Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 травня 2025 року Справа№200/621/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Коаленержи» (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, ЄДРПОУ 44070187), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
28.01.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Коаленержи» (далі - Позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - Відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - Відповідач 2), в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047166/44197200;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КОАЛЕНЕРЖИ» податкову накладну від 10.10.2024 № 672 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047163/44197200;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КОАЛЕНЕРЖИ» податкову накладну від 10.10.2024 № 673 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047164/44197200;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «КОАЛЕНЕРЖИ» податкову накладну від 10.10.2024 № 674 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позов обґрунтовувало тим, що Позивачем подано до контролюючого органу податкові накладні з податку на додану вартість, між тим їх реєстрацію було зупинено з пропозицією надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. На пропозицію контролюючого органу надано і пояснення, і копії документів, якими підтверджується реальність здійснення господарських операцій по поданій податковій накладній. Між тим, відповідач прийняв рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказані рішення позивач вважає неправомірними, оскільки при їх прийняті не враховано те, що у повідомленнях від 30.10.2024 Відповідач 1 не конкретизував, не наведено перелік документів, які додатково необхідно було надати Позивачем для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також, означене стосується і посилань Відповідача 1 на надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства. У повідомленнях не зазначено, які саме первинні документи, надані Позивачем, були складенні із порушенням законодавства, в чому полягає таке порушення. Крім того, Відповідач 1 приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначає для відмови в реєстрації таку підставу як «ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно…», а не «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавств». Чим спростовує власні висновки про надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В. від 03 лютого 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Розпорядженням керівника апарату суду від 19.03.2025 року №14 у зв'язку з перебуванням судді Давиденко Т.В з 05 березня 2025 року на лікарняному, зобов'язано здійснити повторний автоматизований розподіл справи № 200/435/25.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду справа передана на розгляд судді Череповському Є.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 200/621/25. Розгляд справи вирішено розпочати спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі Державна податкова служба України та Головне управління ДПС у Донецькій області подали відзиви на позовну заяву, в яких зазначали, зокрема, що Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165.
У відповідності до пунктів 5, 6 Порядку № 1165, подані на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні ТОВ «Коаленержи», після проведення перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації, були автоматично перевірені щодо відповідності критеріям ризиковості здійснення операцій, які зазначені у додадку 3 до Порядку № 1165. Після цього, за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної було встановлено, що відображені операції у ПН від 10.10.2024 № 672, від 10.10.2024 № 673, від 10.10.2024 відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому реєстрація таких ПН була зупинена на підставі пункту 7 Порядку №1165. У зв'язку з зупиненням реєстрації вищевказаних ПН, згідно з пунктами 8, 10 Порядку № 1165, а також пункту 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, Документ сформований в системі «Електронний суд» 12.02.2025 4 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (далі - Порядок № 1246), до електронного кабінету ТОВ «Коаленержи» засобами електронного зв'язку надіслано (додаються) квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (перші квитанції) щодо зупинення реєстрації ПН.
Відповідно до пункту 1.24 статті 1 Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року №2346-III (далі - Закон №2346-III) переказ коштів - це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Пунктом 1.30 статті 1 цього Закону встановлено, що платіжна інструкція - розпорядження ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції. Як вбачається з вищевказаних платіжних інструкцій, платником в останніх зазначено ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ». Отже, постає питання яким чином внутрішні платіжні документи контрагента-замовника ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» опинились у ТОВ «КОАЛЕНЕРДЖИ».
ГУ ДПС у Донецькій області вважає, що надані ТОВ «КОАЛЕНЕРДЖИ» платіжні інструкції є сумнівними та ймовірно складені з порушенням чинного законодавства, так як відсутній підпис відповідального виконавця та відбиток штампа банку.
Вищевказане не дає змогу вважати платіжні інструкції від 10.10.2024 №1293, №1294, №1295 такими, що відповідають встановленим нормам законодавства та не дає змоги фактично підтвердити оплату за постачання товару на адресу ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» відповідно до Договору поставки від 17.06.2024 №1706-24/В-1.
Вважали, що оскаржені рішення відповідають вимогам законодавства.
Також вважали, що повноваження Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в Єдиного реєстру податкових накладних - є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Також відповідачі посилалися на правові висновки Верховного Суду, що містяться у постанові від 13.02.2024 року у справі № 240/5563/23. Просили в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзиви, якою підтримав доводи позовної заяви. Також зазначав, що надіслані Позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили вимогу щодо надання пояснень та копій документів, відповідно до переліку наведеному в п. 5 Порядку №520. Однак, перелік документів наведений у квитанціях приблизний та невичерпний. Контролюючий орган не конкретизував чого мають стосуватися пояснення платника податків та які саме документи необхідно надати платнику податків по проведеним господарським операціям для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, Відповідач 1 жодним чином не конкретизував у спірних рішеннях, які саме документи не були надані ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» та відсутність яких вплинула на прийняття позитивного рішення, так і не було зазначено підстав неврахування поданих позивачем документів разом з поясненнями. У полі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» жодних відомостей не відображено. Отже, зміст спірних рішень не дає чіткого розуміння обставин, за яких були прийняті оскаржувані рішення.
Платіжні інструкції від 10.10.2024 №1293, №1294, №1295 є документами, що були роздруковані контрагентом Позивача - ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» із системи клієнт-банк АТ «БАНК АЛЬЯНС» та надані Позивачу. Ні ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ», ні Позивач не несе відповідальність за форму та зміст банківського документу в частині тих реквізитів, що заповнюються автоматично згідно з алгоритмом, затвердженим банком. Просив задовольнити позов.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «КОАЛЕНЕРЖИ» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку. ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» є платником податку на додану вартість, обліковується в Реєстрі платників ПДВ за індивідуальним податковим номером 441972005228.
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» (як Постачальник) уклало з ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» (як Покупець) договір поставки № 1706-24/В-1 від 17.06.2024. Відповідно до умов договору Постачальник зобов'язується поставити у встановлений термін у власність Покупця вугільну продукцію (Вугілля), а Покупець зобов'язується прийняти Вугілля та сплатити за нього грошові кошти на умовах, викладених у даному Договорі.
На виконання договору ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» було перераховано оплату за товар - вугілля на суму: - 1 932 002,21 грн., у т.ч. ПДВ - 322 000,37 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 10.10.2024 №1293; - 1 449 001,66 грн., у т.ч. ПДВ - 241 500,28 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 10.10.2024 №1294; - 1 449 001,66 грн., у т.ч. ПДВ - 241 500,28 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 10.10.2024 №1295.
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» здійснювало поставку товару ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» відповідно до видаткових накладних №1141 від 05.10.2024, №1198 від 08.10.2024, №1222 від 13.10.2024, №1253 від 18.10.2024, №1067 від 28.09.2024, залізничних накладних № 49730880, № 49722168, № 49713886, №49709118, № 49696727, посвідчень про якість вугілля № 275 від 18.10.2024, № 262 від 13.10.2024, № 254 від 08.10.2024, №248 від 05.10.2024, № 240 від 28.09.2024.
Позивачем на дату виникнення податкових зобов'язань (дата зарахування коштів) складено податкову накладну від 10.10.2024 №672 на загальну суму 1 932 002,21 грн., у т.ч. ПДВ - 322 000,37 грн., податкову накладну від 10.10.2024 №673 на загальну суму 1 449 001,66 грн., у т.ч. ПДВ - 241 500,28 грн., податкову накладну від 10.10.2024 №674 на загальну суму 1 449 001,66 грн., у т.ч. ПДВ - 241 500,28 грн., та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказані податкові накладні у встановлений строк були надіслані податковому органу в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.10.2024 року по податковій накладній від 10.10.2024 №672 контролюючим органом в автоматичному режимі надіслано квитанцію № 9316027087 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій щодо податкової накладної зазначалося наступне: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 10.10.2024 №672 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2701 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.2208%, "Рпоточ"=731986.67 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.».
24.10.2024 року по податковій накладній від 10.10.2024 №673 контролюючим органом в автоматичному режимі надіслано квитанцію № 9316033192 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій щодо податкової накладної зазначалося наступне: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 10.10.2024 №673 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2701 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.2208%, "Рпоточ"=731986.67 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.».
24.10.2024 року по податковій накладній від 10.10.2024 №674 контролюючим органом в автоматичному режимі надіслано квитанцію № 9316022041 про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій щодо податкової накладної зазначалося наступне: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 10.10.2024 №674 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2701 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.2208%, "Рпоточ"=731986.67 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.».
Позивачем направлено на адресу контролюючого органу повідомлення № 188 від 25.10.2024, № 189 від 25.10.2024 та № 190 від 27.10.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із відповідними поясненнями та копіями документів.
У своїх поясненнях від 24.10.2024 року № 2410/24-3, № 2410/24-4, № 2410/24-5 ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» зазначило, що зареєстровано 12.07.2021 року, з 01.08.2021 року є платником податку на додану вартість. Основний з видів діяльності, що заявлений підприємством: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Також підприємством заявлений вид діяльності 05.10 Добування кам'яного вугілля, пов'язаний з виробництвом товару згідно УКТЗЕД 2701.
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» має на балансі обладнання, пов'язане з основним видом діяльності: Технологічний комплекс збагачувальної установки на базі відсаджувальної машини К-102 придбано згідно КОНТРАКТУ з Nowe Zycie Sp. z o.o. (Польща) № 2510-21 від 25.10 2021, Генератор придбано у "FINTREX" Ltd. (Болгарія) згідно КОНТРАКТУ №01/2023 від 16.08.2023 1 (один) дизель-генератор «Caterpillar» моделі DE500GC, Насоси, Грохот.
Підприємство орендує виробничий майданчик який знаходиться за адресою Донецька область, Покровський район, м. Добропілля, вул. Миру, буд.90, згідно Договору оренди частини твердого покриття (вимощення) № 13- 03/23 від 13.03.2023 р. укладеного з ТОВ «ВЕРНОЕ ДЕЛО» (код ЄДРПОУ 30347127) (код послуг згідно ДКПП 68.20.). Донецька область, Покровський район, м. Добропілля у АТ УКРЗАЛІЗНИЦЯ виробничі майданчики ст. Добропілля (загальною площею 2800 кв.м.).
У ТОВ "КОАЛЕНЕРЖИ" є всі необхідні документи та дозволи для діяльності пов'язаної з переробкою, збагаченням, сортуванням та продажу вугілля кам'яного, у тому числі: - Сертифікати генетичних, технологічних та якісних характеристик; - Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на пропоновані марки вугілля та ТУ; - Дозвіл, виданий Державною службою України з питань праці, щодо експлуатації устаткування для дроблення та/або сортування та/або збагачення корисних копалин у вугільній промисловості; - Дозвіл, виданий Державною службою України з питань праці, щодо виконання робіт підвищеної небезпеки; - Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; - Декларацію про провадження господарської діяльності, в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; - Висновок з оцінки впливу на довкілля в реєстрі згідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» №2059-VIII від 23.05.2017р.
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» (КОД ЄДРПОУ 44197200) має Ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) Реєстраційний номер 05070414202300029, дата реєстрації 15.09.2023, термін дії з 15.09.2023до 15.09.2028. Адреса місця зберігання: Донецька область, Покровський район, м. Білицьке, відвал шахти № 2 «Водянська», захід від м. Білицьке Донецької області. Загальна місткість резервуарів для зберігання 16500 літрів.
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» згідно Договору № 0107-22//МАХ від 01.07.2022 отримує послуги у ТОВ «АВТО-ЛЮКС ДРАЙВ» - САМОХІДНУ ПРОСІЮВАЛЬНУ (сортувальну) УСТАНОВКУ ГРОХОТ на гусеничному ходу MAXIMUS 512 (заводський номер - 3D0IM5122046), 2014 р. в., номерний знак Т01635АТ. Ця установка необхідна для просіювання та сортування вугільної продукції. (код 49.41.).
Для перевезення вугільної продукції ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» згідно договору від 02.01.2024 № 0201/24-АП-2 з ТОВ «АВТО-ЛЮКС ДРАЙВ» використовує послуги Спеціалізований вантажний самоскид SHACMAN SX3318DT366 (заводський номер - LZGJXDT63LX179033), 2020 р. в., номерний знак НОМЕР_1 (код послуг згідно ДКПП 49.41).
ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» згідно Договору від 02.01.2024 № 0201/24-Н укладеному з ТОВ «АВТО-ЛЮКС ДРАЙВ» отримує послуги навантаження та розвантаження вугільної продукції: Навантажувач фронтальний LIUGONG CLG856H (заводський номер - CLG856HZLHL583167, № двигуна - 90032090) 2017 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , Навантажувач фронтальний LIUGONG CLG856H (заводський номер - CLG856HZEML730326, № двигуна - 90195981) 2021 р. в. , номерний знак НОМЕР_3 (код послуг згідно ДКПП 49.41.).
На балансі ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» перебуває сертифікована Вуглехімічна лабораторія (далі ВХЛ), Лабораторія проводить лабораторні випробовування на визначення якості та кількісного складу всіх компонентів вугільної продукції з можливістю видачі сертифікатів якості згідно свідоцтву метрологічного підтвердження вимірювальних можливостей № ВЛ- 081/2022 видане 28.12.2022 та чинне до 28.12.2025.
Разом з повідомленнями ТОВ «КОАЛЕНЕРЖИ» надало наступні документи: митну декларацію № UA100430/2022/111661, договір купівлі-продажу комплексу виробничих будівель, споруд, основних засобів №4427-ПУ від 03.04.2024, штатний розпис, договір поставки № 1706-24/В-1 від 17.06.2024, платіжні інструкції від 10.10.2024 №1293, від 10.10.2024 №1294, від 10.10.2024 №1295, видаткові накладні №1141 від 05.10.2024, №1198 від 08.10.2024, № 1222 від 13.10.2024, № 1253 від 18.10.2024, № 1067 від 28.09.2024, залізничні накладні № 49730880, № 49722168, № 49713886, №49709118, №49696727, посвідчення про якість вугілля № 275 від 18.10.2024, № 262 від 13.10.2024, № 254 від 08.10.2024, №248 від 05.10.2024, № 240 від 28.09.2024, договір поставки вугільної продукції №1/0306-24 від 03.06.2024, видаткові накладні № 14 від 15.06.2024, №23 від 20.06.2024, № 24 від 21.06.2024, № 21 від 21.06.2024, № 26 від 22.06.2024, №37 від 02.07.2024, № 38 від 03.07.2024, № 43 від 13.07.2024, № 42 від 11.07.2024, № 40 від 08.07.2024, №39 від 05.07.2024, товарно-транспортні накладні № 14 від 15.06.2024, № 12 від 15.06.2024, № 13 від 15.06.2024, № 11 від 15.06.2024, № 10 від 15.06.2024, № 9 від 15.06.2024, № 8 від 15.06.2024, № 7 від 15.06.2024, № 6 від 15.06.2024, № 5 від 15.06.2024, № 4 від 15.06.2024, № 3 від 15.06.2024, № 2 від 15.06.2024, № 1 від 15.06.2024, № 1 від 02.07.2024, №2 від 02.07.2024, №3 від 02.07.2024, №4 від 02.07.2024, №5 від 02.07.2024, №6 від 02.07.2024, платіжні інструкції № 672 від 22.08.2024, № 608 від 14.08.2024, № 590 від 09.08.2024, №551 від 02.08.2024, договір поставки вугілля від 31.05.2024 № 4-Б, платіжні інструкції № 577 від 07.08.2024, № 599 від 12.08.2024, № 669 від 22.08.2024, № 670 від 22.08.2024, № 683 від 23.08.2024, № 685 від 23.08.2024, № 695 від 26.08.2024, № 607 від 14.08.2024, висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 15.03.2023 № 12.2-18- 2/2770, від 22.03.2023 № 12.2-18-1/2879, дозволи № ДЗ-342/СХ/2-23 від 01.02.2023, № ДЗ-350/СХ/2-23 від 01.02.2023, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 31.01.2023 № ДК553/СХ/2-23, декларацію про провадження господарської діяльності №076572/24, висновок з оцінки впливу на довкілля від 08.11.2023 № 10-17/2209/90-23, договір про надання послуг щодо експлуатації будівельних машин та механізмів № 0107-22//МАХ від 01.07.2022, платіжні інструкції № 237 від 11.06.2024, №228 від 10.06.2024, № 283 від 19.06.2024, №227 від 10.06.2024, №238 від 11.06.2024, договір про надання послуг навантаження від 02.01.2024 № 0201/24-Н, договір про надання послуг перевезення від 02.01.2024 № 0201/24-АП-2, платіжні інструкції № 311 від 27.06.2024, № 309 від 27.06.2024.
Комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено повідомлення від 30.10.2024 № 11980887/44197200, від 30.10.2024 № 11980885/44197200, від 30.10.2024 № 11980886/44197200 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В повідомленнях комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, а саме інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, та у розділі Додаткова інформація зазначено про «надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, крім того, ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС КОМПАНІ» встановлено п.8 критеріїв ризиковості платника податків».
Копії додаткових пояснень та/або документів позивачем надано не було.
13.11.2024 комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення від 13.11.2024 № 12047166/44197200 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.10.2024 №672, від 13.11.2024 № 12047163/44197200 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.10.2024 №673 та від 13.11.2024 №12047164/44197200 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.10.2024 №674, у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
У цих рішеннях пункт «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи):» не заповнений.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Розділ V Податкового кодексу України (ст.ст. 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 цього Кодексу об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 вказаного Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп. 201.4. ст. 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з абз. 1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абз. 5 п.201.10 ст. 201 вказаного Кодексу.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 року № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Вказана постанова була чинною до 01.02.2020 року дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, який підлягав застосуванню на час зупинення реєстрації податкової накладної позивача, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку; або
2) відображеної в податковій накладній/розрахунку коригування операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції.
Відповідно до п.п. 10 та 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Загальний перелік таких документів наведено в п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, згідно з яким (в редакції яка була чинною та підлягала застосуванню на час зупинення реєстрації податкової накладної позивача) перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Разом з тим, вказаний Порядок визначає певні повноваження відповідних суб'єктів владних повноважень, а не платників податків.
Реєстрація поданої позивачем податкової накладної була зупинена.
Верховний Суд в постанові від 10.04.2020 року в справі №819/330/18 звернув увагу на те, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Верховний Суд у вказаній постанові також зазначив, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.
Аналогічна правова позиція Верховним Судом висловлена у постановах від 27.01.2022 року у справі № 380/2365/21, від 12.04.2023 року у справі № 500/1836/22.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520.
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно з п. 3 вказаного Порядку комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
Згідно з п. 4 цього Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пункт 5 вказаного Порядку, як вже зазначалося, включає можливий перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Згідно з п. 6 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 9 цього Порядку визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Форма рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена додатком до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520.
Форма такого рішення передбачає, що рішення про відмову вреєстрації податкової накладної / розрахунку коригування вЄдиному реєстрі податкових накладних може бути прийнято узв'язку з:
1) ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень такопій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної уподатковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено вЄдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення пронеобхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення прореєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування вЄдиному реєстрі податкових накладних, платником податку;
2) надання платником податку копій документів, складених/оформлених ізпорушенням законодавства.
В такому рішенні має бути заповнений пункт: «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи):».
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної (першої квитанції) позивачем як платником податків в порядку, встановленому законодавством, до контролюючого органу подані повідомлення, письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, і копії відповідних документів, які підтверджували реальність здійснення господарських операцій по податковій накладній та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Факт складання документів з порушенням вимог законодавства контролюючим органом не встановлено, що підтверджується змістом оскарженого рішення.
З огляду на наведене суд вважає помилковим надіслання позивачу комісією регіонального рівня контролюючого органу повідомлення про необхідність надання додаткових документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, і через не надання позивачем додаткових пояснень та копій документів винесення оскарженого рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Крім того, в оскарженому рішенні, обираючи першу підставу для його прийняття (у зв'язку із «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку»), суб'єктом владних повноважень не конкретизовано, що саме стало підставою для його прийняття:
1) ненадання позивачем додаткових письмових пояснень та копій документів при отриманні відповідного повідомлення або
2) часткове надання позивачем додаткових письмових пояснень та копій документів при отриманні відповідного повідомлення.
При цьому обираючи загальне формулювання першої підстави (без конкретизації), не враховано те, що комісією регіонального рівня контролюючого органу додаткові пояснення у платника податків не вимагалися. Адже відповідним повідомленням вимагалися лише додаткові копії документів, і щодо таких дій суд дійшов висновку про їх неприйнятність.
При цьому у оскарженому рішенні пункт «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи):» не заповнений.
Посилання представників відповідачів у відзивах на обставини, які не відображені в оскарженому рішенні, є неприйнятними, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Крім того, приймаючи оскаржені рішення податковим органом не враховано правову позицію Верховного Суду, що наведена в постанові від 07.12.2022 року в справі № 500/2237/20, де Суд зазначив наступне:
«Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією…
У постанові від 03.11.2021 року у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд...
Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.».
В постанові Верховного Суду від 16.02.2023 року у справі № 380/7648/22 Суд також дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності; предметом розгляду у цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Приймаючи оскаржене рішення податковим органом також не враховано правову позицію Верховного Суду, що наведена у постанові від 15.02.2023 року у справі №2240/3117/18 (предмет позову оскарження рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних), де Суд зазначив наступне: «Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття… Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.».
Посилання відповідачів на правові висновки Верховного Суду, що зроблені у постанові від 13.02.2024 року у справі № 240/5563/23 - є неприйнятними, оскільки, не дивлячись на аналогічний предмет спору (оскарження рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних), на відміну від даної справи, вони зроблені у справі, в якій оскаржувалися рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що були прийняті з інших підстав (як зазначено в постанові Суду: «Причиною відмови в реєстрації 34 податкових накладних зазначено не надання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; зазначена додаткова інформація: відсутні розрахункові документи на придбання та реалізацію.»), ніж рішення, що прийнято в даній справі.
Отже, в ході розгляду справи судом встановлено неправомірність винесення рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв'язку з наведеним оскаржувані рішення від 13.11.2024 № 12047166/44197200, від 13.11.2024 № 12047163/44197200 від 13.11.2024 №12047164/44197200 про відмову у реєстрації податкових накладних позивача від 10.10.2024 №672, від 10.10.2024 №673, від 10.10.2024 №674 в Єдиному реєстрі податкових накладних не можна вважати законним і обґрунтованим, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню неправомірними та скасуванню (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної підтверджували зазначені у ній дані, в тому числі реальність здійснення господарських операцій по ній. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Згідно з п. 12 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 19 Порядку виконання рішень суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до п. 20 вказаного Порядку внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
При цьому суд також враховує наступне.
Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557.
Згідно з п.п. 5 - 7 розд. ІІ цього Порядку (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.
Пунктом 8 розд. ІІ Порядку визначено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
Відповідно до п. 9 та 10 розд. ІІ Порядку не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.
Відповідно до п. 11 розд. ІІ Порядку у разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
З метою ефективного захисту та відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, виходячи з наведених вимог законодавства суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо кожної податкової накладної (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Посилання відповідачів на наявність у Державної податкової служби України дискреційних повноважень щодо вирішення спірного питання є неприйнятними, оскільки норми права, що регулюють спірні правовідносини, визначають чітку поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не передбачає свободи розсуду (дискреції).
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Згідно платіжної інструкції № 1638 від 27 січня 2025 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 7 267,20 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене нормативно-правові приписи, беручи до уваги, що спір виник внаслідок прийняття рішень відповідачем 1, суд вважає за необхідне стягнути витрати позивача зі сплати судового збору в розмірі 7 267,20 грн з Головного управління ДПС у Донецькій області.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Коаленержи» (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, ЄДРПОУ 44070187), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047166/44197200.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Коаленержи» (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) податкову накладну від 10.10.2024 № 672 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо цієї податкової накладної.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047163/44197200.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Коаленержи» (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) податкову накладну від 10.10.2024 № 673 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо цієї податкової накладної.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.11.2024 № 12047164/44197200.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Коаленержи» (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) податкову накладну від 10.10.2024 № 674 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою та часом, що зафіксовані у першій квитанції щодо цієї податкової накладної.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187) на користь (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Банківська, буд. 77, ЄДРПОУ 44197200) судові витрати у розмірі 7267 (сім тисяч двісті шістдесят сім) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський