Рішення від 26.05.2025 по справі 440/4768/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4768/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразилися у проведенні невірного попереднього розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 року, проведеного з порушеннями п.б ч.1 ст.12, ст.17, ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071), та відмові у передачі попереднього Розрахунку мого загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 разом з особовою справою до фінансового органу (Кадрового Центру Сухопутних Військ Збройних Сил України), для складання основного розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію, повернення його у перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 для долучення до особової справи військовослужбовця та направлення до пенсійного органу; 2. зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 провести попередній Розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 у відповідності до п.б ч.1 ст.12, ст.17, ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (Затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071), із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії: час проходження дійсної військової служби в Радянській Армії; службу в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу; час роботи в органах прокуратури Полтавської області на посадах слідчого та помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області; військову службу у Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією на підставі Указу Президента України 69/22 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; час навчання на денному факультеті Української юридичної академії з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, та передати попередній Розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 разом з особовою справою до фінансового органу (Кадрового Центру Сухопутних Військ Збройних Сил України) для складання основного розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію, повернення його у перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 для долучення до особової справи військовослужбовця та направлення до пенсійного органу.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що був звільнений у запас із Збройних Сил України де проходив військову службу як особа з числа військовослужбовців рядового складу, та після звільнення має право на пенсію за вислугу років у відповідності до п. б ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25.10.2022 позивачем через уповноважений структурний підрозділ - ІНФОРМАЦІЯ_5 , було подано заяву з усіма необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення пенсії за формою, наведеною у додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Після тривалого листування та обміну документами відповідач відмовився скласти у належний спосіб розрахунок загального трудового стажу ОСОБА_1 та передати його у передбаченому порядку до органів ПФУ України, вважаючи відсутнім достатній стаж для призначення пенсії військовослужбовця.

На численні звернення позивача 24.10.2023 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив про те, що згідно попереднього Розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 року його загальна вислуга років становить 31 рік 11 місяців 29 днів, з яких календарний строк служби 08 років 05 місяців 04 днів, а це менше, ніж 12 календарних років 6 місяців, становить служба в силових структурах, що в свою чергу не дає право на призначення пенсії за вислугою років згідно п.б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з чим підстав для подальшого направлення особової справи позивача до Кадрового Центру Сухопутних військ Збройних Сил України для підрахунку вислуги років для призначення пенсії немає.

Відповідач проти позову заперечував.

ІНФОРМАЦІЯ_4 подав відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що згідно попереднього Розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 року загальна вислуга років позивача становить 31 рік 11 місяців 29 днів, з яких календарний строк служби в силових структурах становить 08 років 05 місяців 04 днів. Оскільки це менше, ніж 12 календарних років 6 місяців, цей стаж не дає право на призначення пенсії за вислугою років згідно п.б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач-2 правом на подання відзиву не скористався.

За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження у процедурі, встановленій ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) 27.07.2022 №184 позивача, ОСОБА_1 , було виключено зі списків особового складу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Згідно цього витягу вислуга у Збройних Силах України станом на 27.07.2022 року складає:

- у календарному обчисленні 02 роки 05 місяців 12 днів;

- у пільговому обчисленні відсутня;

- загальна 02 роки 05 місяців 12 днів.

Згідно матеріалів справи, страховий стаж позивача військової служби підтверджується: записами трудової книжки НОМЕР_1 , записами військового квитка НОМЕР_2 , записами в послужному списку ОСОБА_1 , біографічною довідкою від 22.08.2022, виданою начальником відділу кадрової роботи та державної служби Полтавської обласної прокуратури, дипломом про навчання в Національному юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого серії ЛА BEN№003908.

Згідно вказаних документів слідує, що позивач:

- з 30.07.1988 по 09.08.1990 проходив військову службу в Харківському вищому військовому авіаційному училищу льотчиків;

- з 01.09.1991 по 01.02.1994 навчався на денному факультеті Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого;

- з 01.02.1994 року по 01.02.1996 рік навчався на заочній формі навчання в Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого;

- з 03.05.1994 по 25.04.2000 проходив службу в органах внутрішніх справ;

- з 27.04.2000 по 10.06.2008 працював в органах прокуратури Полтавської області на посадах слідчого прокуратури та помічника прокурора;

- з 24.02.2022 по 27.07.2022 проходив військову службу у Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією;

25.10.2022 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з приводу оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років.

26.07.2023 позивач звернувся зі заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян» до ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та до ІНФОРМАЦІЯ_2 з приводу розгляду заяви позивача від 25.10.2022.

01.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_8 надав відповідь на заяву позивача, зазначивши, що особова справа позивача була отримана ІНФОРМАЦІЯ_8 11.04.2023 та направлена 22.06.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого підрахунку вислуги років.

04.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відповідь на лист позивача від 26.07.2023, в якому зазначив, що позивачу необхідно звернутись до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про надання документів, підтверджуючих службу в УМВС України.

01.09.2023 позивач надав ІНФОРМАЦІЯ_2 документи, які підтверджують службу в УМВС України, що підтверджується супровідним листом, наявним в матеріалах справи.

23.10.2024 позивач звернувся з листом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив повідомити про розгляд документів щодо призначення пенсії та направлення їх до Пенсійного органу.

24.10.2024 листом ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача було повідомлено, що згідно попереднього розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 року загальна вислуга років становить 31 рік 11 місяців 29 днів, з яких календарний строк служби 08 років 05 місяців 04 днів, а це менше, ніж 12 календарних років 6 місяців, становить служба в силових структурах, що в свою чергу не дає право на призначення пенсії за вислугою років згідно п. б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Підстави для подальшого направлення особової справи до Кадрового Центру Сухопутних військ Збройних Сил України для підрахунку вислуги років для призначення пенсії відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідача, які полягають у проведенні невірного попереднього розрахунку загального страхового стажу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до пункту б статті 12 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього закону мають звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.

Відповідно до пункту б частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону. Статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Також і статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно ч.1 ст.17 цього Закону особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема військова служба; час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро України на посадах начальницького складу; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393)

Відповідно до п.1 Порядку №393, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Висновки щодо правозастосування

Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права висловлені Верховним Судом в постановах від 27.06.2018 року у справі № 750/9775/16-а, від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, від 10.03.2021 року у справі № 812/1100/17, від 16.03.2021 року у справі №826/16811/18 та від 14.04.2021 року у справі № 480/4241/18, які відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.

Для виникнення в позивача права на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону №2262-XII необхідною умовою є наявність на день звільнення зі служби страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

В обставинах цієї справи відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_9 , відмовився включити до попереднього розрахунку загального страхового стажу позивача періоди служби в органах прокуратури та навчання у вищому навчальному закладі.

Стосовно незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи в органах прокуратури Полтавської області на посадах слідчого прокуратури та помічника прокурора, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 Порядку №393, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Позивачем до суду було надано довідку від 22.08.2022, видану Полтавською обласною прокуратурою, в якій зазначено, що ОСОБА_1 з 04.2000 по 05.2007 працював на посаді слідчого прокуратури Гадяцького району Полтавської області та з 05.2007 по 06.2008 працював на посаді помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області.

Крім того цей період набуття відповідного стажу підтверджується трудовою книжкою позивача та даними його послужного списку.

Відповідач не ставив цей період роботи під сумнів.

Але, не включивши цей період роботи до попереднього розрахунку страхового стажу позивача з метою призначення пенсії, відповідач, на думку суду, невірно трактував ст. 17 Закону №2262-ХІІ, норми Порядку №393.

Так, відповідач вважав умовою для зарахування відповідного періоду роботи в органах прокуратури одночасне перебування на військовій службі. У листах відповідях та у відзиві на позов відповідачем вказано: «до вислуги років зараховуються… час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі».

Суд вказує на абсурдність такого прочитання відповідачем норми закону. Діюче законодавство не передбачає можливості суміщення в один час і служби в органах прокуратури, і військової служби.

Невірно протрактовану відповідачем норму слід тлумачити таким чином, що стаж роботи на відповідних посадах в органах прокуратури підлягає врахуванню у страховий стаж з метою призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ у разі, якщо після набуття стажу в органах прокуратури особа в подальшому вступила на військову службу та після звільнення з військової служби реалізує своє право на пенсію.

Таким чином відмова відповідача врахувати стаж позивача на посаді слідчого та помічника прокурора ґрунтується на невірному застосуванні закону, а тому суд визнає її протиправною.

Стаж роботи ОСОБА_1 з 04.2000 по 05.2007 на посаді слідчого прокуратури Гадяцького району Полтавської області та з 05.2007 по 06.2008 на посаді помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області підлягає зарахуванню з метою реалізації права на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ.

Таким чином, суд вважає, що право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення діями відповідача було порушене внаслідок незарахування до стажу, що дає право на пенсію, періоду роботи на посадах в органах прокуратури.

Порушене право підлягає захисту шляхом зобов'язання до вчинення тих дій, у яких відповідач по справі протиправно відмовив або бездіяв.

Належним відповідачем у цій справі слід вважати ІНФОРМАЦІЯ_4 , який має статус юридичної особи та є самостійним суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України. При цьому відсутня потреба на вказівку «в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 », ІНФОРМАЦІЯ_10 є його структурним підрозділом. Суб'єкт владних повноважень має самостійно визначати, який структурний підрозділ є відповідальним за виконання судового рішення.

У прохальній частині позиву ОСОБА_1 просив зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 провести попередній Розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 у відповідності до п.б ч.1 ст.12, ст.17, ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (Затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071), із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії: час проходження дійсної військової служби в Радянській Армії; службу в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу; час роботи в органах прокуратури Полтавської області на посадах слідчого та помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області; військову службу у Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією на підставі Указу Президента України 69/22 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; час навчання на денному факультеті Української юридичної академії з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, та передати попередній Розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 разом з особовою справою до фінансового органу (Кадрового Центру Сухопутних Військ Збройних Сил України) для складання основного розрахунку вислуги років (страхового стажу) на пенсію, повернення його у ІНФОРМАЦІЯ_5 для долучення до особової справи військовослужбовця та направлення до пенсійного органу.

Суд звертає увагу на те, що в обставинах цієї справи відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_11 , відмовив ОСОБА_1 тільки у зарахуванні до спірного стажу періоду роботи на посадах в органах прокуратури. Відповідач не відмовляв у зарахуванні до стажу, що дає право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, інших періодів стажу та навчання ОСОБА_1 . Тому в частині цих періодів спір відсутній; право позивача не є порушеним й суд не вправі зобов'язувати відповідача зарахувати до стажу ОСОБА_1 ті періоди, щодо яких не було спору в цій справі.

Тому з метою захисту порушеного права суд зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_11 зарахувати до стажу, що надає право на пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», періоди служби ОСОБА_1 з 04.2000 по 05.2007 на посаді слідчого прокуратури Гадяцького району Полтавської області та з 05.2007 по 06.2008 на посаді помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області; повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.10.2022 року про обрахунок вислуги років для призначення пенсії з урахуванням вищезазначеного стажу.

Решта процедурних дій, що має бути вчинена ІНФОРМАЦІЯ_11 після зарахування належно обрахованого стажу, має бути вчинена відповідно до чинних норм Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Розподіл судових витрат

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн. З огляду на ухвалення рішення про задоволення позовних вимог суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невірного попереднього розрахунку загального страхового стажу на пенсію за вислугу років станом на 27.07.2022 року та відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 зарахувати до стажу, що надає право на пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», періоди служби ОСОБА_1 з 04.2000 по 05.2007 на посаді слідчого прокуратури Гадяцького району Полтавської області та з 05.2007 по 06.2008 на посаді помічника прокурора Гадяцького району Полтавської області; повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.10.2022 року про обрахунок вислуги років для призначення пенсії з урахуванням вищезазначеного стажу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Головуючий суддя І.С. Шевяков