27 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11236/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсії з врахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України віл 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни 2 групи;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 з врахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України віл 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що відповідачем протиправно не нарахована додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС та індексація, встановлена постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, а також обмежена до виплати індексація встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185. Стверджує, що такі дії відповідача порушують право позивача на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11236/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15 жовтня 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 18-23/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку Управління та отримує пенсію по інвалідності другої групи в розмірі фактичних збитків згідно частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03.01.2017, як учасник наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, вставленої законом на 1 січня відповідного року, за наведеною у Порядку формулою. Коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії складає 2,90126 (6000,00 грн * 5 : 10340,35 грн). Станом на січень 2022 року заробітна плата для обчислення пенсії складала 15743,98 грн. (5426,60 грн. * 2,90126). Отже, станом на 01.01.2022 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 11844,39 грн., в тому числі, 11020,79 грн. (15743,98 грн. * 70% відсоток втрати працездатності); 773,60 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС (1934,00 грн * 40%); 50 грн. - цільова допомога інвалідам війни 2 групи. Для обчислення пенсії з 1 березня 2022 року застосовується показник у розмірі 6186,32 грн. (5426,60 грн. * 1,14). Розмір пенсії позивача до виплати з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови №118 з 01.03.2022 становить 13387,28 грн, де: 12563,68 грн - основний розмір пенсії (2,90126 (6000,00 грн * 5:10340,35 грн) * 6186,32 грн. * 70% (втрата працездатності), де: 2,90126 - коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії; 50,00 грн. - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 2 групи; 773,60 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 1934,00 грн). В результаті перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV та перерахунків у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму згідно із Законом України "Про Державний бюджет" розмір пенсії ОСОБА_1 склав: з 01.03.2022 - 13387,28 грн.; з 01.07.2022 - 13424,48 грн.; з 01.12.2022 - 13450,88 грн. Розмір пенсії позивача до виплати з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови №168 з 01.03.2023 становить 14950,86 грн, де: 15038,74 грн. - основний розмір пенсії (2,90126 (6000,00 грн * 5:10340,35 грн) * 7405,03 грн. * 70% (втрата працездатності), де: 2,90126 - коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії; 50,00 грн. - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 2 групи; 837,20 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 2093.0 грн.); - (-975.06 гри) - обмеження в індексації з 01.03.2023. Розмір пенсії позивача до виплати з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови №185 з 01.03.2024 становить 16255,17 грн, де: 16235,83 грн - основний розмір пенсії (2,90126 (6000,00 грн * 5:10340,35 грн) * 7994,47 грн * 70% (втрата працездатності), де: 2,90126 - коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії; 50,00 грн - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 2 групи; 944,40 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 2093.00 грн); - (-975,06 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2023. У зв'язку з тим, що розмір підвищення як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи є більшим, ніж розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеній до категорії 1, позивачу здійснюється виплата більшого підвищення відповідно до чинного законодавства.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Постановою Котелевського районного суду Полтавської області від 23 січня 2013 року у справі №1613/1210/2012 позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області, про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, задоволено повністю. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до абзацу 1 п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до абзацу 1 п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років, з моменту досягнення ним 50-річного віку, тобто з 13 червня 2012 року з виплатою неотриманої ним суми пенсії, починаючи з 13.06.2012 року /а.с. 82-86/.
На виконання постанови Котелевського районного суду Полтавської області від 23 січня 2013 року у справі №1613/1210/2012 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, що підтверджується розпорядженням від 13.02.2013 /а.с. 25-29/.
Із 03.07.2017 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 50-51/ .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням органу Пенсійного фонду України №916140121952 від 22.02.2022 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (вид перерахунку: Індексація заробітку (масовий) з 01.03.2022 - 13.06.2022 основний розмір пенсії від середнього заробітку - 12563,68 грн; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1934 грн.) - 773,60 грн.; цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50,00 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2022; розмір пенсії з надбавками - 13387,28 грн. /а.с. 70/.
Рішенням органу Пенсійного фонду України №916140121952 від 26.02.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (вид перерахунку: Індексація заробітку (масовий) з 01.03.2023 - довічно основний розмір пенсії від середнього заробітку - 15038,74 грн; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2093 грн.) - 837,20 грн.; цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50,00 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2023; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-975,06 грн.); розмір пенсії з надбавками - 14950,88 грн. /а.с. 73/.
Рішенням органу Пенсійного фонду України №916140121952 від 25.02.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (вид перерахунку: Індексація заробітку (масовий) з 01.03.2024 - довічно основний розмір пенсії від середнього заробітку - 16235,83 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи - 50,00 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 837,20 грн.) - 837,20 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2024; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-975,06 грн.); розмір пенсії з надбавками - 16147,97 грн. /а.с. 74/.
На звернення позивача від 29.08.2024 щодо правильності обчислення пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 06.09.2024 №16143-14935/Г-02/8-1600/24 позивача повідомлено, що пенсію обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Загальний розмір пенсії станом на 01.01.2022 становив 11844,39 грн., в тому числі, 11020,79 грн. (15743,98 грн. * 70% відсоток втрати працездатності); 773,60 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС (1934,00 грн * 40%); 50 грн. - цільова допомога інвалідам війни 2 групи. Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 14950,86 грн, у тому числі (-975.06 грн.) - обмеження в індексації з 01.03.2023. Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 16255,17 грн, де: 16235,83 грн - основний розмір пенсії (2,90126 (6000,00 грн * 5:10340,35 грн) * 7994,47 грн * 70% (втрата працездатності), де: 2,90126 - коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії; 50,00 грн - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 2 групи; 944,40 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 2093.00 грн); - (-975,06 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2023. Обчислення пенсії здійснюється у відповідності з чинним законодавством, розмір пенсії не досягає максимального розміру пенсії (23610 грн.). /а.с. 8-9/.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не виплати індексацій, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, та щодо не виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі по тексту - Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі по тексту - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною першою статті 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до частини п'ятої статті 2 Закону №1282-XII індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 №118 (далі - постанова №118) установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до пункту 3 постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом №796-ХІІ, підвищуються у 2022 році на коефіцієнт 1,14.
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - постанова №168), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 4 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.
Згідно з пунктом 10 постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом № 796-ХІІ, підвищуються у 2023 році на коефіцієнт 1,197, проте розмір збільшення у результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн.
Відповідно до пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 23 лютого 2024 прийнято постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - постанова №185).
Пунктом 1 постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Підпунктом 3 п. 2 постанови № 185 установлено, що розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Згідно з пунктом 3 постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Для забезпечення індексації пенсії проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка своєю чергою, встановлює, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України від 03.11.2022 №2710-IX та пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України від 09.11.2023 №3460-IX установлено, що у 2023 та 2024 роках частина друга статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частина друга статті 67 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Тобто, нормами вищенаведених Законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації.
Із 14.06.2022 пенсія позивача становила 11844,39 грн., де: 11020,79 грн. основний розмір пенсії, 773,60 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (1934 грн. *40%), 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни 2 групи /а.с. 69/.
Судом встановлено, що пенсійним органом позивачу нарахована індексація пенсії, а саме:
1) з 01.03.2022 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 №118 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14 до показника середньої заробітної плати 5426,60 грн. (5426,60 х1,14)=6186,32 грн.), заробітна плата для обчислення пенсії 17928,13 грн. (6186,32 грн.*2,90126).
Загальний розмір пенсії з 01.03.2022 склав 13387,28 грн., де: 12563,68 грн. основний розмір пенсії (17928,12 грн. * 70%), 773,60 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (1934 грн. *40%), 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни 2 групи /а.с. 70/.
2) з 01.03.2023 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 до показника середньої заробітної плати 6186,32 (6186,32х1,197=7405,03 грн.), заробітна плата для обчислення пенсії 21483,92 грн. (7405,03х2,90126).
Загальний розмір пенсії з 01.03.2023 склав 14950,88 грн., де: 15038,74 грн. основний розмір пенсії (21483,92 грн. х 70%), 837,20 грн. підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (2093 грн. *40%),50 грн. щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни 2 групи, (-) 975,06 грн. обмеження в індексації з 01.03.2023 /а.с. 73/.
3) з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проведено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2024, становить 7994,47 грн. (7405,03 грн. х 1,0796), заробітна плата для обчислення пенсії 23194,04 грн. (7994,47 грн. х 2,90126).
Загальний розмір пенсії з 01.03.2024 становить 16255,17 грн., у тому числі: 16235,83 грн. основний розмір пенсії (23194,04 грн. х 70%); 944,40 грн. підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи (2361 грн. *40%), 50 грн. щомісячна цільова грошова допомога інвалідам війни 2 групи, (-) 975,06 грн. обмеження в індексації з 01.03.2024 /а.с. 75/.
Враховуючи застосування пункту 10 Постанови №168 та пункту 3 Постанови №185, де розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн., пенсійним органом проведено обмеження індексації пенсії, а саме:
- обмеження в індексації з 01.03.2023 склало - 975,06 грн. (15038,74 грн.-12563,68 грн.=2475,06-1500=975,06), де: 15038,74 грн. - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023, 12563,68 грн. - основний розмір пенсії станом на 28.02.2023.
- обмеження в індексації з 01.03.2024 немає, оскільки індексація становить менше 1500 грн. (16235,83 грн. -15038,74=1197,09 грн.), де: 16235,83 грн. - основний розмір пенсії станом на 01.03.2024, 15038,74 - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023.
Таким чином, пенсійним органом була нарахована позивачу індексація пенсії з 01.03.2023 в сумі 2475,06 грн., а виплачено відповідно пункту 10 Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн., сума -обмеження становить 975,06 грн.; з 01.03.2024 нарахована індексація в сумі 1197,09 грн., виплачено відповідно до Постанови №185 - 1197,09 грн. без обмеження, оскільки сума індексації менше 1500 грн.
Суд зазначає, що оскільки чинними нормативно-правовими актами (п. 10 Постанови №168, п. 3 Постанови №185) передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень таке обмеження є обґрунтованим, відповідно відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
При цьому, позивачу не обмежувалася пенсія до виплати максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни 2 групи та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 49 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Конституційний Суд України рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні №3-рп/2012 від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Положеннями пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні.
Водночас, частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положеннями статті 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" встановлено Кабінету Міністрів України, починаючи з 1 травня 2004 року, передбачати щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі 50 гривень.
Відповідно до пункту 15-1 Порядку №1210 особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Отже, у разі наявності у особи право на отримання одночасно додаткової пенсії або підвищення до пенсії на підставі вищезазначених законів, виплаті підлягає один з зазначених видів підвищень за вибором пенсіонера.
У постановах від 10.07.2018 у справі № 363/4035/16-а, від 19.02.2019 у справі № 363/4916/16-а, від 24.04.2019 у справі № 363/3974/16-а, від 21.02.2020 у справі № 363/3520/16-а, від 30.09.2021 у справі №363/4693/16-а Верховний Суд дійшов наступного висновку: « припиняючи виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до статті 50 Закону №796-ХІІ, відповідач діяв правомірно, оскільки позивачем було обрано підвищення до пенсії, яке передбачено ч. 4 ст. 13 Закону №3551-ХІІ, а тому вимоги останнього щодо поновлення виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю є необґрунтованим. Та обставина, що додаткова пенсія була призначена позивачу до внесення змін у Порядок №1210 не впливає на правильність висновків суду, оскільки підвищення до пенсії як інваліду війни призначалась під час дії нової редакції Порядку №1210, а тому у відповідача були правові підстави для зупинення виплати додаткової пенсії».
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області до основного розміру пенсії позивача встановлено та виплачується з 01.03.2022 - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1934 грн.) - 773,60 грн.; з 01.03.2023 - довічно підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2093 грн.) - 837,20 грн.; з 01.03.2024 - довічно підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.) - 944,40 грн., тобто в сумах, що є більшими за суму додаткової пенсії відповідно до статті 50 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (379,6 гривні).
Таким чином, оскільки позивачу встановлено підвищення до пенсії, виходячи з положення пункту 15-1 Порядку № 1210, що є більшим ніж додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 1, відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачем правомірно припинено виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 242, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич