"21" травня 2025 р. Справа № 596/626/25
Провадження № 3/596/294/2025
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Цвинтарна Т.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , одруженого, з середньою спеціальною освітою, працюючого у центрі екстреної медичної допомоги медицини катастроф Тернопільської обласної ради, Теребовлянська станція, Копичинецька підстанція №2, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, за ч.2 ст.51, ч.2 ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 в період з 01.09.2023 по 30.09.2023 діючи умисно, з метою заволодіння чужим майном у вигляді грошових коштів, подав від свого імені заяву про отримання компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним розміщенням ВПО, у якій зазначив неправдиві відомості, внаслідок чого заволодів грошовими коштами в сумі 1417,92 грн., чим вчинив дрібну крадіжку, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.51 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Також, ОСОБА_1 в період з 07.08.2023 по 31.08.2023 діючи умисно, з метою заволодіння чужим майном у вигляді грошових коштів, подав від свого імені заяву про отримання компенсації витрат, що пов'язані з безоплатним розміщенням ВПО, у якій зазначив неправдиві відомості, внаслідок чого заволодів грошовими коштами в сумі 1182,00 грн., чим вчинив дрібну крадіжку, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.51 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Постановою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 21.05.2025 року об'єднано справи про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 № 596/626/25 (провадження № 3/596/294/2025) та справу № 596/627/25 (провадження № 3/596/295/2025) в одне провадження, присвоєно об'єднаним справам №596/626/25 (провадження № 3/596/294/2025).
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав у повному обсязі, про що також подав до суду письмову заяву.
Заслухавши правопорушника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.51 КУпАП стверджується: даними з протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАД №619569 та серії ВАД №619568 від 25.04.2025; копією ухвали Гусятинського районного суду Тернопільської області від 02.04.2025 по справі №596/910/24, згідно якої кримінальне провадження №12024216110000031 про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст.190 КК України закрито, на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з втратою чинності закону, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Санкція ч.2 ст. 51 КК України передбачає накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В силу вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 252 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За даних обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.51 КУпАП, а саме, дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу порушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, за місцем проживання характеризується позитивно, кається у вчиненому, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, тому із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн..
Керуючись ст. ст. 36, 401, ч.2 ст.51, ст.ст.283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень штрафу (ГУК у Терн.обл/тг смт.Гусятин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA518999980313090106000019661; код класифікації доходів бюджету: 21081100) в дохід Держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 ( шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Повна постанова складена 28 травня 2025 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна