Ухвала від 26.05.2025 по справі 320/1768/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття адміністративної справи до провадження

та залишення позовної заяви без руху

26 травня 2025 року Київ № 320/1768/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 09.08.2023 звернувся засобами поштового зв'язку до суду з указаним позовом (зареєстрований 15.01.2024) у порядку статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом якого є бездіяльність Білоцерківського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), яка полягає у відмові провести виконавчі дії по зняттю арешту з нерухомого майна ОСОБА_1 , який був накладений на підставі постанови Районного відділу Державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції серії АА № 866178 від 28.01.2010.

За результатом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Донцю В.А., який ухвалою суду від 09.05.2024 відкрив спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання.

У силу вимог частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

На підставі розпорядження в.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду було проведено повторний автоматизований розподіл указаної справи з підстав, зазначених у ньому.

Внаслідок повторного автоматизованого розподілу матеріали справи були передані для розгляду судді Скрипці І.М.

Відповідно до частини другої статті 35 Кодексу, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Адміністративний позов не відповідає вимогам процесуального закону, оскільки поданий з пропуском десятиденного строку, визначеного частиною другою статті 287 Кодексу, а із повідомлених представником у позові обставин, судом не встановлено поважних причин його пропуску.

Із позовної заяви встановлено, що про порушення прав позивача спірним арештом йому стало відомо 27.02.2023 при нотаріальному оформленні припинення договору іпотеки за реєстровим номером 6152, посвідченого приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Римаренко Ю.В. 28.11.2007.

ОСОБА_1 виявив, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно містить інформацію про арешт належного йому нерухомого майна. Відомості про арешт майна та оголошення заборони на його відчуження внесено на підставі постанови РВДВС Білоцерківського МРУЮ серії АА № 866178 від 28.01.2010. Стверджує, що на день звернення з позовом до суду позивач повністю погасив борг перед ОСОБА_2 , про що вона написала заяву 27.02.2023.

Тож, 03.03.2023, адвокат Капустін В.В., діючи в інтересах позивача розпочав вчиняти дії щодо захисту порушених прав позивача спірним арештом, і, звернувся до відповідача із заявою про зняття арешту з майна ОСОБА_1 .

Проте листом № 10208 від 27.03.2023 відповідач відмовив у знятті спірного арешту із зазначених у названому листі мотивів.

Таким чином, суд уважає, що про обізнаність щодо порушення прав спірним арештом, ОСОБА_1 щонайменше було відомо 27.02.2023, а його представнику - 03.03.2023 та 27.03.2023 відповідно.

Із цим позовом позивач звернувся до суду засобами поштового зв'язку лише 09.08.2023, тобто поза межами десятиденного строку на оскарження бездіяльності органів ДВС.

При цьому, неодноразові звернення адвоката для з'ясування відповідних питань з АТ «ОТП Банк», ТОВ «ОТП Факторинг України», та у подальшому повторне звернення до відповідача із заявою про зняття спірного арешту і отримання чергової відмови оформленої листом від 28.07.2023 № 68272, не свідчить про поважність пропуску строку звернення до суду, оскільки позивач не був позбавлений можливості звернення до суду в межах десятиденного строку після того, як його представнику 27.03.2023 стало відомо про порушення прав щодо відмови у знятті арешту з нерухомого майна.

При цьому, тривале (понад чотири місяці) з'ясування представником певних обставин з АТ «ОТП Банк», ТОВ «ОТП Факторинг України» до чергового звернення до відповідача, можливо було й одночасно зі зверненням з позовом до суду протягом десяти днів, починаючи з 27.03.2023, з інформуванням суду про вказані дії, і, в подальшому долучення здобутих доказів та інформації до матеріалів справи, або ж подання клопотання про їх витребування.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із частиною першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що початок перебігу строку звернення до суду у процесуальному законі визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права.

Тому, при визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Разом із тим, до суду позивач звернувся 09.08.2023 поза межами десятиденного строку на оскарження спірної бездіяльності ДВС, про обізнаність якої достеменно було відомо вже станом на 27.03.2023.

У силу вимог частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

При цьому, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 № 17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.

Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших поважних причин його пропуску з наданням суду на їх підтвердження відповідних належних та допустимих доказів, а також копії конверту у придатному для читання вигляді, в якому надійшла спірна постанова.

Керуючись статтями 30, 122, 123, 160, 161, 171, 243, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

адміністративну справу прийняти до свого провадження. Справа розглядатиметься одноособово суддею Скрипкою І.М.

Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.

Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до пунктів 7, 8 частини першої статті 240 з урахуванням частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Скрипка І.М.