21 квітня 2025 рокуСправа №640/36599/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №640/36599/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (02098, м. Київ, вул. Березняківська, 29, 1 поверх, літера Б, код ЄДРПОУ: 30579869) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП: 44116011) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 грудня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Аскоп-Україна» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у місті Києві з відновлення (збільшення) в ІКПП ТОВ «Аскоп-Україна» по платежам з ПДВ суми переплати з ПДВ на суми в розмірах 469 002,00 грн.; 234 501,00 грн.; 83 819,00 грн. та 20 955,00 грн.
- зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві відновити (збільшити) в ІКПП ТОВ «Аскоп-Україна» по платежам з ПДВ суму переплати з ПДВ на суми в розмірах 469 002,00 грн.; 234 501,00 грн.; 83 819,00 грн. та 20 955,00 грн.
Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність бездіяльності відповідача, яка є предметом оскарження. Позивач зазначає, що попри наявність підстав для збільшення в його ІКП переплат з ПДВ, відповідач такі дії не вчиняє, чим порушує права позивача.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 640/36599/21 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Маруліній Л.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/36599/21, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
В зв'язку з реалізацією положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дана адміністративна справа 14 лютого 2025 року надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, призначено до розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
18 березня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано пояснення, які надійшли від відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач зазначає, що відповідно до даних ІКП «Податковий блок» підсистеми «Облік платежів» в ІКП ТОВ «Аскоп-Україна (код ЄДРПОУ: 30579869) відображається зменшення суми переплат з ПДВ на суми визначені в податкових повідомленнях-рішеннях від 28.04.2015р. № 0000401502 та від 12.08.2011р. № 0000452302
18 березня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано клопотання про долучення доказів, яке надійшло від відповідача в підсистемі «Електронний Суд». До клопотання долучено витребувані судом документи.
21 березня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано пояснення, які надійшли від позивача в підсистемі «Електронний Суд». Зазначає, що станом на сьогоднішній день податковим органом не відновлено (не збільшено) в ІКПП ТОВ «Аскоп-Україна» по платежам з ПДВ суму переплати з ПДВ на суми в розмірах 469 002,00 грн.; 234 501,00 грн.; 83 819,00 грн. та 20 955,00 грн.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
12 серпня 2011 року контролюючим органом прийнято ППР №0000452302, яким збільшено позивачу зобов'язання з ПДВ на 83819,00 грн, застосовано штрафну санкцію на суму 20955,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.10.2011 року у справі №2а-12094/11/2670 вищевказане ППР скасовано. Рішення суду набрало законної сили.
В електронному кабінеті позивача як платника податку дотепер відображаються записи про зменшення переплат з ПДВ на вищевказані суми.
28 квітня 2015 року контролюючим органом прийнято ППР №0000401502, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 469002,00 грн, застосовано штрафну санкцію на суму 234501,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.09.2015 року №826/8552/15 вищевказане ППР скасовано. Рішення суду набрало законної сили.
В електронному кабінеті позивача як платника податку дотепер відображаються записи про зменшення переплат з ПДВ на вищевказані суми.
Згідно довідки відповідача від 18.03.2025 року №779/26-15-07-05-03-07 нарахування по вищевказаним ППР наявні в ІКП. Також в наявності записи про скасування ППР. Однак нарахування за ППР з ІКП не виключені.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з пп. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи
Відповідно до п. 61.1., 61.2. ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пп. 60.1.4 п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Пунктом 60.5 статті 60 Податкового кодексу України визначено, що у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
За пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Пунктом 71.1. ст. 71 Податкового кодексу України встановлено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року №5 (далі - Порядок).
За п. 1 підрозділу 4 розділу V Порядку працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних ІКС ДПС вносять дані до ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв'язків записів зазначених ІКС ДПС із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.
Відображенню в ІКС ДПС підлягають матеріали, які зареєстровані в ІКС ДПС, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв'язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.
Такими матеріалами є, зокрема, рішення суду, прийняте по суті.
Пунктом 2 підрозділу 4 розділу V Порядку встановлено, що залежно від інформації, яка завантажена в ІКС ДПС з ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами нформація з рішення суду, прийнятого по суті.
Статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку» / «Вручено, судовий розгляд»).
У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку» / «Вручено, судовий розгляд».
Під час часткового скасування формується нове податкове повідомлення-рішення / рішення/ вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.
Під час збільшення зазначених сум у податковому повідомленні-рішенні / рішенні / вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску формується податкове повідомлення-рішення / рішення / вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику (вноситься дата вручення до ІКС ДПС та виконуються процеси, описані в пункті 2 підрозділу 1 цього розділу).
На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Вручено, судовий розгляд»), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються первинні показники оперативного обліку щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку)/ зменшення суми.
У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення первинних показників оперативного обліку щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.
Інформація, внесена та збережена працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до ІКС ДПС податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та ІКС ДПС податкових органів, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі «Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.
Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з ІКС ДПС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.
Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що на підставі двох ППР позивачу зменшено наявну переплату з ПДВ відповідно до розміру нарахувань згідно цих ППР. Після скасування обох ППР суму переплати в первинний вигляд не повернуто дотепер.
Контролюючий орган зобов'язаний забезпечити відображення результатів судового оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) шляхом внесення до ІКП запису про скасування вимоги в судовому порядку та не відображення в ІКП облікових показників щодо донарахування сум.
Подібне правозастосування здійснене Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 26.10.2022 року у справі №640/29439/21.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд зазначає, що задовольняє позовні вимоги за змістом, однак приводить їх у відповідність до вимог законодавства та у спосіб, що забезпечить ефективний захист прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним документом від 06.12.2021 року. Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений судовий збір за подання позову підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (02098, м. Київ, вул. Березняківська, 29, 1 поверх, літера Б, код ЄДРПОУ: 30579869) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП: 44116011) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у місті Києві з відновлення (збільшення) в інтегрованій картці платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» по платежам з ПДВ суми переплати з ПДВ на 469002,00 грн та 234501,00 грн - згідно податкового повідомлення-рішення від 28.04.2015 року №0000401502, а також в розмірах 83819,00 грн та 20955,00 грн - згідно податкового повідомлення-рішення 12.08.2011 року №0000452302.
Зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві відновити (збільшити) в інтегрованій картці платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» по платежам з ПДВ суму переплати з ПДВ на 469002,00 грн та 234501,00 грн - згідно податкового повідомлення-рішення від 28.04.2015 року №0000401502, а також в розмірах 83819,00 грн та 20955,00 грн - згідно податкового повідомлення-рішення 12.08.2011 року №0000452302.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ ВП: 44116011) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (02098, м. Київ, вул. Березняківська, 29, 1 поверх, літера Б, код ЄДРПОУ: 30579869) сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 гривень (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко