Справа № 514/714/25
Провадження по справі № 2-а/514/23/25
27 травня 2025 року с-ще Бессарабське
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області Тончева Н.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування постанови, -
23 травня 2025 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить скасувати постанову №1206 від 10 жовтня 2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Крім того, до позовної заяви додано клопотання про визнання поважними причини пропуску строку та поновлення строку звернення до суду з метою оскарження вказаної постанови. Як вказує ОСОБА_1 в клопотанні про поновлення строку оскарження, оскаржувану постанову він не отримував. Про існування постанови дізнався 16 квітня 2025 року, коли дізнався про арешт його рахунків та звернувся до ДВС, де і отримав копію оскаржуваної постанови.
Перевіривши матеріали позовної заяви, приходжу до висновку про залишення позову без руху з наступних підстав.
Відповідно до п.3, 6 ч.1ст 171 КАС України суддя, після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) (ч.2 ст. 286 КАС України).
Згідно з ч. 6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Так, позивачем пропущено встановлений ч. 2 ст. 286 КАС України десятиденний строк на звернення до суду з адміністративним позовом, так як постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності складено 10 жовтня 2024 року, а позов подано позивачем до суду 23 травня 2025 року.
Як вказує ОСОБА_1 в клопотанні про поновлення строку оскарження, оскаржувану постанову він не отримував. Про існування постанови дізнався 16 квітня 2025 року, коли дізнався про арешт його рахунків та звернувся до ДВС, де і отримав копію оскаржуваної постанови.
Втім, до позову не долучено жодного доказу на підтвердження викладених позивачем обставин.
Тобто, з наданих доказів дійти висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду неможливо.
Частиною 1 ст. 121 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
На разі відсутні підстави для визнання поважними причин пропущення строку на звернення до суду та його поновлення.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З урахуванням викладеного, суд вбачає, що позивачу необхідно усунути недоліки заяви, а саме подати заяву про поновлення пропущеного строку з поданням доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з даним позовом.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до вимог ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, приходжу до висновку про необхідність залишити позов ОСОБА_1 без руху та надати йому десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення вказаних вище недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 169 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачеві десятиденний термін з дня отримання ним даної ухвали суду, для усунення зазначених вище недоліків.
Попередити позивача про те, що у разі не усунення вказаних недоліків позов буде вважатися неподаним та повернутим позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Н.М. Тончева