Ухвала від 27.05.2025 по справі 480/9056/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 травня 2025 року Справа № 480/9056/24

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Прилипчук О.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у поновленні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.07.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження з 01.01.2020 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

20.03.2025 від позивачки до суду надійшла заява, в якій просить встановити судовий контроль щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24 в строк згідно Кодексу адміністративного судочинства України.

Заява мотивована тим, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області перераховано пенсію позивачу, однак згідно наданих перерахунків пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 року її розмір повторно обмежено максимальним розміром, що є порушенням Закону України.

Ухвалою суду від 08.04.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 по справі №480/9056/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі № 480/9056/24.

Дана ухвала була надіслана до електронного кабінету відповідача у системі "Електронний суд", документ доставлено 08.04.2025 (а.с. 74).

07.05.2025 на виконання ухвали суду від 08.04.2025 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/9056/24 та клопотання про звільнення керівника установи від штрафу.

Поданий звіт мотивовано тим, що на виконання рішення суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24, яке набрало законної сили 10.02.2025, у лютому 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку визначений без обмеження максимальним розміром та виплачується з березня 2025. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2020 по 28.02.2025 нарахована до виплати та становить 85981,94 грн.

Крім цього, відповідачем зазначено, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідач також зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 1156 від 11.10.2024 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, яким передбачено 500 млн. грн. Станом на дату подання звіту, забезпечено виплату коштів, згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили включно по 19.11.2020.

Відповідач також зазначив, що нараховані кошти на виконання рішення суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24, буде виплачено за наявності бюджетних призначень Пенсійного фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у лютому 2025 р.

На сьогодні бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

Враховуючи викладене вище, рішення суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявних фінансових асигнувань.

Клопотання про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України мотивоване тим, що оскільки з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

Суддя Прилипчук О.А. з 05.05.2025 по 23.05.2025 перебував у щорічній відпустці.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення та та клопотання про звільнення від сплати штрафу, суд встановив наступне.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.07.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у лютому 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку визначений без обмеження максимальним розміром та виплачується з березня 2025. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2020 по 28.02.2025 нарахована до виплати та становить 85981,94 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094 справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

Як було зазначено вище, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.07.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю, позивачка зазначала, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області перераховано пенсію позивачу, однак згідно наданих перерахунків пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 року її розмір повторно обмежено максимальним розміром, що є порушенням Закону України.

Однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області у поданому звіті зазначено, що на виконання рішення суду у лютому 2025 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку визначений без обмеження максимальним розміром та виплачується з березня 2025. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2020 по 28.02.2025 нарахована до виплати та становить 85981,94 грн.

Відповідно до витягу з перерахунку пенсії ОСОБА_1 (на виконання рішення суду) з 1 березня 2022 року підсумок пенсії склав 24141,04, з урахуванням максимального розміру пенсії 21499,93; з 1 березня 2023 року підсумок пенсії склав 25719,75, з урахуванням максимального розміру пенсії 21499,93; з 1 березня 2024 року підсумок пенсії склав 27352,41, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 (а.с. 62, 63, 64).

У поданому звіті жодним чином не обгрунтоване посилання позивачки на невиконання рішення суду в частині обмеження розміру її пенсії максимальним розміром.

За обставин цієїх справи, суд враховує, що відповідач не виконав рішення суду в частині перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум та в частині здійснення з 01.01.2020 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного нарахування пенсії на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання всіх дій відповідачем на виконання рішення суду у цій частині.

Відтак, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів перерахунку пенсії позивачки без обмеження її максимальним розміром, а також виплати їй суми перерахованої пенсії, суд дійшов висновку, що рішення суду в повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Разом з тим, згідно ч. 3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

З копії наданого суду Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, затверджено наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172, підтверджено, що виплат для забезпечення виконання рішень суду на І квартал 2025 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області не закладено.

Таким чином, відповідачем на цей час підтверджено відсутність бюджетних асигнувань для виконання рішення суду у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та оскільки дана справа стосується питання щодо обчислення та перерахунку пенсії, суд на підставі ч.ч. 3, 5 ст. 382-3 КАС України, вважає за необхідне звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 382, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 08.01.2025 у справі №480/9056/24 - відмовити.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24 - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 08.01.2025 у справі №480/9056/24 в частині перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум та в частині здійснення з 01.01.2020 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії - протягом 90 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Прилипчук