пенсії за віком.

Відповідно до рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 5 грудня 2024 року № 123750004124 про призначення пенсії за віком позивачу з 18 грудня 2024 року призначено пенсію за віком на загальних підставах згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при наявному страховому стажі 41 рік 3 місяці 3 дні.

Згідно з розрахунком стажу (форма РС-право) до загального страхового стажу позивача зараховано такі періоди:

з 1 вересня 1982 року по 25 червня 1986 року - 3 роки 9 місяців 25 днів (навчання у вищих / середніх навчальних закладах);

з 15 серпня 1986 року по 23 серпня 1988 року - 2 роки 0 місяців 9 днів;

з 22 березня 1989 року по 30 серпня 1990 року - 1 рік 5 місяців 9 днів (догляд за дитиною до досягнення нею 3-го віку);

з 31 серпня 1990 року по 1 квітня 1991 року - 0 років 7 місяців 1 день;

з 2 квітня 1991 року по 31 грудня 2003 року - 12 років 9 місяців 0 днів;

з 1 січня 2004 року по 31 серпня 2017 року - 13 років 8 місяців 0 днів;

з 1 вересня 2017 року по 31 серпня 2024 року - 6 років 11 місяців 19 днів.

Заявою від 13 грудня 2024 року, поданою через вебпортал Пенсійного фонду України 15 грудня 2024 року (ВЕБ-12001-Ф-С-24-201295) у довільній формі, позивач просила ІІ відповідача призначити їй грошову допомогу у зв'язку з виходом на пенсію. До заяви додано копію трудової книжки, яка підтверджує педагогічний стаж позивача.

Листом від 24 грудня 2024 року № 9863-9974/П-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що під час призначення її пенсії за віком одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій не призначено, оскільки на день досягнення пенсійного віку за даними Реєстру застрахованих осіб не підтверджено страховий стаж на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років (відсутні відомості про нараховану заробітну плату та відповідно сплату страхових внесків по грудень 2024 року).

Заявою від 28 грудня 2024 року, поданою через вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-12001-Ф-С-24-208510), позивач повторно звернулась до ІІ відповідача з метою призначення їй грошової допомоги у розмірі 10 пенсій. До заяви додано копію довідки, копію трудової книжки та копію наказу.

Листом від 13 січня 2025 року № 316-10419/П-02/8-1200/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 10 пенсій необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою про допризначення пенсії (призначення грошової допомоги) у способи, передбачені пунктом 1.1 Порядку 22-1, до якої долучити скановані копії наказу Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр та довідки, виданої вищезазначеною установою, від 26 грудня 2024 року № 216/03-8.

Дві вищезазначені заяви розглядались ІІ відповідачем в порядку розгляду звернень громадян, оскільки такі заяви не були підписані кваліфікованим електронним підписом позивача та були оформлені у довільній формі.

15 січня 2025 року позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулась з заявою про допризначення у зв'язку з наданими додатковими документам - заявою про призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій.

До цієї заяви позивач серед іншого додала: трудову книжку, довідку Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 26 грудня 2024 року № 216/03-8 та наказ Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр «Про призупинення дії трудового договору».

Уповноваженим органом Пенсійного фонду України для розгляду заяви про призначення / перерахунок пенсії від 15 січня 2025 року визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124 позивачу відмовлено у призначенні грошової допомоги, оскільки на дату звернення за призначенням грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (15 січня 2025 року) відсутня інформація про сплату страхових внесків на день досягнення пенсійного віку - 17 грудня 2024 року. Додатково позивача повідомлено про необхідність повернення до питання визначення права на грошову допомогу після надходження сплати внесків за грудень 2024 року.

Згідно з записами у трудовій книжці від 26 серпня 1986 року серії НОМЕР_6 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працювала:

у період з 15 серпня 1986 року по 23 серпня 1988 року у середній школі № 8 м. Комунарська вчителем української мови та літератури, що складає 2 роки 0 місяців 9 днів;

у період з 25 серпня 1988 року по 31 серпня 1990 року у Солідарнівській восьмирічній школі Білокуракинського району старшою піонерською вожатою, що складає 2 роки 0 місяців 7 днів;

у період з 31 серпня 1990 року по 31 березня 1991 року у Білокуракинській середній школі на посаді вихователя групи подовженого дня, що складає 0 років 7 місяців 1 день;

у період з 1 квітня 1991 року по 31 серпня 1994 року у Білокуракинській середній школі на посаді заступника директора з виховної роботи, що складає 3 роки 5 місяців 0 днів;

у період з 1 вересня 1994 року по теперішній час у Білокуракинській середній школі, яка в подальшому перейменована у Білокуракинську ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Білокуракинської районної ради, у Білокуракинську ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Білокуракинської селищної ради та у Білокуракинський ліцей Білокуракинської селищної ради Луганської області, на посаді вчителя української мови та літератури, що сукупно по 31 серпня 2024 року складає 30 років 0 місяців 0 днів.

Відповідно до довідки Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 26 грудня 2024 року № 216/03-8 ОСОБА_1 дійсно працює в Білокуракинському ліцеї Білокуракинської селищної ради Луганської області на посаді вчителя української мови з 31 серпня 1990 року (згідно з наказом райвно від 29 серпня 1990 року № 313) по теперішній час.

Наказом Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр «Про призупинення дії трудового договору» наказано:

призупинити з 12 серпня 2024 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану, дію трудових договорів із працівниками Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради, які знаходяться в простої відповідно до наказу від 31 серпня 2023 року № 38 згідно з додатком 1 (пункт 1);

призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин (підпункт 1.1. пункту 1);

дія трудового договору відновлюється за умови прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору в порядку, передбаченому статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (підпункт 1.2. пункту 1).

Згідно з додатком до наказу від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр під порядковим номером 13 значиться ОСОБА_1 - вчитель.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги та заперечення сторін, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 7.1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до абзаців другого, дев'ятого частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Статтею 55 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) визначені окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років.

Право на пенсію за вислугу років мають в тому числі працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку (пункт «е» статті 55 Закону № 1788-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 4 червня 2019 року № 2-р/2019 у справі № 1-13/2018 (1844/16, 3011/16)).

Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191 (далі - Порядок № 1191).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (пункт 4 Порядку № 1191).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення (пункт 6 Порядку № 1191).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1191 виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з 1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах й 2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також 3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV будь-якого іншого виду пенсії.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 17 грудня 1959 року № 1397 затверджено Перелік установ, організацій та посад, робота в яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, до якого включені посади вчителів, вчителів логопедів, логопедів викладачів, педагогів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, педагогів-вихователів, вихователів-керівників (вихователів), завідувачів та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідувачів, їх заступників з навчально-виховної, навчально-виробничої частин або роботі з виробничого навчання, завідувачів навчальною та навчально-виховною частинами у навчальний закладах та дитячих установах: початкові, семирічних, восьмирічних та середніх шкіл, незалежно від їх найменування; школи-інтернати та шкільні інтернати всіх найменувань; школи всіх типів для глухонімих, сліпих, нервових та інших хворих дітей; санаторні, санаторно-лісні та лісні школи, школи та навчальні групи при дитячих санаторіях; школи робочої та сільської молоді, школи для переростків та дорослих; середні загальноосвітні трудові політехнічні школи; середні музичні та художні школи, музичні школи-семирічки, школи музичних вихованців; суворівські, нахімовські та інші військові спеціальні середня школи та училища.

Згідно з розділом 1 «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909, право на пенсію за вислугу років серед інших мають вчителя, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частино загальноосвітніх навчальних закладів.

Відповідно до приміток 2 і 3 до зазначеного Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від відомчої належності закладів і установ; робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:

призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (тут і надалі посилання на норми Порядку № 22-1 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

За правилами пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Відповідно до підпункту 8 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 документи, що підтверджують право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону: трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб. У тих випадках, коли в трудовій книжці або відомостях про трудову діяльність у реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація, що підтверджує роботу на посадах і в закладах, установах державної та комунальної форми власності, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення», від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», додаються уточнюючі довідки закладів, установ або їх правонаступників, інші документи, що підтверджують такі відомості.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, п'ятого-шостого, восьмого-дев'ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Абзацом першим пункту 4.10 Порядку № 22-1 регламентовано, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення/перерахунок пенсії) разом з поданими документами зобов'язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, при поданні особою заяви в паперовій формі перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. У разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.

Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).

Також з норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

У спірних відносинах заява позивача про призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 26 березня 2025 року страхувальники Білокуракинський відділ освіти райдержадміністрації, відділ освіти, культури, молоді та спорту Білокуракинської районної державної адміністрації та Відділ освіти Білокуракинської селищної ради у період з 1 січня 2000 року по 28 лютого 2025 року (окрім липня 2010 року) звітували щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ055Е1 (працівники освіти за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», незалежно від віку), який діє з 5 листопада 1991 року.

Отже, з урахуванням записів у трудовій книжці від 26 серпня 1986 року серії НОМЕР_6 та індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 25 березня 2025 року, ОСОБА_1 працювала на посадах вчителя української мови та літератури та заступника директора з виховної роботи у закладах освіти державної та комунальної форми власності у період з 15 серпня 1986 року по 23 серпня 1988 року, з 1 квітня 1991 року по теперішній час, що сукупно складає більше 30 років, та якого достатньо для призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Щодо призупинення дії трудового договору позивачу, як працівнику Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради, який знаходиться в простої, наказом Білокуракинського ліцею Білокуракинської селищної ради Луганської області від 12 серпня 2024 року № 5-к/тр «Про призупинення дії трудового договору» з 12 серпня 2024 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану, суд зазначає таке.

Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон № 2136-IX) визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 13 Закону № 2136-IX призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин (абзац другий частини першої статті 13 Закону № 2136-IX).

Отже, незважаючи на призупинення з 12 серпня 2024 року дії трудового договору між позивачем та Білокуракинським ліцеєм Білокуракинської селищної ради, позивач має статус працівника зазначеного закладу освіти та відповідно на момент призначення їй пенсії за віком мала статус педагогічного працівника.

В свою чергу, несплата страхових внесків за позивача за період з вересня по грудень 2024 року жодним чином не впливає на право отримання грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.

Оскільки Закон № 1058-ІV не містить вимог, що для призначення спірної допомоги особа має бути звільнена з роботи, факт не звільнення позивача з роботи після призначення пенсії за віком також не впливає на право отримання грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.

Зазначення у підпункті 8 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 в переліку документів, що підтверджують право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону, копії наказу (розпорядження) про звільнення не є вимогою про звільнення особи з роботи. Такий документ надається виключно у разі його наявності.

У зв'язку з тим, що за наслідками судового розгляду суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124 є протиправним та підлягає скасуванню.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у вигляді 10 розмірів пенсій належить відмовити, оскільки заяву позивача про призначення грошової допомоги розглядало Головне управління Пенсійного фонду України в Хмільницькій області і саме на нього у цьому випадку має бути покладено зобов'язання про призначення спірної допомоги.

Разом з цим, позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити призначену допомогу підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії (абзац третій пункту 4.10 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

З наведених положень Порядку № 22-1 слідує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як орган, який засобами програмного забезпечення визначений за принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 січня 2025 року про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, зобов'язаний тільки прийняти рішення за результатами розгляду заяви.

Виплата ж спірної грошової допомоги має здійснюватися територіальним органом Пенсійного фонду України, в якому ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі заяви про призначення / перерахунок пенсії від 15 січня 2025 року, поданої через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплатити ОСОБА_1 таку допомогу.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа мала сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Системний аналіз частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою немайнового характеру (такий правовий висновок про застосування норм Закону № 3674-VI при визначенні розміру судового збору за подання позовної заяви, в якій об'єднано об'єднанні декількох вимог, був зроблений Верховним Судом у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18, від 05 червня 2020 року у справі № 280/5161/19, від 02 вересня 2022 року у справі № 804/2339/17 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 18 листопада 2020 року у справі № 9901/67/20).

З викладеного слідує, що однією позовною вимогою немайнового характеру є:

вимога про визнання протиправним акта як передумова для застосування способу захисту порушеного права - скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення;

вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права - зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо.

Позивачем в позовній заяві заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки означена позовна заява подана до суду в електронній формі через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8).

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджено квитанцією від 13 березня 2025 року за № 7483-1053-1607-4560.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на те, що судом встановлено порушення І відповідачем конституційного права позивача на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій територіального органу Пенсійного фонду України - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд присуджує позивачу понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

За приписами пункту 1 частини першої, частини другої статті 7 Закону № 3674-VI в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, переплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

У зв'язку з цим суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу право звернення до суду із клопотанням про повернення судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом, у розмірі 242,24 грн.

Питання щодо розподілу судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не вирішується, оскільки до ухвалення рішення суду клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу адвоката позивачем не заявлено і суду не надано доказів, які підтверджують розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданий в її інтересах адвокатом Пономаренко Надією Володимирівною, до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ідентифікаційний код 21318350, місцезнаходження: вул. Чекірди Гната, буд. 10, м. Хмельницький, Хмельницький район, Хмельницька область, 29000), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправними рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 123750004124, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі заяви про призначення / перерахунок пенсії від 15 січня 2025 року, поданої через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплатити ОСОБА_1 таку допомогу.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська