Рішення від 07.05.2025 по справі 640/19301/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року Справа №640/19301/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій з урахування її уточнень від 15.11.2019 року, просить визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 31.07.2019 р. №292355-17.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДФС у м.Києві проведено планову виїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівникам, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. ФОП ОСОБА_1 . На підставі акта перевірки від 26.12.2018 р. Головним управління ДФС у м.Києві прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф-398, рішення №0131844204 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10%, податкові повідомлення-рішення від 26.12.2018 р. №0131914204, №0131974204, №0131814204, №0131804204, №0131794204, №0131784204, №0131764204. Вказані податкові повідомлення-рішення, податкова вимога та рішення про застосування штрафних санкцій були оскаржені в судовому порядку. Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.03.2019 року по справі №640/3575/19 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Станом на дату подання позовної заяви спір в судовому порядку не вирішений, рішення, яке набрало законної сили - відсутнє і податковий борг вважається неузгодженим. Отже, сума заборгованості, що вказана у податковій вимозі від 31.07.2019 року №292355-17 є неузгодженою, а тому право податкової застави у відповідача не виникло.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.10.2019 року залишено без руху позовну заяву ФОП ОСОБА_1 та надано позивачу строк десять днів для усунення недоліків, шляхом надання до суду належним чином засвідчених копій скарги позивача від 02.09.2019 на спірні податкову вимогу та рішення про опис майна в податкову заставу, акта перевірки від 06.11.2018 №4474/26-15-42-04-30-2791914098 та винесених на його підставі податкових повідомлень-рішень, документа на підтвердження сплати на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва судового збору у розмірі 9 605 грн.

15.11.2019 року на виконання ухвали суду позивачем надано уточнену позовну заяву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 22.01.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у зв?язку з наявністю в ІКПП податкового боргу, керуючись вимогами ст.ст.59, 89 ПК України та п.1 розділу і Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 р. №610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 р. №902/30770, Головним управлінням ДФС у м.Києві сформовано податкову вимогу від 31.07.2019 р. №292355-17 та прийнято рішення від 31.07.2019 р. №292355-17 «Про опис майна у податкову заставу», які направлені платнику податків засобами поштового зв?язку. Опис майна ОСОБА_1 у податкову заставу та реєстрація у відповідних державних реєстрах не здійснювалась. Проте, як з?ясовано, що позивач відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України податкові повідомлення-рішення від 26.12.2018 р. оскаржив у судовому порядку до Окружного адміністративного суду міста Києва. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2019 р. по справі №640/3575/19 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов?язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (п.56.18 ст.56 ПК України). За результатами вжитих заходів Головним управлінням ДПС у м.Києві, облікові дані ІКПП платника податків ОСОБА_1 приведені відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням судового рішення від 13.03.2019 р. по справі №640/3575/19. Станом на 28.12.2019 року, відповідно до облікових даних ІКПП по ОСОБА_1 заборгованість по сплаті податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів, адміністрування та сплата яких контролюються Головним управлінням ДФС у м.Києві не обліковується. Враховуючи вищевикладене, податкова вимога від 31.07.2019 р. №292355-17 вважається відкликаною, а рішення від 31.07.2019 р. №292355-17 «Про опис майна у податкову заставу» втрачає юридичну силу. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 р. №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/19301/19.

29.01.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/19301/19.

29.01.2025 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №640/19301/19 була передана судді Кучмі К.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року прийнято справу до провадження, розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року продовжено розгляд цієї справи до 07.05.2025 року.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) зареєстровано юридичною особою 28.02.2008 року. Основний вид економічної діяльності: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Головним управлінням ДФС у м.Києві області проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2017 р., результати якої оформлено актом від 06.11.2018 р. №4474/26-15-42-04-30-2791914098.

У висновку акта перевірки зазначено про порушення:

- п.177.10 ст.177 ПК України, наказу Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення", в Книзі обліку доходів і витрат відображені недостовірні дані щодо понесених витрат безпосередньо пов'язаних з отриманим доходом;

- п.177.2, 177.4 ст.177 ПК України, занижено податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності у сумі 362355,44 грн., в тому числі за 2016 рік 151464,09 грн., за 2017 рік 210891,35 грн.;

- п.57.1 ст.57 ПК України, несвоєчасно сплачено податок з доходів фізичних осіб в сумі 4715,95 грн.;

- п.16-1 підр.10 розд.XX ПК України, занижено військовий збір з чистого доходу в сумі 30196,27 грн., в тому числі за 2016 рік 12 622 грн., 2017 рік 17 574,27 грн.;

- п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.2 ч.1 ст.7, п.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок із сум чистого доходу не нарахований, і не перерахований до бюджету в сумі 192 051,91 грн., в тому числі за 2016 рік 90 774,91 грн., за 2017 рік 101 277 грн.;

- п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст.200 ПК України, занижено податкові зобов'язання з ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету на суму 40 1529 грн., в тому числі січень 2016 року 6 130 грн., лютий 2016 року 8 737 грн., березень 2016 року 16 597 грн., квітень 2016 року 9 601 грн., травень 2016 року 9 628 грн., червень 2016 року 7 612 грн., липень 2016 року 9 636 грн., серпень 2016 року 16 063 грн., вересень 2016 року 15839 грн., жовтень 2016 року 16 591 грн., листопад 2016 року 23 972 грн., грудень 2016 року 27 888 грн., січень 2017 року 19 546 грн., лютий 2017 року 18 954 грн., березень 2017 року 20 1955 грн., квітень 2017 року 12 653 грн., травень 2017 року 9 552 грн., червень 2017 року 18 332 грн., липень 2017 року 15 465 грн., серпень 2017 року 16 130 грн., вересень 2017 року 5 537 грн., жовтень 2017 року 15 438 грн., листопад 2017 року 35 310 грн., грудень 2017 року 44363 грн.; завищено від'ємне значення ПДВ: січень 2016 року 5 314 грн., лютий 2016 року 7179 грн., березень 2016 року 1 353 грн., квітень 2016 року 1 176 грн., травень 2016 року 131 грн., червень 2016 року 1 439 грн., липень 2016 року 1 564 грн., серпень 2016 року 4 855 грн., вересень 2016 року 6 014 грн., жовтень 2016 року 6 589 грн., листопад 2016 року 2 476 грн., січень 2017 року 2 949 грн., лютий 2017 року 1 803 грн., травень 2017 року 2 867 грн., серпень 2017 року 507 грн., вересень 2017 року 18 168 грн., жовтень 2017 року 26 631 грн., листопад 2017 року 17 563 грн., грудень 2017 року 1 087 грн.;

- пп."а" пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України, несвоєчасно сплачено до бюджету податок на майно в сумі 780 грн.

Не погоджуючись із результатами вказаної перевірки ФОП ОСОБА_1 подало заперечення на акт перевірки, які відповідно до листа №86813/В/26-15-42-04-27 від 21.12.2018 р. Головне управління ДФС у м.Києві залишило без задоволення.

На підставі акта перевірки, 26.12.2018 р. Головним управління ДФС у м.Києві прийнято:

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф-398 в сумі 192051,91 грн;

- рішення №0131844204 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10%, що складає 28 282,68 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131914204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем ПДВ на 401 529 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50%, що складає 200 764,50 грн., всього 602293,50 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131974204, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 109 665 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131814204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку на 10 календарних днів сплати податку на нерухоме майно в сумі 78 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131804204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку на 3 календарних днів сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 6,22 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131794204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% за затримку сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 930,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131784204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на 30 196,27 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 25%, що складає 7 549,06 грн., всього 37745,33 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131764204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на 362 355,44 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50%, що складає 181 177,71 грн., всього 543 533,15 грн.

За наслідками адміністративного оскарження, прийняті рішення залишено без змін, про що свідчать рішення ДФС України про результати розгляду скарги від 08.02.2019 №6408/6/99-99-11-05-02-25 та від 07.03.2019 №11051/6/99-99-11-05-01-25.

31.07.2019 року Головним управління ДФС у м.Києві прийнято податкову вимогу від 31.07.2019 р. №292355-17, згідно із якої станом на 30.07.2019 р. сума податкового боргу платника податків ФОП ОСОБА_1 становить 1 411 361,27 грн.

31.07.2019 року Головним управління ДФС у м.Києві прийнято рішення №292355-17 про опис майна у податкову заставу, відповідно до статті 89 розділу ІІ ПК України, податковий орган здійснив опис майна, що перебуває у власності (господарському віддані або оперативному управлінні) платника податків ФОП ОСОБА_1 .

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Під грошовим зобов'язанням платника податків, згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Під податковим боргом, при цьому, розуміється сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

За змістом підпунктів 2.1, 2.2, 2.3 Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 10.10.2013 р. № 576 (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення), податкова вимога формується органами доходів і зборів за місцем обліку платника податків.

Податкова вимога формується, якщо: платник податків не сплатив суми податкового зобов'язання, зазначеної в поданій ним податковій декларації, у встановлені Кодексом строки; платник податків не сплатив узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеної в податковому повідомленні-рішенні, у встановлені законом строки; платник збору не сплатив узгодженої суми збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності у встановлені строки; платник єдиного податку першої або другої групи не сплатив суми авансового внеску у встановлені строки.

Протягом строків оскарження суми грошових зобов'язань, визначених Кодексом, податкова вимога з податку, що оскаржується, не надсилається.

У взаємозв'язку з наведеним, згідно із пункту 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Пунктом 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акта перевірки, 26.12.2018 р. Головним управління ДФС у м.Києві прийнято:

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф-398 в сумі 192051,91 грн;

- рішення №0131844204 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10%, що складає 28 282,68 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131914204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем ПДВ на 401 529 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50%, що складає 200 764,50 грн., всього 602293,50 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131974204, яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 109 665 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131814204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку на 10 календарних днів сплати податку на нерухоме майно в сумі 78 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131804204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку на 3 календарних днів сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 6,22 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131794204, яким визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% за затримку сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 930,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131784204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на 30 196,27 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 25%, що складає 7 549,06 грн., всього 37745,33 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0131764204, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на 362 355,44 грн. та визначено зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50%, що складає 181 177,71 грн., всього 543 533,15 грн.

За наслідками адміністративного оскарження, прийняті рішення залишено без змін, про що свідчать рішення ДФС України про результати розгляду скарги від 08.02.2019 №6408/6/99-99-11-05-02-25 та від 07.03.2019 №11051/6/99-99-11-05-01-25.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення, рішення та вимогу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2019 в адміністративній справі №640/3575/19 відкрито провадження, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно із пунктом 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.18 статті 56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Таким чином, у зв'язку з наведеним та відповідно до положень пункту 56.18 статті 56 ПК України грошові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями в силу закону, вважаються неузгодженими та, відповідно, станом на момент винесення спірного рішення про опис майна в податкову заставу від 31.07.2019 р. - не набули статусу податкового боргу.

Більш того, згідно із положень пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Поряд з тим, відповідно до пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (пункт 89.2 статті 89 ПК України).

Абзацом третім пункту 89.3 статті 89 ПК України передбачено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Згідно із пунктом 91.1 статті 91 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого.

Таким чином, умовою для винесення керівником контролюючого органу рішення про опис майна платника податків у податкову заставу є наявність у такого платника податків податкового боргу.

Враховуючи те, що встановлено відсутність податкового боргу у позивача, суд вважає, що відповідач при винесенні рішення про опис майна у податкову заставу діяв з порушенням вимог податкового законодавства.

Крім того, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що станом на 28.12.2019 р. відповідно до ІКС «Податковий блок» за позивачем не обліковується податковий борг.

Суд зауважує, що питання взаємозв'язку між чинністю податкової вимоги та чинністю рішення про опис майна у податкову заставу вже вирішувалось Верховним Судом у постанові від 21.06.2022 року у справі №240/6321/20, в якій було сформульовано такий правовий висновок: «Виникнення права податкової застави законодавство не пов'язує із чинністю податкової вимоги, а скасування податкової вимоги, зокрема з підстав порушення контролюючим органом певних процедур, само по собі не є свідченням відсутності в особи узгоджених грошових зобов'язань».

У постанові від 27.10.2022 року у справі №240/9395/20 Верховний Суд дійшов такого висновку: «Аналіз норм підпунктів 14.1.153, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, пункту 59.3 статті 59, пункту 95.2 статті 95 ПК України дають підстави для висновку, що за своєю юридичною природою та призначенням податкова вимога має на меті інформування платника податків про суму узгодженого грошового зобов'язання, яке не було ним сплачено у встановлений строк, та непогашеної пені, а також про обов'язок їх погасити, факт виникнення податкової застави та можливі негативні наслідки непогашення податкового боргу у встановлений пунктом 95.2 статті 95 ПК України строк у вигляді вжиття контролюючим органом примусових заходів з його погашення, передбачених главою 9 розділу ІІ ПК України.

Так, виникнення податкового боргу чи податкової застави не пов'язано із фактом формування або направлення (вручення) податкової вимоги. Цей документ лише формалізує стан, який вже існує в силу Закону. Проте обов'язковість інформування платника податків про такий стан та наслідки непогашення податкового боргу законодавцем закріплена як передумова для виникнення у контролюючого органу права на вжиття заходів з погашення цього боргу. Якщо ж таке право виникло і контролюючий орган розпочав дії з реалізації своєї компетенції по вжиттю заходів з погашення податкового боргу, то воно в подальшому не може бути нівельовано, а правомірність вжитих заходів може бути перевірена в межах адміністративного або судового оскарження.

Таким чином, у зв'язку з встановленням судом відсутності у позивача податкового боргу станом на 28.12.2019 р., на підставі яких відповідачем винесено спірне рішення про опис майна у податкову заставу, суд дійшов висновку про наявність підстав для його скасування.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду у розмірі 1 921 грн.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір у сумі 1 762 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 31.07.2019 р. №292355-17, прийняте Головним управління ДФС у м.Києві.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві (вул.Шолуденка, буд.33/16, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 1 921 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма