Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 травня 2025 року Справа№200/2002/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Зеленова А.С., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914210176303 від 07.08.2024 в частині не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2023 по 14.06.2024 та не зарахування до розрахунку середнього заробітку з якого обчислюється розмір пенсії, заробітну плату, яку позивач отримував у період з 01.03.2023 по 14.06.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.08.2024 № 1074 про перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи на посаді пожежного-рятувальника 84 державну пожежно-рятувальної частини 22 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області з 01.03.2023 по 14.06.2024 із зарахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.03.2023 по 14.06.2024 та здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є отримувачем пенсії з 29.03.2014. 01.08.2024 позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням, заява була зареєстрована за № 1074.
Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області своїм листом від 07.03.2025 №11260-5482/Я-01/8-0400/25 надіслало позивачу копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2024 року № 914210176303 про перерахунок пенсії, розрахунок стажу позивача та розрахунок середнього заробітку, а також зазначило, що згідно питання про не зарахування заробітку та стажу з 01.03.2023 по 14.06.2024 повідомляє, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Відповідно до абз. 3 п. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Попередній перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 був проведений 26.05.2023, з урахуванням страхового стажу по 28.02.2023, тому стаж та заробітна плата не були зараховані оскільки після попереднього перерахунку пенсії не пройшло 24 місяці.
Вказує, що рішення пенсійного органу було прийнято 07.08.2024 та враховуючи дату прийняття рішення, позивачем пропущено 6 місячний строк для звернення до суду, але при цьому орган пенсійного фонду діяв не добросовісно та не надіслав копію рішення позивачу, а позивач здійснив додаткових зусиль та надіслав запит до органів пенсійного фонду щодо отримання зокрема копії рішення та лише після цього орган пенсійного фонду 07.03.2025 надіслав позивачу копію оскаржуваного рішення.
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач) від 07.08.2024 № 914210176303 про перерахунок пенсії незаконним та таким що підлягає скасуванню, виходячи з наступного. Позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком з 29.03.2014 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач продовжив працювати після призначення пенсії. Відповідно оскаржуваного рішення, пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 45 років 7 місяців 9 днів (враховано по 28.02.2023 відповідно розрахунку за формою РС-право ), коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 0,45583. Заробітну плату враховано за період роботи по 28.02.2023 (згідно розрахунку заробітку для обчислення), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1.44250. На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії у зв'язку зі звільненням, відповідач прийняв оскаржуване рішення у якому зазначив вид перерахунку: У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 03.07.2024. Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звертається до суду з цим позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2024 визнано поважним причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк; відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому наголосив на відсутності правових підстав для перерахунку пенсії позивача не має. Зазначив, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З 01.04.2023 по пенсійній справі ОСОБА_1 автоматичним способом проведено перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону № 1058 (по стажу та заробітку) за доцільності. Страховий стаж та заробітну плату враховано по 28.02.2023.
Таким чином, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не пройшло 24 місяці, підстави для позачергового врахування стажу та заробітної плата були відсутні, а саме врахування суперечило б положенням ст. 42 Закону 1058.
На підставі особистої заяви від 22.08.2024 № 7951 про взяття на облік ЕПС ОСОБА_1 вивантажено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.09.2024. Тобто позивач вибув з обліку Головного управління та був взятий на облік Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим вимоги позивача щодо повторно розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.08.2024 року № 1074 про перерахунок пенсії (яка по суті є повідомленням про припинення трудової діяльності) є об'єктивно неможливим.
У відповіді на відзив представник позивача вказує, що станом на 01.08.2024 ( звернення позивача з заявою) за позицією відповідача, позивач не мав права на перерахунок, оскільки не відпрацював 24 місяці від попереднього автоматичного перерахунку від 01.04.2023, а вже з 01.04.2025 позивач набув таке право та йому автоматично перерахували зокрема стаж по 30.06.2024, при цьому після 14.06.2024 позивач не працює. Просив відмовити відповідачу у задоволенні відзиву на позовну заяву.
Розглянувши подані представниками сторін документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 з 29.03.2014. На підставі особистої заяви від 22.08.2024 № 7951 про взяття на облік ЕПС позивача зареєстровано на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.09.2024.
01.08.2024 позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням, заява була зареєстрована за № 1074.
Листом від 07.03.2025 №11260-5482/Я-01/8-0400/25 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що за даними електронної пенсійної справи, позивача перебуваєте на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 29.03.2014 отримуєте пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Заява від 01.08.2024 № 1074 про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням була відпрацьована, перерахунок як непрацюючому пенсіонеру проведено. На запит надаємо копії документів: розрахунок стажу, розрахунок заробітної плати для обчислення, протокол призначення пенсії. Згідно питання про незарахування заробітку та стажу з 01.03.2023 по 14.06.2024 повідомляємо, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Відповідно до абз. 3 п. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Попередній перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 був проведений 26.05.2023, з урахуванням страхового стажу по 28.02.2023, тому стаж та заробітна плата не були зараховані оскільки після попереднього перерахунку пенсії не пройшло 24 місяці.
До листа додано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.08.2024 № 914210176303 про перерахунок пенсії, розрахунок стажу позивача та розрахунок середнього заробітку.
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ( далі відповідач ) від 07.08.2024 № 914210176303 про перерахунок пенсії незаконним.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, з 01.04.2023 позивачу автоматичним способом проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (по стажу та заробітку) за доцільності. Страховий стаж та заробітну плату враховано по 28.02.2023.
Позивач є отримувачем пенсії з 29.03.2014, 14.06.2024 позивач звільнився з займаної посади за п. 1 ст. 36 КЗпП України за згодою сторін.
Як встановлено з спірного рішення №914210176303 про перерахунок пенсії (дата перерахунку 01.08.2024), позивачу не зараховано до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2023 по 14.06.2024 та не зарахування до розрахунку середнього заробітку з якого обчислюється розмір пенсії, заробітну плату, яку позивач отримував у період з 01.03.2023 по 14.06.2024.
Відповідно оскаржуваного рішення, пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 45 років 7 місяців 9 днів (враховано по 28.02.2023 відповідно розрахунку за формою РС-право), коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 0,45583.
Заробітну плату враховано за період роботи по 28.02.2023 (згідно розрахунку заробітку для обчислення), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1.44250.
На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії у зв'язку зі звільненням, відповідач прийняв оскаржуване рішення у якому зазначив вид перерахунку: У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 03.07.2024.
Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звертається до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначенні середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Відповідно оскаржуваного рішення, пенсію позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 45 років 7 місяців 9 днів (враховано по 28.02.2023 відповідно розрахунку за формою РС-право), коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 0,45583. Заробітну плату враховано за період роботи по 28.02.2023 (згідно розрахунку заробітку для обчислення), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1.44250.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З аналізу наведених норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Однак за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Як встановлено, що у зв'язку з тим, що після дня призначення позивачу пенсії за віком з 29.03.2014, він продовжував працювати, а з його заробітної плати утримувалися та перераховувалися до пенсійних органів страхові внески.
Проте, під час розгляду заяви позивача від 01.08.2024 про перерахунок пенсії, відповідач протиправно не зарахував до розрахунку середнього заробітку його заробіток з 01.03.2023 по 14.06.2024 та не зарахував до страхового стажу період його роботи з 01.03.2023 по 14.06.2024, що в свою чергу призвело до зменшення коефіцієнту як стажу так заробітку, що суттєво зменшує розмір пенсії позивача.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 42 Закону України №1058-IV, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати після 2014, у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, оскільки позивач з дня призначення пенсії та до дня звільнення 14.06.2024 працював та набував страхового стажу.
Відповідну заяву подано позивачем 01.08.2024 про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням.
Всупереч положенням ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV відповідач з 01.08.2024 розрахував пенсію позивача зі зменшенням коефіцієнту заробітної плати та страхового стажу, оскільки врахував заробітну плату та страховий стаж лише по 28.02.2023, а не по 14.06.2024.
Суд вважає, що пенсіонеру, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі наведених положень Закону №1058-ІV, надано право обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові від 29.06.2022 у справі №160/1052/19 Верховним Судом розглядалось питання визначення коефіцієнта заробітної плати для перерахунку пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжила працювати.
Верховний Суд зазначив, що чинне законодавства не наділяє орган Пенсійного фонду України правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку. Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.10.2017 відповідач повинен був брати до уваги заробітну плату (коефіцієнт), з якої була призначена пенсія.
Суд на підставі частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховує правовий висновок Верховного Суду та вважає, що при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, із врахуванням до страхового його стажу періодів роботи, підлягає застосуванню найбільш вигідний показник індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, з урахуванням вищевикладеного та висновків, викладених у постанові Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача щодо у перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
За встановлених обставин у пенсійного органу відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є здійснення перерахунку пенсії за обраною пенсіонером заробітною платою (доходу), врахованою при обчисленні пенсії.
Отже суд дійшов висновку про наявність підстав для захисту порушеного права в межах заявлених позовних вимог.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №914210176303 від 07.08.2024 в частині не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2023 по 14.06.2024 та не зарахування до розрахунку середнього заробітку з якого обчислюється розмір пенсії, заробітну плату ОСОБА_1 яку він отримував у період з 01.03.2023 по 14.06.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.08.2024 № 1074 про перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи на посаді пожежного-рятувальника 84 державну пожежно-рятувальної частини 22 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області з 01.03.2023 по 14.06.2024 із зарахуванням заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.03.2023 по 14.06.2024 та здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2024.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя А.С. Зеленов