Справа № 757/15198/24-ц
№ апеляційного провадження: 22-ц/824/2973/2025
14 травня 2025 року м. Київ
Київський апеляційний суд в складі колегії суддів
судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача Болотова Є.В.,
суддів: Музичко С.Г., Сушко Л.П.,
при секретарі Яхно П.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», Головного управління Національної поліції у м. Києві, треті особи: Свято-Успенська Києво-Печерська лавра чоловічий монастир Українська Православна Церква, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, про зобов'язання вчинити дії,
за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 на рішення Печерського районного суду міста Києва від 29 травня 2024 року, ухваленого під головуванням судді Новака Р.В.,-
встановив:
У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із названим позовом.
ОСОБА_1 просила зобов'язати Національний заповідник «Києво-Печерська лавра», Головне управління патрульної поліції у м. Києві усунути перешкоди позивачу у вільному та безкоштовному доступі до культових будівель та споруд цілісного майнового комплексу Києво-Печерської Лаври для участі у богослужіннях, релігійних обрядах, церемоніях та процесіях за адресами: вул. Лаврська, буд. 11, вул. Лаврська, буд. 15 у м. Києві .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом № 4-07/91 Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» від 10 серпня 2023 року закрито територію Нижньої Лаври для відвідувачів з 07 год 00 хв 11 серпня 2023 року.
ОСОБА_1 вважає, що у зв'язку із закриттям території Нижньої Лаври , у позивача відсутня можливість брати участь у проведенні церковних служб та відвідувати храми, які розташовані в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі.
Рішенням Печерського районного суду міста Києва від 29 травня 2024 року у задоволенні названого позову відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 вимоги поданої апеляційної скарги підтримав.
Представник Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» заперечив щодо задоволення вимог апеляційної скарги.
Представник Головного управління Національної поліції у м. Києві просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Представник Міністерства культури та стратегічних комунікацій України заперечив щодо задоволення вимог апеляційної скарги.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про його час і місце повідомлені належним чином.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із безпідставності заявлених позовних вимог та законності наказу від 10 серпня 2023 року № 04-07/91 «Про закриття території Нижньої лаври для відвідувачів».
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції.
Встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 року № 1897-р цілісний майновий комплекс Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника передано у державну власність, п. 3 наказу Міністерства культури України від 01 жовтня 2012 року № 1079 цілісний майновий комплекс Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника закріплено за заповідником на праві оперативного управління.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 519-р передано в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі (чоловічий монастир) Української православної церкви будівлі і споруди по вул. Лаврській, 11, та по вул. Лаврській, 15, у м. Києві згідно з переліком, зазначеному у розпорядженні (всього 79 об'єктів).
Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 16 грудня 2020 року № 2390 «Про перейменування Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та затвердження Положення у новій редакції» Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник перейменовано у Національний заповідник «Києво-Печерська лавра».
Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 16 березня 2023 року № 115 утворено комісію з перевірки наявності, умов зберігання та стану збереженості культурних цінностей, що передавалися з Національного Заповідника «Києво-Печерська Лавра» до Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української Православної Церкви, які станом на 2018 рік перебували в шести об'єктах Монастиря, а саме: Ближні печери; Церква Всіх Преподобних Печерських (Тепла церква); Хрестовоздвиженська церква; Дальні печери; Аннозачатіївська церква; Ризниця. Комісія розпочала роботу з 15 березня 2023 року.
За результатами перевірки наявності, умов зберігання та стану збереженості культурних цінностей виявлено нестачу предметів, які до моменту передачі Монастирю перебували на обліку в науково-дослідному фонді Заповідника. Станом на день перевірки місцезнаходження чотирьох предметів не встановлено.
15 березня 2023 року заповідник звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві із заявою про забезпечення унеможливлення вчинення протиправних дій, спрямованих на незаконне вивезення культурних цінностей у кількості 829 предметів, що передавалися у період з 1988 по 2000 роки із Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у користування Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічого монастиря) Української Православної Церкви та проханням вчинити всі відповідні дії для забезпечення охорони об'єктів Монастиря, у яких знаходяться предмети культурної цінності Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра».
Листом від 15 березня 2023 року № 05/34/1858-23 Міністерство культури та інформаційної політики України звернулося до Міністерства внутрішніх прав України та Національної поліції України з проханням забезпечити цілодобову охорону вищевказаних об'єктів в світлу пору доби та шляхом патрулювання у нічний час - в режимі обмеженого доступу до вказаних об'єктів.
Листом від 15 березня 2023 року № 5/3/3-4724 Служба безпеки України повідомила Національну поліцію України про необхідність забезпечення охорони громадського порядку під час роботи комісії з інвентаризації державного майна, а також розгляду питання щодо створення на території Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» постійно діючих нарядів з метою недопущення несанкціонованого вивезення за його межі культурних цінностей України.
Листом від 20 березня 2023 року № 04-25/256 Національний Заповідник «Києво-Печерська Лавра» звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві з листом щодо посилення забезпечення охорони громадського порядку на об'єктах, де працює комісія.
29 березня 2023 року на підставі попередження від 10 березня 2023 року № 04-24/222 в односторонньому порядку розірвано договір №2 від 19 липня 2013 року, укладений між Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (чоловічий монастир) Української Православної Церкви та Національним Заповідником «Києво-Печерська Лавра» про безоплатне користування вищезазначеною релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, що є державною власністю.
Листом від 29 березня 2023 року № 04-25/287 «Про посилення заходів охорони громадського порядку» Національний Заповідник «Києво-Печерська Лавра» звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві з проханням посилити забезпечення заходів охорони громадського порядку на території Заповідника, зокрема Нижньої Лаври, Ближніх та Дальніх печер, корпусів, а також лікарні з церквою за адресою: вул. Лаврська, 11 з 09 год 00 хв 30 березня 2023 року.
Листами від 10 серпня 2023 року № 04-25/765 та № 04-25/766, від 14 серпня 2023 року № 04-25/784 та від 15 серпня 2023 року № 785 керівництво Національного Заповідника «Києво-Печерська Лавра» зверталося до Управління поліції охорони в м. Києві із проханням щодо надання допомоги у забезпеченні громадського порядку на території заповідника.
Згідно п. 1 наказу № 04-07/91 Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» від 10 серпня 2023 року: «З 07:00 11 серпня 2023 року територію Нижньої Лаври (вул. Лаврська, 15) було закрито для відвідувачів».
Відповідно до розроблених правил відвідування території та експозиційних об'єктів Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», контроль за дотриманням цих правил покладається на керівників відповідних підрозділів заповідника та на працівників Національної поліції України.
Обгрунтовуючи позовну заяву, ОСОБА_1 зазначила, щоу зв'язку із закриттям території Нижньої Лаври, у позивача відсутня можливість брати участь у проведенні церковних служб та відвідувати храми, які розташовані в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі. Заповідником встановлено платний вхід до Києво-Печерської Лаври.
Положення ст. 35 Конституції України гарантує кожному право на свободу світогляду та віросповідання. Це право охоплює можливість сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної, здійснювати релігійні обряди як індивідуально, так і колективно, вести релігійну діяльність.
Зазначене право може бути обмежене лише законом, з метою охорони громадського порядку, здоров'я, моралі населення або захисту прав і свобод інших осіб.
Стаття3 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» гарантує кожному громадянину право на свободу совісті. Це включає право змінювати релігію або переконання, здійснювати релігійні культи, висловлювати і поширювати свої переконання без примусу та втручання.
За ч. 2 ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійної організації», богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії безперешкодно проводяться в культових будівлях і на прилеглій території, у місцях паломництва, установах релігійних організацій, на кладовищах, в місцях окремих поховань і крематоріях, квартирах і будинках громадян, а також в установах, організаціях і на підприємствах за ініціативою їх трудових колективів і згодою адміністрації.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Так, наказом № 4-07/91 Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» від 10 серпня 2023року закрито територію Нижньої Лаври для відвідувачів з 07год 00 хв 11серпня 2023 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звертаючись до суду з позовом зазначила, що у зв'язку із закриттям території Нижньої Лаври, позивача обмежено у праві брати участь у проведенні церковних служб та відвідування храмів, які розташовані в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позивачем не долучено до матеріалів справи доказів на підтвердження порушення їїправа на свободу світогляду та віросповідання, права безперешкодно брати участь у релігійних обрядах.
ОСОБА_1 не доведено, що відповідачамиобмежуються її права на мирні зібрання.
Так, наказ № 4-07/91 Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» від 10 серпня 2023 року «Про закриття території Нижньої лаври для відвідувачів» прийнято на підставі Закону України «Про охорону культурної спадщини» та Положення Заповідника задля запобігання масовим заворушенням і захисту пам'яток. Зміст наказу не спрямований особисто проти ОСОБА_1 , має загальний характер та не є перешкоджанням релігійній діяльності, а необхідністю охорони об'єктів культурної спадщини.
Колегія суддів звертає увагу на те, що вказані обмеження жодним чином не позбавляє релігійну організацію права на культову діяльність, а лише підтверджує право заповідника тимчасово обмежувати доступ усіх громадян, у разі ризику порушення громадського порядку чи загрози для об'єктів спадщини.
Наказ Національного Заповідника «Києво-Печерська Лавра» від 10 серпня 2023 року № 04-07/91 «Про закриття території Нижньої лаври для відвідувачів» в судовому порядку неоскаржено та на момент пред'явлення позову є чинним.
Так, наказом Національного Заповідника «Києво-Печерська Лавра» від 10 серпня 2023 року № 04-07/91 тимчасово закрито для відвідувачів та визначено порядок доступу на територію Нижньої Лаври священиків, ченців та обслуговуючого персоналу Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) УПЦ, а також заїзду/виїзду транспортних засобів Монастиря і працівників НЗ «Києво-Печерська Лавра».
Звертаючись до суду, Мельник В.В. не надано доказів на підтвердження того, що позивач відноситься до священиків, ченців та/або обслуговуючого персоналу лаври, які б підтверджували її право на безперешкодне відвідування як корпусів на території Нижньої Лаври, так і користування майном зі Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (чоловічий монастир) УПЦ.
Доводи апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції порушено положення ч. 2 ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», згідно якої «заборонено обмежувати вільний вхід громадян-вірян до культових будівель і на прилеглій території на богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії», колегія суддів відхиляє з огляду на наступне.
Положеннями ч. 2 ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійної організації» визначено, що богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії безперешкодно проводяться в культових будівлях і на прилеглій території, у місцях паломництва, установах релігійних організацій, на кладовищах, в місцях окремих поховань і крематоріях, квартирах і будинках громадян, а також в установах, організаціях і на підприємствах за ініціативою їх трудових колективів і згодою адміністрації.
Обґрунтовуючи позовну заяву, ОСОБА_1 не надано доказів на підтвердження того, що саме позивачем проводяться богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії. ОСОБА_1 лише приймає участь в таких богослужіннях, як вірянин.
Відтак, положення ч. 2 ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійної організації» стосуються релігійних організацій, які проводять богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії тощо, і встановлює право засновувати і утримувати вільно доступні місця богослужінь або релігійних зібрань, а також місця, шановані в тій чи іншій релігії (місця паломництва) саме релігійних організацій.
Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом при вирішенні спору були порушені норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що рішення суду від 29 травня 2024 року ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, відтак підстав для їх скасування за доводами апеляційної скарги немає.
Керуючись ст. 367, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст. 382 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Печерського районного суду міста Києва від 29 травня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного судового рішення.
Повний текст складено 27 травня 2025 року.
Суддя-доповідач Є.В. Болотов
Судді: С.Г. Музичко
Л.П. Сушко