Справа № 752/11805/25
Провадження №: 1-кс/752/4566/25
26.05.2025 м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора групи прокурорів - начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про арешт майна, у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до ЄРДР за №12025010000000075 від 21.04.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України,
До слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить накласти арешт на тимчасово вилучене майно під час проведення огляду за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 15-А, на території автомобільного паркінгу, а саме:
- грошові кошти номіналом 1000 (тисяча) гривень у кількості 5 (п'ять) купюр з номерами: АР 3097093, АЕ 4409260, БК 6938666, ГН 3818038 та ГС 4441326;
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025010000000075 від 21.04.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
В ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні 22.05.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у одержанні неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.
Так, згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Наказом МВС України від 24.02.2020 року №171 «Про затвердження структури Головного сервісного центру МВС» затверджено структуру Головного сервісного центру МВС та визнано таким, що втратив чинність, наказ МВС, яким затверджено структуру регіональних сервісних центрів.
Наказом МВС України від 24.04.2020 року №354 внесено зміни до Положення про Головний сервісний центр МВС, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 року №1393, та викладено його у новій редакції.
Відповідно до пунктів 1, 3 цього Положення Головний сервісний центр МВС (ГСЦ МВС) утворений як юридична особа публічного права та є міжрегіональним територіальним органом з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України. Структуру ГСЦ МВС затверджує Міністр внутрішніх справ. ГСЦ МВС складається зі структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів - регіональних сервісних центрів (далі - РСЦ). РСЦ складається зі структурних підрозділів, до яких в тому числі входять територіальні підрозділи - територіальні сервісні центри МВС (далі - ТСЦ МВС). РСЦ підзвітні та підконтрольні керівництву ГСЦ МВС. ГСЦ МВС, РСЦ і ТСЦ МВС разом становлять систему сервісних центрів МВС.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до п. 4 ст. 2 вказаного Закону посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Таким чином, посади працівників Головного сервісного центру МВС, у тому числі працівників територіальних сервісних центрів регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 6 вказаного Закону відносяться до посад державної служби категорії «В».
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків відповідно до п. 1 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 встановлюється цим Порядком.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Також, відповідно до п. 8 вказаного Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ «Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 777 від 05 листопада 2020 року для отримання послуг у ТСЦ МВС та/або Експертній службі МВС суб'єкти звернення реєструються в системі керування чергою (за умови її наявності у відповідній установі Експертної служби МВС) за допомогою онлайн-сервісу, термінала або уповноважених працівників.
Відповідно до п. 4 розділу ІІ вказаного Порядку для реєстрації в системі керування чергою за допомогою онлайн-сервісу суб'єкт звернення проходить електронну ідентифікацію та зазначає своє прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), найменування юридичної особи (у разі звернення уповноваженого представника юридичної особи), номер телефону, адресу електронної пошти, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону), код згідно з ЄДРПОУ (у разі звернення уповноваженого представника юридичної особи), номерний знак або ідентифікаційний номер транспортного засобу (для отримання послуг з державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів), обирає послугу, ТСЦ МВС та/або Експертну службу МВС, які надаватимуть послугу, дату та час надання послуги із числа доступних. Додатково можуть зазначатися реквізити документів, необхідних для отримання послуги.
Відповідно до п. 6 розділу ІІ вказаного Порядку реєстрація в системі керування чергою за допомогою термінала здійснюється суб'єктом звернення самостійно або за допомогою працівника ТСЦ МВС після пред'явлення суб'єктом звернення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення водія чи пред'явлення одного із зазначених документів в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) за умови відображення документів суб'єкта звернення в мобільному додатку Порталу Дія (Дія).
Реєстрація суб'єкта звернення в системі керування чергою за допомогою термінала для отримання послуги в ТСЦ МВС та/або Експертній службі МВС на поточний робочий день здійснюється суб'єктом звернення самостійно або працівником ТСЦ МВС не пізніше ніж за годину до закінчення встановленої тривалості робочого дня.
Відповідно до п. 9 розділу ІІ вказаного Порядку рєстрація в системі керування чергою уповноваженим працівником здійснюється під час особистого звернення суб'єкта звернення до ТСЦ МВС або Експертної служби МВС після надання відомостей, зазначених у пункті 4 цього розділу.
Так, під час досудового розслідування встановлено, що в кінці березня 2025 року, більш точні дата та час в ході здійснення досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , захотів придбати автомобіль та здійснити його перереєстрацію в ТСЦ. Зайшовши на офіційний сайт ТСЦ, ОСОБА_6 зайшов у вкладу талонів, але на сайті сервісного центру вільних місць на найближчі два тижні не було.
В подальшому, на початку квітня 2025 року, більш точні дата та час в ході здійснення досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_6 , прийшов до Територіального сервісного центру МВС № 5141 (далі - ТСЦ №5141) за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 15А, щоб подивитись дати на які є час щоб переоформити автомобіль, який мав намір придбати, але підійшовши до терміналу, не зміг взяти талон в системі керування чергою для здійснення перереєстрації автомобіля марки «MERCEDES-BENZ E 280», ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_1 , який мав намір придбати, оскільки талонів не було.
Разом із цим, на виході із ТСЦ № 5141 ОСОБА_6 зустрів раніше невідомого чоловіка, який представився ОСОБА_7 , який у ході досудового розслідування встановлений, як ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переслідуючи корисливий мотив, повідомив, що він може допомогти ОСОБА_6 у даному питанні, а саме безперешкодно здійснити перереєстрацію транспортного засобу, обійти та прискорити встановлену чинним законодавством процедуру, при цьому ОСОБА_5 висловив вимогу ОСОБА_6 про необхідність надання ним неправомірної вигоди в розмірі від 4 000 до 6 000 тисяч гривень за здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, в особі адміністратора ТСЦ № 5141. В іншому випадку, ОСОБА_6 здійснити перереєстрацію транспортного засобу внаслідок штучно створеного дефіциту талонів в системі керування чергою.
Для реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 залишив ОСОБА_6 номер свого мобільного телефону НОМЕР_2 та повідомив про необхідність зателефонувати йому з метою узгодження дати здійснення перереєстрації автомобіля, надання йому неправомірної вигоди та передачі документів.
20.05.2025 під час телефонної розмови ОСОБА_6 повідомив ОСОБА_5 про те, що в нього є можливість здійснити перереєстрацію транспортного засобу на умовах ОСОБА_5 , вони домовились про здійснення державної реєстрації транспортного засобу на 22.05.2025 у ТСЦ № 5141 за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 15А та про завчасну передачу документів: паспорт громадянина України та Реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, яка продає автомобіль, шляхом надсилання ОСОБА_5 фото вказаних документів для підготовки договору купівлі-продажу транспортного засобу. Також ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 , що так звана допомога у здійсненні перереєстрації транспортного засобу буде коштувати 5 000 тисяч гривень.
Діючи на виконання вимог ОСОБА_5 , 20.05.2025, ОСОБА_6 надіслав на номер мобільного телефону НОМЕР_2 , яким користується ОСОБА_5 фото паспорту громадянина України та Реєстраційного номеру облікової картки платника податків особи, яка продає автомобіль для підготовки договору купівлі-продажу транспортного засобу.
21.05.2025 ОСОБА_5 , діючи з метою незаконного збагачення, повідомив ОСОБА_6 про необхідність прибути до ТСЦ № 5141 за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 15А для передачі неправомірної вигоди у розмірі приблизно 5 000 тисяч гривень за здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, в особі адміністратора ТСЦ № 5141 за здійснення державної перереєстрації автомобіля марки «MERCEDES-BENZ E 280», ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_1 , який ОСОБА_6 мав намір придбати.
В подальшому, діючи на виконання вимог ОСОБА_5 , 22.05.2025, о 09 годині 52 хвилин, ОСОБА_6 , перебуваючи під контролем правоохоронних органів, прибув до ТСЦ № 5141 за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 15А та передав ОСОБА_5 довідку про реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також свідоцтво про реєстрацію ТЗ на автомобіль марки «MERCEDES-BENZ E 280», ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_1 з метою виготовлення ним копій документів, визначених п. 4 розділу ІІ «Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 777, які необхідні для реєстрації в системі керування чергою в ТСЦ МВС.
В цей же день, тобто 22.05.2025, в точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10 години 40 хвилин, адміністратор ТСЦ № 5141, всупереч вимогам п. 8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 та п. 1,4,6 розділу ІІ «Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 777 здійснив перереєстрацію транспортного засобу, а саме автомобіля марки «MERCEDES-BENZ E 280», ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_1 з порушенням процедури державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановленої чинним законодавством.
Після чого, адміністратор ТСЦ № 5141 22.05.2025 в точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10 години 40 хвилин, передала ОСОБА_6 свідоцтво про реєстрацію вказаного транспортного засобу та державні номерні знаки діючи, а ОСОБА_5 з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, доводячи до кінця сформований план на одержання неправомірної вигоди, поєднаний з вимаганням, усвідомлюючи явну протиправність своїх дій отримав від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у виді грошових коштів у сумі 5 000 тисяч гривень за здійснення впливу на особу, уповноважену на виконання функцій держави, в особі адміністратора ТСЦ № 5141, за успішну перереєстрацію автомобіля марки марки «MERCEDES-BENZ E 280», ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_1 .
Після цього, 22.05.2025 ОСОБА_5 було затримано працівниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України, а його протиправна діяльність припинена.
Крім того, 22.05.2025 за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 15-А, на території автомобільного паркінгу проведено огляд ділянки місцевості, яка розташована поряд з місцем фактичного затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку ст. 208 КПК України, на якій виявлено та вилучено грошові кошти номіналом 1000 (тисяча) гривень у кількості 5 (п'ять) купюр з номерами: АР 3097093, АЕ 4409260, БК 6938666, ГН 3818038 та ГС 4441326, які поміщено до спец-пакету ICR0011375.
22.05.2025 вказані грошові кошти визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, та просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Дослідивши клопотання та матеріали додані до клопотання про накладення арешту, слідчий суддя приходить до висновку про його задоволення, з наступних підстав.
Так, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025010000000075 від 21.04.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.
22.05.2025 за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 15-А, на території автомобільного паркінгу проведено огляд ділянки місцевості, яка розташована поряд з місцем фактичного затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку ст. 208 КПК України, на якій виявлено та вилучено грошові кошти номіналом 1000 (тисяча) гривень у кількості 5 (п'ять) купюр з номерами: АР 3097093, АЕ 4409260, БК 6938666, ГН 3818038 та ГС 4441326, які поміщено до спец-пакету ICR0011375.
22.05.2025 вказані грошові кошти визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст.131 КПК України заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до ч. 6 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно із ч. 3 ст. 170 КПК України арешт також може бути накладений на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Аналізуючи вимоги клопотання у сукупності з відомостями, що містяться у матеріалах, які додані до клопотання, слідчий суддя вважає доведеним, що на арешті якого наполягає слідчий, є таким, що відповідає критеріям речового доказу.
За таких обставин, прокурор суддя приходить до висновку, що вимоги клопотання є обґрунтованими. Арешт на вказане майно підлягає накладанню з метою його збереження як речового доказу, що відповідає ч.2 ст. 170 КПК України.
Враховуючи наведене, потреби кримінального провадження виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи власника майна, як арешт майна.
При цьому, відомостей щодо негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею на момент розгляду клопотання не встановлено.
Отже, слідчий суддя дійшов висновку, про необхідність задоволення клопотання прокурора про накладення арешту на вилучене майно, оскільки у даному клопотанні доведено необхідність такого арешту з метою забезпечення збереження речових доказів, що відповідає положенням п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК Країни.
Керуючись ст. ст.170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно під час проведення огляду за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 15-А, на території автомобільного паркінгу, а саме:
- грошові кошти номіналом 1000 (тисяча) гривень у кількості 5 (п'ять) купюр з номерами: АР 3097093, АЕ 4409260, БК 6938666, ГН 3818038 та ГС 4441326.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Арешт може бути скасовано відповідно до ст. 174 КПК України.
Слідчий суддя ОСОБА_1