Справа № 686/9924/25
Провадження № 2-о/686/350/25
27 травня 2025 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді - Хараджі Н.В.,
з секретарем судового засідання - Козуляк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в окремому провадженні за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, яка подана та підписана адвокатом Шустером Ярославом Віталійовичем, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому ЦМУМЮ (м. Київ),
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, факту народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Естерсунд, Швеція, дитини жіночої статі (дівчинки) - ОСОБА_2 . Вимоги заяви обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України проживала в м. Сніжне Донецької області, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях України з 2014 року. Після початку російської збройної агресії проти України переїхала до м. Хмельницького, де проживала по АДРЕСА_1 та була зареєстрована як ВПО. Надалі виїхали до м. Естерсунд, Швеція, де у неї ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася дочка ОСОБА_2 , про що податковою службою Швеції в адміністративному реєстрі зроблено запис №1876074393 від 16.12.2024 року, витяг з якого в перекладі на українську мову додається. Згідно даних з адміністративного реєстру податкової служби Швеції №1876074393 від 16.12.2024р. дочка заявниці зареєстрована як ОСОБА_3 . Відомості про батька не зазначені, оскільки ОСОБА_1 не перебуває в зареєстрованому шлюбі. В подальшому ОСОБА_1 звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому щодо проведення державної реєстрації народження дочки ОСОБА_2 та видачі їй свідоцтва про народження. Проте, 29.01.2025 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому листом №104/31.17-47 від 29.01.2025 року було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження. Зі змісту даного листа вбачається, що в проведенні державної реєстрації народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 відмовлено у зв'язку з тим, що така реєстрація вже проведена компетентним органом іноземної держави та зазначено що підставою для державної реєстрації факту народження є рішення суду про встановлення факту народження. Крім того, 23 січня 2025 року Управлінням ДМС України в Хмельницькій області видано ОСОБА_2 , дочці заявниці, паспорт громадянина України для виїзду за кордон копія якого додається. У зв'язку із останнім фактичним проживанням на території України ОСОБА_1 в м. Хмельницькому, а також тим, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон її дочки ОСОБА_2 видано Управлінням ДМС у Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. Грушевського, 87) та з метою проведення державної реєстрації народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 та видачі свідоцтва про народження у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому, то звернення до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із цією заявою є єдиним та належним способом встановлення факту, що має юридичне значення. У зв'язку з чим просила суд встановити факт народження у м. Естерсунд, Швеція ІНФОРМАЦІЯ_1 дочки ОСОБА_2 від матері громадянки України ОСОБА_1 . Відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України по батькові дитини записати « ОСОБА_5 ».
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області заява залишена без руху, надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 21-42025 року заяву прийнято до розгляду, відкрито окреме провадження по справі та призначено судове засідання.
Позивач та його представник, будучи належним чином повідомленні в судове засідання не з'явились, надіслали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю та підтримання заяви про встановлення факту народження дитини.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому ЦМУМЮ (м. Київ), будучи належним чином повідомленим, в судове засідання не з'явився, заяв та клопотань не надсилав.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги про встановлення факту народження дитини, підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно наданої копії перекладу даних з податкової служби Швеції в адміністративному реєстрі зроблено запис №1876074393 від 16.12.2024 року, за яким ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 , стать жіноча, місце народження Естерсунд, Швеція, мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, місце народження Сніжне, Україна. Відомості про батька відсутні.
Згідно копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , стать жіноча, місце народження Швеція.
Згідно відмови у проведення державної реєстрації народження Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому №104/31.17-47 від 29.01.2025 року в проведенні державної реєстрації народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 відмовлено у зв'язку з тим, що така реєстрація вже проведена компетентним органом іноземної держави та зазначено що підставою для державної реєстрації факту народження є рішення суду про встановлення факту народження.
гідно зі ст.121 СК України, права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Як передбачено у ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Статтею 49 ЦПК України передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Статтею 144 СК України передбачено обов'язок батьків зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану та визначено, що реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Відповідно до ст.28 ЦПК України, фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім'я фізичній особі надається відповідно до закону.
При цьому, відповідно до ст.ст.145-147 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків; ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини; по батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.
Як передбачено у ст.21 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного Кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Судом встановлено, що наявної копії витягу з адміністративного реєстру податкової служби Швеції №1876074393 від 16.12.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 , стать жіноча, місце народження Естерсунд, Швеція, мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, місце народження Сніжне, Україна. Відомості про батька відсутні.
Лістом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому №104/31.17-47 від 29.01.2025 року заявниці відмовлено в проведенні державної реєстрації народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку з тим, що така реєстрація вже проведена компетентним органом іноземної держави та зазначено що підставою для державної реєстрації факту народження є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За усталеною практикою Європейського суду з прав людини, стандарт доказування у кримінальних справах має бути вищий, ніж у цивільних (п.38 рішення у справі «Рінгвольд проти Норвегії» від 11.02.2003). Одночасно, застосування надзвичайного та заздалегідь недосяжного стандарту доказування визнавалось порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення у справі «Хамідов проти Росії» від 15.11.2007, «Дюльдін та Кіслов проти Росії» від 31.07.2007).
У справі "J.K. AND OTHERS v. SWEDEN" від 23.08.2016 р. Суд зазначає, що на відміну від кримінального процесу, де основним стандартом оцінки доказів є формулювання «поза розумним сумнівом», у цивільному процесі закон не вимагає цього високого стандарту. Суддя повинен вирішити справу з огляду на баланс ймовірностей. У справах про захист прав та інтересів біженців немає необхідності у тому, щоб суддя був повністю переконаний у правдивості кожного фактичного твердження заявника. Суддя повинен вирішити, чи з огляду на надані докази, а також правдивість тверджень заявника, ймовірно, що вимога цього заявника є достовірною.
Стандарт доказування «баланс ймовірностей» (balance of probabilities), або «переваги більш вагомих доказів» (preponderance of the evidence) притаманний саме приватно-правовим відносинам. За класичним визначенням, цей стандарт тлумачиться як розумний ступінь ймовірності, але менш високий у порівнянні з кримінальним обвинуваченням. На переконання суду, при оцінці доказів у даному випадку підлягає застосуванню саме цей стандарт доказування, який для визнання доведеним існування певної обставини вимагає співставлення наявних доказів, зокрема, у підтвердження існування певного факту та у його спростування, та відповідної оцінки отриманого результату.
При цьому будь-яких доказів у спростування вказаних обставин під час розгляду справи не встановлено. За таких обставин, суд вважає доведеним саме: факт народження у м. Естерсунд, Швеція ІНФОРМАЦІЯ_1 від матері ОСОБА_1 живої дитини жіночої статі.
Відповідно до ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення, крім інших фактів, факту родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 319 ЦПК України передбачено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації народження доньки.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я, документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви в частині встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку народження дитини, видане державним органом України.
Разом з тим, питання щодо походження дитини від батьків та надання дитині прізвища, ім'я та по батькові при розгляді справ даної категорії до компетенції суду не входить, а є компетенцією органів реєстрації актів цивільного стану при виконанні судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7 Закону України «Про громадянство України», ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст.ст. 13, 81, 258, 259, 264, 265, 294, 315, 317, 319 ЦПК України суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, яка подана та підписана адвокатом Шустером Ярославом Віталійовичем, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому ЦМУМЮ (м. Київ)- задовольнити частково.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянка України, уродженка міста Сніжне Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Естерсунд, Швеція, народила дитину жіночої статі.
У задоволенні решти вимог заяви - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт № НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому ЦМУМЮ (м. Київ), код ЄДРПОУ 33282487, місцезнаходження: м.Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 4.
Повне судове рішення складене 27 травня 2025 року.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду Н.В. Хараджа