Справа 573/864/25
Номер провадження 3/573/437/25
іменем України
27 травня 2025 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Черкашина М.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 4 ст. 85 КУпАП,
02.05.2025 до Білопільського районного суду з Державної екологічної інспекції у Сумській області надійшов адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення №016244 відносно ОСОБА_1 , в якому зазначено, що останній вчинив правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 85 КУпАП, а саме: 25.04.2025 о 03:30 на ставку біля с. Новоандріївка ОСОБА_1 в період нересту здійснював незаконний вилов водних живих біоресурсів забороненими знаряддями лову - сіткою. ОСОБА_1 упіймав 20 карасів сріблястих, чим заподіяв збитки навколишньому природному середовищу та порушив п.п. 1 п. 1, п.п. 6 п. 3, п.п. 4 п. 4 р. IV Правил любительського рибальства, ст. 27 Закону України «Про тваринний світ».
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи. Суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 4 ст. 85 КУпАП передбачає відповідальність за грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову).
Частиною 1 ст. 249 КК України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду.
Згідно зі ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, КУпАП не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, суд з достовірністю встановив усі елементи складу кримінального правопорушення, а для ініціювання питання про проведення досудового слідства достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
За змістом ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу; про закриття справи.
Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З аналізу вказаної норми КУпАП вбачається, що чинним КУпАП прямо передбачено дії органу (посадової особа), в даному випадку - суду, якщо останнім зроблено висновки про наявність в порушенні ознак кримінального правопорушення та передачі матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, а саме: суд повинен ухвалити постанову про закриття провадження.
З огляду на викладене, враховуючи, що діями ОСОБА_1 було грубо порушено правила рибальства в період нересту, чим можливо спричинено істотну шкоду, приходжу до висновку, що матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відповідно до ст. 253 КУпАП необхідно направити органу досудового розслідування для організації додаткової перевірки за вказаним фактом, оскільки в діях останнього вбачаються ознаки кримінального правопорушення. При цьому, провадження в справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 85, ст. 253, 284, 294 КУпАП,
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, закрити.
Передати матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 85 КУпАП щодо ОСОБА_1 Відділенню поліції №1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області для прийняття рішення щодо наявності чи відсутності в його діях ознак кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя