Справа № 745/447/25
Провадження № 1-в/745/19/2025
іменем України
26.05.2025 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Сосниця справу за поданням т.в.о начальника ВП №1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого :
- 16.10.2001 року Сосницьким районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки, з іспитовим терміном 1 рік;
- 16.09.2002 року Сосницьким районним судом за ч. 4 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 2 роки 6 місяців;
- 26.10.2005 року Сосницьким районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки;
- 26.02.2009 року Сосницьким районним судом за ст. 395 КК України до покарання у вигляді 200 годин громадських робіт;
- 05.12.2011 року Сосницьким районним судом за ч. 3 ст. 185, ст. 384 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 4 роки;
- 26.02.2016 року Сосницьким районним судом за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 2 роки, з іспитовим терміном 1 рік;
- 18.09.2017 року Коропським районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді 3 місяців арешту;
- 25.07.2018 року Сосницьким районним судом за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки, з іспитовим терміном 2 рік;
- 20.12.2018 року Сосницьким районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки 2 місяці;
- 24.11.2021 року Сосницьким районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки 2 місяці,
Т.в.о начальника ВП №1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 , яке мотивує тим, що ОСОБА_3 , 03.01.2025 року звільнився з місць позбавлення волі. З моменту звільнення ОСОБА_3 перебуває на обліку як особа, що формально підпадає під дію ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Перебуваючи на обліку, ОСОБА_3 неодноразово попереджався про неприпустимість вчинення антигромадської поведінки, ведення аморального способу життя та недопущення порушень публічного порядку та чинного законодавства. Неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. Характеризується посередньо, схильний до вживання спиртних напоїв, неодноразово судимий.. З останнім постійно проводяться профілактичні бесіди працівниками поліції, але ОСОБА_3 , на шлях виправлення не стає.
Прокурор в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник ВП №1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
ОСОБА_3 в судове засідання не з"явився. Матеріали справи містять заяву про розгляд справи у його відсутність, у задоволені подання не заперечує.
В судовому засіданні встановлено, що протягом року ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності: 27.01.2025 року за ст. 178 ч.1 КУпАП (штраф 51 грн.); 06.05.2025 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП (штраф 340 грн.); 07.05.2025 року за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП (30 годин громадських робіт) (а.с.25,26,28).
ОСОБА_3 неодноразово виносились попередження про те, що в разі вчинення правопорушень, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд. (а.с.24,27,30).
За приписами статті 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
Відповідно до пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції..
Згідно з положеннями частини 1, 3 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості; термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Суд вважає, що доводи, якими обґрунтоване подання, знайшли підтвердження під час судового розгляду, а саме: ОСОБА_3 засуджений до позбавлення волі за тяжкий злочин та після відбування покарання вчиняє правопорушення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що подання про встановлення адміністративного нагляду необхідно задовольнити та встановити адміністративний нагляд терміном на 1 рік з обмеженнями, визначеними у частині 1 статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На пiдставi викладеного, керуючись статтями 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтями 537, 539 КПК України, суд
Подання задовольнити.
Встановити строком на один рік адміністративний нагляд щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 з такими обмеженнями :
- заборонити виходити з будинку в період з 23.00 год. до 07.00 годин без відповідного дозволу керівництва ВП№1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області;
- заборонити перебування в місцях, де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив, а також відвідувати вокзали, аеропорти без дозволу керівництва ВП№1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області;
- заборонити виїзд в особистих справах за межі Сосницької ОТГ без письмового дозволу керівництва ВП№1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області;
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали про встановлення адміністративного нагляду.
Ухвалу для виконання направити до ВП №1 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1