Справа №: 671/430/25
27 травня 2025 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в складі
головуючої судді Ніколової С.В.,
з участю секретаря судового засідання Хрупайло Т.В.,
за участі прокурора Фурман І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійнювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки,
Виконувач обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки площею 1,2 га кадастровий номер 6820987800:01:001:0085, яка розташована в межах населеного пункту с. Трительники Волочиського району (на даний час Хмельницького району) Хмельницької області. В обґрунтування позову вказав, що відповідно до рішення сесії Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області № 20-28/2017 від 30.06.2017 року “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 » затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,2 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085, яка розташована в межах населеного пункту с. Трительники Волочиського району (на даний час Хмельницького району) Хмельницької області. 31.08.2017 року на підставі вищезазначеного рішення сесії Наркевицької селищної ради зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку. Прокурор зазначає, що наказом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-3284-СГ від 22.02.2017 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Трительницької сільської ради Волочиського району Хмельницької області та передано у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га кадастровий номер 6820987800:03:001:0488. На підставі зазначеного наказу право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку зареєстровано 21.03.2017 року. Надалі ОСОБА_1 на підставі договору купівлі - продажу 25.05.2017 року продав вищевказану земельну ділянку ОСОБА_2 . Прокурор зазначає, що на час отримання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085 ОСОБА_1 вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок даного виду використання. Вказує, що всупереч вимог ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України ОСОБА_1 при зверненні до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області із відповідною заявою не вказав, що раніше використав своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянку для ведення особистого селянського господарства, тому внаслідок незаконної повторної безоплатної приватизації земельна ділянка кадастровий номер 6820987800:01:001:0085 площею 1,2 га неправомірно вибула із комунальної власності. Вказує, що рішення сесії Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області № 20-28/2017 від 30.06.2017 року “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 » є незаконним. Посилаючись на правові позиції Великої Палати Верховного суду просить суд витребувати у відповідача вищезазначену земельну ділянку на користь Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві. У письмовій відповіді на відзив відповідача просить врахувати те, що строк позовної давності не є пропущеним, посилаючись на те, що для органiв прокуратури підстави для звернення до суду виникають не лише з часу встановлення факту правопорушення (як для суб'ектів владних повноважень - органiв державного нагляду (контролю), а після встановлення порушення або загрози порушення інтересів держави та наявностi пiдстав для представництва її інтересів у судi, питання щодо наявності яких вирішуються у кожному конкретному випадку окремо, залежно вiд складності та обсягу отриманих матеріалів, з урахуванням усіх об'єктивних причин. Зазначає, що факт порушених iнтересів держави в даній справі встановлено прокурором 13.02.2025 року після отримання та опрацювання листа Архівного відділу Хмельницької РДА № 04-07/2025/3 вiд 13.02.2025 року. Просить врахувати, що саме з 13.02.2025 у прокурора виникли документально пiдтвердженi, а не засновані на припущеннях, підстави для звернення до суду, які остаточно підтверджені після отримання відповіді з Архiвного вiддiлу Хмельницької РДА. До цього моменту прокуратура не володiла інформацією про порушення інтересів держави під час передачi у власнiсть земельної дiлянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 . В заяві про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085, яку ОСОБА_1 подав до Наркевицької селищної ради, він повідомив, що правом на безоплатну приватизацію земельної дiлянки для ведення особистого селянського господарства він не скористався. Однак, 21.03.2017 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власностi на земельну дiлянку з кадастровим номером 6820987800:03:001:0488 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яку він в подальшому за договором купівлі-продажу від 25.05.2017 року відчужив ОСОБА_2 . Тому, станом на дату прийняття Наркевицькою селищною радою рiшення №20-28/2017 вiд 30.06.2017 року про передачу у власнiсть спірної земельної дiлянки, земельна дiлянка з кадастровим номером 6820987800:03:001:0488 у власностi ОСОБА_1 не перебувала. Щодо посилання відповідача у відзиві на недоведеність обставин, що спірна земельна дiлянка вибула з володіння власника не з його волі іншим шляхом, прокурор зазначає, що земельна ділянка вибула із володіння власника незаконно, оскільки відсутня воля держави щодо незаконного розпорядження земельною ділянкою. Просить позов задовольнити, витребувати земельну ділянку з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085 на користь Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області
Представник Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач ОСОБА_1 подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що позов не визнав, посилаючись на те, що застосування прокурором ст. 388 ЦК України до спірних правовідносимн є безпідставним, оскільки не доведені обставини вибуття спірної земельної ділянки з володіння власника не з його волі іншим шляхом. Зазначив, що відомості Державного земельного кадастру є відкритою інформацією, відомості про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085 площею 1,2 га були внесені до у встановленому законодавсвом порядку 06 вересня 2017 року, тому посилання прокурора на те, що лише з інформації архівного відділу Хмельницької РДА від 13.02.2025 року № 04-07/2025/3 та з інформації з Державного реєстру речових прав йому стало відомо про порушення права Наркевицької селищної ради, не дає відстави вважати, що перебіг строку позовної давності почався саме з цього моменту. Просить суд відмовити в задоволенні позову, застосувавши наслідки спливу строку позовної давності, розгляд справи просить проводити у його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши і дослідивши письмові докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно припису ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до п. “б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Встановлено, що відповідно до рішення сесії Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області № 20-28/2017 від 30.06.2017 року “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 » затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1,2 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085, яка розташована в межах населеного пункту с.Трительники Волочиського району (на даний час Хмельницького району) Хмельницької області (а.с. 22).
31 серпня 2017 року на підставі вищезазначеного рішення сесії Наркевицької селищної ради було зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 10).
Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-3284-СГ від 22.02.2017 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Трительницької сільської ради Волочиського району Хмельницької області та передано у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га кадастровий номер 6820987800:03:001:0488 (а.с. 16).
Право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку зареєстровано 21.03.2017 року, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 11).
На підставі договору купівлі - продажу 25.05.2017 року, посвідчений приватним нотаріусом Волочиського районного нотаріального округу Гадайчук Є.А. та зареєстрованого в реєстрі за № 1795, ОСОБА_1 продав ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2 га кадастровий номер 6820987800:03:001:0488 (а.с. 17-18).
Зазначені обставини підтверджуються письмовими доказами у справі, а саме: даними інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 10, 11-13); наказами ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» №22-21586-СГ від 22.08.2016 року та «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» №22-3284-СГ від 22.02.2017 року (а.с. 14, 16); заявою ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21.06.2016 року (а.с. 15), договором купівлі продажу від 25.05.2017 року (а.с. 17-18), інформацією архівного віддлілу Хмельницької РДА від 13.02.2025 року № 04-07/2025/3 (а.с. 19), рішеннями сесії Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області №18-17/2016 від 07.12.2016 року “Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » та № 20-28/2017 від 30.06.2017 року “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 » (а.с. 20, 22), заявою ОСОБА_1 до Наркевицької селищної ради від 14.04.2017 року (а.с. 21), даними Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6820987800:01:001:0085 становить 58458 грн. 17 коп. (а.с. 23), повідомленням про намір здійснення представництва, листом Волочиської окружної прокуратури від 05.03.2025 року; листом Наркевицької селищної ради від 06.03.2025 року (а.с. 24-25, 26, 27).
Наведене свідчить про доведеність обставин про те, що всупереч вимог ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України ОСОБА_1 при зверненні до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області із відповідною заявою від 14.04.2017 року не вказав, що ним раніше було використано право на приватизацію земельної ділянки площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 21).
На час отримання земельної ділянки з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085, яка розташована в межах населеного пункту с.Трительники Хмельницького району Хмельницької області, ОСОБА_1 вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок даного виду використання.
Таким чином, земельна ділянка площею 1,2 га з кадастровим номером 6820987800:01:001:0085 безпідставно вибула із комунальної власності внаслідок незаконного використання ОСОБА_1 права на повторну безоплатну приватизацію земельної ділянки одного виду використання - для ведення особистого селянського господарства.
Згідно із ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Підпунктом 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 170, 326, 374 Цивільного кодексу України право власності на землі на землі комунальної власності належать територіальній громаді, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень міської, селищної, сільської ради відноситься передача земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно положень ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
За змістом ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно приписів ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно, зокрема: вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Оскільки, як зазначено вище, земельна ділянка площею 1,2000 га кадастровий номер 6820987800:01:001:0085 для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах населеного пункту с. Трительники Волочиського району (на даний час Хмельницького району) Хмельницької області, вибула із земель комунальної власності територіальної громади внаслідок незаконного використання ОСОБА_1 права на повторну безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто, поза волею власника земельної ділянки, тому вищезазначена земельна ділянка, підлягає поверненню на користь Наркевицької селищної територіальної громади.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення земельної ділянки, яка незаконно вибула із земель комунальної власності, що незаперечно становить суспільний інтерес. Обґрунтування прокурором наявності підстав для представництва інтересів держави є мотивованим.
Щодо заяви відповідача про застосування строку позовної давності, суд враховує наступне.
Висновки Верховного Суду щодо початку обчислення позовної давності для звернення з віндикаційним позовом є усталеними у практиці Верховного Суду. Так, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 26.11.2019 року у справі №914/3224/16 було вирішено виключну правову проблему щодо застосування статей 256, 261 ЦК України при визначенні початку перебігу позовної давності у правовідносинах, що регулюються статтями 387, 388 ЦК України. За висновками Великої Палати Верховного Суду у наведеній постанові, для визначення моменту виникнення права на позов важливими є як об'єктивні (сам факт порушення права), так і суб'єктивні (особа довідалася або повинна була довідатись про це порушення) чинники.
Також, за висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 04.12.2018 року у справі № 910/18560/16, якщо у передбачених законом випадках у разі порушення або загрози порушення інтересів держави з позовом до суду звертається прокурор від імені органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позовну давність слід обчислювати з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Позовна давність починає обчислюватися з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися прокурор, у таких випадках: 1) прокурор, який звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, довідався чи мав об'єктивну можливість довідатися (під час кримінального провадження, прокурорської перевірки тощо) про порушення або загрозу порушення таких інтересів чи про особу, яка їх порушила або може порушити, раніше, ніж орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; 2) прокурор звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави за відсутності відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту таких інтересів (відповідний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 362/44/17).
У справі, яка розглядається, суд встановив, що прокурор виявив факт протиправного заволодіння земельною ділянкою 6820987800:01:001:0085 13.02.2025 року після отримання відповіді з Архівного відділу Хмельницької РДА. Тобто, саме тоді прокурор дізнався про порушення інтересів держави.
У той же час, законодавство не зобов'язує прокурора або орган місцевого самоврядування/державний орган систематично, на постійній основі відслідковувати та моніторити можливість незаконного вибуття майна з державної/комунальної власності.
За таких обставин відсутні підстави вважати про сплив строку позовної давності, оскільки з позовом про витребування майна прокурор звернувся 14 березня 2025 року, тобто в межах загального строку позовної давності у три роки, а тому вимоги відповідача щодо застосування строку позовної давності задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. ст. 141, 142 ЦПК України судовий збір у розмірі 4542 грн. 00 коп., з яких 3028 грн. 00 коп. - судовий збір за подання позову до суду, 1514 грн. 00 коп. судовий збір за подання заяви про забезпечення позову, підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 77-81, 141, 142, 258-259, 263-265 ЦПК України,
Позов задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 на користь Наркевицької селищної територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області земельну ділянку площею 1,2000 га кадастровий номер 6820987800:01:001:0085, призначену для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах населеного пункту с. Трительники Волочиського району Хмельницької області (на даний час Хмельницького району Хмельницької області).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір в розмірі 4542 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи: Волочиська окружна прокуратура Хмельницької області, ЄДРПОУ 02911102, адреса: Слави, 8, м. Волочиськ Хмельницької обл., 31200; позивач: Наркевицька селищна територіальна громада в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, ЄДРПОУ 04403444, адреса: 31260, вул. Незалежності, 2, селище Наркевичі Хмельницький район Хмельницька область; відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Повне рішення складено 28 травня 2025 року.
Суддя: