Ухвала від 27.05.2025 по справі 755/6547/25

Справа №:755/6547/25

Провадження №: 1-кс/755/1451/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 року, за підозрою

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Чмирівка, Старобільського району, Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

слідчого: ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором прокуратури АР Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження відносно ОСОБА_4 .

Клопотання мотивоване тим, що у громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах виник та сформувався умисел, спрямований на зайняття посад, пов'язаних з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території АР Крим, а також на забезпечення його функціювання на території АР Крим.

Так, ОСОБА_4 реалізовуючи свій умисел, спрямований на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у 2024 році, однак не пізніше 31.05.2024 (точна дата досудовим розслідуванням не встановлена), усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території АР Крим - в м. Сімферополь, прийняв добровільне рішення працевлаштуватись до незаконно створеного окупаційною владою рф органу -«Міністерства курортів та туризму Республіки Крим», що знаходиться за адресою: вул. Самокиша, буд. 30, м. Сімферополь, АР Крим, на посаду «міністра курортів та туризму Республіки Крим».

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що у відповідності до постанови тз.в. «Державної ради Республіки Крим» від 31.05.2024 № 2269-2/24 «Про погодження призначення ОСОБА_7 на посаду міністра курортів та туризму Республіки Крим», указом т.зв. «Голови Республіки Крим» від 03.06.2024 № 132-У, ОСОБА_4 призначений на посаду т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим» на строк повноважень т.зв. «голови Республіки Крим».

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що до повноважень т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим» входить здійснення загального керівництва діяльністю міністерства, а саме: контроль за виконанням міністерством завдань та функцій, призначення та звільнення з посад керівників підприємств, забезпечення підвищення кваліфікацій та проведення атестацій державних службовців, затвердження планів та звітів роботи міністерства, прийняття рішення щодо розподілу та розпорядження бюджетними коштами міністерства та інші повноваження, що свідчить про реалізацію т.зв «міністром курортів та туризму Республіки Крим» організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Зокрема, встановлено, що на даний час ОСОБА_4 впроваджує державну політику країни-агресора на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та здійснює функції з нормативного правового регулювання у галузях курортів та туризму.

Так, органом досудового розслідування отримані дані, що ОСОБА_4 на виконання повноважень т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим», реалізуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції видав одноосібні накази: № 149 від 27.09.2024, яким визначено керівний склад постійно діючої комісії т.зв. «Міністерства курортів та туризму Республіки Крим» з розгляду та прийняття рішень про визнання безнадійною заборгованість платежів до бюджету т.зв «Республіки Крим»; № 177 від 21.10.2024, що спрямований на наповненню бюджету т.зв. «Респібліки Крим», а саме сформовано перелік джерел доходів до бюджету «Республіки Крим», що закріплені за т.зв. «Міністерством курортів та туризму Республіки Крим»; № 183 № 24.10.2024, яким затверджено методику прогнозування надходжень до бюджету т.зв. «Республіки Крим»; № 219 від 18.12.2024, яким затверджено план проведення аудиторських заходів на 2025 рік в т.зв «Міністерстві курортів та туризму Республіки Крим», № 220, № 221 від 18.12.2024, якими затверджено плани перевірок з проведення відомчого контролю за дотриманням вимог закону про закупівлі та використання бюджетних коштів підприємств, що знаходяться у віданні тз.в. «Міністерства курортів та туризму Республіки Крим».

Отже, громадянин ОСОБА_4 , обіймаючи посаду т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим» шляхом реалізації організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій впроваджує державну політику держави-агресора на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у сфері курортів та туризму та сприяє політиці окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.

Таким чином, за викладених обставин громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що внаслідок перепризначення т.зв «голови Республіки Крим» на підставі указу «голови Республіки Крим» № 258-У від 16.09.2024, ОСОБА_4 звільнено з посади т.зв. «Міністра курортів та туризму Республіки Крим» у зв'язку із закінченням строку повноважень.

Так, продовжуючи реалізовувати умисел, спрямований на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, ОСОБА_4 у 2024 році, але не пізніше 12.09.2024 (більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, у відповідності до постанови т.зв. «Державної ради Республіки Крим» від 12.09.2024 № 44-3/24 «Про погодження призначення ОСОБА_7 на посаду міністра курортів та туризму Республіки Крим» повторно працевлаштувався у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території та указом т.зв. «Голови Республіки Крим» № 267-У від 17.09.2024 призначений на посаду т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим, де на даний час продовжує свою протиправну діяльність, шляхом виконання організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій та реалізації державної політики держави-агресора рф на території Автономії Республіки Крим.

Крім того, досудовим розслідуваним встановлено, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді т.зв. «міністра курортів та туризму Республіки Крим» добровільно виконує обов'язки, пов'язані з діяльністю незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території АР Крим, всупереч законодавству України, а також реалізовує політику т.зв. «Міністерства курортів та туризму Республіки Крим» у сфері курортів та туризму.

Таким чином, за викладених обставин громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

06.02.2025 складено повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Вказав, що з огляду на те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістку про виклик останнього на 17.02.2025, 18.02.2025, 19.02.2025 до СУ ГУ СБУ в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, опубліковано 12.02.2025 у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Однак, останній на виклик не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.

Зазначив, що у зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують достатні підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомив, що викладені обставини та повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: рапортами оперативного підрозділу про виявлення ознак кримінального правопорушення від 07.06.2025; висновком експерта за результатам проведення судової портретної експертизи № 713/1 від 26.12.2024, а також іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Крім того, під час проведення досудового розслідування отримані дані, що ОСОБА_4 дотепер знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується відомостями Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, відповідно до яких даних у базі данинах інформації про перетин ОСОБА_4 державного кордону України, лінії розмежування з ТОТ не виявлено.

27.02.2025 ОСОБА_4 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам УЗНД СБ України в АР Крим.

Вказав, що притягнути ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не вбачається за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування.

Слідчий у судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити, надавши дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 , підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання, вказавши, що вони з підозрюваним не мали можливості узгодити правову позицію. Окрім того зазначив, що ОСОБА_4 не оголошений органом досудового розслідування у міжнародний розшук.

На виконання вимог ст.135 КПК України, судом було розміщено повістки про виклик до суду для розгляду даного клопотання підозрюваного ОСОБА_4 в засобах масової інформації загальнодержавного значення "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.

Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.

Згідно ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно зі статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук;

5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності;

6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Відповідно до статті 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов'язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно з статтею 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Слідчим суддею встановлено, що 3 відділом слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування. Таким чином, слідчим виконані вимоги ст. 297-2 КПК України.

При цьому слідчим суддею встановлено, що 06.02.2025 року відносно ОСОБА_4 складено повідомлення про підозру, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик до органу досудового розслідування, котрі були вручені у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, тобто шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий кур'єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Проте, ОСОБА_4 на неодноразові виклики органу досудового розслідування не прибув, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав, у зв'язку з чим 27.02.2025 року ОСОБА_4 оголошено у розшук та надано доручення щодо здійснення розшуку підозрюваного, з метою встановлення в інтересах кримінального судочинства місцезнаходження ОСОБА_4 , який переховується від органів досудового розслідування та суду.

Згідно наявної інформації підозрюваний ОСОБА_4 постійно проживає на тимчасово окупованій території АР Крим, державний кордон і адміністративну межу з тимчасово окупованою територією України - АР Крим не перетинав.

З огляду на наведене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів цілком достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, в межах судового контролю, який здійснюється при розгляді питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

В ході судового розгляду встановлено, що останнє відоме місце реєстрації та проживання підозрюваного ОСОБА_4 є АДРЕСА_1 .

За таких підстав слідчий суддя вважає, що наведені вище обставини у сукупності обґрунтовано доводять, що підозрюваний ОСОБА_4 може перебувати на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства і суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що є окремою підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000160 від 13.06.2024 року за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

При цьому, приймаючи рішення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 року відносно ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, слідчий суддя враховує, що неможливість проведення досудового розслідування in absentia може унеможливити подальше проведення кримінального провадження, оскільки це може призвести до настання певних процесуальних наслідків, які зумовлять уникнення особою кримінальної відповідальності, а тому за конкретних обставин цієї справи, враховуючи, що тяжкість інкримінованих кримінальних правопорушень є співмірною зі значним суспільним інтересом у відправленні правосуддя, проведення такого розслідування за відсутності підозрюваного саме по собі не суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись статями 297-1-297-4, 369-372, 376, 532 КПК, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 року, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000160 від 13.06.2024 року, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Чмирівка, Старобільського району, Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У випадку, якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестали існувати, подальше досудове розслідування здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Копію ухвали невідкладно направити слідчому для організації виконання в частині внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення відповідних публікацій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: