Справа № 3/593/151/2025
"29" квітня 2025 р. СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП протягом року не притягався
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
20 лютого 2025 року о 18 год. 32 хв. по вул.. Орлика в с. Рай, гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук), - від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі відмовився.
На розгляд справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 не з'явився, хоч належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляд справи.
Не зважаючи на неявку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими під час розгляду:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 252311 відповідно до якого «20.02.2025 18:32 с. Рай, вулиця Орлика водій керував автомобілем ВАЗ 2107 д.н.з. НОМЕР_1 в ході спілкування було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння а саме запах алкоголю з порожнини рота та тремтіння пальців рук, пройти огляд на стан сп''яніння за допомогою Драгер алкотест 6810 на місці зупинки та в медичному закладі у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР»;
- актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів відповідно до якого у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота тремтіння пальців рук, - було запропоновано пройти огляд за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6810 ARCE-0218». Від вказаного огляду ОСОБА_1 відмовився;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого 20.02.2025 року ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в КНП «Бережанська ЦМЛ»;
- трьома відеозаписами, що містяться на оптичному диску (загальною тривалістю 02 год. 15 хв. 18 с.), з яких один зроблено на відеореєстратор розміщений в автомобілі поліції, та два на нагрудні камери поліцейських. З вказаних відеозаписів вбачається, що ОСОБА_1 о 18 год. 32 хв. 20 лютого 2025 року керував автомобілем марки «ВАЗ» д.н.з. НОМЕР_1 в темну пору доби без увімкнених фар, у зв'язку з чим вказаний автомобіль був зупинений працівниками поліції; під час спілкування з ОСОБА_1 поліцейські виявили в останнього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, - у зв'язку з чим поліцейські запропонували пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою наявного у поліцейських приладу Драгер Алкотест 6810, ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу; після відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на місці зупинки поліцейський запропонував пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, ОСОБА_1 повідомив, що відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі; після цього на ОСОБА_1 склали протокол про адміністративне правопорушення.
Ч.1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до ч.6 ст.266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного сп'яніння чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі огляду), і проведення такого огляду визначається «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, (надалі Порядок).
Відповідно до п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 ознаками алкогольного сп'яніння є, зокрема, запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук.
Згідно з п.3 Порядку, огляд проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); 2) лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п.6 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
З досліджених під час розгляду справи доказів вбачається, що:
- ОСОБА_1 20 лютого 2025 року о 18 год. 32 хв. керував транспортним засобом «ВАЗ 2107», державний номерний знак НОМЕР_1 ;
- поліцейський під час спілкування з ОСОБА_1 , як водієм транспортного засобу «ВАЗ 2107», державний номерний знак НОМЕР_1 виявив у останнього ознаки алкогольного сп'яніння;
- поліцейський дотримуючись порядку проведення огляду на стан сп'яніння запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, та в медичному закладі, однак ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан сп'яніння, лише після того, як ОСОБА_1 відмовився від проведення огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку, - поліцейський склав протокол про адміністративне правопорушення.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, і після зупинки, внаслідок виявлення у останнього ознак алкогольного сп'яніння, поліцейський запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився, в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а тому на нього слід накласти адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення.
Враховуючи обставини правопорушення та керуючись ст. ст. 401, 283, 284 КУпАП, -
визнати винним гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, в доход держави, з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход спеціального фонду Державного бюджету України 605,60 (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) грн. судового збору.
Відповідно до ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові про стягнення штрафу, що становить 34000,00 грн.;
витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: