Справа № 352/38/25
Провадження № 2-а/352/12/25
19 травня 2025 рокум. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді Струтинського Р.Р.
з участю секретаря Гребінника В. М.
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Заявлений позов обґрунтовував тим, що згідно постанови №1181 від 10.12.2024 його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Підставою для накладення стягнення стало те, що під час перевірки військово-облікового документа та звірки облікових даних з даними реєстру Оберіг, виявлено розбіжності та неточні дані, а саме він не з'явився до відповідача та не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною радою України свої персональні дані, а саме місце проживання, номер мобільного телефону, адрес Е-пошти, через ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, оновивши свої дані 03.08.2024 згідно витягу АІТС «Оберіг», і вчинив це в умовах особливого періоду. В його присутності був складений протокол про адміністративне правопорушення, однак йому не було надано можливості надати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, були порушені його права. Крім того, згідно Закону України від 09.05.2024 статтю 210-1 КУпАП було доповнено приміткою, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Таким чином, вважає, що ця примітка звільняє особу від відповідальності за ст. 210, 210-1 КУпАП за будь-яких порушень законодавства про мобілізацію у випадку, якщо стосовно цієї особи існує можливість отримання будь-якої частини персональних даних з інших реєстрів. Також, зазначив. що його персональні дані не змінювалися. Просив скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у справі.
Представник відповідача 23.01.2025 подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки згідно наявних даних АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , не має права на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації, перебував в адміністративному розшуку по 22.11.2024, за висновком ВЛК від 20.11.2024 придатний до служби у тилових частинах забезпечення та ТЦК, підлягає призову. 03.12.2024 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки даних. Під час перевірки військово-облікового документа та звірки військово-облікових даних позивача з даними АІТС «Оберіг» виявлено, що громадянин ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаною особою не уточнив вчасно протягом 60 днів свої персональні дані, а саме номер мобільного телефону, адреса проживання та адрес Е-пошти, уточнивши та оновивши свої облікові дані 22.11.2024 згідно витягу з АІТС «Оберіг», тобто на 4 місяці і 5 днів пізніше ніж це передбачено прикінцевими та перехідними положеннями Закону України №3633. 03.12.2024 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП, з яким позивач ознайомився та отримав другий примірник його на руки. Про розгляд справи позивач був повідомлений, однак не з'явився, тому 10.12.2024 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 винесена постанова №1181. Просив відмовити в задоволенні позову.
Позивач у поданій суду заяві просив справу розглянути в його відсутності, позов підтримав, просив його задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, в поданій суду заяві просив справу розглянути в його відсутності, в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Установлено, що оскаржуваною постановою №1181 від 10.12.2024 в справі про адміністративне правопорушення т.в.о.начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП. Позивач визнаний винним у тому, що під час перевірки військово-облікового документа та звірки облікових даних з даними реєстру Оберіг, виявлено розбіжності та неточні дані, а саме ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною радою України, свої персональні дані, а саме місце проживання, номер мобільного телефону, адрес Е-пошти, через ЦНАП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, оновивши свої дані 03.08.2024 згідно витягу АІТС «Оберіг», тобто, не виконавши вимоги прикінцевих та перехідних положень Закону України №3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», а саме встановлено обов'язок громадян України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів із дня набрання чинності цим законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, чим порушив абз. 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і вчинив це в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст. 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а ч.3 ст. 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення таких дій в особливий період.
Також ст. 210 КУпАП містить примітку, згідно з якою положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.
18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024 (далі Закон № 3633-ІХ).
Цим Законом положення ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до абз. 4 п.п. 1 п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 3633-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Судом установлено, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він в умовах особливого періоду, будучи військовозобов'язаним, не уточнив протягом 60 днів свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки відповідно до підпункту 2 пункту 1 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону.
Разом з тим, суд враховує законодавчі положення, зокрема примітку до ст. 210 КУпАП, згідно якої, ст. 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували неможливість отримання ним відомостей щодо персональних даних ОСОБА_1 у спосіб, установлений в примітці до ст. 210 КУпАП.
У контексті зазначеного, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень саме на відповідача у справі покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.
Суд зазначає, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятої ним постанови у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 10.12.2024 щодо ОСОБА_1 , а тому постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. 242, 244-246, 286 КАС,
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення- задоволити.
Скасувати постанову № 1181 у справі про адміністративне правопорушення від 10 грудня 2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Згідно п.15.5 розділу VП «Перехідні положення» КАС України (в редакції ЗУ від 03.10.2017 р.) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Повне судове рішення складено 20.05.2025.
Суддя Руслан СТРУТИНСЬКИЙ