Справа № 522/9199/25
Провадження № 3/522/3487/25
26 травня 2025 року місто Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ляшко О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 26 квітня 2025 року близько о 22:00 год. гр. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою АДРЕСА_1 вчинив у присутності своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно дружини ОСОБА_3 домашнє насильство психологічного характеру (протокол про адмін. правопорушення ВАД 707614 від 26.04.2025 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП), тим самим вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно неповнолітнього, внаслідок була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої, тим самим, вчинив повторно протягом року порушення передбачене ст. 173-2 КУпАП, будучи підданим адміністративному стягненню, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Допитаний в судовому засіданні, ОСОБА_1 визнав свою винуватість в інкримінованому йому правопорушенні і повністю підтвердив обставини справи, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не заперечуючи наявних у справі доказів.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року за № 3733-ІХ статтю 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладено у новій редакції, яка набрала чинності 19 грудня 2024 року.
Так, відповідно до диспозиції ч. 3 ст.173-2КУпАП адміністративна відповідальність наступає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню
Диспозиція частини 1 статті 173-2 КУпАП передбачає, що вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частина 2 статті 173-2 КУпАП передбачає, відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Дослідженні судом докази, зокрема відомості, що наведені в протоколі серії ВАД №707614 від 26.04.2025 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , заява про вчинення правопорушення від ОСОБА_3 , копія рапорту, копія письмових пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, копія термінового заборонного припису серії АА № 563805 від 26.04.2025 року, не дають можливості встановити, чи вчинялись дії по відношенню до малолітньої потерпілої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У протоколі лише зазначено, що домашнє насильство було вчинено відносно її матері в її присутності, тобто малолітня ОСОБА_2 була свідком такого насильства, про що також свідчать її пояснення та матері малолітньої дитини.
Доказів про спричинення малолітньої ОСОБА_2 будь-якої шкоди, фізичного болю чи психологічних страждань матеріали справи не містять.
Таким чином, викладені в протоколі обставини не містять об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення. В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які докази того, що дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , були спрямовані на вчинення діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру по відношенню до малолітньої дитини.
Тобто факти вчинення домашнього насильства відносно малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не знайшли свого підтвердження при розгляді справи про адміністративне правопорушення в суді.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:1) про накладання адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 цього Кодексу; 2) про закриття справи.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 173-2, 245, 247, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Приморського районного суду м. Одеси протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.П. Ляшко