Справа №760/12321/25 Провадження №1-кс/760/6569/25
(повний текст)
22 травня 2025 р. м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Солом'янського районного суду м. Києва, клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від займаної посади ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22024101110001310, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2024 року за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
21 квітня 2025 року до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від займаної посади ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22024101110001310, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2024 року за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
07 травня 2025 року (на підставі протоколу автоматизованого визначення слідчого судді) клопотання та додані до нього документи були передані в провадження слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчими Слідчим управлінням СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. З матеріалів провадження вбачається, що громадянка України: ОСОБА_4 ,обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посадах у 2017-2019 рр. заступника директора охорони здоров'я КМДА - начальника управління економіки та заступника директора КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія», використовуючи власний протиправний вплив у частині прийняття рішень щодо визначення надавача соціальних послуг «паліативний догляд» та «денний догляд» та у частині виділення відповідного бюджетного фінансування, організував та забезпечив втілення схеми з протизаконного виведення бюджетних коштів на власну користь, а також на користь ТОВ «Міцне здоров'я» шляхом удаваного надання зазначеним товариством соціальних послуг, паліативного догляду та денного догляду та подальшим заволодінням бюджетних коштів на власну користь, а також на користь інших підконтрольних суб'єктів господарювання шляхом фіктивного надання на користь ТОВ «Міцне здоров'я» послуг із оренди нерухомого майна, паркомісць, транспортних засобів, придбання продуктів харчування, засобів реабілітації, господарчих товарів. В невстановлений час, але не пізніше 30.12.2021 у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем - бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг паліативного догляду у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки, вчиненому організованою групою. Для досягнення злочинного задуму ОСОБА_6 у невстановлений період часу, усвідомлюючи, що обрана діяльність є протиправною та має високий ступінь ризику, так як може бути викрита працівниками правоохоронних органів, розробив злочинний план, спрямований на заволодіння майном - бюджетними коштами, шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, вчиненому організованою групою, чітко розподіливши функції та обов'язки кожного з учасників. Розробивши план скоєння на постійній основі особливо тяжких кримінальних правопорушень, з метою незаконного збагачення, ОСОБА_6 усвідомлюючи неможливість досягнення злочинного результату одноособово, залучив до злочинної діяльності директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 , який призначений на посаду відповідно до рішення засновника № 1 про заснування ТОВ «Міцне здоров'я» та заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_4 , які поділяли його незаконні інтереси на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету, які виділяються в якості компенсації наданих соціальних послуг у межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022-2024 роки. Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, вступили у злочинну змову, склавши при цьому єдиний план злочинних дій, відомий всім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника, спрямованих на реалізацію цього плану. Зокрема, на ОСОБА_6 були покладені наступні функції: здійснення керівництва та координація дій учасників організованої групи; надавання вказівок директору ТОВ «Міцне здоров'я», щодо надання послуг за цінами, які є вищими за собівартість наданих послуг; керування фінансово - господарською діяльністю підприємства ТОВ «Міцне здоров'я»; На ОСОБА_7 були покладені наступні функції: введення господарської діяльності ТОВ «Міцне здоров'я» на виконання спільного злочинного умислу; ведення фінансово - господарської діяльністю підприємства ТОВ «Міцне здоров'я» спрямованого на заволодіння бюджетних коштів шляхом отримання відшкодування коштів державного бюджету; підписання договорів та інших документів з Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); спілкування з невстановленими особами з Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694). На ОСОБА_4 були покладені наступні функції: лобіювання інтересів ТОВ «Міцне здоров'я» під час проведення конкурсів щодо обрання надавача соціальних послуг у 2022 та 2023-2024 роках підписання договорів та інших документів від імені Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); невжиття заходів передбачених законом «Про соціальні послуги» щодо здійснення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на фінансування соціальних послуг. На ОСОБА_8 були покладені наступні функції: лобіювання інтересів ТОВ «Міцне здоров'я» під час проведення конкурсів щодо обрання надавача соціальних послуг у 2022 та 2023-2024 роках підписання договорів та інших документів від імені Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694); невжиття заходів передбачених законом «Про соціальні послуги» щодо здійснення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, спрямованих на фінансування соціальних послуг. На виконання спільного злочинного плану ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , ОСОБА_8 - ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) у період 2022-2024 роках отримало перемогу у конкурсі з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, соціальних послуг «паліативний догляд», за цінами, які є вищими за собівартість наданих послуг. У невстановлений час, але не пізніше 30.12.2021 року, ТОВ «Міцне здоров'я», (код ЄДРПОУ 43834760) до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 37441694) надали конкурсні пропозиції про участь у конкурсі соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів на 2022 рік по соціальній послузі «паліативний догляд», «денний догляд», «соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями», де зазначали ціни послуг, які є вищими, за собівартість наданих послуг. Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про соціальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 450 «Деякі питання надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення», міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2022 2024 роки», затвердженої рішенням Київської міської ради від 07 жовтня 2021 року № 2726/2767, Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 лютого 2013 року № 175 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04 червня 2020 року № 805), протоколу № 6 від 30 грудня 2021 року засідання Постійно діючої конкурсної комісії з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, визначили надавачем соціальних послуг «паліативний догляд» та «денний догляд» ТОВ «Міцне Здоров'я». 11.01.2022 року в особі заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_4 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 укладено договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації? надавачу вартості соціальної послуги №4 від 11.01.2022 11.01.2022 в особі заступника директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_4 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 укладено Договору про надання соціальних послуг денного догляду для осіб з психічними розладами шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальноі? послуги № 11 від 11.01.2022. 13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 укладено договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації? надавачу вартості соціальної послуги №24 від 13.02.2023. 13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 укладено договір про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти №20 від 13.02.2023. 13.02.2023 в особі директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 та директора ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760) ОСОБА_7 укладено договір про надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги за бюджетні кошти № 27. Встановлено, що на виконання спільного між співучасниками умислу за вказівкою ОСОБА_6 службовими особами ТОВ «Міцне здоров'я» в період з 01.01.2022 по 31.12.2024, зловживаючи своїм службовим становищем, надано послуги за цінами, вищими від собівартості послуг. Відповідно до аналітичного дослідження №334/99-00-08-01-02-20/43834760 від 19.12.2024, проведеного Державною податковою службою, щодо фінансово-господарської діяльності ТОВ «Міцне здоров'я» щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, ознак використання схем мінімізації податків з метою ухилянні від оподаткування, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 17.12.2024 - фінансові операції із перерахуванням ТОВ «Міцне здоров'я» на користь ймовірно пов'язаних (підконтрольних) осіб ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 грошових коштів у загальному розмірі 69 429 966,04 грн. у якості оплати за оренду нерухомого майна, транспортних засобів, машино-місць, господарських товарів, продуктів харчування та інших товарів-послуг, які здійснені за завищеною вартістю та або фактично не надавались, ймовірно здійснені без розумної економічної причини (ділової мети), не підпадають під визначення господарської діяльності, та спрямовані виключно на отримання забезпечення умови для протизаконного виведення бюджетних коштів, отриманих від Департаменту соціальної та ветеранської політики м. Києва містять ознаки злочину згідно ч. 5 статті 191 Кримінального кодексу України, та містять ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму що в свою чергу має бути доведене слідством. В ході досудового розслідування 03 лютого 2025 року винесено постанову про залучення спеціаліста ТОВ «Аудиторська компанія «ПРО ВЄРО» (код за ЄДРПОУ 42472923) для участі у проведенні перевірки (дослідження) окремих питань фінансово-господарської діяльності, спрямованої на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання фінансових ресурсів Департаментом соціальної та ветеранської політики м. Києва (код ЄДРПОУ 37441694) під час взаємодії із ТОВ «Міцне здоров'я» (код ЄДРПОУ 43834760), котре є надавачем соціальних послуг. Відповідно до висновку №24/02-2025 від 24.02.2025 економічного дослідження операцій з перерахування бюджетних коштів Департаментом соціальної та ветеранської підтримки м. Києва в адресу ТОВ «Міцне здоров'я» наданими на дослідження документами, з урахуванням Висновку аналітичного дослідження №334/99-00-08-01-02-20/43834760 від 19.12.2024 та норм діючого законодавства підтверджується завдання збитків державі в особі Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) внаслідок необгрунтованого перерахування бюджетних коштів в адресу ТОВ «Міцне здоров'я» у періоді з 2022 по 2024 у розрахунковій сумі 57 752 745,70 грн. Відповідно до висновку судово-економічної експертизи КНДІСЕ МЮ України в обсязі наданих на дослідження документів та межах компетенції експерта економіста, розмір збитків, завданих державі в особі Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА, внаслідок необґрунтованого перерахування бюджетних коштів на адресу ТОВ «Міцне здоров 'я»у період з 2022 по 2024 року, в сумі 57 752 745,70 грн. встановлений у Висновку економічного дослідження № 24/02-2025 від 24.02.2025 складений ТОВ «Аудиторська компанія «ПРО ВЕРО» арифметично підтверджується. 21.03.2025 органом досудового розслідування за погодженням із прокурором, в порядку ст. 278 КПК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про те, що вона обґрунтовано підозрюється у вчиненні заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Обґрунтованість пред'явленої ОСОБА_4 підозри повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування зазначеного кримінального провадження доказами. ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України, яке передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. На підставі наказудиректора Департаменту соціальної політики КМДА №336-ОС від 27.08.2019 ОСОБА_4 , призначена на посаду заступника директора департаменту. Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження отримано достатньо доказів, які дають підстави вважати, що перебування підозрюваної ОСОБА_4 на посаді на посаду заступника директора департаменту, безпосередньо сприяло вчиненню кримінального правопорушення. Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 08.04.2025 частково задоволено клопотання слідчого та відсторонено підозрювану ОСОБА_4 від посади заступника директора Департаменту соціальної політики КМДА стоком до 08.05.2025. ОСОБА_4 перебуваючи на вказаній посаді, користуючись своїм впливом, службовими повноваженнями та набутими зв'язками, зможе вплинути на свідків, схиляючи їх до надання показань на її користь, а також вчинити будь-які дії спрямовані на знищення, спотворення чи переховування документів та речових доказів вказаного кримінального провадження. Також, є достатньо підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_4 перебуваючи на вказаній посаді, протиправно перешкоджатиме розслідуванню кримінального провадження іншим чином, тобто будучи представником влади, маючи досвід роботи та обсяг знайомств в органах державної влади, намагатиметься незаконно протидіяти слідству.У відповідності до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Згідно ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу. Необхідність у допиті свідків під час судового розгляду щодо запобіжного заходу відсутня. Без здійснення відсторонення ОСОБА_4 від посади заступника директора департаменту соціальної політики КМДА неможливо досягти дієвості цього провадження. На підставі викладеного, враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого їй кримінального правопорушення, а також ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуваючи на обійманій посаді може перешкоджати досудовому розслідуванню. З врахуванням вищенаведеного, прокурор просив відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, від посади заступника директора департаменту соціальної політики КМДА, у межах строку досудового розслідування.
В судове засідання прокурор з'явився, клопотання підтримав, з підстав, які в ньому викладені. Також, зазначив, що досудове розслідування триває, строк досудового розслідування було продовжено до 19 червня 2025 року. Крім того, вказав, що вчинення кримінального правопорушення пов'язано з виконанням підозрюваною службових обов'язків. Також, звернув увагу, що ТОВ «Міцне здоров'я» почало працювати тільки у 2020 році, не мало основних фондів. Вважає, що є необхідним відсторонити ОСОБА_4 від посади заступника директора департаменту соціальної політики КМДА, у межах строку досудового розслідування.
Захисник підозрюваної в судове засідання з'явилась, вказала, що на її думку порушено порядок звернення з відповідним клопотанням до слідчого судді, тому воно підлягає поверненню. Стосовно підозрюваної вже обирався такий захід як відсторонення від посади строком на один місяць, при цьому, прокурор з приводу продовження вказаного заходу до суду в межах його строку не звертався. Тому на її думку наявне порушення порядку звернення з відповідним клопотанням до суду. Крім того, ОСОБА_4 два тижні вже як вийшла на роботу, сприяє органу досудового розслідування. Також зазначила, що підозра є необґрунтованою, викладена з помилками. В конкурсній комісії, яка приймала рішення є 10-12 осіб, комісією було визначено надавача послуг, договір підписано підозрюваною на виконання відповідного рішення цієї комісії. Крім того, на виконання договору надавались відповідні звіти, підписувались акти, економічною експертизою не було встановлено збитки, аудиторський звіт не обґрунтований нічим. Підозрювана підозрюється у вчиненні, зокрема, кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, при цьому документу, який підтверджує завдання збитків не має. Також, просила слідчого суддю звернути увагу, що робота це єдине джерело доходу ОСОБА_4 , вона утримує матір. Просила окрім іншого врахувати наслідки від її відсторонення, оскільки ОСОБА_4 задіяна в багатьох програмах, її відсторонення може блокувати прийняття рішень щодо допомоги особам, які її потребують. З приводу ризиків вказала наступне. Щодо впливу на свідків - матеріали справи не містять будь - яких доказів, що такі спроби з її боку були. Обраний відносно підозрюваної запобіжний захід, не містить у собі обов'язків не спілкуватись зі свідками, тож слідчий суддя не вбачав цього ризику. ОСОБА_4 сприяє слідству, надає всі документи, при проведенні обшуку добровільно віддала свій телефон. З врахуванням наведеного, просила у задоволенні клопотання відмовити. Також, надала слідчому судді обґрунтовані письмові пояснення.
Підозрювана ОСОБА_4 підтримала свого захисника.
Вислухавши учасників, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали у їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні № 22024101110001310, 16.12.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 114-1 КК України, 30.12.2024 року - внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 209 КК України, 17.03.2025 року - внесено кримінальні провадження з правовою кваліфікацією за ч. 5 ст. 191 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , 17.03.2025 року - внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 366 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , 18.03.2025 року - внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 4 ст. 358 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_6 , 18.03.2025 року - внесено кримінальне провадження з правовою кваліфікацією за ч. 4 ст. 190 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_6 (т. 1 а.с. 8 - 107).
Наказом Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №336-ОС від 27.08.2019 року, ОСОБА_4 призначено на посаду заступника директора Департаменту з 28 серпня 2019 року (т. 1 а.с. 240).
Згідно посадової інструкції заступника директора Департаменту, затвердженої директором Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, одним з основних обов'язків є виконання завдань з реалізації на території міста Києва заходів затверджених державними та міськими цільовими програмами з питань реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, забезпечує виконання місцевих програм у частині задоволення потреб осіб / сімей у соціальних послугах, розроблених за результатами визначення потреб населення міста Києва в соціальних послугах, сприяє забезпеченню базовими соціальними послугами згідно з Законом України «Про соціальні послуги» (т. 1 а.с. 241).
Як вбачається з повідомлення про підозру від 21 березня 2025 року, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (т. 2 а.с. 1 - 25).
Наказом №32 від 18.02.2021 року Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) утворено Постійно діючу конкурсну комісію з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів та затверджено її склад, затверджено положення про Постійно діючу конкурсну комісію з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів.
Відповідно до п.6 Положення про Постійно діючу конкурсну комісію з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, рішення конкурсної комісії про визначення переможця приймається не пізніше ніж через сім календарних днів з дати розкриття конкурсних пропозицій і оформляється протоколом. Протокол підписується всіма членами Конкурсної комісії, присутніми на засіданні.
Таким чином, з наданих доказів вбачається, що Постійно діюча конкурсна комісія з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів є колегіальним органом, прийняття рішень здійснюється виключно шляхом голосування.
Згідно до п.15 вказаного Положення, якщо для участі в конкурсі подано конкурсну пропозицію одним надавачем соціальних послуг, Конкурсна комісія може прийняти рішення про, зокрема, намір укладення договору з таким надавачем соціальних послуг за умовами відповідності його конкурсної пропозиції умовам конкурсу.
Рішенням Київської міської ради ІІ сесії ІХ скликання від 07.10.2021 року №2726/2767, затверджено міську цільову програму «Турбота. Назустріч киянам» на 2022 - 2024 роки.
Відповідно до Протоколу №2 засідання конкурсної комісії з питань надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг за рахунок коштів бюджету міста Києва від 24 січня 2023 року, по четвертому порядку денного прийнято рішення про намір укладення договору з Товариством з обмеженою відповідальністю «Міцне здоров'я» надання соціальної послуги: Денний догляд для осіб з психічними та поведінковими порушеннями (комбіновані порушення), шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальних послуг, голосували «за» - одноголосно, рішення прийнято; по восьмому питанню порядку денного прийнято рішення про намір укладення договору з Товариством з обмеженою відповідальністю «Міцне здоров'я» надання соціальної послуги: Паліативний догляд, шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальних послуг, голосували «за» - одноголосно, рішення прийнято (т. 2 а.с. 58 - 68).
Як вбачається з вказаного протоколу на засіданні були присутні Головуючий - ОСОБА_8 , секретар ОСОБА_20 , члени Конкурсної комісії: ОСОБА_4 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 .
Протокол підписано всіма членами конкурсної комісії з питань надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг за рахунок коштів бюджету міста Києва; рішення з зазначених питань прийнято за результатами голосування, голосували «за» - одноголосно.
Слідчим суддею також досліджено Протокол №1 засідання конкурсної комісії з питань надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг за рахунок коштів бюджету міста Києва від 23 січня 2023 року, з якого вбачається, що для участі у конкурсі надання соціальних послуг подано 12 конкурсних пропозицій, зокрема від ТОВ «Міцне здоров'я», винесено конкурсні пропозиції на чергове засідання Конкурсної комісії 24 січня 2023 року (т. 2 а.с. 69 - 73).
ОСОБА_4 (як заступником директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) було підписано від імені Департаменту як замовника договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги №4 від 11 січня 2022 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «МІЦНЕ ЗДОРОВ"Я» (а.с. 30 - 37).
Відповідно до п.1.1. вказаного договору, за цим договором виконавець надає соціальні послуги паліативного догляду, а замовник здійснює компенсацію наданих послуг межах виконання міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам на 2022 - 2024 роки».
Згідно до п.1.2. договору, виконавець зобов'язується надати особам, які мають право на послуги (отримувачі), послуги за результатами конкурсу, проведеного 30 грудня 2021 року Постійно діючою конкурсною Комісією з питань здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, а замовник прийняти і компенсувати послуги на умовах, визначених договором.
При цьому, з п.4.1. вказано договору вбачається, що замовник здійснює оплату протягом 7 банківських днів відповідно до статті 49 Бюджетного кодексу України за фактично надані протягом строку дії договору послуги на підставі актів наданих послуг, отриманих від виконавця.
Актами приймання передачі наданих послуг (за січень 2022 року) №1 від 10 лютого 2022 року, (за лютий 2022 року) №2 від 21 березня 2022 року, (за березень 2022 року) №3 від 27 квітня 2022 року, з врахуванням доданих до них звітів про надання соціальних послуг, надані послуги за вказаним договором прийняті без зауважень (т. 2 а.с. 38 - 57).
Вказані акти від імені Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) підписані директором ОСОБА_9 .
Згідно висновку аналітичного дослідження від 19.12.2024 року, проведені ТОВ «Міцне здоров'я» фінансові операції, пов'язані з отриманням грошових коштів від Департаменту соціальної та ветеранської політики м. Києва та фінансові операції, пов'язані з подальшим перерахуванням зазначених коштів на користь ФОП підпадають під визначення порогових та / або підозрілих фінансових операцій (т. 2 а.с. 131 - 207).
Слідчий суддя враховує, що вказаний висновок містить у собі дані виключно щодо господарської діяльності ТОВ «Міцне здоров'я».
Слідчим суддею також досліджено додані до клопотання листи щодо виявлення ознак кримінального правопорушення (т. 1 а.с. 112 - 117), листи щодо виконання доручення (т. 1 а.с. 118 - 126, 129 - 130), Протокол огляду від 17.03.2025 року (т. 1 а.с. 127 - 128), Висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 14.03.2025 року (а.с. 208 - 239), Наказ №183-ОС від 31.07.2023 року (а.с. 244), Наказ Департаменту соціальної політики №239 від 30.12.2022 року (т. 2 ас. 74), Наказ Департаменту соціальної поліції №342 від 10.12.2021 року «Про затвердженого річного плану проведення конкурсів з надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення», Накази Департаменту соціальної поліції №386, №387 від 31.12.2021 року «Про визначення надавачем соціальної послуги - «денний догляд» ТОВ «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я».
Ухвалою слідчого судді Солом"янського районного суду м. Києва від 08 квітня 2025 року (справа №760/7532/25), клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_27 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені 16.12.2024 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 22024101110001310 у відношенні: ОСОБА_4 , задоволено частково; застосувано до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, який полягає в забороні підозрюваній у період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин залишати житло за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , окрім випадків необхідної евакуації з метою збереження життя та здоров'я, в межах строку досудового розслідування, строком на один місяць та одинадцять днів, тобто по 19 травня 2025 року включно. Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України зобов'язано підозрювану ОСОБА_4 : прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; не відлучатися із м. Київ без дозволу слідчого, прокурора, суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну(а.с. 75 - 76).
Зі слів учасників, вказаний запобіжний захід відносно ОСОБА_4 було продовжено, однак доказів на підтвердження цього до матеріалів справи не надано.
Постановою про продовження строку досудового розслідування від 13 травня 2025 року, продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні в межах трьох місяців, тобто до 19 червня 2025 року.
Також, в судовому засіданні досліджено надані захисником докази.
Договір №104 від 02.12.2021 року, укладений між ТОВ «Медицина ВМ» (як Виконавцем) та Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (як Замовником), відповідно до п.1.1. якого, замовник доручив, а виконавець прийняв на себе зобов'язання надати послуги з підготовки та оформлення висновку щодо вартості соціальних послуг. Надано висновок щодо вартості соціальних послуг від 23.12.2021 року з додатками.
Крім того, досліджено Висновок експерта №008-АНО/25 за результатами проведення експертизи менеджменту від 07.05.2025 року, лист КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія» (Вих. №061/203/1-01/2044 від 25.10.2021 року) з додатками, листи ТОВ «Міцне здоров'я», звіти про проведення внутрішнього моніторингу та оцінки якості надання соціальної послуги - денного догляду ТОВ «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я» за 2024 рік, лист Департаменту соціальної політики (Вих. №051-5363 від 25.04.2023 року), Звіти незалежного аудитора щодо використання бюджетних коштів та формування собівартості послуг наданих ТОВ «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я», в т.ч. «паліативний догляд», «денний догляд для осіб з психічним розладами» за 2022 рік за Національними положеннями (стандартами) фінансової звітності, Норми часу на соціальні послуги ТОВ «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я», Норми витрат матеріалів на соціальні послуги ТОВ «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я», Акт хронометражу, Акт №06-30/108 від 26.03.2024 року ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за період 01.01.2019 по 30.09.2023, Консультаційний висновок експерта - економіста від 02.04.2025 року, складений Судовим експертом ОСОБА_28 , протоколи обшуку від 24 грудня 2024 року, Постанову про визнання речовими доказами від 24.12.2024 року.
Як вбачається з ухвали слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 08 квітня 2025 року (справа №760/8567/25), клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_27 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 задоволено частково; відсторонено підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади заступника директора Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, у кримінальному провадженні №22024101110001310 від 16.12.2024, строком на один місяць, тобто до 08.05.2025.
Слідчий суддя критично сприймає твердження захисника щодо необхідності повернення клопотання про відсторонення у зв'язку з тим, що слідчий не звертався до слідчого судді з клопотанням про продовження вжитого заходу протягом строку його дії, оскільки Кримінальний процесуальний кодекс України не містить будь - яких заборон щодо звернення до слідчого судді з клопотанням про відсторонення від посади після сплину попереднього заходу, за наявності відповідних підстав.
Як вбачається з листа Департаменту соціальної та ветеранської політики (Вих. №051-11688 від 07.05.2025 року), на заступника директора Департаменту ОСОБА_4 покладено організацію та координацію ряду важливих напрямків роботи Департаменту та діяльності підпорядкованих установ, що унеможливлює їх виконання за тривалої відсутності відповідального керівника.
ОСОБА_4 звернулась до директора Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради з пропозицією у зв'язку з проведенням досудового розслідування, внести зміни до складу конкурсної комісії, затвердженої наказом Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.01.2025 №19, в частині виведення її зі складу Конкурсної комісії на період досудового розслідування.
Наказом Департаменту соціальної та ветеранської політики №183 від 21.05.2025 року виведено зі складу конкурсної комісії з питань надання послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг, наданих отримувачам соціальних послуг на безоплатній основі, на період досудового розслідування ОСОБА_8 та ОСОБА_4 .
Як вбачається з наданих слідчому судді доказів, ОСОБА_4 на цей час виведена зі складу конкурсної комісії, інші її функціональні обов'язки не пов'язані з обставинами досудового розслідування.
Також, як встановлено в судовому засіданні, строк дії ухвали слідчого судді про відсторонення ОСОБА_4 від посади сплинув, зі слів ОСОБА_4 протягом двох тижнів вона перебувала на робочомумісці. Докази вчинення нею протягом цього часу будь - яких дій на перешкоджання досудовому розслідуванню надано слідчому судді не було.
Відповідно до ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, із самої суті такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, випливає те, що між свідками, підозрюваним та займаною ним посадою повинен бути логічний взаємозв'язок, зокрема, наявний факт підзвітності, підконтрольності чи інших відносин, пов'язаних з підозрюваним і займаною ним посадою. І ці обставини мають бути належно обґрунтованими.
При цьому, матеріали справи містять докази, що речі та документи були вилучені у ОСОБА_4 під час проведення обшуків, в подальшому визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Що стосується свідків у кримінальному провадженні, то клопотання не містить у собі переліку вказаних осіб, з врахуванням чого, слідчий суддя позбавлений можливості встановити наявність або відсутність ймовірної можливості ОСОБА_4 впливати на відповідних свідків.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
При цьому, як було зазначено ОСОБА_4 у судовому засіданні, вона не має інших джерел доходу, окрім роботи на посаді заступника директора Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради; на її утриманні перебуває її мати.
Вказані обставини прокурором не спростовані.
Згідно ч. 2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Слідчий суддя зважає на те, що підозрювана ОСОБА_4 підписала Договір про надання соціальної послуги паліативного догляду шляхом соціального замовлення та компенсації надавачу вартості соціальної послуги №4 від 11 січня 2022 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я» на виконання рішення колегіального органу - Конкурсної комісії з питань надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг за рахунок коштів бюджету міста Києва від 24 січня 2023 року, членом якої вона є. Доказів підписання нею будь - яких документів на підтвердження надання відповідних послуг за договором, наявності в неї організаційно - розпорядчих функцій щодо здійснення відповідних платежів, вчинення дій направлених на лобіювання інтересів певної юридичної особи, сприяння будь - яким іншим шляхом вчиненню кримінального правопорушення надано слідчому судді станом на момент розгляду клопотання не було.
Слідчим суддею також було встановлено, що ОСОБА_4 задіяна у багатьох програмах не пов'язаних з обставинами кримінального провадження. Як вбачається з листа Департаменту соціальної та ветеранської політики (Вих. №051-11688 від 07.05.2025 року), її відсторонення негативно вплине на їх виконання.
З врахування чого, слідчий суддя дійшов висновку, що відсторонення ОСОБА_4 від посади може мати суттєві негативні наслідки.
Слідчий суддя враховує, що як вбачається зі сталої практики Європейського суду з прав людини будь - яке втручання у права особи мають бути передбачені законом, мати легітимну мету, та бути пропорційними та необхідними у демократичному суспільстві.
При цьому, дослідивши надані до матеріалів справи докази, слідчий суддя дійшов висновку, що таке втручання у право ОСОБА_4 на працю як відсторонення у даному випадку не може вважатись пропорційним.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
З врахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку, що підстави для задоволення клопотання про відсторонення ОСОБА_4 від посади відсутні. За таких обставин клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст 157, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від займаної посади ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22024101110001310, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.12.2024 року за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Повний текст ухвали складено 27 травня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1