Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2564/24
Провадження № 2-о/376/26/2025
10 квітня 2025 року Сквирський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Коваленка О.М.
за участю секретаря - Таранчук В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересовані особи: Київський відділ державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Головне управління національної поліції України у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду із заявою, у якій просять встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт загибелі ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на 27 кілометрі автодороги міжнародного значення М-06 Київ-Чоп, с. Мила Бучанського району Київської області, під час безпосередньої участі осіб у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
В обґрунтування заяви заявники зазначають, що загиблий ОСОБА_4 є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Відділом реєстрації актів громадянського стану Харківського району м. Києва 22.10.1998, актовий запис № 1121, а загиблий ОСОБА_5 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим міським Палацом новонароджених м. Київ 01.05.1981, актовий запис № 1641.
У зазначених свідоцтвах в графі «батьки» записані заявники, відповідно.
З початком збройної агресії рф проти України, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 самоорганізувалися в загони за для захисту Батьківщини - під проводом органів місцевого самоврядування місцевих органів державної влади Ірпінської територіальної громади Київщини. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 збирали інформацію про пересування підрозділів військових частин збройних сил російської федерації та передавали її керівництву територіальної громади, здійснювали чергування на утворених постах охорони та спостереження (блокпостах) на автодорозі М-06. 04.03.2022 під час виконання обов'язків по захисту батьківщини, з метою недопущення просування противника вглиб території України на Київщині прийняли бій з передовими загонами 5-ї окремої гвардійської танкової бригади НОМЕР_3 загальновійськової армії Східного військового округу ВС рф. У ході бою на 27 кілометрі автодороги міжнародного значення М-06 Київ-Чоп, с. Мила Бучанського району Київської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 отримали смертельні (вогнепальні/термічні) поранення, від яких загинули на місці.
Подання заяви про встановлення факту, що має юридичне значення обумовлене бажанням родичів загиблих встановити точну дату смерті власних дітей, необхідністю ймовірного отримання в майбутньому батьками загиблих статусу членів сім'ї загиблого Захисника України.
Згідно з Порядком встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2023 року № 685 (Порядок 685) під час розгляду питання про безпосередню участь особи, яка загинула, пропала безвісті, померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання одержаних під час безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану є зокрема - рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану особи, зазначеної у абзаці 19 пункту 5 цього Порядку, - у разі відсутності документів, передбачених абзацами 14-м і 16-м цього пункту.
Оскільки у заявників відсутні документи передбачені у абзацах 14-16 пункту 5 Порядку №685, вони звернулися до суду з відповідною заявою як це передбачено нормами пункту 5 абзацу 19 Порядку 685.
Орган досудового розслідування зазначений в заяві як зацікавлена особа, оскільки майбутнє рішення по справі безпосередньо впливає на прийняття рішення щодо кваліфікації злочинів вчинених військовослужбовцями збройних сил російської федерації щодо ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Орган реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України зазначений оскільки майбутнє рішення по справі може викликати внесення змін до актів реєстрації громадянського стану (зміна дати смерті) в реєстраційних документах (актових записах).
Заявники, їх представник у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені. Представник заявників - адвокат Несвітайло О.М. надав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, заяву підтримує та просить її задовольнити (а.с. 110).
Заінтересовані особи у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені. Неявка представника заінтересованої особи не перешкоджає розгляду справи.
Київський відділ державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) просить справу розглядати без участі представника та постановити рішення відповідно до чинного законодавства, про що 02.04.2025 подали до суду заяву від 21.03.2025 (а.с. 108).
Начальник Головного управління національної поліції України у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надіслав до суду заяву від 09.04.2025, у якій проти задоволення заяви не заперечує (а.с.111).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, дійшов висновку.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування (ч. 3 ст. 82 ЦПК України).
З 2014 триває неоголошена війна російської федерації з Україною, з 2014 російським агресором окуповано та анексовано ряд територій України.
24 лютого 2022 без оголошення війни, відбулося віроломне повномасштабне вторгнення збройних сил російської федерації на територію України.
24.02.2022 Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" оголошено військовий стан.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої ст. 102, п.п. 1, 17, 20 ч. 1ст. 106 Конституції України оголошено загальну мобілізацію.
Суд встановив, що на ділянці уздовж автодороги Київ-Чоп, с. Мила, Бучанського району Київської області 04 березня 2022 просувалися зведені підрозділи противника сформовані з військовослужбовців танкового батальйону 5-ї окремої гвардійської танкової бригади НОМЕР_3 загальновійськової армії Східного військового округу зс рф, командування зведеним підрозділом (батальйонною тактичною групою) 5-ї окремої гвардійської танкової бригади НОМЕР_3 загальновійськової армії Східного військового округу зс рф здійснював командир другого танкового батальйону танкової бригади майор ОСОБА_6 .
За фактами вчинення військових злочинів на 27 кілометрі автодороги Київ-Чоп с. Мила Бучанського району Київської області військовослужбовцями зс рф, з моменту вторгнення на територію Київщини 24.02.2022, слідчими СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі здійснювалося досудове розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023010000000005 від 30.01.2023, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (а.с.4, 71).
Згідно листа СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі в даний час матеріали названого кримінального провадження з обвинувальним актом направлені до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
Згідно матеріалів досудового розслідування у період з 05 години 24.02.2022, підрозділи зс та інших військових формувань рф відкрито здійснюють спроби окупації українських територій, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі громадян України, осіб без громадянства, громадян іноземних держав (комбатантів, не комбатантів) у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
З моменту оголошення військового стану, враховуючі швидке просування противника вглиб території України, зокрема Київщини, відповідно до ст. 65 Конституції України, мешканці Ірпінської територіальної громади Бучанського району самоорганізувалися в загони задля захисту Батьківщини - під керівництвом органів місцевого самоврядування місцевих органів державної влади Ірпінської територіальної громади Київщини.
Слідчими СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022112200000313 від 15.04.2022, за фактом загибелі членів добровольчого формування територіальної громади ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Матеріали кримінального провадження містять зокрема:
довідку б/н від 26.04.2022 Добровольчого формування Ірпінської міської територіальної громади №1, згідно з якою ОСОБА_4 з 24.02.2022 по 04.03.2022 знаходився у складі добровольчого формування і забезпечував оборону м. Ірпінь Бучанського району Київської області (а.с.7);
довідку б/н Добровольчого формування Ірпінської міської територіальної громади №1 від 25.08.2022 відповідно з якою ОСОБА_4 з 24.02.2022 щоденно виконував функції у забезпеченні здійснення заходів правового режиму воєнного стану, виконував завдання територіальної оборони, забезпечував публічний порядок і безпеку в населених пунктах які відносяться до Ірпінської міської ради, здійснював превентивну та профілактичну діяльність, здійснював функції з оборони, виконував бойові розпорядження органів військового управління, ніс службу на блокпостах на території Київської області, приймав участь в боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами агресора та незаконними воєнізованими збройними формуваннями, приймав участь в обороні важливих об'єктів і комунікацій, приймав участь у бойових діях з противником. Згідно з даною довідкою ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання обов'язків по захисту інтересів Держави (а.с.5).
Також матеріали кримінального провадження містять відомості про те, що ОСОБА_5 у період з 24.02.2022 по момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , виконував свій конституційний обов'язок по захисту Батьківщини/Вітчизни, що підтверджуються наступними документами:
довідкою б/н від 26.04.2022 Добровольчого формування Ірпінської міської територіальної громади №1 згідно з якою ОСОБА_5 з 24.02.2022 по 04.03.2022 знаходився у складі добровольчого формування і забезпечував оборону м. Ірпінь Бучанського району Київської області (а.с. 16);
довідкою б/н Добровольчого формування Ірпінської міської територіальної громади №1 від 25.08.2022 про те, що ОСОБА_5 з 24.02.2022 щоденно виконував функції у забезпеченні здійснення заходів правового режиму воєнного стану, виконував завдання територіальної оборони, забезпечував публічний порядок і безпеку в населених пунктах які відносяться до Ірпінської міської ради, здійснював превентивну та профілактичну діяльність, здійснював функції з оборони, виконував бойові розпорядження органів військового управління, ніс службу на блокпостах на території Київської області, приймав участь в боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами агресора та незаконними воєнізованими збройними формуваннями, приймав участь в обороні важливих об'єктів і комунікацій, приймав участь у бойових діях з противником. Згідно довідки ОСОБА_5 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання обов'язків по захисту інтересів Держави (а.с.17).
Крім того, загибель членів добровольчого військового формування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під час виконання обов'язків по захисту Батьківщини/Вітчизни в ході стрілецького бою з передовими підрозділами загарбників які були сформовані з військовослужбовців танкового батальйону 5-ї окремої гвардійської танкової бригади НОМЕР_3 загальновійськової армії Східного військового округу зс рф від вогнепальних поранень підтверджується:
щодо ОСОБА_4 - висновком судово-медичної експертизи № 012-130-2383(2022)-2024 від 29.12.2024 проведеною ДСУ «Київське міське бюро судово-медичної експертизи», згідно з висновками якої при дослідженні трупа ОСОБА_4 були виявлені наступні тілесні ушкодження: обширні масові опікові ділянки з прогоранням шкіри та підлеглих м'яких тканин тіла, обгорання та згорання внутрішніх органів, прогорання голови з вигоранням головного мозку, відгорання правої руки, правої стопи та гомілки, тазової ділянки (на площі більше ніж 99 % поверхні), смерть ОСОБА_4 настала від термічних піків тіла на площі більше 99% поверхні тіла. Виявлені у ОСОБА_4 зазначені тілесні ушкодження мають ознаки тяжкого тілесного ушкодження за критерієм небезпеки для життя та знаходяться в прямому причинно-наслідковому зв'язку з настанням смерті (а.с. 84-86).
щодо ОСОБА_5 - висновком судово-медичної експертизи № 012-131-2382(2022)-2024 від 29.12.2024, відповідно до якого при дослідженні трупа ОСОБА_5 були виявлені тілесні ушкодження у вигляді наскрізного вогнепального кульового поранення грудей, двох наскрізних кульових поранень тазової ділянки на правій тазовій кістці, масивні ділянки обгорання, прогорання шкіри та підлеглих м'яких тканин тіла, обгорання внутрішніх органів, відгортання гомілок, правої руки, масивне прогорання голови, тазової ділянки, грудей та живота (на площі більше ніж 99% поверхні), смерть ОСОБА_5 настала від наскрізних вогнепальних кульових поранень грудей та тазової ділянки з ушкодженням серця та лівої легені. Характер наявних у ОСОБА_5 вогнепальних поранень грудей та тазової ділянки, вказує на утворення цих вогнепальних поранень від дії вогнепального снаряду (кулі) при пострілах з вогнепальної зброї з неблизької дистанції. Виявлені у ОСОБА_5 тілесні ушкодження мають ознаки тяжкого тілесного ушкодження, за критерієм небезпеки для життя, та знаходяться у прямому причинно-наслідковому зв'язку із настанням смерті (а.с.104-107).
Суд, після дослідження наданих органом досудового розслідування та заявниками письмових доказів, встановив, що 04.03.2022 не раніше 09 год. 00 хв. і не пізніше 10 год. 00 хв., ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи у складі воєнізованого підрозділу добровольчого формування Ірпінської міської територіальної громади №1, виконуючи бойове завдання у відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, а саме: міста Ірпінь та Бучанського району, вирушили на автомобілі марки Mitsubishi Pajero Sport , реєстраційний номер НОМЕР_4 , чорного кольору в напрямку с. Михайлівка-Рубежівка Бучанського району Київської області.
04.03.2022 не раніше 10 год і не пізніше 12 год. ОСОБА_5 та ОСОБА_4 під'їхали на 27 км автодороги міжнародного значення М-06 Київ-Чоп с. Мила Бучанського району Київської області в місці розташування автозаправних станцій «UPG», «Avantage 7» та «БРСМ», де на той час на своїх облаштованих позиціях перебували військовослужбовці 2-го батальйону 5-го окремої танкової бригади збройних сил російської федерації.
Невстановлені на цей час військовослужбовці 2-го танкового батальйону 5-ї окремої гвардійської танкової бригади НОМЕР_3 загальновійськової армії східного військового округу вс рф (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ), перебуваючи на своїх облаштованих позиціях вздовж 27-го км автодороги міжнародного значення М-06 Київ-Чоп неподалік с. Мила Бучанського району Київської області в місці розташування автозаправних станцій «UPG», «Avantage 7» та «БРСМ», побачили автомобіль марки Mitsubishi Pajero Sport , реєстраційний номер НОМЕР_4 , чорного кольору, вступили в бій з бійцями добровольчого формування ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , внаслідок чого останні загинули на місці в наслідок вогнепальних поранень та дії вогню. З метою приховання слідів злочинної діяльності, військовослужбовці названої військової частини зс рф, підпалили автомобіль з тілами ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Дана обставина повністю підтверджується протокол оглядів місця події від 09.09.2022 та додатком до протоколу, що міститься в матеріалах кримінального провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР № 42022112200000313 від 15.04.2022№ (огляд місця події проведено слідчим СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі Видиним О.Г.) в ході якого було оглянуто транспортний засіб автомобіль марки Mitsubishi Pajero Sport , реєстраційний номер НОМЕР_4 , що належав ОСОБА_5 та виявлено щонайменше 45 кульових отворів різної форми, автомобіль знищено внаслідок взаємодії з відкритим вогнем (а.с.87-93).
Загибель ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за встановлених судом обставин повністю підтверджується також протоколом огляду місця події від 04.04.2022, згідно з яким слідчим органу досудового розслідування біля автомобіля марки Mitsubishi Pajero Sport , реєстраційний номер НОМЕР_4 на 27 км. Автодороги Київ-Чоп, с. Мила Бучанського району Київської області поряд з автомобілем було виявлено тіла ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з ознаками насильницької смерті (вогнепальні поранення, термічні опіки) та довідкою начальника відділу СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі вих. №853 від 05.03.2025 підполковника поліції ОСОБА_7 , що надана суду.
Відповідно до ст. 43 р. 2 «Статус комбатантів і військовополонених» Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977 (Протокол ратифіковано із заявою Указом Президії Верховної Ради УРСР № 7960-XI (7960-11) від 18.08.89) ( Протокол I з поправками):
-Збройні сили сторони, що перебуває в конфлікті, складаються з усіх організованих збройних сил, груп і підрозділів, що перебувають під командуванням особи, відповідальної перед цією стороною за поведінку своїх підлеглих, навіть якщо ця сторона представлена урядом чи властями, не визнаними супротивною стороною. Такі збройні сили підпорядковані внутрішній дисциплінарній системі, яка, поряд з іншим, забезпечує додержання норм міжнародного права, застосовуваних у період збройних конфліктів.
-Особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті (крім медичного і духовного персоналу, про який ідеться у статті 33 Третьої конвенції, є комбатантами, тобто вони мають право брати безпосередню участь у воєнних діях.
Відповідно до р. 2 п. 29. Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України затвердженої наказом МО України від 23.03.2017 № 164 (Зареєстровано у Міністерстві юстиції України 09 червня 2017 р. за № 704/30572)
Комбатанти - особи, які можуть брати безпосередню участь у воєнних діях та входять до складу збройних сил сторін. Термін «комбатант» застосовується під час міжнародного збройного конфлікту й поширюється на:
1) особовий склад ополчень і добровільних загонів, якщо вони відповідають таким умовам:
знаходяться під командуванням особи, відповідальної за своїх підлеглих;
мають закріплену відмітну емблему, яка може бути розпізнана на відстані;
відкрито носять зброю;
ведуть бойові дії відповідно до законів і звичаїв війни;
2) жителів території, що не була окупована, які при наближенні ворога добровільно взялися за зброю для того, щоб чинити опір військам, що вторглися, але не мали часу само організуватися (якщо вони відкрито носять зброю і дотримуються законів і звичаїв війни).
Таким чином загиблі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з моменту вступу та виконання завдань територіальної оборони, з 24.02.2022 при наближенні ворога, з метою захисту Батьківщини/Вітчизни, увійшли до складу збройних сил сторони конфлікту - Держави Україна та набули статусу комбатантів.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про основи національного спротиву» на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". На членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Добровольче формування до яких входили ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є військовим формуванням, загиблі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є комбатантами, що проходили службу (перебували на службі) у військовому формуванні України, виконували бойові завдання та загинули під час виконання завдань територіальної оборони по захисту Батьківщини нарівні з іншими військовослужбовцями збройних формувань (сил) України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» входять до кола осіб - учасників бойових дій.
Статтею 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до статтей 21, 24 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст.1-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» державна політика соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України - цілеспрямована, системна діяльність органів державної влади щодо забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України шляхом надання їм пільг і гарантій соціального захисту відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 19 п. 5 «Порядку встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2023 р. № 685, під час розгляду питання уповноваженим органом (комісією) про безпосередню участь особи, яка загинула, пропала безвісті, померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання одержаних під час безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану, документом, що свідчить про безпосередню участь загиблої особи (осіб) у цих заходах в період воєнного стану (безпосередня участь у заходах з захисту Батьківщини/Вітчизни) є зокрема - рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану особи, зазначеної у абзаці 19 пункту 5 цього Порядку, - у разі відсутності документів, передбачених абзацами 14-м - 16-м цього пункту.
Обраний заявниками спосіб захисту свого права узгоджується із положеннями чинного законодавства та висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21.
Отже, враховуючи, що обставини, на які посилаються заявники, знайшли своє підтвердження у матеріалах справи, їх вимоги ґрунтуються на вимогах закону, тому суд вважає, заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення фактів, що мають юридичне значення слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 89, 95, 263-265, 268, 294, 315, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересовані особи: Київський відділ державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Головне управління національної поліції України у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 на 27 км автодороги Київ-Чоп, с. Мила, Бучанського району Київської області внаслідок смертельного поранення одержаного під час безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, під час захисту Батьківщини, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Встановити факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 на 27 км автодороги Київ-Чоп, с. Мила, Бучанського району Київської області внаслідок смертельного поранення одержаного під час безпосередньої участі у заходах у період воєнного стану, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, під час захисту Батьківщини, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Коваленко
Помічник судді О.В. Штундер