16 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/383/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.
позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Ткачова В.В.,
представника відповідача - Нємченко Ю.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування пункту 3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 07.11.2024 року №222 щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної та матеріальної відповідальності; визнання протиправним та скасування пункту 5 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 07.11.2024 року №222 в частині виплати ОСОБА_1 щомісячної премії за листопад 2024 року в розмірі, визначеному пунктом 4 розділу ХVІ Порядку № 260.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що спірним наказом військової частини НОМЕР_1 від 07.11.2024 року №222 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани та матеріальної відповідальності щодо відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 181 265,92 грн. Підставою для вказаного наказу стали матеріали службового розслідування, проведеного за фактом завищення суми одноразової грошової допомоги на 362 531,84 грн. при звільненні заступника командира військової частини НОМЕР_2 з морально - психологічного забезпечення майора ОСОБА_2 . Вважає спірний наказ є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки: - процедура проведення службового розслідування проведена з порушенням двохмісячного строку; - на час видання наказу № 206 від 22.07.2023 року про звільнення ОСОБА_2 позивач не прийняв справи та посаду начальника фінансово - економічної служби військової частини НОМЕР_2 , не був ознайомлений з інструкціями та наказами; - нарахування та виплату завищеної суми одноразової грошової допомоги здійснювала бухгалтер військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_3 , відносно якої у позивача відсутні повноваження здійснювати розпорядчі дії чи контролювати роботу; - у позивача не було фізичної можливості ознайомитись із особовою справою ОСОБА_2 у зв'язку з перебуванням позивача у відрядженні; - суми стягнення повинні були визначатись з урахуванням ступеня вини кожної винної особи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 24.02.2022 №39 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , поставлено на всі види забезпечення, та призначено на посаду бухгалтера 2 категорії фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 16.07.2023 № 200 ОСОБА_1 був допущений до тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою помічника командира батальйону з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 . У подальшому наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 15.10.2023 № 293 ОСОБА_1 увільнено від займаної посади та призначено на посаду провідного бухгалтера фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 . Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206 майор ОСОБА_2 , заступник командира військової частини НОМЕР_2 з морально-психологічного забезпечення, був виключений зі списків військової частини НОМЕР_2 у зв'язку зі звільненням з військової служби за контрактом за пп."б" п.3 ч.5 ст.26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» і отримав одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби згідно Порядку №260 в повному обсязі. До фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 було подано наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206, що стосується виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 заступника командира військової частини НОМЕР_2 з морально-психологічного забезпечення майора ОСОБА_2 для проведення виплати разом із розрахунково-платіжною відомістю №67 від 30.07.2023, на підставі чого було здійснено виплату одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за 26 повних років календарної вислуги. Згідно довідки про суми нарахованого доходу заступника командира батальйону з морально-психологічного забезпечення майора ОСОБА_2 за червень 2022 року - липень 2023 року від 03.06.2024 №1526/9/1034 одноразова грошова допомога у разі звільнення склала 469 881,75 грн., компенсація податку на доходи фізичних осіб - 133 430,78 грн. Під час проведення службового розслідування заперечень, заяв та клопотань від осіб, у яких бралися пояснення не надходило, про що свідчать підписи на бланках пояснень. Вказана переплата виникла внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків за посадою посадових осіб військової частини НОМЕР_2 , а саме: Начальник групи персоналу військової частини НОМЕР_2 лейтенант ОСОБА_4 , внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх функціональних обов'язків та своєї самовпевненості будучи обізнаною у своїй справі, допустила внесення до наказу (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206 в частині, що стосується виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 інформації стосовно безперервної вислуги років майора ОСОБА_2 , що не відповідала дійсності, не перевірила наявні підстави для нарахування одноразової допомоги при звільнені відповідно періодам перебування військовослужбовця на військовій службі з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, не звіривши з витягами з наказів з попередніх місць служби майора ОСОБА_2 та не виконавши свої функціональні обов'язки в частині обліку особового складу під час відпрацьовування наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206, неправомірно застосувала п. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», що призвело до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 в сумі 469 881,75 грн. та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133 430,78 грн., на загальну суму 603 312,53 грн. Т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_1 , (станом на 22.07.2023 тимчасово виконував обов'язки помічника командира батальйону з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 ) не проконтролював роботу, як безпосередній начальник, підлеглої бухгалтера фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 старшого солдата ОСОБА_5 , не звіривши періоди календарної служби для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби майора ОСОБА_2 та не виконавши свої функціональні обов'язки в частині перевірки підстав для виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 , допустив безпідставне нарахування та виплату одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 в сумі 469 881,75 грн. та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133 430,78 грн., на загальну суму 603 312,53 грн. Звертає увагу, що ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки помічника командира батальйону з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 , згідно вимог вище зазначених керівних документів зобов'язаний був погоджувати проекти наказів по стройовій частині, в яких окрім іншого, включаються пункти про виключення військовослужбовців зі списків особового складу військової частини зі вказанням всіх належних виплат при виключенні, та мав перевірити правильність здійснення виплат відповідно до керівних документів. Відповідно до Додатку 1 до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 №124 (Інструкція №124) визначено, що у пунктах, що стосується виключення військовослужбовців зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення під час вибуття зазначаються конкретний період за який здійснюється виплата. Вважає, що ТВО начальника ФЕС, в порядку визначеному пунктом 1.10 Правил, затверджених наказом МОУ №280 від 22.05.2017, мав повернути до групи персоналу витяг з наказу, а не самостійно визначати період виплати та передавати витяг на виконання підпорядкованому бухгалтеру.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, а представник відповідача заперечував задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у заявах по суті справи.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши докази у справі, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до Довідки №403/22 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17 травня 2022 року Військова частина НОМЕР_2 є відокремленим підрозділом - без права юридичної особи.
Згідно із Довідкою №405/22 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17 травня 2022 року Військова частина НОМЕР_1 є юридичною особою.
Військову частину НОМЕР_2 передано у підпорядкування командира військової частини НОМЕР_1 , що визнається відповідачем.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 24.02.2022 №39 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , поставлено на всі види забезпечення, та призначено на посаду бухгалтера 2 категорії фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 16.07.2023 № 200 ОСОБА_1 був допущений до тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою помічника командира батальйону з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 18 квітня 2024 року № 248 наказано: призначити службове розслідування щодо можливості факту переплати одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 та для проведення службового розслідування призначити комісію; голові комісії провести службове розслідування та подати акт службового розслідування встановленим порядком для прийняття рішення у термін до 17:00 18 травня 2024 року.
Згідно з Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17 травня 2024 року № 316 наказано: продовжити строк проведення службового розслідування, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 18 квітня 2024 року №248, до 17 червня 2024 року; голові комісії провести службове розслідування та подати акт службового розслідування встановленим порядком для прийняття рішення в строк до 17:00 15 червня 2024 року
Військовою частиною НОМЕР_1 проведено службове розслідування з метою з'ясування обставин та уточнення причин і умов, що призвели до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 , який перебував на посаді заступника командира військової частини з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , за результатами якого складено акт службового розслідування.
Службовим розслідуванням, зокрема, встановлено, що: відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206 майор ОСОБА_2 заступник командира військової частини НОМЕР_2 з морально-психологічного забезпечення, був виключений зі списків військової частини НОМЕР_2 у зв'язку зі звільненням з військової служби за контрактом за пп."б" п.3 ч.5 ст.26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» і отримав одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби згідно Порядку №260 в повному обсязі.
Нарахована одноразова грошова допомога склала: 26 років х 18072,37 грн = 469881,75 грн.
Водночас у разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби слід застосовувати п.7.р.ХХХІІ Порядку №260, згідно якого одноразова грошова допомога виплачується таким військовослужбовцям за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання одноразової грошової допомоги, установленої Законом України "Про соціальний та правовій захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до п.7 розділу XXXII Порядку №260 нарахування одноразової грошової допомоги за період календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби складає 9 років 4 місяця 1 день або 9 повних років календарної вислуги.
Одноразова грошова допомога складає:
9 років * 18 072,38 грн = 162 651,38 грн.
Переплата одноразової грошової допомоги майору. ОСОБА_2 за період календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби склала: 469881,75 грн - 162 651,38 грн = 307230,37 грн.
Як наслідок, переплата одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 за період календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби спричинила переплату компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 55301,47 грн.
Переплата одноразової грошової допомоги при звільненні майора ОСОБА_2 була здійснена внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх обов'язків начальника групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 , яка внаслідок своєї самовпевненості, будучи обізнаною у своїй справі, допустила внесення до наказу (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206, що стосується виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 інформації стосовно безперервної вислуги років майора ОСОБА_2 , що не відповідала дійсності. Разом з тим, всі вихідні дані для обчислення вислуги років та періодів служби майора ОСОБА_2 , а саме: особова справа та послужиий список майора ОСОБА_2 , перебували у начальника персоналу військової частини НОМЕР_2 .
Начальник групи персоналу військової частини НОМЕР_2 лейтенант ОСОБА_4 , внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх функціональних обов'язків та своєї самовпевненості будучи обізнаною у своїй справі, допустила внесення до наказу (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206 в частині, що стосується виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 інформації стосовно безперервної вислуги років майора ОСОБА_2 , що не відповідала дійсності, не перевірила наявні підстави для нарахування одноразової допомоги при звільненні відповідно періодам перебування військовослужбовця на військовій службі з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, не звіривши з витягами з наказів з попередніх місць служби майора ОСОБА_2 та не виконавши свої функціональні обов'язки в частині обліку особового складу під час відпрацьовування наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206, неправомірно застосувала п. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», що призвело до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги майору ОСОБА_2 в сумі 469881,75 грн та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133430,78 грн на загальну суму 603312,53 грн.
Т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - помічника командира по фінансово-економічній роботі військової частини НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_1 (станом на 22 липня 2023 року тимчасово виконував обов'язки помічника командира батальйону з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 ), не перевіривши інформацію стосовно виплат грошового забезпечення при звільненні майора ОСОБА_2 , погодив наказ (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 та в подальшому не проконтролював нарахування при звільненні особового складу військової частини НОМЕР_2 станом на липень 2023 року, за які відповідала бухгалтер фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 старший солдат ОСОБА_6 , не уточнив у витягу із наказу (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 в пункті про виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби проекту наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 кількість повних років календарної вислуги для нарахування одноразової грошової допомоги при звільнені з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби майора ОСОБА_2 .
Начальник штабу-перший заступник командира військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_7 на слабкому рівні організував діловодство у штабі військової частини НОМЕР_2 , не здійснив належного контролю з боку начальника штабу-першого заступника командира військової частини НОМЕР_2 стосовно відпрацювання наказів по стройовій частині.
Командир військової частини НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_8 не організував належним чином діловодство у підпорядкованій йому частині, контроль з боку командира військової частини НОМЕР_2 за здійсненням організації ведення обліку особового складу у військовій частині НОМЕР_2 здійснювався на низькому рівні, слабкий рівень контролю за здійсненням нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , що призвело до безпідставного внесення до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 в частині, що стосується виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 інформації стосовно безперервної вислуги років майора ОСОБА_2 , нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні майору ОСОБА_2 в сумі 469881,75 грн, що в свою чергу спричинило переплату компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 55301,47 грн.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.
Відповідно до положень статті 3 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.
Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.
Виходячи з вищевикладеного:
Службове розслідування вважати завершеним.
За порушення вимог статей 16, 37, 58, 59, 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, а саме: слабкий рівень організації діловодства у підпорядкованій йому військовій частині, слабкий рівень контролю за здійсненням ведення обліку особового складу у військовій частині НОМЕР_2 рівні, слабкий рівень контролю за здійсненням нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , що призвело до безпідставного внесення до наказу про виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 інформації стосовно безперервної вислуги років майора ОСОБА_2 , що заподіяло матеріальну шкоду державі, командира військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_8 притягнути до дисциплінарної відповідальності.
За порушення вимог, передбачених статтями 16, 37, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтею 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктами 1.3, 1.10 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07 квітня 2017 року №124 (діяла на час вчинення та дії правопорушення) та військової дисципліни, а саме: недбале ставлення до виконання обов'язків військової служби, службових (посадових) обов'язків в частині контролю за нарахуванням та виплатою грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , не перевіривши достовірність даних стосовно виплати грошового забезпечення при звільненні майора ОСОБА_2 , погодив наказ (по стройовій частині) від 22 липня 2023 рок №206 (т.в.о. начальника фінансово- економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 не володів дійсним станом справ стосовно звільнення військовослужбовців, а посадові особи йому не доповідали та не контролювали документи, які надаються для нарахувань одноразової грошової допомоги), відсутність контролю та слабкий рівень за нарахуванням та виплатою грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 (документи для нарахувань не перевіряються посадовими особами, які погоджують накази стосовно виплат), вимог пункту 7 розділу XXXII Порядку №260, що призвело до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги в сумі 469881,75 грн та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133430,78 грн, що в свою чергу нанесло державі матеріальних збитків на загальну суму 362531,84 грн, т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_1 притягнути до повної матеріальної та дисциплінарної відповідальності - накласти дисциплінарне стягнення "догана", стягнути грошові кошти в рахунок держави на загальну суму 181265,92 грн.
За порушення вимог, передбачених статтями 16, 37, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтею 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктами 1.3, 1.10 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07 квітня 2017 року №124 (діяла на час вчинення та дії правопорушення) та військової дисципліни, а саме: недбале ставлення до виконання обов'язків військової служби, службових (посадових) обов'язків в частині ведення обліку особового складу у військовій частині НОМЕР_2 (начальник групи персоналу військової частини НОМЕР_2 не володіла дійсним станом справ стосовно звільнення військовослужбовців, а посадові особи їй не доповідали та не контролювали документи, які надаються для нарахувань одноразової грошової допомоги), відсутність контролю та незадовільний рівень організації обліку особового складу (документи для нарахувань не перевіряються посадовими особами, які погоджують накази стосовно виплат), невиконання вимог пункту 7 розділу XXXII Порядку №260, безпідставного внесення відомостей до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206, на підставі якого було нараховано та виплачено у збільшеному розмірі одноразову грошову допомогу в сумі 469881,75 грн та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133430,78 грн, що в свою чергу нанесло державі матеріальних збитків на загальну суму 362531,84 грн, лейтенанта ОСОБА_9 , яка перебувала на посаді начальника групи персоналу військової частини НОМЕР_2 , притягнути до повної матеріальної відповідальності, стягнути грошові кошти в рахунок держави на загальну суму 181265,92 грн.
Начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 здійснити наступні заходи:
- здійснювати контроль утримання (заборгованості, збитків, шкоди) з грошового забезпечення у розмірі 20 (двадцять) відсотків від загальної суми нарахованого грошового забезпечення та додаткової винагороди т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_1 до повного погашення збитків завданих державі, з внесенням до книги обліку грошових стягнень і нарахувань. У зв'язку з притягненням до матеріальної та дисциплінарної відповідальності виплатити молодшому сержанту ОСОБА_1 щомісячну премію за листопад 2024 року в розмірі визначеному в пункті 4 Розділу XVI Порядку №260. У зв'язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності виплатити підполковнику ОСОБА_8 , командиру військової частини НОМЕР_2 щомісячну премію за листопад 2024 року в розмірі визначеному в пункті 4 Розділу XVI Порядку №260.
-підготувати та направити Акт передачі заборгованості лейтенанта ОСОБА_10 до військової частини НОМЕР_3 та копії матеріалів службового розслідування для утримання з грошового забезпечення у розмірі 20 (двадцять) відсотків від загальної суми нарахованого грошового забезпечення та додаткової винагороди лейтенанту ОСОБА_11 , до повного погашення збитків завданих державі, з внесенням до книги обліку грошових стягнень і нарахувань.
Начальнику адміністративної групи штабу військової частини НОМЕР_1 здійснити наступні заходи: відповідно до статті 11 Закон України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03 жовтня 2019 року №160-ІХ для відшкодування шкоди, визначеної в пункту 5.2 Акту службового розслідування, у п'ятиденний термін з дня реєстрації Акту службового розслідування, направити копію матеріалів службового розслідування до військової частини НОМЕР_3 та на поштову адресу лейтенанта ОСОБА_10 . Наказ довести до відповідальних осіб військової частини НОМЕР_2 під підпис. Витяг із наказу та копії матеріалів службового розслідування направити до військової частини НОМЕР_2 .
У зв'язку з порушенням вимог статей 16, 37, 58, 59, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, а саме: організував слабкий рівень діловодства у штабі військової частини НОМЕР_2 , неналежний рівень контролю з боку начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_7 стосовно відпрацювання наказів по стройовій частині, що призвело до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні майору ОСОБА_2 направити копію матеріалів службового розслідування начальнику Національного університету оборони України для прийняття рішення щодо притягнення майора ОСОБА_7 колишнього начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 , чиї дії (бездіяльність) опосередковано сприяли безпідставному нарахуванню та виплаті у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги при звільненні майору ОСОБА_2 , до встановленої чинним законодавством України відповідальності.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 07.11.2024 року №222 "Про результати службового розслідування" на підставі встановленого службовим розслідуванням наказано, зокрема:
3. За порушення вимог передбачених ст. ст. 16, 37, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктами 1.3, 1.10 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 №124 (діяла на час вчинення та дії правопорушення) та військової дисципліни, а саме: недбале ставлення до виконання обов'язків військової служби, службових (посадових) обов'язків в частині контролю за нарахуванням та виплатою грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , не перевіривши достовірність даних стосовно виплати грошового забезпечення при звільненні майора ОСОБА_2 , погодив наказ (по стройовій частині) від 22.07.2023 №206 (т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 не володів дійсним станом справ стосовно звільнення військовослужбовців, а посадові особи йому не доповідали та не контролювали документи, які надаються для нарахувань одноразової грошової допомоги), відсутність контролю та слабкий рівень за нарахуванням та виплатою грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 (документи для нарахувань не перевіряються посадовими особами, які погоджують накази стосовно виплат), вимог п.7. розділу XXXII Порядку №260, що призвело до безпідставного нарахування та виплати у збільшеному розмірі одноразової грошової допомоги в сумі 469 881,75 (чотириста шістдесят дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят одна гривень 75 копійок) гривень та компенсації податку на доходи фізичних осіб в сумі 133 430,78 (сто тридцять три тисячі чотириста тридцять гривень 78 копійок) гривня, що в свою чергу нанесло державі матеріальних збитків на загальну суму 362 531,84 (триста шістдесят дві гривні п'ятсот тридцять одна гривня 84 копійки) гривня, т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_1 притягнути до повної матеріальної та дисциплінарної відповідальності - накласти дисциплінарне стягнення "догана", стягнути грошові кошти в рахунок держави на загальну суму 181 265,92 (сто вісімдесят одна тисяча двісті шістдесят п'ять гривень 92 копійки) гривень;
5. Начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 здійснити наступні заходи:
Здійснювати контроль утримання (заборгованості, збитків, шкоди) з грошового забезпечення у розмірі 20 відсотків від загальної суми нарахованого грошового забезпечення та додаткової винагороди т.в.о. начальника фінансово - економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_1 до повного погашення збитків, завданих держав, з внесенням до книги обліку грошових стягнень та нарахувань.
У зв'язку з притягненням до матеріальної та дисциплінарної відповідальносі виплатити молодшому сержанту ОСОБА_1 щомісячну премію за листопад 2024 року в розмірі, визначеному в пункті 4 Розділу XVI Порядку № 260.
Не погодившись із наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 07 листопада 2024 року №222 "Про результати службового розслідування" у частині встановлення вини ОСОБА_1 та притягнення його до матеріальної відповідальності, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для вирішення спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" /надалі - Закон № 2232-XII/ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24 березня 1999 року № 548-XIV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України /надалі - Статут ВС ЗСУ/, яким відповідно до частини другої цього Статуту керуються всі військові частини, кораблі, управління, штаби, організації, установи і військові навчальні заклади Збройних Сил України (далі - військові частини). Обов'язки посадових осіб, не зазначені в цьому Статуті, визначаються відповідними порадниками та положеннями.
Відповідно до статей 3 та 4 Статуту ВС ЗСУ порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами. Повсякденне життя і службова діяльність військовослужбовців регулюються Конституцією України, законами України, цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із статтями 5, 6 та 8 Статуту ВС ЗСУ внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами. Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров'я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань.
Вимоги цього Статуту зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.
Відповідальність за стан внутрішньої служби у військових частинах покладається на всіх прямих начальників, які повинні подавати допомогу підпорядкованим військовим частинам і підрозділам в організації та забезпеченні виконання вимог внутрішньої служби і систематично перевіряти її стан.
Загальні обов'язки військовослужбовців встановлені статтею 11 Статуту ВС ЗСУ, до яких зокрема, відноситься обов'язок постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Статтею 16 Статуту ВС ЗСУ визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до статті 26 Статуту ВС ЗСУ військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Пунктами 1.1 та 1.3 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України /надалі - Інструкція № 124/, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07 квітня 2017 року №124 (чинним на час вчинення правопорушення), встановлено, що ця Інструкція встановлює загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами у військових частинах (установах) Збройних Сил України, штабах угруповань військ, (далі - військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням.
Відповідальним за організацію діловодства у військовій частині (установі) є командир (керівник).
Командир (керівник) військової частини (установи) відповідає за збереження документів та інформації, яку вони містять, функціонування системи захисту документаційного фонду від незаконного доступу, втрату і несанкціоноване знищення документів, порушення правил користування документами.
За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, що розробляються на виконання завдань, визначених у розпорядчих документах і дорученнях вищих органів військового управління, а також відповідей на запити і звернення народних депутатів України та депутатів місцевих рад, погодження проектів нормативно-правових актів відповідають заступники командира (керівника) військової частини (установи) згідно з розподілом службових обов'язків.
За зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні інших документів, а також організацію діловодства та зберігання документів у структурних підрозділах військової частини (установи) відповідають їх командири (керівники).
Персональну відповідальність за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, їх відповідність чинному законодавству України рівною мірою несуть посадові особи, які їх відпрацьовують, погоджують та візують відповідно до компетенції.
Згідно з підпунктом 2.8.20.7 пункту 2.8 Інструкції № 124 документи, які потребують фінансових витрат, підлягають погодженню з відповідним фінансовим органом, фахівець якого письмово зазначає на проекті документа або, у встановлених випадках, в “Аркуші погодження» про можливість фінансового забезпечення пропозицій, викладених у документі.
Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків, визначає Закон України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03 жовтня 2019 року № 160-IX /надалі - Закон № 160-IX/ .
Згідно зі статтею 2 Закону № 160-IX дія цього Закону поширюється на військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів, а також осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, сил цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань, співробітників Служби судової охорони (далі - особи).
Частинами першою - четвертою статті 3 Закону № 160-IX встановлено, що підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.
Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.
Притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України.
Переведення особи до іншого місця служби чи її звільнення з посади або служби не може бути підставою для звільнення її від матеріальної відповідальності, встановленої законом.
Статтею 4 Закону № 160-IX передбачено, що особа може бути притягнута до матеріальної відповідальності протягом трьох років з дня виявлення завданої шкоди.
Згідно із частинами першою та третьою статті 5 Закону № 160-IX особа за завдану з необережності шкоду несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, крім випадків, коли цим Законом передбачено повну чи підвищену матеріальну відповідальність.
Розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, визначається на день видання наказу про притягнення особи до обмеженої матеріальної відповідальності.
Частиною першою статті 6 Закону № 160-IX визначено, що особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі: 1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій; 2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб; 3) завдання шкоди у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин; 4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення; 5) якщо особою надано письмове зобов'язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.
Згідно із приписами частин сьомої та восьмої статті 8 Закону № 160-IX якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню. Наказ доводиться до винної особи під підпис.
У разі якщо шкоду завдано кількома особами, у наказі командира (начальника) визначаються суми, що підлягають стягненню окремо з кожної особи, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 160-IX наказ командира (начальника) про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності може бути оскаржено старшому за службовим становищем командиру (начальнику) та/або до суду в порядку, передбаченому законодавством.
Судовим розглядом встановлено, що в ході проведення службового розслідування підтверджено факт наявності переплати майору ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у сумі 307230,375 грн. та компенсації податку на доходи фізичних осіб у сумі 55301,47 грн. у зв'язку з виплатою йому одноразової грошової допомоги при звільненні за кожний повний календарний рік служби (з урахуванням періоду попередньої служби до дня останнього зарахування на службу).
Так, згідно з приписами пунктів 1 та 7 розділу XXXIІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 /надалі - Порядок №260 (у відповідній редакції)/ військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
У разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання одноразової грошової допомоги, установленої Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
У наказі командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 зазначено, що календарна вислуга років ОСОБА_2 у Збройних Силах становить 26 років 02 місяці 00 день та виплаті йому підлягає одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби згідно (пункту 1 розділу XXXIІ) Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, у повному обсязі.
Тобто, у наказі командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 (в цілях обчислення одноразової грошової допомоги) не було зазначено, що період календарної служби ОСОБА_2 з дня останнього зарахування на службу становить 9 років 4 місяця 1 день або 9 повних років календарної вислуги та виплаті йому підлягає одноразова грошова допомога за 09 повних календарних років (без урахування періоду попередньої служби) згідно пункту 7 розділу XXXIІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260.
Таким чином, всупереч пункту 2.3.12 Додатку № 1 до Інструкції № 124 у наказі командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 не було вказано період календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за який виплачується одноразова грошова допомога.
Відповідно до пункту 1.10 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22.04.2021 №104) начальник фінансового органу зобов'язаний, зокрема: організувати діяльність посадових осіб щодо здійснення фінансового забезпечення військової частини згідно з законодавством та цими Правилами; здійснювати керівництво діяльністю фінансового органу і забезпечувати раціональний та ефективний розподіл посадових обов'язків між підлеглим йому особовим складом з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час виконання службових обов'язків; забезпечувати своєчасну виплату грошового забезпечення, заробітної плати, інших виплат особовому складу частини, передбачених законодавством; особисто здійснювати керівництво і контроль за діяльністю посадових осіб фінансового органу і організовувати їхню спеціальну підготовку.
Начальник фінансового органу, одержавши наказ, який суперечить законодавству, повинен письмово доповісти та обґрунтувати командиру військової частини позицію щодо неправомірності такого наказу. У разі письмового підтвердження командиром військової частини необхідності виконання відданого ним наказу начальник фінансового органу виконує його, про що терміново забезпечує невідкладне інформування забезпечуючого фінансового органу та органу військового управління, якому військова частина безпосередньо підпорядкована, а також надсилає керівникові органу Державної казначейської служби України за місцем обслуговування військової частини відповідне повідомлення.
Усі посадові (службові) особи фінансового органу підпорядковуються начальнику фінансового органу їхні обов'язки визначаються начальником фінансового органу і затверджуються командиром військової частини.
Таким чином, ОСОБА_1 згідно пункту 1.10 Правил №280 повинен був повернути до групи персоналу витяг з наказу, а не самостійно визначати період виплати одноразової грошової допомоги та передавати витяг на виконання підпорядкованому бухгалтеру.
Наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 був погоджений т.в.о. помічника командира з фінансово - економічної роботи - начальником фінансово - економічної служби військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 /а.с.144, зворот/.
Згідно розрахункової відомості № 67 від 30.07.2023 року ОСОБА_2 виплачено одноразову грошову допомогу за 26 календарних років у сумі 469881,75 грн., тоді як виплаті підлягала одноразова грошова допомога за 09 календарних років у сумі 162651,38 грн., чим державі завдано збитків на суму 362531,84 грн.
Розрахункова відомість № 67 від 30.07.2023 року підписана ОСОБА_1 /а.с.146/.
На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22 липня 2023 року №206 здійснено виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги за 26 календарних років замість 09 календарних років, що і призвело до переплати військовослужбовцю одноразової грошової допомоги у сумі 307230,37 грн. та компенсації податку на доходи фізичних осіб у сумі 55301,47 грн., а відтак і до завдання державі збитків на загальну суму 362531,84 грн.
Вказане сталося внаслідок, в тому числі, допущеної позивачем бездіяльності, зумовленої неналежним виконанням своїх службових обов'язків, а тому суд відхиляє довід позивача щодо відсутності причинного зв'язку між його (пасивною) поведінкою і завданою державі матеріальною шкодою, а також його вини у завданні збитків .
Суд погоджується з позивачем в тому, що службове розслідування проведено відповідачем з порушенням строку, встановленого частиною третьою статті 8 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03 жовтня 2019 року № 160-IX, проте факт затримки у проведенні службового розслідування не впливає на cуть виявленого порушення та його наслідки, у зв'язку з чим саме по собі процедурне порушення не може мати наслідком звільнення особи від відповідальності.
Враховуючи те, що проявом вини є неналежне виконання особою своїх службових обов'язків, а підставою для притягнення винної особи до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неналежним виконанням цією особою службових обов'язків, суд доходить висновку, що неналежне виконання позивачем своїх службових обов'язків призвело до здійснення надлишкових виплат грошових коштів, що є підставою для притягнення позивача до матеріальної відповідальності у повному розмірі завданої з його вини шкоди.
Таким чином, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 07 листопада 2024 року №222 "Про результати службового розслідування" у спірній частині є правомірним та прийнятим на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправним та скасування наказу повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 26.05.2025 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко