"28" травня 2025 р. Справа № 596/614/25
Провадження № 2-а/596/39/2025
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі : головуючого судді Лисюк І.О.,
за участю секретаря судового засідання Туткалюк В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Гусятин за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 №668 від 10.03.2025 року, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , якою його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 34 000 гривень за порушення ним ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Вважає, що оскаржувана постанова складена з порушенням норм матеріального права, не відображає фактичних обставин справи та в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.05.2025, справу передано судді Лисюк І.О..
Ухвалою судді від 05.05.2025 відкрито провадження в справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, про що повідомлено учасників справи.
19.05.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позов, в якому сторона відповідача виклала свої заперечення на позов, посилаючись на те, що 24.02.2025 о 11.00 годині в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Постанови Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (п.47). Постанови Кабінету Міністрів України №560 (п.13) в частині виконання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1/709/1 від 04.02.2025 року була надана відповідь про відсутність військовослужбовця ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем проживання. В той же час військовозобов'язаний ОСОБА_4 був доставлений у ІНФОРМАЦІЯ_3 групою оповіщення 21.02.2025.
Таким чином ОСОБА_1 порушені вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року (п.47) та Постанови Кабінету Міністрів України №560 (п.1.3) в частині виконання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1/709/1 від 04.02.2025 року, чим порушив вимоги ст. 15 ЗУ «Про оборону України», ст.18 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», ст. 38 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», п.32 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року., п. 12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 №560., чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, згідно письмової заяви про розгляд справи у його відсутності, долученої до матеріалів справи, позовні вимоги підтримав повністю, просив про задоволення позовних вимог.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання повторно не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В прохальній частині відзиву клопотав про розгляд справи без участі представника відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, заслухавши вступне слово сторони позивача, дослідивши письмові докази, подані сторонами в справі, приходить до наступного.
За змістом ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на адресу Васильковецької сільської ради поступило Розпорядження ТВО Начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 за № 1/709/1 від 04.02.2025р., за формою та відповідно до Додатку 13 Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022р. «Порядок організації та ведення військового рбліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» з метою уточнення облікових даних, визначення ступеня придатності до військової служби здійснити оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно наведеного списку про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 та забезпечити їх прибуття 24 лютого 2025 року о 10:00 за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідній графі вищевказаного розпорядження № 1/709/1 від 04.02.2025р. ТВО Начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначено: про результати виконання розпорядження поінформувати до 16:00 год. 21 лютого 2025 р.
Згідно інформаційної довідки старости с.Крогулець Васильковецької сільської ради Солонинки І. від 21 лютого 2025 року №47 про виконання розпорядження № 1/709/1 від 04.02.2025, адресована начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковнику ОСОБА_5 , повідомлено про виконання розпорядження про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно наведеного списку, що проживають у с. Крогулець.(а.с.27)
На підставі відповіді № 47 від 21.02.2025 та акту оповіщення військовозобов'язаного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 № 56 від 21.02.2025, складеного комісією до складу якої входять: староста с. Крогулець - Солонинка Ігор, головний спеціаліст - ОСОБА_6 , депутат - Іван Мимрик на час оповіщення ОСОБА_4 - відсутній за місцем проживання/реєстрації.(а.с.29)
Як встановлено, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 668 від 10 березня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а саме: порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 34 000,00 грн.
Як вбачається із змісту оскаржуваної Постанови № 668 від 10 березня 2025 року, 24.02.2025 року о 11.00 годині в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 року (п. 47), Постанови КМУ №560 (п. 13) в частині виконання розпоряджень ТЦК та СП. Відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1/709/1 від 04.02.2025 року була надана відповідь про відсутність військовозобов'язаного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за місцем проживання. В той же час військовозобов'язаний ОСОБА_4 був доставлений у ІНФОРМАЦІЯ_2 групою оповіщення 21.02.25 року.
Положеннями ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
Як встановлено, в оспорюваній постанові відсутні посилання на докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення, оскільки неможливо однозначно стверджувати, що на час оповіщення ОСОБА_4 був чи міг бути дома, а ті обставини, що ОСОБА_4 був доставлений у ІНФОРМАЦІЯ_2 групою оповіщення не спростовують факт відсутності його за місцем проживання/реєстрації в момент відвідування комісією будинку, де він проживає.
Вказані докази жодним чином не спростовані відповідачем.
Інших доказів на підтвердження наявності в діях позивача адміністративного правопорушення суду не надано.
Сама лише постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 10 березня 2025 року не є доказом вчинення адміністративного правопорушення, а лише рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з частиною другою статті 77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, в адміністративних справах щодо оскарження рішень та дій суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його вини. Така презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Недоведена вина прирівнюється до невинуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Судом вживалися заходи щодо витребування матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, у якій було винесено оскаржувану постанову. Проте представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 доказів доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення не надав.
Суд наголошує, що сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення, за відсутності доказів на підтвердження викладених у ній обставин, не може свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення. Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 квітня 2018 року у справі № 338/1/17.
Таким чином, судом встановлено відсутність в діях позивача ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, а саме порушення вимог постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 року (п. 47), Постанови КМУ №560 (п. 13) в частині виконання розпоряджень ТЦК та СП. Відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1/709/1 від 04.02.2025 року була надана відповідь про відсутність військовозобов'язаного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за місцем проживання, в зв'язку з чим суд вважає постанову по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП незаконною та такою що підлягає скасуванню.
Як встановлено, відповідачем не доведено також правомірності процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Так, за приписами частини першої статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Аналіз наведених вище правових положень дає можливість дійти висновку, що про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення особа повідомляється не пізніше як за три доби до дати розгляду справи. В процесі розгляду справи особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право користуватися правами передбаченими статтею 268 КУпАП.
Закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.
При цьому обов'язок повідомляти особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три днів до дати розгляду справи. Обов'язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа.
В матеріалах справи також відсутні докази інформування позивача про про місце і час розгляду справи, розгляд якої відбувся 10.03.2025 або докази, які б свідчили про ухилення останнього від отримання повідомлення про час та місце розгляду справи.
Так, як слідує із оспорюваної постанови, графи «копію постанови отримав», «копію постанови вислано поштовим звязком особі, щодо якої її винесено», не заповнені.
Суд вважає, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 не була дотримана процедура притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, внаслідок чого останній був позбавлений прав, передбачених Конституцією України та КУпАП, зокрема, бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися правовою допомогою. Недотримання процедурних приписів законодавства України про адміністративні правопорушення є ще однією підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення протиправною, наслідком чого є її скасування.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Встановлені обставини, на думку суду, свідчать про винесення оскаржуваної постанови без належного та повного з'ясування всіх обставин справи, з порушенням процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Тому постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Провадження у справі слід закрити на підставі ч. 3 ст. 286 КАС України.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, оцінюючи в сукупності наявні докази, з врахуванням встановленого КАС України обов'язку відповідача доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 10 березня 2025 року слід скасувати, провадженні у справі закрити.
Згідно приписів ст. 289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Зі змісту заяви вбачається, що копію постанови про накладення адміністративного стягнення позивачу під час винесення постанови не вручено. Проте з наданих стороною позивача доказів слідує, що копію постанови позивач отримав 29.04.2025 року засобами поштового зв'язку, а 05.05.2025 року він звернувся до суду щодо скасування оскаржуваної постанови. Тому, суд вважає необхідним поновити позивачу строк на оскарження даної постанови.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Виходячи з вищезазначеної норми чинного законодавства, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 55 Конституції України, ст. ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства, суд,
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_6 ) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, задовольнити.
Постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 по справі про адміністративне правопорушення №668 від 10 березня 2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, скасувати.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП закрити.
Стягнути в користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 (юридична адреса: Код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 28.05.2025.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК