Постанова від 15.05.2025 по справі 280/441/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/441/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року

у справі №280/441/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Парадіз ХХІ"

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Парадіз ХХІ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми ПС від 17 жовтня 2022 року:

№ 00035150902, яким за порушення підпункту 212.1.15 пункту 212.1, підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 117.3 статті 117 Податкового кодексу України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 19 701 422,24 грн..

№ 00035160902, яким за порушення підпункту 14.1.6, підпункту 14.1.224 пункту 14.1 статті 14, пункту б абз. 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 128-1.2 статті 128-1 Податкового кодексу України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 1 000 000,00 грн;

№ 00035170902, яким за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 160 000,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначав, що не погоджується з висновками відповідача про порушення вимог законодавства щодо реєстрації акцизного складу, обладнання резервуарів витратомірами-лічильниками та рівнемірами, реєстрації позивача платником акцизного податку. Вважає невірним розрахунок обсягу пального, придбаного позивачем протягом періоду, який перевірявся, оскільки Н-гексан використовується позивачем в технологічному процесі переробки насіння соняшника, та неприховано температурні показники, які впливають на обсяг пального, а чинне законодавство допускає наявність певних відхилень при розрахунку обсягу пального, що не враховано відповідачем. Також під час перевірки не надано оцінки договорам оренди транспортних засобів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, 10 січня 2024 року позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року, і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Постановою Верховного Суду від 25.03.2024 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ПАРАДІЗ ХХІ задоволено частково. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року у справі № 280/441/23 скасовано, а справу направлено до Запорізького окружного адміністративного суду на новий розгляд.

Направляючи справу на новий розгляд Верховний Суд зазначив: «У межах цієї справи суди попередніх інстанцій встановили, що відповідно до наявних у матеріалах справи первинних документів позивач у періоді, який перевірявся, придбавав дизельне паливо, Н-ГЕКСАН, Розчинник Exxsol Hexane, БЕНЗИН А 92 в кількості 1 545 789,78 літрів: за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року (протягом календарного року) обсяг придбаного пального склав 1 027 846,81 літрів, (в т.ч. 1000445,85 літрів приведених до 15° C в період з 01 січня 2021 року по 17 грудня 2021 року), за період з 01 січня 2022 року по 29 липня 2022 року обсяг придбаного пального склав 517 942,97 літрів. Тобто, було поставлено пальне на адресу позивача, а саме, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Соборна, буд. 17, у значних обсягів палива, що перевищують 1000 кубічних метрів за календарний рік.

Разом з тим, позивач, не заперечуючи факт отримання пального, стверджував про помилковість врахування відповідачем до загального обсягу пального, саме, Н-ГЕКСАН та розчинника Еххзої Нехапе, який використовується у процесі переробки олійних культур та отримання його безпосередньо у оборотний резервуар розчинника, що за своєю конструкцією та функціональним призначенням не є в розумінні норми пункту г) підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, акцизним складом, оскільки є баком як ємність для зберігання пального безпосередньо в обладнанні, а саме в комплексі з переробки олійних культур…

Спірним питанням було з'ясування чи розповсюджується на позивача визначення поняття, що не є акцизним складом, відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, з урахуванням доводів позивача, які полягають у врахуванні/неврахуванні обсягу пального Н-ГЕКСАН та розчинника Еххзої Нехапе, що заправлений у паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в технічному обладнанні, до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального у розумінні норми пункту б підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

За таких обставин, колегія суддів визнала передчасним висновок судів щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 17 жовтня 2022 року № 00035160902 за порушення підпункту 14.1.6, підпункту 14.1.224 пункту 14.1 статті 14, пункту б абз. 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, яким на підставі пункту 128-1.2 статті 128-1 Податкового кодексу України до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 1 000 000,00 грн.»

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 р. у справі № 280/441/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Парадіз ХХІ" до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено.

Рішення суду мотивовано тим, що надані позивачем документи, а саме технічні паспорти на комлпекс переробки олійних культур, а також технологічні інструкції процесу екстракції підтверджують, що Н-ГЕКСАН та розчинник Еххзої Нехапе використовується позивачем у процесі переробки олійних культур та отримується безпосередньо у оборотний резервуар розчинника, що за своєю конструкцією та функціональним призначенням не є в розумінні норми пункту г) підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, акцизним складом, оскільки є баком як ємність для зберігання пального безпосередньо в обладнанні, а саме в комплексі з переробки олійних культур. На підставі наведеного судом встановлено, що у позивача відсутні відокремлені резервуари для навантаження-розвантаження та зберігання розчинника, а зазначені резервуари є невід'ємною частиною технологічного обладнання екстракційного цеху, які не можуть використовуватись у якості відокремлених резервуарів палива.

Судом на підставі дослідження обставин по справі, зроблено висновок, що обсяг придбаного пального, (яке не використовуються в процесі екстракції олії) не перевищує нормативні значення, що зобов'язують платника податків реєструвати акцизний склад.

Не погодившись з рішенням суду, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області подано апеляційну скаргу, згідно якої відповідач просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року у справі №280/441/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суди не дослідили всі докази в їх сукупності. Так скаржник вказує на те, що судом надано оцінку технічній документації процесу екстракції, проте не досліджено де знаходяться придбані парті Н-ГЕКСАН та розчинника з моменту їх фактичного отримання до дати списання в екстраційний цех, оскільки цей період займає від 2 до 7 днів, що свідчить про необхідність наявності відповідних ємностей для їх зберігання. Також скаржник посилається на невірну трактовку судом першої інстанції приписів п.»г» пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України, які визначають акцизним складом ємність для зберігання пального в транспортному засобі або в обладнанні чи пристрої. Разом з тим, виключенням з визначення акцизного складу є ємність яка знаходиться безпосередньо в обладнанні чи пристрої, в той час як ємності для зберігання гексану розташовані на території підприємства, як частина обладнання екстракції олії, проте не є її невідокремленою частиною.

Представниками сторін в судовому засіданні надано грунтовні пояснення щодо обставин по справі та підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, позивач має зареєстроване місцезнаходження: Запорізька область, Вільнянський район (нині Запорізький), м. Вільнянськ, вул. Соборна, буд. 17.

Основним видом діяльності позивача є виробництво олії та тваринних жирів.

Відповідачем позивачу видано ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 05.02.2020 №08060414202000019.

Наказом відповідача від 02.08.2022 №812-П, виданим на підставі пп. 19-1.1.14, пп. 19-1.1.16 п.191.1 ст. 191, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, пп. 75.1.3 п.75.1 ст.75, пп. 80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового Кодексу України (далі ПК України) та доповідної записки начальника управління контролю за підакцизними товарами Зарецької Юлії від 02.08.2022 №1885вн, було призначено фактичну перевірку позивача з 03.08.2022 тривалістю 10 діб за період діяльності з 01.01.2021 по день закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, обігу, зберіганні та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів.

04.08.2022 представнику позивача вручено копію зазначеного наказу та ознайомлено цю особу із направленнями на перевірку.

За наслідками фактичної перевірки 15.08.2022 складений акт про результати фактичної перевірки з питань здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, обігу, зберіганні та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів №2445/08/01/09/37221297 (далі Акт перевірки).

Висновками Акту перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги:

- пп. 14.1.6, пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14, п. б абз. 6 п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України в частині не реєстрації позивачем акцизного складу в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Соборна, буд. 17;

- пп. 230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України, в частині не обладнання та не реєстрації витратомірів в кількості 4 одиниці та рівноміри на резервуари в кількості 4 одиниці, в яких зберігається підакцизна група товарів;

- пп. 212.1.15 п. 212.1, пп. 212.3.4 п.212.3 ст. 212 ПК України, в частині реалізації пального в період з 17.12.2021 по 31.12.2022 без реєстрації платником акцизного податку.

Акт був надісланий засобами поштового зв'язку позивачу та отриманий ним 15.09.2022.

Не погоджуючись з висновками Акту перевірки позивач надав свої заперечення від 28.09.2022 на Акт перевірки, аналогічні за змістом позовній заяві, які розглянуто відповідачем та за результатами розгляду надано відповідь від 13.10.2022 №434/08-01-09-02-07, відповідно до якої наданими позивачем запереченнями не спростовано висновків Акту перевірки, а тому, висновки акту є правомірними, такими, що відповідають вимогам діючого законодавства, є обґрунтованими, а тому залишені без змін.

На підставі Акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 17 жовтня 2022 року, отримані позивачем 20.10.2022:

№00035160902, яким за порушення пп. 14.1.6, пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14, п. б абз. 6 п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, відповідно до п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 1 000 000,00 грн;

№00035170902, яким за порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України, відповідно до п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 160 000,00 грн.

№00035150902, яким за порушення пп. 212.1.15 п. 212.1, пп. 212.3.4 п.212.3 ст. 212 ПК України, відповідно до п. 117.3 ст. 117 ПК України, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 19 701 422,24 грн.

Не погоджуючись з даними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач скористався своїм правом на адміністративне оскарження та звернувся до ДПС України.

За наслідками розгляду скарги ДПС України 28.12.2022 було прийнято рішення №17756/6/99-00-06-03-02-06, яким скарга залишена без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення без змін.

Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду.

Так, спірним в межах даної справи є питання чи є ТОВ «Парадіз ХХІ» розпорядником акцизного складу.

Вирішуючи дане питання в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі ПК України, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Підпунктом 14.1.6-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України);

б) зберігання в ньому пального або спирту етилового на митній території України;

в) ввезення пального або спирту етилового на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які належить декільком розпорядникам акцизного складу пересувного, є декількома акцизними складами пересувними, кількість яких дорівнює кількості власників пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається в такому транспортному засобі.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які переходить від одного суб'єкта господарювання до іншого, вважається іншим акцизним складом пересувним.

Не є акцизним складом пересувним:

транспортний засіб, що використовується суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки;

паливний бак транспортного засобу.

Таким чином, обсяг пального, заправлений у паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої, не враховується до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального у розумінні приписів підпункту 14.1.6. пункту 14.1 статті 14 ПК України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 12 березня 2024 року у справі №160/8390/22.

За положеннями підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:

а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;

б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які:

призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також для виконання робіт з будівництва доріг;

належать іншим особам;

виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;

в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в підпункті "б" цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування;

Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Пунктом 230.1 статті 230 ПК України встановлено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Приписами підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пункт 12 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України передбачає, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у суб'єкта господарювання відсутній обов'язок реєструвати акцизний склад, якщо у приміщенні чи на території розташовані ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального, загальна ємність яких не перевищує 200 кубічних метрів; суб'єкт господарювання (власник або користувач такого приміщення чи території) протягом календарного року отримує пальне у розмірах, що не перевищує 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливо-роздавальні колонки у місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії); суб'єкт господарювання використовує пальне виключно для власних потреб або промислової переробки та не здійснює операції по реалізації та зберіганню пального іншим особам.

При цьому під поняттям «приміщення» у контексті наведених норми у п. «а» абз. 1 п. 14.1.6. п. 14.1. ст. 14 ПК України розуміється «спеціально обладнані приміщення на обмеженій території».

Наведений пункт містить критерії, що стосуються окремо характеристики приміщення чи території, на якій розташовано ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального, а також самого суб'єкта господарювання в частині обсягів отриманого пального за календарний рік та мети використання такого пального.

Таким чином, при визначенні приміщення або території акцизним складом, необхідно враховувати, зокрема, загальну місткість розташованих у певному приміщенні або на певній території ємностей, які використовуються для навантаження-розвантаження і зберігання пального, та обсяг пального, отриманого суб'єктом господарювання протягом календарного року.

Якщо у суб'єкта господарювання пальне зберігається у декількох приміщеннях та/або територіях, то загальна місткість ємностей для зберігання пального визначається окремо по кожному приміщенню або території.

Разом з тим, обсяг отриманого пального визначається сумарно по всіх приміщеннях та/або територіях, на яких розміщені ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального.

Крім того, обов'язок з обладнання кожного місця відпуску пального витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками виникає у платника податку у разі зберігання пального у ємності для зберігання пального більшою ніж 200 куб.м. та у разі, якщо такий платник отримує протягом календарного року пальне в обсягах, які перевищують 1000 куб.м.

З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що у періоді, що перевірявся, позивач мав в наявності ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) 08060414202000019 терміном дії з 05.02.2020 до 05.02.2025. адреса місця зберігання: Україна, Запорізька область, Вільнянський район, м.Вільнянськ, вул.Соборна, буд.17.

Згідно наданих первинних документів (видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, описаних в акті у вигляді таблиці арк. 5-10), акцизних накладних (арк. 10 -11 Акту), зареєстрованих постачальниками в системі ЄРАН, підприємством ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" (код ЄДРПОУ 37221297) у перевіряємому періоді придбавав дизельне паливо (код УКТ ЗЕД 2710194300), Н-ГЕКСАН (код УКТ ЗЕД 2710122500), Розчинник Еххзої Нехапе (код УКТ ЗЕД 2710122500), БЕНЗИН А 92 (код УКТ ЗЕД 2710124124) в кількості 1 545 789,78 літрів приведених до 15° С, зокрема: за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року (протягом календарного року) обсяг придбаного пального склав 1 027 846,81 літрів приведених до 15° С (в т.ч. 1000445,85 літрів приведених до 15° С в період з 01.01.2021 по 17.12.2021), за період з 01.01.2022 по 29.07.2022 обсяг придбаного пального склав 517 942,97 літрів приведених до 15° С (адреса розвантаження: Запорізька область, Вільнянський район, м.Вільнянськ, вул.Соборна,буд.17). Факт отримання дизельного палива, БЕНЗИНУА 92, Н- ГЕКСАН та Розчинник Еххзої Нехапе у перевіряємому позивач не оскаржує та визнає.

Відповідно наданих ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" (код ЄДРПОУ 37221297) актів списання пального, Н-ГЕКСАНА та Розчинника Еххзої Нехапе по підприємству на статтю витрат (23 (рахунок списання), 209 (інші матеріали) рахунок 91 за період з 01.01.2021 по 29.07.2022 списано (для власного споживання, виробничих потреб) в кількості 1 465 805,17 літрів на суму 39 431 924,51 грн., в т.ч. в період з 17.12.2021 (дата обов'язкової реєстрації платником акцизного податку) по 29.07.2022 списано пального та Н-ГЕКСАНА (для власного споживання, виробничих потреб) в кількості 613 206,48 літрів на суму 19 701 422,24 грн. (без ПДВ). Цей факт позивачем теж не оскаржується.

Дані інвентаризаційних описів залишків пального, що знаходяться на складі ПММ та в сховищі гексану, резервуар ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" (код ЄДРПОУ 37221297), наведено на сторінці 13 акту №2445/08/01/09/37221297 від 15.08.2022 року.

Під час перевірки ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" надано наступні договори оренди майна, зокрема договір оренди нерухомого майна № 2641 від 02 грудня 2019 укладений між ФОП ОСОБА_3 (Орендодавець) та ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" (Орендар), згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове платне користування нерухоме майно, а саме: Склад паливно-мастильних матеріалів літ. Ф1, навіс літ.У1, резервуар № 52 (згідно наданої характеристики від 26.09.2019 виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами резервуар № 52 об'ємом 48куб.м), що розташовані за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, м.Вільнянськ, вул.Соборна,буд.17. Строк оренди 10 років, плата за користування 500,0 грн. на місяць. Акт приймання-передачі майна від 03.12.2019р.

Крім цього, надано технічний паспорт від 11.05.2018 (повірка 29.11.2019, наступна 28.11.2022) резервуару ємкість паливно-мастильних матеріалів горизонтальний стальний циліндричний номінальною місткість 48м3, номер резервуара за технологічною схемою 52.

Також надано договір оренди майна №101019 від 10.10.2019 укладений між ТОВ «ОІЛТРЕЙД» (Орендодавець) та ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" (Орендар), відповідно до якого Орендодавець здає Орендареві в оренду відповідно додатку до даного договору (акт прийому передачі) майна, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, м.Вільнянськ, вул.Соборна,буд.17 для використання з метою здійснення своїх статутних завдань (виробництво олії соняшникової), в т.ч. резервуари об'ємом 50м3 в кількості 3шт. Термін дії до 09.10.2022. Орендна плата -30000000грн на весь період оренди. Та технічні паспорти на резервуари:

-від 15.05.2019 (повірка 29.11.2019, наступна 28.11.2022) резервуару РГС-50 горизонтальний стальний циліндричний номінальною місткість 50м3, ін. №3400000008;

-від 15.05.2019 (повірка 29.11.2019, наступна 28.11.2022) резервуару РГС-50 горизонтальний стальний циліндричний номінальною місткість 50м3, ін. №3400000009;

-від 15.05.2019 (повірка 29.11.2019, наступна 28.11.2022) резервуару РГС-50 горизонтальний стальний циліндричний номінальною місткість 50м3, ін. №3400000010.

Виходячи з вищенаведеного, ТОВ "ПАРАДІЗ ХХІ" для використання з метою здійснення своїх статутних завдань (виробництво олії соняшникової) орендує, в т.ч. резервуари об'ємом 50м3 в кількості 3шт., які повірені та в яких і зберігався і Н- гексан.

Н-гексан - це безбарвна рідина зі слабким запахом, небажана складова бензину, насичений вуглеводень С6Н14, відноситься до класу алканів. Основну масу нафти складають вуглеводні трьох гомологічних рядів алкани (парафінові чи метанові вуглеводні), циклоалкани (нафтенові вуглеводні) і арени (ароматичні вуглеводні). Н- гексан містить у великих кількостях в бензині прямої перегонки і крекінг- дистилятах нафти, а тому відноситься до видів пального, перелічених в пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України, та належить до групи 27 УКТ ЗЕД " Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні" та їй відповідає код згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД ) 2710122500. І так дійсно гексан у великих кількостях входить до складу бензину, в умовах ароматизації нафтопродуктів і каталітичного риформінгу гексан дегидроциклизуется в бензол, використовуються як добавки до моторного палива, поліпшують його якість і застосовується при екстрагировании рослинних олій.

В матеріалах справи наявна копія Технічного паспорту на комплекс переробки олійних культур розташованого за адресою Запорізька область, м. Вільнянськ, вул Соборна №17, який знаходиться у позивача в оренді на підставі договору від 10.10.2019 і в якому знаходиться цех екстракції. Також, у харакетристиці виробничого будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами яка є складовою частиною зазначеного технічного паспорту, зазначено під №48 сховище гексану у складі аварійного резервуару для місцели, оборотного резервуару розчинника, резервуару для зберігання розчинника, 3 шт по 50м3.

Відповідно до Технологічної інструкції процесу екстракції, затвердженої наказом директора ТОВ «ПАРАДІЗ ХХІ» 02.12.2019 (копія міститься в матеріалах справи, т. 1 а.с.189-193) визначено технологічні етапи виробничого процесу, у тому числі процедура отримання та використання розчинника. Так, відповідно до п. 4.7. Технологічної інструкції «Схема руху оборотного розчинника в виробництві» встановлено, що вилучення олії з макухи (крупки) відбувається шляхом екстракції спеціальним екстракційним бензином, що має найбільш вогненебезпечні властивості, розчинник (Н-гексан, нефрас П1-63/75) гексану.

Вказаний розчинник поступає на підприємство від сторонніх постачальників в автоцистернах, зливається в оборотну ємність розчинника Е3, яка є складовою частиною технологічної лінії екстракції.

Факт безпосереднього використання розчинника у виробничому обладнанні підтверджується і фактом його списання відповідно до даних бухгалтерського обліку (рахунок 901 «Собівартість реалізованої готової продукції. Інші матеріали»), що підтверджується відповідними актами про писання.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції стосовно того, що Н-ГЕКСАН та розчинник Еххзої Нехапе використовується позивачем у процесі переробки олійних культур та отримується безпосередньо у оборотний резервуар розчинника, що за своєю конструкцією та функціональним призначенням не є в розумінні норми пункту г) підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, акцизним складом, оскільки є баком як ємність для зберігання пального безпосередньо в обладнанні, а саме в комплексі з переробки олійних культур.

Досліджені судом технічні документи, спростовують доводи скаржника стосовно того, що резервуари з розчинником знаходяться окремо на території підприємства та є самостійними ємностями для зберігання пального, оскільки вказані резервуари є невід'ємною частиною технологічного обладнання екстракціного цеху, які не можуть використовуватись у якості відокремлених резервуарів палива.

Отже, загальна кількість пального, отриманого позивачем протягом 2021 року, за виключенням обсягу розчинника Н-Гексан, який отримувався безпосередньо у паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої, складає (1 027 846,81 - 162 413,22) 865 433,59 літра, що є меншим 1000 кубічних метрів.

Відповідно, застосовані скаржником доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи, тому в межах доводів апеляційної скарги, судом не встановлено підстав для скасування оскаржуваного судового рішення та задоволення вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції повно встановлено обставини по справі, надано їм правильну юридичну оцінку, та здійснено вірне застосування норм матеріального та процесуального права, з врахуванням Висновків Верховного Суду викладених в постанові від 25.03.2024.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року у справі №280/441/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко