26 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/18924/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся представник ОСОБА_1 - адвокат Буженко Юрій Сергійович із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо неприйняття рішення за результатом поданого ОСОБА_1 рапорту від 26.03.2024 про надання статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Аргументуючи заявлені позовні вимоги представник наголосив, що з метою отримання статусу учасника бойових дій позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із відповідним рапортом, у відповідь на який отримав повідомлення про його направлення за належністю до Військової частини НОМЕР_1 для розгляду по суті. Водночас, на адвокатський запит надісланий до Військової частини НОМЕР_1 відповіді не отримано. Вважає бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо розгляду питання про встановлення позивачу статусу учасника бойових дій протиправною, та такою, що порушує його права на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
21.02.2025 від представника Військової частини НОМЕР_1 (далі - Військова частина, відповідач) надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зауважує, що довідка видається на підставі Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014, яким передбачено перелік документів, який підтверджує безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Звертає увагу суду, що долучена позивачем довідка про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держав у зв'язку із військовою агресією російської федерації №1478 від 24.09.2023 не містить жодних посилань на документи, передбачені постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №887, які підтверджують безпосередню участь особи у таких заходах. Окрім цього, вказана довідка містить відомості, що видана для надання за місцем вимоги та не для оформлення статусу учасника бойових дій.
13.11.2024 від представника позивача надійшла до суду відповідь на позов, в якій просить відхилити пояснення, міркування та аргументи представника відповідача викладені у відзиві на позов. Звертає увагу суду на той факт, що відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України №1478 від 24.09.2023 солдат за призовом ОСОБА_1 дійсно в період з 02.12.2022 по 27.12.2022, з 27.04.2023 по 15.07.2023 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи на території Донецької області. Підставою для видачі такої довідки слугували накази командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №336 від 02.12.2022, №363 від 27.12.2022, №117 від 27.04.2023, №196 від 15.07.2023. Щодо вказаних у такій довідці відомостей про її видачу не для оформлення статусу учасника бойових дій, представник позивача зазначає, що позивач не може відповідати за неналежне виконання Військовою частиною НОМЕР_2 своїх обов'язків, що проявляється у написанні у вказаній довідці таких відомостей та даних, які не передбачені додатком 6 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 та позбавляти права позивача на отримання спірного статусу.
26.11.2024 від представника Військової частини надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких просить не приймати до уваги доводи викладені за змістом відповіді на відзив та відмовити у задоволенні позовних вимог. У разі усунення виявлених підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій заявник або уповноважена особа може повторно ініціювати винесення питання про надання зазначеного статусу (за процедурою, визначеною Порядком) на розгляд комісії шляхом подання заяви до керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, в якому утворено комісію. Крім того вважає, що заявник або уповноважена особа наділена правом щодо усунення виявлених підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій та повторного ініціювання винесення питання про надання зазначеного статусу (за процедурою, визначеною Порядком) на розгляд комісії шляхом подання відповідної заяви.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд вважає за необхідне вказати про таке.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 02.12.2022 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 , про що свідчить копія військового квитка серії НОМЕР_3 від 24.10.2022 наявна в матеріалах справи.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 №1478 від 24.09.2023 позивач у період з 02.12.2022 по 27.12.2022, з 27,04.2023 по 15.07.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи на території Донецької області.
01.04.2024 засобами поштового зв'язку позивач надіслав до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій - рапорт від 26.03.2025 про надання статусу учасника бойових дій. До вказаного рапорту долучив засвідчену адвокатом копію паспорту ОСОБА_1 та картки платника податків ОСОБА_1 , завірену нотаріусом копію довідки №1478 від 24.09.2023, фотокартку 3х4 - 2 шт., згоду на збір та обробку персональних даних, засвідчену адвокатом копію адвокатського свідоцтва та адвокатського ордеру.
Листом Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій листом №08/22603-24-Вих від 09.04.2024 позивача повідомлено, що його рапорт направлено за належністю для розгляду по суті до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
У подальшому з метою отримання відомостей про результати розгляду поданого ОСОБА_1 рапорту від 26.03.2024 про надання йому статусу учасника бойових дій, у зв'язку із участю в бойових діях під час протидії та стримування російської військової агресії, адвокат ОСОБА_2 надіслав до Військову частину НОМЕР_1 запит від 19.08.2024.
Як стверджує представник позивача розгляд питання про встановлення позивачу відповідного статусу Військовою частиною НОМЕР_1 не здійснено.
Вважаючи таку бездіяльність Військової частини протиправною та такою, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення, представник позивача звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413).
На підставі внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №887 змін до Порядку №413 з 24.08.2023 статус учасника бойових дій надається на підставі довідки за формою згідно додатку 6 до цього ж Порядку (далі -довідка), виготовленої на підставі документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
За приписами п. 4 Порядку №413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, статус учасника бойових дій надається в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах їх проведення на підставі документів, зазначених у підпунктах 1 та 2 цього пункту.
Пунктом 19 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.
Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів.( п. 20 Порядку № 413).
Згідно п. 24 Порядку №413, Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі:
1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;
2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку;
3) подання недостовірної інформації;
4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Під час судового розгляду справи встановлено, що за результатами розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій п. ІV (1065) протоколом Військової частини НОМЕР_1 №9 від 01.05.2024 повернуто матеріали ОСОБА_1 на доопрацювання, у зв'язку із відсутністю документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій та враховуючи допущені помилки під час їх оформлення. Листом Військової частини НОМЕР_1 №117/9694 від 03.05.2024 надіслано на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України витяг із протоколу Військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій до відома та врахування.
Крім того, у відповідь на адвокатський запит щодо результатів розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій листом Військової частини НОМЕР_1 №117/496/Вих.ЗПІ від 03.09.2024 повідомлено адвоката Буженка Юрія Сергійовича про наявність підстав для повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, оскільки довідка за формою згідно з додатком 6 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на громадянина ОСОБА_1 не надходила та Військовою частиною НОМЕР_2 участь у бойових діях позивача не підтверджено.
При цьому, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 №1478 від 24.09.2023 позивач у період з 02.12.2022 по 27.12.2022, з 27.04.2023 по 15.07.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи на території Донецької області. Вказана довідка видана на підставі наказів командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №336 від 02.12.2022, №363 від 27.12.2022, №117 від 20.04.2023, №196 від 15.07.2023. Однак така довідка не містить конкретних відомостей про населений пункт (населений пункт взагалі не вказано, лише зазначено область), в якому брав участь у бойових діях позивач, що у свою чергу унеможливлює суд перевірити інформацію чи територія на якій виконував бойові завдання позивач входила в зазначений період до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Враховуючи встановлені обставини справи, відповідно до п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-XII, рішення комісії (протокол №9 від 01.05.2024), в частині повернення документів на доопрацювання з метою подальшого вирішення питання про наявність/відсутність у позивача права на встановлення статусу учасника бойових дій, суд вважає законним.
З огляду на викладене, на думку суду, надана позивачем довідка не підтверджує наявність підстави для встановлення позивачу статусу учасника бойових дій.
Крім того, слід зауважити, що у матеріалах справи відсутні безпосередні відповідні накази, бойові розпорядження про виконання завдань за призначенням із забезпечення національної безпеки та оборони Українського народу командира Військової частини НОМЕР_2 . У тому числі, не зазначено населеного пункту, в якому такі завдання здійснювалися, що у свою чергу позбавляє суд можливості перевірити зазначену інформацію.
За підсумками встановлених обставини та досліджених документів, які долучені до матеріалів справи, підстави для зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відсутні.
Аналізуючи досліджені докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом, відповідно до ст.139 КАС України не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 26 травня 2025 р.
26.05.25