Рішення від 15.05.2025 по справі 925/1611/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/1611/24

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави

до відповідачів: 1) Будищенської сільської ради, Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги,42;

2) Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м.Черкаси, вул.Смілянська,131

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),

про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою водного фонду

за участю повноважних представників сторін:

від прокуратури: Куліш А.А. - прокурор відділу, за посадою;

від відповідача-1: участі не брав;

від відповідача-2: Науменко А.О. - за довіреністю;

від третьої особи: Залозний С.М. - особисто, особа встановлена,

Плакущий С.В. - адвокат, за ордером.

Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся в інтересах держави в Господарський суд Черкаської області із позовом до відповідачів: Будищенської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами про:

усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї;

стягнення з відповідачів на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 2422,40 грн.

Ухвалами суду: від 06.01.2025 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 17.02.2025; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів фізичну особу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); від 17.02.2025 - у зв'язку із отриманням повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Черкаської області та евакуацією працівників та відвідувачів суду в безпечне місце проведення підготовчого засідання відкладено на 17.03.2025; від 17.03.2025 - відмовлено у задоволенні клопотання відповідача-1 від 21.01.2025 (вх.суду №1033/25 від 21.01.2025) про залучення до участі у справі Виконавчого комітету Будищенської сільської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-1; закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 16.04.2025; від 16.04.2025 - задоволено клопотання прокурора, оголошено перерву в проведенні судового засідання до 05.05.2025.

Прокурор у позовній заяві (а.с.1), відповідях на відзиви від 28.01.2025 (вх.суду №1406/25 та №1407/25 від 29.01.2025, а.с.152, 159), додаткових поясненнях від 01.05.2025 (вх.суду №6846/25, а.с.233), від 02.05.2025 (вх.суду №68494/25 від 02.05.2025, а.с.240) та у судових засіданнях позовні вимоги підтримав і пояснив, що:

рішеннями Свидівоцької сільської ради: від 27.04.2015 №50-23 - затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок, розроблену Товариством з обмеженою відповідальністю "Геоземпроект" (п.1); переведено земельну ділянку площею 1,6000 га і земель загального користування (штучні водосховища) та земель, не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (інші захисні насадження) до земель не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (угіддя піски) (п.2); зобов'язано виконавців робіт передати технічні документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га /.../ в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок на постійне зберігання в Управління Держземагентства Черкаському районі Черкаської області (п.4); доручено управлінню Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області внести зміни до Державного земельного кадастру у семиденний термін (п.5); від 10.07.2015 №53-20 - надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 , на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у приватну власність для індивідуального дачного будівництва, що знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_2 ; від 08.10.2015 №56-4 - затверджено громадянам проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального дачного будівництва в межах населеного пункту с.Свидівок, розроблених ДП "Укрспецзем", ТОВ "Інститут проектування та землевпорядкування", ФОП Куперман В.Г. та ТОВ "Геоземпроект"; надано громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0834 га (кадастровий номер 7124986000:04:005:0236) у власність для індивідуального дачного будівництва в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 . На підтвердження реєстрації права власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку Черкаським районним управлінням юстиції видано останньому Свідоцтво про право власності № НОМЕР_2 від 25.11.2015 та внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - запис №12205973 від 17.11.2015;

рішення сесії Свидівоцької сільської ради "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" від 08.10.2015 №56-4 в частині відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки, розташовану по АДРЕСА_2 з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га для індивідуального дачного будівництва не відповідало вимогам чинного законодавства (з огляду на незаконну зміну цільового призначення спірної земельної ділянки із земель водного фонду на землі рекреаційного призначення), внаслідок чого спірна земельна ділянка була протиправно передана у приватну власність для потреб індивідуального дачного будівництва. Вказане стало підставою для звернення заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури в Черкаський районний суд із позовом до Свидівоцької сільської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Черкаське регіональне управління водних ресурсів, про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради, визнання недійсними свідоцтва на право власності на земельні ділянки, скасування державної реєстрації права власності;

рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 позов задоволено повністю, зокрема: визнано незаконним та скасовано рішення Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" №56-4 від 08.10.2015, в частині відведення ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок; визнано недійсним свідоцтво на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га №48340815 від 25.11.2015, видане ОСОБА_1 ; скасовано державну реєстрацію права власності, зареєстроване за ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 12205973 від 17.11.2015 року на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с.Свидівок;

постановою Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 у справі №707/1172/18 рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 змінено шляхом його скасування в частині вирішення позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га №48340815 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 ; позовні вимоги заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 , - залишено без задоволення; у решті рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 - залишено без змін;

забезпечуючи реальне відновлення порушеного законного інтересу держави та на виконання рішення Черкаського районного суду від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 (зміненого постановою Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 у цій справі) 24.05.2023 державним реєстратором Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради Гриценко М.О. внесено до державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про припинення права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, площею 0,0834 га, а 26.03.2024 державним реєстратором Виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіною-Богдановою К.О. проведено державну реєстрацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку за Будищенською сільською радою - запис №54298400;

порушення законних інтересів держави полягає у незаконному володінні Будищенською сільською радою земельною ділянкою водного фонду та її реєстрації Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області в Державному земельному кадастрі як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає дійсному цільовому призначенню останньої, є протиправним та позбавляє права територіальної громади с.Свидівок у користуванні і розпорядженні спірною земельною ділянкою;

на запит прокурора від 29.10.2024 за вих.№54-6355вих.24 до Будищенської сільської ради про вирішення питання зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки, з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали її дійсному цільовому призначенню, та реєстрації речових прав на неї за територіальною громадою с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради - саме як земель водного фонду, остання листом від 03.12.2024 вих.№02-17/5382 повідомила, що на черговій сесії Будищенської сільської ради від 29.11.2024 депутатським корпусом рішення "Про розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється" прийнято не було, відповідно зміни цільового призначення спірної земельної ділянки Будищенською сільською радою вживатись не будуть;

припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - "землі рекреаційного призначення" переслідує легітимну мету державного контролю за використанням майна за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду. Отже, державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про її формування, а також скасування державної реєстрації ділянки - є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності. Речові права сільської ради на спірну земельну ділянку виникли усупереч нормам земельного, водного законодавства. Оскільки орган, уповноважений на зміну цільового призначення спірної земельної ділянки - Будищенська сільська рада, та орган, уповноважений на державну реєстрацію земельної ділянки - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області - є відповідачами у справі, то орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади від імені держави у спірних правовідносинах - відсутній. Отже, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі територіальної громади с.Будище Черкаського району;

свідоцтво про право власності на майно (аналогічно як і державний акт на право власності на землю) видається на підставі відповідного рішення уповноваженого органу. Речове право ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку у законний спосіб припинено на підставі рішення Черкаського районного суду у справі №707/1172/18, яким визнано незаконним та скасовано рішення Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" №56-4 від 08.10.2015, в частині відведення ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок. Підставою набуття земельної ділянки у власність із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не свідоцтво про право власності, яке лише посвідчує відповідне право та не має самостійного правового значення. Для вирішення питання про належність права власності на земельну ділянку та для повернення цієї ділянки власнику визнання недійсним державного акта (або свідоцтва про право власності) не є необхідним (постанова Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц).

Відповідач-1 у відзиві на позов від 21.01.2025 (вх.суду №1006/25 від 21.01.2025, а.с.131) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив і пояснив, що:

cпірна земельна ділянка знаходиться на території Будищенської об'єднаної територіальної громади. Згідно із нормами Земельного та Водного кодексів України землі водного фонду можуть перебувати у комунальній формі власності, а саме Будищенської сільської ради. Остання є законним представником територіальної громади с.Свидівок згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" за результатами проведеної адміністративної реформи в Україні. Проте прокурор при формуванні позовних вимог не вказав - в інтересах саме якого органу він подав позовну заяву і хто в кінцевому результаті при винесенні рішення буде розпорядником вказаної земельної ділянки, якщо право комунальної власності буде скасовано;

спірна земельна ділянка належить саме до комунальної власності Будищенської сільської ради та згідно з Генеральним планом с.Свидівок є територією рекреаційного призначення, однак у рішенні Черкаського районного суду у справі №707/1172/18 Генеральний план с.Свидівок не був врахований;

на законодавчому рівні землі рекреаційного призначення були визначені у Земельному кодексі України як окрема категорія земель. Правове регулювання використання земель рекреаційного призначення здійснюється Земельним, Водним і Лісовим кодексами України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища". Землі рекреаційного призначення можуть одночасно належати до інших категорій земель, для яких встановлені обмеження на передачу у комунальну або приватну власність: земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, водного фонду;

у рішенні Черкаського районного суду Черкаської області у справі №707/1172/18 не зобов'язано Будищенську сільську раду змінити цільове призначення спірної земельної ділянки. Відповідно, протиправної бездіяльності Будищенська сільська рада не допускала і спірна земельна ділянка законно віднесена до земель рекреаційного призначення.

Відповідач-2 у відзиві на позов від 21.01.2025 (вх.суду №982/25 від 21.01.2025, а.с.122) та його представник у судових засіданнях пояснив, що:

органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад в силу приписів Закону України "Про місцеве самоврядування" здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності;

об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення уповноваженого органу, за винятком випадків, передбачених законом;

відповідно до ч.1 ст.71 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальні громади, органи та особи місцевого самоврядування самостійно реалізовують надані їм повноваження. Отже, державні кадастрові реєстратори Головного управління не здійснили б реєстрацію земельної ділянки, якби не було відповідних волевиявлень та рішень органів місцевого самоврядування;

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області скасує реєстрацію спірної земельної ділянки у разі відсутності зареєстрованих речових прав та після надходження відповідного звернення.

Одночасно, у відзиві відповідачем-2 заявлено клопотання не покладати судовий збір на Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області за результатами розгляду справи, оскільки відсутня вина відповідача-2.

Третя особа гр. ОСОБА_1 у письмових поясненнях від 26.01.2025 (вх.суду №1219/25 від 27.01.2025, а.с.145), від 29.01.2025 (вх.суду №1438/25 від 29.01.2025, а.с.166) та у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив та вказав, що:

викладена прокурором у позові лінгвістична конструкція щодо визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 , на підставі рішення Черкаського районного суду від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 суперечить постанові Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 цій справі, якою вказане рішення суду першої інстанції змінено шляхом його скасування в частині вирішення позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 ; позовні вимоги заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 - залишено без задоволення;

відповідно до положень ч.10 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, зокрема у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки;

за наявності державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку за ОСОБА_1 , державна реєстрація на цю ділянку за іншою особою може бути здійснена за згодою останнього або судовим рішенням, що набрало законної сили, щодо права власності на нерухоме майно (п.4.18 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №911/3594/17). Відтак, за наявності дійсного свідоцтва від 25.11.2015 №48340815 на право власності на спірну земельну ділянку, виданого ОСОБА_1 , державним реєстратором Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіною-Богдановою К.О. (після спливу трьох років з дати набрання рішенням законної сили - 30.03.2021) було прийняте незаконне рішення від 27.03.2024 №72271203 та зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за Будищенською сільською радою.

Одночасно третьою особою повідомлено, що орієнтовний розмір витрат, які він планує понести на професійну правничу допомогу у зв'язку із розглядом справи, складає 15000,00 грн.

У судовому засіданні 05.05.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - о 12:00 год. 15.05.2025.

Відповідно до ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 15.05.2025 проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

Рішенням сесії Свидівоцької сільської ради від 05.10.2012 №22-6 (а.с.35) погоджено проведення робіт з інвентаризації земель у межах населених пунктів с.Свидівок та с.Сокирно Черкаського району Черкаської області.

На підставі вказаного рішення та договору на виконання робіт від 06.04.2015 №31-13, Товариством з обмеженою відповідальністю "Геоземпроект" проведено інвентаризацію земельної ділянки площею 1,6000 га в адмінмежах с.Свидівок.

Так, згідно з отриманими в ході інвентаризації довідками щодо земельної ділянки площею 1,6000 га, розташованої в адмінмежах Свидівоцької сільської ради (населений пункт):

від Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області від 08.04.2015 №3772/01-16 (а.с.36 зворот) з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) - вказана земельна ділянка складається із лісів та лісовкритих площ (з них інших захисних насаджень) - 0,4117 га; води (з них: штучні водовідведення) - 1,1883 га;

від ДП "Черкаський науково-дослідний інститут землеустрою" від 10.04.2015 №382 (а.с.37) - вказана земельна ділянка обліковується як інші захисні насадження та водосховища. Згідно натурного обстеження ґрунтів, проведеного в квітні 2015 року спеціалістами ДП "Черкаський науково-дослідний інститут землеустрою", встановлено, що на ділянці поширені дерново-слабопідзолисті глинисто-піщані ґрунти (шифр агрогрупи 5б за загальнодержавним номенклатурним списком агровиробничих груп ґрунтів) та сучасні руслові відклади - піски (шифр агрогрупи - 219а). Ґрунти груп 5б та 219а не відносяться до особливо цінних.

За результатами інвентаризації Товариством з обмеженою відповідальністю "Геоземпроект" виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо земельної ділянки площею 1,6000 га в с.Свидівок, Черкаського району, Черкаської області (а.с.34-39) та внесено пропозиції про переведення вказаної земельної ділянки із земель загального користування (води (штучні водосховища) та землі, не надані у власність або постійне користування в межах населеного пункту (ліси та інші лісовкриті площі (інші землі) у землі запасу, вид угідь - піски.

Рішеннями Свидівоцької сільської ради:

від 27.04.2015 №50-23 (а.с.40): затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок, розроблену Товариством з обмеженою відповідальністю "Геоземпроект" (п.1); переведено земельну ділянку площею 1,6000 га і земель загального користування (штучні водосховища) та земель, не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (інші захисні насадження) до земель не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (угіддя піски) (п.2); зобов'язано виконавців робіт передати технічні документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га /.../ в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок на постійне зберігання в Управління Держземагентства Черкаському районі Черкаської області (п.4); доручено управлінню Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області внести зміни до Державного земельного кадастру у семиденний термін (п.5);

від 10.07.2015 №53-20 (а.с.30, п.22) надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 , жителю АДРЕСА_1 , на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у приватну власність для індивідуального дачного будівництва, що знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_2 ;

від 08.10.2015 №56-4 (а.с.27 п.1, 21): громадянам затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального дачного будівництва в межах населеного пункту с.Свидівок, розроблених ДП "Укрспецзем", ТОВ "Інститут проектування та землевпорядкування", ФОП Куперман В.Г. та ТОВ "Геоземпроект"; надано громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0834 га (кадастровий номер 7124986000:04:005:0236) у власність для індивідуального дачного будівництва в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного пункту за адресою: с.Свидівок, вул.Дахнівська;

від 08.10.2015 №56-25 (а.с.43) затверджено генеральний план розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в с.Свидівок по вул.Дахнівській,80, розроблений КПВАВВ "Архбюро" Черкаського району.

Згідно з висновком експерта Державного науково-дослідного Експертно-криміналістичного центру МВС України від 07.07.2017 №19/12-3/13 (а.с.50) за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи на виконання постанови Головного управління Національної поліції України в Черкаській області від 17.01.2017 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.03.2016 за №12016250000000103, - земельна ділянка з кадастровим номером 712486000:04:005:0236: розташована на березі Кременчуцького водосховища на території Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту за адресою: вул.Дахнівська, с.Свидівок, Черкаський район, Черкаська область; проведеним порівнянням геодезичних координат установлено, що спірна земельна ділянка повністю знаходиться в межах 100 метрової технічно-експлуатаційної зони гідротехнічної споруди Будище-Свидівської захисної дамби.

Черкаською місцевою прокуратурою з метою вивчення питання щодо наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру під час відведення у власність громадянам земельних ділянок для потреб індивідуального дачного будівництва за рахунок земель водного фонду, відведених для будівництва і обслуговування Кременчуцького водосховища, направлено запити про відповідність містобудівної документації, якою передбачена можливість здійснення індивідуального дачного будівництва на земельних ділянках в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, вимогам законодавства, і отримано відповіді:

від Міськрайонного управління у Черкаському районі та м.Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 14.03.2018 №10-23-0.222-273/120-18 від 14.03.2018 (а.с.105) - що згідно з формами №6-зем "Звіту про кількісні характеристики земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" земельна ділянка з кадастровим номером 712486000:04:005:0236 обліковувалась в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного пункту, як землі загального користування вид угідь - штучні водосховища;

від Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ Міжрегіонального офісу захисних масивів Дніпровських водосховищ Державного агентства водних ресурсів України від 13.06.2022 (а.с.107) - що Будище-Свидівська дамба загальною протяжністю 16,7 км (інвентарний номер 101305444), 1962 року введення в експлуатацію, знаходиться в оперативному управлінні Черкаського УЗМДВ Дахнівської дільниці. Згідно з паспортом технічного стану споруди - масив розташований на правому березі р.Дніпро в межах Черкаського району Черкаської області, в хвостовій частині Кременчуцького водосховища. З заходу його обмежує р.Вільшанка, зі сходу - зближуючий з р.Дніпро виступ четвертої тераси. У зв'язку з тим, що при проектуванні дамби використовувалися високі елементи рельєфу місцевості - вона розділена на 4 ділянки. По капітальності споруда відноситься до ІV класу. Довжина дамби - 16,7 км. І Ділянка (ПК0+00 до ПК56+80) - починається від північно-західного схилу Мошногірського мису, до якого вона примикає у с.Будище та закінчується у східного краю с.Лозівок. Протяжність 5,68 км. Захищає с.Будище і с.Лозівок. Відмітка гребеня дамби - 84,5 м.; ІІ Ділянка (ПК3+03,8 до ПК5+23,8) - дамба протяжністю 0,220 км між населеними пунктами Лозівок і Єлізаветовка, проходить по мису Дніпра. Відмітка гребеня дамби - 84,25 м. Захищає с.Єлизаветівка; ІІІ Ділянка (ПК0+00 до ПК67+00) - довжина 6,7 км. Відмітка гребеня - 83,75 - 83,5 м. захищає с.Свидівок; ІV Ділянка (ПК67+00 до ПК107+00) 0 довжина - 4,0 км. Відмітка гребеня дамби - 83,0 м. Починається в західній частині с.Дахнівка. Відповідно до Записки Українського відділення Всесоюзного державного проектного інституту "Гідроенергопроект" по відводу земель під будівництво Будище-Свидівської дамби (захисної споруди від затоплення та підтоплення Будище-Свидівського масиву, розташованого в Черкаській області на правому березі Кременчуцького водосховища) - дамба розташована на чотирьох окремих ділянках (зокрема дільниця №3 - розташований між с.Свидівок та с.Дахнівка; довжина дамби складає 7 км. Площа відчуження, необхідна для будівництва та експлуатації дамби - 200,0 га). Під кар'єри піску для намиву дамби використовуються ділянки, розташовані з боку Кременчуцького водосховища у вигляді вузьких полос шириною 200-250 м на відстані 300-700 м. Територія відчужувана під кар'єри, безпосередньо дотична до території, відчужуваної під будівництво дамби. Дільниця кар'єрів довжиною 6,0 км розташована в заплаві р.Вільшанка, використовується для намиву першої дільниці дамби, площа відчуження - 350 га; для намиву другої дільниці дамби у с.Єлизаветівка площа відчуження під кар'єри піску - 16,0 га; дільниця кар'єрів довжиною 10,0 км розташована в заплаві р.Дніпро, використовується на намиву 3 і 4 дільниць дамби. Площа відчуження під кар'єри складає 468,5 га. Строки зносу будівель та відселення населення з території, відчужуваної під кар'єри, встановлюються Обласним виконавчим комітетом за домовленістю із будівельною організацією "Гідроспецбуд". На дільниці берегу водосховища у с.Дахнівка між кордонами відчуження території під 3 та 4 дільниці дамби відселення населення проводиться на загальних підставах, як для дільниці незакріпленого берега;

від Державного агентства водних ресурсів України: від 11.10.2016 №8/18387 (а.с.47) - що Будище-Свидівська захисна дамба довжиною 16,7 км (у т.ч. ділянки №3 і 4 - у межах Свидівоцького с/р довжиною 10,8 км) обліковується на балансі Черкаського регіонального управління водних ресурсів Дніпровського басейнового управління водних ресурсів Держводагентства. Відповідно до технічної документації, довжина верхового укосу (від гребеня дамби у бік Кременчуцького водосховища) складає 100-116 м, що є технічно-експлуатаційною зоною і де діяльність регламентується статтями 4 і 85 Водного та 58 Земельного кодексів України. Ширина прибережної захисної суми в межах Кременчуцького водосховища складає 100,0 м (стаття 88 Водного кодексу України). Згідно із ст.89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженою господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних); від 20.08.2018 №4994/9/11-18 (а.с.49) - що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок (зокрема з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, відведена Залозному С.М.), розташованих в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області - Держводагентством та сектором у Черкаській області Держводагентства не погоджувалися;

від Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 08.06.2018 №01-01-24/386 (а.с.42) - що інформація про наявність розробленої та належним чином затвердженої містобудівної документації, якою передбачена можливість здійснення індивідуального дачного будівництва на земельних ділянках в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району в межах населеного пункту, в управлінні відсутня; для відведення зазначених вище земельних ділянок необхідно було розробити і затвердити детальний план території відповідно до норм чинного законодавства; відповідно до п.3 ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється; з огляду на викладене, згадана у запиті містобудівна документація не відповідає вимогам законодавства в частині порядку її розроблення, погодження та затвердження; містобудівною документацією, яка б надавала можливість отримання земельних ділянок - є розробка плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, розглянутого на засіданні архітектурно-містобудівної ради та такого, що пройшов процедуру громадського обговорення щодо врахування громадських інтересів (ст.20, 21 Закону).

23.06.2018 заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури звернувся в Черкаський районний суд Черкаської області із позовом до Свидівоцької сільської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Черкаське регіональне управління водних ресурсів, про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради, визнання недійсними свідоцтва на право власності на земельні ділянки, скасування державної реєстрації права власності.

Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 (а.с.82) позов задоволено повністю, зокрема: визнано незаконним та скасовано рішення Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" №56-4 від 08.10.2015, в частині відведення ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с. Свидівок; визнано недійсним свідоцтво на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № 48340815 від 25.11.2015, видане ОСОБА_1 ; скасовано державну реєстрацію права власності, зареєстроване за ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 12205973 від 17.11.2015 року на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с.Свидівок.

Постановою Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 справі №707/1172/18 (а.с.89) рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 змінено шляхом його скасування в частині вирішення позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га №48340815 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 ; позовні вимоги заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 , - залишено без задоволення; у решті рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 - залишено без змін.

24.05.2023 державним реєстратором Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради Гриценко М.О. на підставі рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 внесено до державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про припинення права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, площею 0,0834 га (а.с. 80 зворот).

26.03.2024 державним реєстратором Виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіною-Богдановою К.О. проведено державну реєстрацію права комунальної власності Будищенської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га, відтак відповідно до статті 122 Земельного кодексу України належним розпорядником спірної земельної ділянки є територіальна громада с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради ОТГ (а.с. 80).

На запити прокурора:

від 29.10.2024 №54-6355вих.24 (а.с. 96) до Будищенської сільської ради про вирішення питання зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки, з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали її дійсному цільовому призначенню, та реєстрації речових прав на неї за територіальною громадою с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради, саме як земель водного фонду, остання листом від 03.12.2024 №02-17/5382 (а.с. 98) повідомила, що на черговій сесії Будищенської сільської ради від 29.11.2024 депутатським корпусом рішення "Про розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється" прийнято не було, відповідно зміни цільового призначення спірної земельної ділянки Будищенською сільською радою вживатись не будуть;

від 23.12.2024 №54-7377вих24 (а.с. 99) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про вжиття заходів щодо зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 на землі водного фонду відповідно до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18, отримано відповідь останнього від 25.12.2024 №10-23-0.2-8875/2-24 (а.с.101) про те, що цільове призначення земельної ділянки комунальної та приватної власності змінюється лише за рішенням сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, а земельної ділянки державної власності - за рішенням органу виконавчої влади, що здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Незаконне володіння Будищенською сільською радою земельною ділянкою водного фонду та її реєстрації Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області в Державному земельному кадастрі, як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає дійсному цільовому призначенню останньої, є протиправним та позбавляє права територіальної громади с.Свидівок у користуванні і розпорядженні спірною земельною ділянкою, - стали підставою для звернення заступника керівника Черкаської окружної прокуратури у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави до відповідачів Будищенської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами про: усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї.

Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси, а також відключення електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричним мережам Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго", у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Щодо статусу прокурора в господарському процесі.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Частиною 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено виключні підстави для представництва прокурором в суді законних інтересів держави - у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц зазначила, що системне тлумачення абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

У справі, що розглядається судом, наявність інтересів держави в особі територіальної громади с.Свидівок полягає в недотриманні органом місцевого самоврядування - Будищенською сільською радою встановленого державою порядку щодо зміни цільового призначення земель та порушенні встановлених обмежень та режиму використання земель водного фонду.

Орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади у спірних правовідносинах, відсутній. Відтак, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі Будищанської об'єднаної територіальної громади.

Аналогічні правові позиції викладені: у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №914/1701/17, де зазначено, що безпосередність звернення прокуратури без зазначення компетентного органу, який здійснює функції держави в спірних відносинах, цілком правомірно обґрунтовується перевищенням міськрадою як органом місцевого самоврядування, що здійснює правомочності власника майна, належного територіальній громаді міста, встановлених законом меж її владних повноважень, а також необхідністю захисту інтересів держави в частині забезпечення права місцевої громади розпоряджатися землею, яка їй належить, що власне і стало підставою для звернення прокурора з цим позовом; у постанові Верховного Суду від 14.07.2020 у справі №487/10132/14-ц - щодо статусу прокурора (як самостійного позивача), де орган місцевого самоврядування визначений в статусі відповідача.

У постанові Верховного Суду від 05.11.2019 у справі №804/4885/18 зазначено, що під "інтересом держави" слід розуміти, у тому числі, такий, який охоплює інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у таких сферах, як охорона здоров'я, благоустрій населених пунктів, оскільки відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

У позовній заяві прокурор стверджує, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 сільською радою неправомірно визначено цільове призначення земельної ділянки, як землі рекреаційного призначення, - "для індивідуального дачного будівництва". На переконання прокурора, існують об'єктивні ризики її забудови в порушення фактичного правого режиму земель водного фонду. Звертаючись із позовом, прокурор прагне відновити порушене право територіальної громади с.Свидівок на належне розпорядження землями комунальної власності, недопущення незаконної забудови земель водного фонду та можливості використання вказаної земельної ділянки представниками всієї територіальної громади. Метою позову прокурора є відновлення порушеного права шляхом приведення спірної земельної ділянки у становище, яке існувало до її передачі у приватну власність на підставі скасованого рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 03.02.2020 у справі №707/1172/18 рішення Свидівоцької сільської ради від 08.10.2015 №56-4 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадян".

Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся до Будищенської сільської ради із запитом від 29.10.2024 №54-6355вих24 (а.с. 96), у якому просив у строк до 12.11.2024 повідомити про наміри вжиття Будищенською сільською радою заходів щодо зміни цільового призначення земельних ділянок на землі водного фонду, як це визначено рішеннями судів у вказаних справах.

Листом від 03.12.2024 вих.№02-14/5382 (а.с. 98) Будищенська сільська рада повідомила Черкаську окружну прокуратуру про те, що заходи щодо зміни цільового призначення вказаних прокурором у запиті земельних ділянок на землі водного фонду вживатися не будуть, оскільки земельні ділянки, які розташовані по вул.Дахнівській відповідно до Генерального плану с.Свидівок, затвердженого рішенням №34-34 від 11.07.2017, визначені як землі рекреаційного призначення (рекреаційна зона).

Порушення встановленого законом порядку здійснення права власності на землю, у тому числі шляхом протиправної зміни цільового призначення, порушує право власності територіальної громади с. Свидівок.

Звернення прокурора із позовом, що розглядається, спрямоване на відновлення права територіальної громади с.Свидівок (в розумінні необмеженого кола осіб), порушеного внаслідок неправомірних дій органу місцевого самоврядування - Будищенської сільської ради, який є відповідачем у справі.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до покладених на нього завдань, здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки. Реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України здійснено державним кадастровим реєстратором Управління Держземагентства у Черкаському районі. Отже, уповноважений орган на усунення такого порушення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки - є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, як держатель кадастрового реєстру.

Заступником керівника Черкаської окружної прокуратури 23.12.2024 на адресу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області направлено лист №54-7377вих24 (а.с. 99) з відомостями про наявність порушення інтересів територіальної громади с. Свидівок та необхідність приведення цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 у відповідність до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 шляхом припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради та скасування державної реєстрації (запису) про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

25.12.2024 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області на адресу Черкаської окружної прокуратури направлено лист №10-23-0.2-8875/2-24 (а.с.101) з відомостями про неможливість поновлення порушеного інтересу територіальної громади с.Свидівок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок, зазначених у запиті прокурора, оскільки цільове призначення земельної ділянки комунальної та приватної власності змінюється лише за рішенням сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, а земельної ділянки державної власності - за рішенням органу виконавчої влади, що здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Враховуючи, що орган, уповноважений здійснювати зміну цільового призначення спірної земельної ділянки - Будищенська сільська рада, та уповноважений на державну реєстрацію земельної ділянки орган - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є відповідачами у справі, то орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади у спірних правовідносинах, відсутній. Відтак, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі територіальної громади с.Свидівок.

Суд вважає, що наведені обставини є достатньо обґрунтованими підставами для звернення прокурора в суд з метою захисту інтересів держави у даній справі.

Прокурор звернувся в суд із позовом, в якому просить усунути перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї.

В обґрунтування вимог прокурор посилається на порушення відповідачем-1 вимог земельного законодавства при формуванні земельної ділянки водного фонду як об'єкта цивільних прав та набуття права комунальної власності на земельну ділянку як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає її дійсному цільовому призначенню і позбавляє територіальну громаду с.Свидівок права користуватися та розпоряджатися спірною земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення.

Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, Черкаський районний суд, ухвалюючи рішення від 03.12.2020 у справі №707/1172/18, яким позов заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі територіальної громади села Свидівок, задовольнив повністю, зокрема: визнав незаконним та скасував рішення Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" №56-4 від 08.10.2015, в частині відведення ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с.Свидівок; скасував державну реєстрацію права власності зареєстроване за ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 12205973 від 17.11.2015 року на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту с.Свидівок, - установив, що:

"08.10.2015 рішенням Свидівоцької сільської ради 56 сесії №56-25 "Про затвердження генерального плану розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в с. Свидівок по вул. Дахнівській №80" затверджено генеральний план розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в АДРЕСА_2 , розроблений КПВАПП "Архбюро" Черкаського району.

ТОВ "ГЕОЗЕМПРОЕКТ" у 2015 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га в АДРЕСА_3 і надано пропозиції щодо узгодження даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації, зокрема: враховуючи висновок ДП "Черкаський інститут землеустрою" про ґрунтовий покрив земельної ділянки площею 1,6000 га, є за доцільне перевести земельну ділянку із земель загального користування (води (штучні водосховища) та землі, не надані у власність або постійне користування в межах н.п. (ліси та інші лісовкриті площі (інші землі)) у землі запасу вид угідь - піски.

Згідно рішення Свидівоцької сільської ради 50 сесії від 27.04.2015 №50-23 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок в межах населеного пункту с.Свидівок", затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6000 га в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок розроблену ТОВ "Геоземпроект". п.1.1. рішення переведено земельну ділянку площею 1,6000 га із земель загального користування (штучні водосховища) та земель, не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (інші захисні насадження до земель не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (угіддя піски).

Рішенням 56 сесії Свидівоцької сільської ради від 08.10.2015 №56-4 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального дачного будівництва в межах населеного пункту с. Свидівок, розроблених ДП "Укрспецзем", ТОВ "Інститут проектування та землевпорядкування", ФОП Куперман та ТОВ "Геоземпроект".

п.п.20 (Агеєву І.О.,) 21 ( ОСОБА_1 ,) 25 (Коваленку О.В.,), вказаного рішення надано земельні ділянки площею 0,0834 га (кадастрові номера 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238) у власність для індивідуального дачного будівництва в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного за адресою: АДРЕСА_2 . Земельні ділянки віднесено до категорії земель житлової та громадської забудови, які будуть використовуватися для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), та землі рекреаційного призначення, які будуть використовуватися для індивідуального дачного будівництва.

З листа Міськрайонного управління у Черкаського у районі та м. Черкасах ГУ Держгеокадастру у Черкаській області від 14.03.2018 року вбачається, що земельні ділянки за кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238 обліковувались в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного пункту як землі загального користування вид угідь (штучними водосховищами). Згідно ст. 20 ЗКУ віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Згідно листа ГУ Держгеокадстру у Черкаській області від 05.05.2018 року, цільове призначення земельних ділянок за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238 - для дачного будівництва. До ГУ Держгеокадстру у Черкаській області документація із землеустрою з вказаним цільовим призначенням на проведення державної експертизи не надходила.

Відповідно до листа Черкаського регіонального управління водних ресурсів від 28.02.2018 року №138/11 на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238 Управління висновків та погоджень не надавало. Управління будь-якої участі у виборі, наданні, зміні цільового призначення вище наведених земельних ділянок не приймало участь через відсутність повноважень. Відповідно до ст. 4, 85 ВК та ст. ст. 58,59 ЗК України землі водного фонду можуть надаватися лише у тимчасове користування. Виходячи з наданої копії кадастрової карти, земельні ділянки знаходяться в межах пікетів 18-20 Будище-Свидівоцької захисної дамби. Технічно-експлуатаційна зона дамби має ширину 116,0 м від гребеня дамби в сторону Кременчуцького водосховища, де заборонена будь-яка господарська діяльність.

Згідно листа Державного агентства водних ресурсів України, останнє повідомляє, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238, що розташовані в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області, Держводагентством та сектором у Черкаській області Держводагенства не погоджувались.

З висновку експерта НДЕКЦ від 07.07.2017 року №19/12-3/13 вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238, що розташовані на території Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області в с.Свидівок вул.Дахнівська, повністю знаходяться в межах технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба".

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.06.2018 року земельні ділянки з кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238, площею 0,0834 га кожна, що розташовані по АДРЕСА_2 , з цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

В листі Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства від 08.06.2017 року №01-01-24/386 вбачається, що містобудівна документація, що стосується земельної ділянки площею 1,6000 га - не відповідає вимогам законодавства, в частині порядку її розроблення, погодження та затвердження. Містобудівна документація, яка б надавала можливість отримання земельних ділянок є розробка плану зонування або детального плану території, яка затверджена відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року №290. Тобто проект детального плану повинен бути розглянути на засіданні архітектурно-містобудівної ради (ст.20 Закону) та пройти процедуру громадського обговорення щодо врахування громадських інтересів (ст.21 Закону). /.../" та дійшов висновку, що: "/.../ Свидівоцькою сільською радою Черкаського району Черкаської області був порушений порядок надання у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 земельних ділянок, оскільки було недотримано вимоги чинного на той час законодавства.

З листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 14.03.2018 №10-23-0.222-273/120-18 вбачається, що згідно державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) земельна ділянка обліковувалась станом на 01.01.2015, як землі загального користування (вид угіддя - штучні водосховища) в межах населеного пункту.

Отже, судом встановлено, що спірні земельні ділянки, які передані відповідачам за оскаржуваним рішенням, належать до земель водного фонду, щодо яких установлено спеціальний правовий режим (статті 20, 21, 60, 61 ЗК України та статті 88, 89 ВК України).

Вищевстановлені обставини справи свідчать про те, що оскаржуваним рішенням Свидівоцької сільської ради змінено категорію земель та їх цільове призначення із земель водного фонду на землі рекреаційного призначення.

Тобто рішення Свидівоцької сільської ради "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" № 56-4 від 08.10.2015, року в частині передачі у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 земельних ділянок за кадастровими номерами 7124986000:04:005:0236, 7124986000:04:005:0232, 7124986000:04:005:0238, для індивідуального дачного будівництва в адмінмежах Свидівоцької сільської ради, в межах населеного за адресою: АДРЕСА_2 , є таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства, порушує інтереси держави, а тому його необхідно визнати незаконним та скасувати.

Суд вважає, що вимоги заступника прокурора щодо скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на земельні ділянки та визнання недійсним свідоцтв на право власності, також підлягають до задоволення, оскільки вказане рішення прийняте на підставі оспорюваного рішення сільської ради, яке в судовому порядку визнається незаконним та скасовується.

В даному випадку позбавлення відповідачів права власності на земельну ділянку відповідає інтересам суспільства.

Вжиття заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод відповідачів, крім як скасування незаконного рішення органу місцевого самоврядування, не передбачено законом. Втручання держави в особі органів прокуратури направлене на скасування неправомірного рішення щодо передачі земельних ділянок, які відносяться до земель водного фонду у приватну власність громадянам та державної реєстрації права власності є в законним, оскільки переслідує "суспільний інтерес".

Що стосується посилання позивача щодо порушення вимог законодавства в частині погодження проекту землеустрою, як на підставу обґрунтування позову, то на думку суду вказані обставини не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду і суд зазначає наступне.

Так, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з частиною шостою статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно із частиною 17 статті 186 ЗК України, підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1861 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а щодо земельної ділянки у межах населеного пункту - подається на погодження до структурних підрозділів районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Проект землеустрою у відповідності до вимог статті 50 Закону України "Про землеустрій", зокрема, включає акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки).

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою у частині 6 статті 1861 ЗК України також зазначено виключно невідповідність його вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Висновком відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Черкаської районної державної адміністрації від 06.10.2015 №446 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0834 га у власність для індивідуального дачного будівництва, за рахунок земель не наданих у власність в межах населених пунктів.

Висновком управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,0834 га кожна у власність для індивідуального дачного будівництва, за рахунок земель, не наданих у власність в межах населених пунктів.

Позивач належних та допустимих доказів на спростування висновків контролюючих органів, що погодили проект землеустрою, не надав і на думку суду, наявність порушень відповідачами чинного, на час прийняття рішення, законодавства, щодо погодження проекту землеустрою, не довів".

Постановою Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 у справі №707/1172/18 рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у цій справі змінено - скасовано його в частині вирішення позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га №48340815 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 , та в частині вирішення питання про стягнення із ОСОБА_1 судового збору за розгляд цієї справи судом першої інстанції; залишено без задоволення позовні вимоги заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва на право власності на земельну ділянку площею 0,0834 га № НОМЕР_2 від 25.11.2015, виданого ОСОБА_1 ; у решті рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 залишено без змін.

Ухвалюючи вказане рішення, суд апеляційної інстанції зазначив, що:

Свидівоцькою сільською радою Черкаського району під час відведення у власність відповідачам порушено порядок встановлення цільового призначення земельних ділянок, оскільки в силу вимог ст.58 ВК України землі, зайняті водосховищами, являються землями водного фонду. Згідно з ч.2 ст.186-1 ЗК України - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Отже, змінюючи цільове призначення спірної земельної ділянки, було необхідним погодження проекту землеустрою на її відведення відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Черкаської РДА, що, в свою чергу, пов'язано із відповідністю самого проекту відведення вимогам ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності". У даному випадку проект землеустрою на відведення спірної земельної ділянки ОСОБА_1 вказане погодження не проходив. Таким чином оскаржуваним рішенням Свидівоцької сільської ради незаконно змінено категорію земель та їх цільове призначення із земель водного фонду на землі рекреаційного призначення;

суд першої інстанції, установивши приналежність переданої ОСОБА_1 рішенням Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" №56-4 від 08.10.2015 земельної ділянки до земель водного фонду, щодо яких установлено спеціальний правовий режим - обмеження в обороті (статті 20, 21, 63, 84 ЗК України), дійшов правильного висновку про незаконність такого рішення, відповідно, відповідач ОСОБА_1 незаконно отримав у приватну власність земельну ділянку водного фонду, яка повністю знаходиться в межах технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба";

суд першої інстанції у цій справі правильно вказав, що незаконність набуття ОСОБА_1 у власність спірної земельної ділянки, яка відноситься до земель водного фонду, є підставою для скасування відповідного запису про державну реєстрацію права власності на це майно підлягає до скасування;

за правовим висновком ВП ВС від 15.09.2020 у справі №469/1044/17 свідоцтво про право власності на майно (аналогічно як і державний акт на право власності на землю) видається на підставі відповідного рішення уповноваженого органу. Отже підставою набуття земельної ділянки у власність із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не свідоцтво про право власності, яке лише посвідчує відповідне право та не має самостійного правового значення. Враховуючи вказане, а також те, що зміна власника земельної ділянки водного фонду можлива лише у випадку, визначеному у частині другій статті 59 ЗК України і який незастосовний у цій справі, ВП ВС вважає, що для вирішення питання про належність права власності на земельну ділянку та для повернення цієї ділянки власнику визнання недійсним державного акта (або свідоцтва про право власності) не є необхідним (див. постанову від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц). Така вимога не є ефективним способом захисту для усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду. А тому в її задоволенні слід відмовити.

Постанова Черкаського апеляційного суду від 30.03.2021 у справі №707/1172/18 набрала законної сили 30.03.2021.

Прокурор, Будищенська сільська рада та гр. ОСОБА_1 є учасниками справ №707/1172/18 та №925/1611/24.

З огляду на викладене та з врахуванням норм ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України, суд у даній справі дійшов висновків про:

приналежність спірної земельної ділянки 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га до земель водного фонду з огляду на її знаходження в межах технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба";

неможливість перебування земельної ділянки кадастровий номер 7124986000:04:005:0236 як такої, що належить до категорії земель водного фонду, - у приватній власності ОСОБА_1 ;

наявність порушень Свидівоцькою сільською радою процедури розпорядження спірною земельною ділянкою (незаконну зміну категорії земель та їх цільового призначення із земель водного фонду на землі рекреаційного призначення, передачу приватним особам ділянок водного фонду всупереч чинному законодавству, без законного дозволу уповноваженого на те органу).

Обґрунтовуючи позовні вимоги у даній справі, прокурор стверджує, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:040:005:0236 Свидівоцькою сільською радою неправомірно визначено цільове призначення вказаної земельної ділянки, як "землі рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва" без урахування меж прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища річки Дніпро (меж технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба") та правого режиму земель водного фонду, відтак порушене право територіальної громади має бути відновлене шляхом приведення спірної земельної ділянки у становище, яке існувало до її передачі у приватну власність фізичній особі ОСОБА_1 , а згодом - держаної реєстрації права комунальної власності, на підставі скасованого рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 рішення Свидівоцької сільської ради від 08.10.2015 №56-4 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам".

Застосування судом норм права до спірних правовідносин:

Правовідносини, що виникли між сторонами, є цивільними, врегульовані Конституцією України, нормами земельного та цивільного законодавства України.

Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із ст.4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до норм Земельного кодексу України:

ч.1 ст.1. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави;

ч.1-3 ст.2. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї);

ч.1 ст.3. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами;

ч.2 ст.4. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель;

ст.5. Земельне законодавство базується на таких принципах: б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; ґ) забезпечення гарантій прав на землю;

ст.12. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

ч.1, 3 ст.19. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим;

ст.21. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель;

ч.1, 2 ст.58. До земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. Для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об'єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру;

ч.1-3 ст.78. Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності;

ч.1 ст.79. Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами;

ч.1-5 ст.79-1. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

ч.10 ст.79-1. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі;

ч.13 ст.79-1. Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі /.../ скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації /.../. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень);

ч.1, п."ґ" ч.4 ст.83. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;

ч.1, 2, 5 ст.116. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом;

ст.125. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав;

ст.126. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";

ч.2, 3 ст.152. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: /.../ б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; /.../.

Згідно із ч.3 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі /.../ ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Згідно із Законом України "Про Державний земельний кадастр":

ст.1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

ст.15. 1. До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів; нормативна грошова оцінка; частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація; відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію відповідної земельної ділянки; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку; відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами. 2. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

ч.10 ст.23. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідно до Цивільного кодексу України:

ч.1 ст.15. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання;

ст.391. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Отже, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції. Чинним законодавством установлено їх особливий правовий режим використання.

Відповідно до ч.4 ст.59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і внутрішнього водного транспорту в порядку, встановленому законом.

Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що:

за наявності законодавчих обмежень щодо заборони здійснення капітальної забудови земель у межах прибережних захисних смуг реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 у Державному земельному кадастрі з визначенням її меж, площі та цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, категорія земель: земля рекреаційного призначення, порушує встановлений законом порядок використання земельної ділянки та порушує право територіальної громади с.Свидівок на використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення;

державна реєстрація спірної земельної ділянки як об'єкта цивільних прав здійснена в результаті протиправного формування земельної ділянки та зміни її цільового призначення, без урахування вставлених законом обмежень щодо використання земель водного фонду.

Однією із загальних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Передумовою для захисту прав та охоронюваних законом інтересів особи є наявність такого права або інтересу та порушення або оспорювання їх іншою особою (іншими особами).

Припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - "землі рекреаційного призначення" переслідує легітимну мету державного контролю за використанням особливо цінного майна за цільовим призначенням та обмеження обороту такого майна. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду.

Суд критично оцінює доводи відповідача-1 щодо порушення рівноваги господарського інтересу при заявленні позовом прокурором та визначення ним як відповідача сільську раду, оскільки сільська рада є власником земельної ділянки в межах об'єднаної територіальної громади і саме на сільську раду, як орган місцевого самоврядування державою покладено обов'язок контролю за використанням земельних ділянок в межах ОТГ, а зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише за рішенням власника на законних підставах. Вочевидь віднесення сільською радою в межах своїх дискреційних повноважень спірної ділянки до земель рекреаційного призначення не відповідає вимогам земельного законодавства України.

Державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про її формування, а також скасування державної реєстрації є результатом реалізації органами Держгеокадастру належним їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності, оскільки Держгеокадастр є держателем кадастрового реєстру.

Відтак, вимогу прокурора про усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, - суд визнає обґрунтованою; спосіб захисту обраний прокурором - належним та ефективним, та доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову у цій частині.

Щодо вимоги про припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на спірну земельну ділянку, суд зазначає, що останнє виникло усупереч нормам земельного та водного законодавства, тому ця вимога є похідною від первісної вимоги скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до ч.13 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Наведене вище зумовлює підстави для припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відтак, вимога прокурора про припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га підлягає до задоволення.

Одночасно суд зауважує, що скасування реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 у Державному земельному кадастрі та припинення речового права власності Будищенської сільської ради на неї у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не є підставою припинення права комунальної власності територіальної громади с.Свидівок Будищенської ОТГ.

Землями територіальних громад вважаються всі землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" п.4 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України.

Сформувавши спірну земельну ділянку з дотриманням порядку, встановленого ст.79-1 Земельного кодексу України та з дотриманням вимог водного та земельного законодавства України, територіальна громада с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради вправі реалізувати усі правомочності власника земельної ділянки.

Суд критично оцінює і доводи третьої особи про незаконність рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіної-Богданової К.О. від 27.03.2024 №72271203 та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису від 26.03.2023 №5429400 про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 за Будищенською сільською радою з огляду на наявність у гр. ОСОБА_1 дійсного свідоцтва на право власності на спірну земельну ділянку, оскільки підставою набуття земельної ділянки у власність із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не похідний документ - свідоцтво про право власності, яке лише посвідчує відповідне право та не має самостійного правового значення.

Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права (в даному випадку визнання незаконним та скасування рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 03.12.2020 у справі №707/1172/18 рішення Свидівоцької сільської ради Черкаського району "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" від 08.10.2015 №56-4 в частині відведення ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0236, загальною площею 0,0834 га, що розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району в межах населеного пункту с.Свидівок), в силу норм ч.10 ст.23 Закону України "Про Державний земельний кадастр" є підставою для припинення речових прав на майно (права власності гр. ОСОБА_1 ), зареєстрованих щодо даної земельної ділянки.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Згідно із ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи, що спір виник у зв'язку із не вжиттям відповідачем-1 заходів щодо зміни цільового призначення спірної земельної ділянки на землі водного фонду, що призвело до порушення прав територіальної громади с.Свидівок на її використання відповідно до цільового призначення, встановленого законом, - суд дійшов висновку стягнути судові витрати зі сплати судового збору на користь Черкаської обласної прокуратури з відповідача-1 та не стягувати їх з відповідача-2.

За вказаних обставин, з відповідача-1 на користь Черкаської обласної прокуратури належить стягнути 2422,40 грн судового збору.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Усунути перешкоди територіальній громаді с.Свидівок Черкаського району у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0236 площею 0,0834 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги, буд.42, код ЄДРПОУ 26323723) на неї.

1.2. Стягнути з Будищенської сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги, буд.42, код ЄДРПОУ 26323723) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, адреса місцезнаходження: 18001, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) 2422,40 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 26.05.2025.

Суддя Г.М.Скиба