Справа № 761/20262/23
Провадження №1-кп/761/1729/2025
іменем України
11 квітня 2025 року
Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю: секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Києві матеріали кримінального провадження №22023000000000038, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.01.2023 року, по обвинуваченню:
ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина РФ, уродженця РФ, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України, -
У період з квітня 2014 року по теперішній час, з метою виконання завдань терористичної організації «ЛНР», до її складу почали залучатися як громадяни України, так і громадяни РФ, а також юридичні особи, основною метою діяльності яких є фінансове, матеріальне та інше організаційне сприяння діяльності т.зв. «ЛНР».
Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.05.2014 на першому пленарному засіданні «Верховного Совета Луганской Народной Республики первого созыва» був прийнятий «Временный Основной Закон (Конституция) Луганской Народной Республики».
Відповідно до ст. 6 так званого «Временного Основного Закону (Конституции) Луганской Народной Республики» від 18.05.2014 «государственную власть в Луганской Народной Республике осуществляют Глава Луганской Народной Республики, Верховный Совет Луганской Народной Республики - парламент Луганской Народной Республики, Совет министров Луганской Народной Республики. - Правительство Луганской Народной Республики, образуемые в соответствии с настоящей Конституцией».
Згідно з ст. 75 так званого «Временного Основного Закону (Конституции) Луганской Народной Республики» від 18.05.2014 «исполнительную власть в Луганской Народной Республике осуществляют Глава Луганской Народной Республики, Совет министров Луганской Народной Республики и иные органы исполнительной власти Луганской Народной Республики.
Совет Министров Луганской Народной Республики является постоянно действующим высшим исполнительным органом государственной власти Луганской Народной Республики.
В состав Совета министров Луганской Народной Республики входят Председатель Совета министров Луганской Народной Республики, его первые заместители и заместители, министры Луганской Народной Республики. По решению Главы Луганской Народной Республики в состав Совета министров Луганской Народной Республики могут входить руководители иных органов исполнительной власти Луганской Народной Республики.
На членов Совета министров Луганской Народной Республики распространяются ограничения, установленные законом.
Совет министров Луганской Народной Республики обеспечивает исполнение настоящей Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Луганской Народной Республики на территории Луганской Народной Республики.
Глава Луганской Народной Республики в соответствии настоящей Конституцией и законами Луганской Народной Республики определяет основные направления деятельности Совета министров Луганской Народной Республики и организует его работу.
Работу Совета министров Луганской Народной Республики организует Председатель Совета министров Луганской Народной Республики.
Порядок деятельности Совета министров Луганской Народной Республики определяется утверждаемым им регламентом. Финансирование Совета министров Луганской Народной Республики и возглавляемых им органов исполнительной власти Луганской Народной Республики осуществляется за счет средств бюджета Луганской Народной Республики, предусмотренных отдельной статьей.
Совет министров Луганской Народной Республики обладает правами юридического лица, имеет гербовую печать».
Відповідно до ч. 1 ст. 76 так званого «Временного Основного Закону (Конституции) Луганской Народной Республики» від 18.05.2014 «Председатель Совета министров Луганской Народной Республики и его заместители назначаются Главой Луганской Народной Республики с согласия Верховного Совета Луганской Народной Республики».
У 2014 році, точну дату та час не встановлено, у громадянина РФ ОСОБА_5 виник умисел на вступ до складу терористичної організації «ЛНР» та прийняття безпосередньої участі у ній шляхом зайняття посади в так званому виконавчому органі влади.
В подальшому, в період 2014 року, точну дату та час не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме за адресою: Луганська область, м. Луганськ, площа Великої Вітчизняної Війни, будинок 3, усвідомлюючи, що діяльність терористичної організації «ЛНР» та її підрозділів є незаконною, спрямована на зміну меж території України, призводить до загибелі людей, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, з метою досягнення злочинних цілей терористичної організації «ЛНР» щодо насильницької зміни меж території України, діючи умисно, з особистих ідеологічних міркувань, добровільно вступив до складу цієї терористичної організації та зобов'язався дотримуватися правил поведінки, встановлених у ній, і виконувати визначені їй функції.
Відповідно до наказу так званого «голови Луганської Народної Республіки» ОСОБА_6 від 03.07.2014 № 99/02 ОСОБА_5 призначено на посаду «исполняющего обязанности председателя Совета министров Луганской Народной Республики».
Згідно ст. 77 так званого «Временного Основного Закону (Конституции) Луганской Народной Республики» від 18.05.2014 «Совет министров Луганской Народной Республики:
1) разрабатывает и осуществляет меры по обеспечению комплексного социально-экономического развития Луганской Народной Республики;
2) обеспечивает в пределах своих полномочий проведение единой государственной политики в области финансов, науки, образования, культуры здравоохранения, физической культуры и спорта, социального обеспечения, безопасности дорожного движения и экологии;
3) осуществляет в пределах своих полномочий меры по реализации, обеспечению и защите прав и свобод человека и гражданина, охране собственности и общественного порядка, противодействию терроризму и экстремизму, борьбе с преступностью;
4) осуществляет в пределах своих полномочий меры по обеспечению государственных гарантий равенства прав, свобод и законных интересов человека и гражданина независимо от расы, национальности, языка, отношения к религии и других обстоятельств; предотвращению ограничения прав и дискриминации по признакам социальной, расовой, национальной, языковой или религиозной принадлежности;
5) разрабатывает для представления Главой Луганской Народной Республики в Верховный Совет Луганской Народной Республики проект бюджета Луганской Народной Республики и проекты программ социально-экономического развития Луганской Народной Республики;
6) обеспечивает исполнения бюджета Луганской Народной Республики, готовит отчет о его исполнении, а также отчеты о выполнении программ социально-экономического развития Луганской Народной Республики;
7) формирует иные органы исполнительной власти Луганской Народной Республики;
8) управляет и распоряжается государственной собственностью Луганской Народной Республики в соответствии с законами Луганской Народной Республики;
9) вправе предложить органу местного самоуправления, выборному или иному должностному лицу местного самоуправления привести в соответствие с законодательством Луганской Народной Республики изданные ими правовые акты в случае, если указанные акты противоречат Конституции Луганской Народной Республики, законам и иным нормативным правовым актам Луганской Народной Республики, а также вправе обжаловать указанные акты в судебном порядке;
10) осуществляет иные полномочия, установленные настоящей Конституцией и законами Луганской Народной Республики.
Обіймаючи керівну посаду в так званому Совете министров ЛНР, ОСОБА_5 , використовуючи надані керівниками терористичної організації «ЛНР» владні повноваження, будучи одним із осіб, на яку покладено персональну відповідальність за діяльність так званого «Совета министров Луганской Народной Республики», реалізовував його завдання та функції відповідно до так званого закону «О системе исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» від 25.06.2014.
Відповідно до ст. 25 закону «О системе исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» від 25.06.2014 визначено основні повноваження так званого «Председателя Совета министров Луганской Народной Республики», а саме:
1. Председатель Совета министров Луганской Народной Республики в соответствии с Конституцией Луганской Народной Республики, законами Луганской Народной Республики определяет основные направления деятельности Совета министров Луганской Народной Республики, обеспечивает общее руководство деятельностю Совета министров Луганской Народной Республики и организует его работу.
2. Председатель Совета министров Луганской Народной Республики:
1) представляет Совет министров Луганской Народной Республики в Луганской Народной Республики и за ее пределами;
2) ведет заседания Совета министров Луганской Народной Республики, обладая правом решающего голоса;
3) подписывает акты Совета министров Луганской Народной Республики;
4) распределяет обязанности между своими заместителями;
5) утверждает структуры и штатные расписания исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики;
6) принимает решения по вопросам государственного управления и информирует об этом Совет министров Луганской Народной Республики на очередном заседании;
7) в пределах своих полномочий вносит предложения Главе Луганской Народной Республики;
8) принимает решения о поощрении и наложении дисциплинарных взысканий на членов Совета министров Луганской Народной Республики;
9) осуществляет иные полномочия, установленные Конституцией Луганской Народной Республики, настоящим Законом, иными законами и другими нормативными правовыми актами Луганской Народной Республики.
3. Председатель Совета министров Луганской народной Республики не позднее недельного срока после назначения представляет Главе Луганской Народной Республики предложения по структуре исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики.».
Ураховуючи положення вказаних, так званих «законів» терористичної організації «ЛНР», ОСОБА_5 фактично здійснював керівництво так званого органу виконавчої влади «ЛНР» «Совета министров Луганской Народной Республики».
З метою надання вигляду легітимності роботи «Совета министров Луганской Народной Республики», очолюваним ОСОБА_5 , на території Луганської області, що тимчасово перебуває під контролем терористичної організації «ЛНР», видавались документи, які мають ознаки нормативно-правових актів (накази, розпорядження та інші), але відповідно до чинного законодавства України є нікчемними.
Також за час перебування на вказаній керівній посаді ОСОБА_5 у липні 2014 року, використовуючи надані йому керівниками терористичної організації «ЛНР» владні повноваження, на виконання завдань та функцій політичного блоку вказаної терористичної організації, шляхом виконання покладених на так званий «Совет министров Луганской Народной Республики» функцій, неодноразово надавав інтерв'ю та здійснював публічні виступи, які розміщувались на каналі під назвою «Луганск 24», розміщеному на відеохостингу «YouTube», в ході виступів публічно популяризував безпосередню діяльність так званого «Совета министров Луганской Народной Республики» як складової терористичної організації «ЛНР» та формував серед населення тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, представників світової спільноти хибного враження щодо законності власних дій, а також стосовно легітимності створення та діяльності терористичної організації «ЛНР».
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що 24.06.2021 відповідно до Указу Президента України №266/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 червня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», ОСОБА_5 ( ОСОБА_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина РФ, уродженця м. Іжевськ, внесено до санкційних списків РНБО України.
Так, в період з 03.07.2014 по невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 20.08.2014 року, ОСОБА_5 , перебуваючи на керівній посаді так званого «Совета министров Луганской Народной Республики», розташованого за адресою: Луганська область, м. Луганськ, площа Великої Вітчизняної Війни, будинок 3, а саме, на посаді «исполняющего обязанности председателя совета министров луганской народной республики», приймав участь у терористичній організації «ЛНР», забезпечуючи реалізацію завдань її політичного блоку шляхом виконання покладених на так званого «Совет министров Луганской Народной Республики» завдань та функцій.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) ОСОБА_5 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань в ході судового розгляду також не заявляв.
Одночасно дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою на підставі доручення Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Відповідно до ухвали суду від 29.03.2023 року вказане кримінальне провадження призначено до судового розгляду та постановлено здійснювати спеціальне судове провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст.323 КПК України.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої обвинувачений над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від кримінальної відповідальності.
В той же час ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя суд оцінює як реалізацію обвинуваченим його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України) як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Суд уважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України, за викладених обставин в межах висунутого обвинувачення повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню і дослідженими в судовому засіданні доказами в досліджених судом документах, а саме:
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 17.01.2023 року, відповідно до якого за допомогою Інтернет-браузера « ОСОБА_8 » після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_33», відкрито сторінку YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на якій виявлено відеоматеріал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тривалість 07 хв.12 с.) з підписом: «Председатель Совета Министров ЛНР ОСОБА_9 выступил с обращением, в котором прокомментировал положение дел в Республике». Також, посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 оглянуто відеоматеріал (тривалість 07 хв. 12 с.). З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено повне збереження Web-сторінки за допомогою браузера «Google Chrome» на робочому столі комп'ютера у папці «Матеріал 1»;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 23.01.2023 року, відповідно до якого за допомогою Інтернет-браузера « ОСОБА_8 » після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_6 », відкрито сторінку Інтернет-ресурсу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 », на якій виявлено загальнодоступний матеріал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_8 » наступного змісту: «Лідер луганських бойовиків ОСОБА_10 відправив у відставку "уряд" своєї терористичної організації. Відповідний "указ" оприлюднила його прес-служба. Причиною відставки "Кабміну" стала реорганізація. Тепер керувати бойовиками буде "Рада міністрів". Очолить новий "уряд" відомий російський лобіст ОСОБА_9 , який довгий час працював у різних комісія при уряді Росії та навіть нагороджений грамотою президента РФ ОСОБА_11 . ОСОБА_24 у 2012 році закінчив МГУ під керівництвом голови Держдуми ОСОБА_12 . ОСОБА_25 дав своїм підлеглим тиждень на формування нового органу управління; Під час вказаного огляду було оглянуто «Приказ Глави Луганской Народной Республики ОСОБА_6 №99/02 от 03.07.2024 года, которым назначино исполняющим обязанности Председателя Совета Министров Луганской Народной Республики ОСОБА_5 »;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 30.01.2023 року, відповідно до якого проводився огляд Rutube-каналу під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_34» (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування згаданого кримінального провадження, за допомогою Інтернет-браузера «Google Chrome» після заходу в Інтернет за « ІНФОРМАЦІЯ_10 », посиланням відкрито сторінку Rutube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 », на якій виявлено відеоматеріал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (тривалість 15 хв. 41 с.) з підписом: «ІНФОРМАЦІЯ_35, автор популярного телеграм-канала «ІНФОРМАЦІЯ_36» ОСОБА_9 рассказал о последствиях признания Украины террористическим государством, а также прокомментировал взрывы в Приднестровье;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 31.01.2023 року, відповідно до якого проведено огляд YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_13 з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування кримінального провадження, за допомогою Інтернет-браузера «Google Chrome» після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_14 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_15 », відкрито сторінку YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на якій виявлено відеоматеріал під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_16 » (тривалість 02 хв. 17 с.) з підписом: «Заседание провел Премьер-министр ЛНР ОСОБА_9 . На заседании были определены первоочередные задачи Совета Министров ЛНР»;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 01.02.2023 року, згідно якого проведено огляд YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_13 з метою виявлення тафіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування вищезгаданого кримінального провадження.за допомогою Інтернет-браузера «Google Chrome» після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_17 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_18 », відкрито сторінку YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на якій виявлено відеоматеріал під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_19 » (тривалість 04 хв. 58 с.) з підписом: «Сегодня, 14 июля, состоялось очередное заседание Совета Министров ЛНР. Обсудили вопросы функционирования т.н. мобилизационной экономики, подготовку ЖКХ к зиме, обеспечения ГСМ»;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 03.02.2023 року, відповідно до якого проведено огляд YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_13 з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування кримінального провадження, за допомогою Інтернет-браузера « ОСОБА_8 » після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_20 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_37», відкрито сторінку YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на якій виявлено відеоматеріал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (тривалість 09 хв. 09 с.) з підписом: «Заседание Министерства здравоохранения ЛНР состоялось 16 июля 2014 г., в нем также приняли участие ОСОБА_24, Председатель Совета Министров Республики, а также его Первый заместитель ОСОБА_14 »;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 08.02.2023 року, відповідно до якого проведено огляд YouTube-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_13 з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування вищезгаданого кримінального провадження за допомогою Інтернет-браузера « ОСОБА_8 » після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_22 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_15», відкрито сторінку YouTube-каналу під назвою «Луганск 24», на якій виявлено відеоматеріал під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_38 » (тривалість 35 хв. 55 с.) з підписом: «Сессия парламента Луганской Народной Республики прошла в Луганске 8 июля 2014. На заседании Верховного Совета были рассмотрены и утверждены новые имена на должности председателя кабинета министров и его заместителей -- за кандидатуру ОСОБА_15 депутаты ЛНР проголосовали единогласно. Первым заместителем по социальной политике стал ОСОБА_16 , заместителем по финансам избрали ОСОБА_17 . Кроме того, в ряды депутатов Луганской Народной Республики был принят заместитель председателя Общественного совета глав ЛНР ОСОБА_18 . Также, в рамках сегодняшней сессии Верховного Совета был внесен на рассмотрение Конституционный акт о Новороссии. Однако, по словам депутата парламента ЛНР ОСОБА_19 , комментировать данный акт пока еще рано»;
протоколі огляду відкритих джерел інформації від 23.02.2023 року проведено огляд персональної сторінки соціальної мережі «Facebook» під назвою « ОСОБА_9 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_23 ) та Інтернет-ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_24 », з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування вищезгаданого кримінального провадження. Оглядом встановлено: за допомогою Інтернет-браузера « ОСОБА_8 » після заходу в Інтернет за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_23 дата публікації: ІНФОРМАЦІЯ_39», відкрито персональну сторінку соціальної мережі «Facebook» під назвою « ОСОБА_9 », на якій виявлено загальнодоступний матеріал наступного змісту: «Учредил и постановил. 04 августа 2014 года город Луганск ПОСТАНОВЛЕНИЕ «О создании Государственного республиканского информационного агентства «Луганск 24». В целях повышения эффективности деятельности средств массовой информации Луганской Народной Республики в сфере оперативного сбора, хранения и распространения информации о военной, политической, экономической и социально-гуманитарной ситуации на территории ЛНР, Совет Министров Луганской Народной Республики ПОСТАНОВИЛ: 1. Создать Государственное республиканское информационное агентство «Луганск 24». 2. Установить, что основными направлениями деятельности Государственного республиканского информационного агентства «Луганск 24» являются: a) подготовка к распространению, выпуск и распространение официальной информации (в т.ч. заявлений и сообщений) Правительства Луганской Народной Республики; б) освещение деятельности всех органов власти Луганской Народной Республики; в) оперативный сбор, обработка, хранение, подготовка информации к распространению, выпуск и распространение информации о военном, политическом, экономическом и социально-гуманитарном положении на территории Луганской Народной Республики. 3. Министерству юстиции Луганской Народной Республики в недельный срок с момента принятия настоящего Постановления: а) разработать проект Правил использования материалов Государственного республиканского информационного агентства «Луганск 24», с последующим представлением его на рассмотрение Совету Министров Луганской Народной Республики; б) разработать проекты нормативно-правовых актов необходимых для функционирования РИА «Луганск 24», с последующим представлением указанных документов для рассмотрения в Верховный Совет Луганской Народной Республики и Совет Министров Луганской Народной Республики, в зависимости от вида нормативно-правового акта подлежащего принятию. 4. Учитывая военное положение в Луганской Народной Республики, настоящее Постановление вступает в силу с момента его подписания. Председатель Совета Министров Луганской Народной Республики ОСОБА_26 »;
протоколі огляду від 24.02.2023 року, згідно якого об?єктом огляду є електронний документ на сторінці Інтернет-ресурсу web-caйту «ІНФОРМАЦІЯ_40 » під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_41» в редакції від ІНФОРМАЦІЯ_42, який розміщенний за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_25. Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження. З метою перегляду електронного документу в програмному забезпеченні - Інтернет-браузері «Google Chrome» з увімкненим VPN «Touch VPN» у вкладці пошуку введено посилання: ІНФОРМАЦІЯ_43. У браузері відкрилась сторінка, на якій міститься електронний документ «ІНФОРМАЦІЯ_41» в редакції від ІНФОРМАЦІЯ_42. До протоколу огляду додаються: Документ з назвою «ІНФОРМАЦІЯ_41» в редакції від ІНФОРМАЦІЯ_42, відповідно до змісту:
згідно ч.2 ст. 6 «Конституции ЛНР», встановлено, що «Государственную власть в Луганской Народной Республике осуществляют Глава Луганской Народной Республики, Верховный Совет Луганской Народной Республики - парламент Луганской Народной Республики, Совет министров Луганской Народной Республики -Правительство Луганской Народной Республики, образуемые в соответствии с настоящей Конституцией»;
згідно ч.1 ст. 75 «Конституции ЛНР» встановлено, що «1. Исполнительную власть в Луганской Народной Республике осуществляют Глава Луганской Народной Республики, Совет министров Луганской Народной Республики и иные органы исполнительной власти
Луганской Народной Республики;
згідно ч.1 ст. 76 «Конституции ЛНР», встановлено, що «председатель Совета министров Луганской Народной Республики и его заместители назначаются Главой Луганской Народной Республики с согласия Верховного Совета Луганской Народной Республики»;
протоколі огляду від 24.02.2023 року, об?єктом огляду є електронний документ на сторінці Інтернет-ресурсу web-сайту «ІНФОРМАЦІЯ_40 » під назвою «закон «О системе исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» в редакції від ІНФОРМАЦІЯ_15 року. Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження. З метою перегляду електронного документу в програмному забезпеченні - Інтернет-браузері «Google Chrome» з увімкненим VPN « ІНФОРМАЦІЯ_26 » у вкладці пошуку введено посилання: ІНФОРМАЦІЯ_44 У браузері відкрилась сторінка, на якій міститься електронний документ, а саме «закон «О системе исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» в редакції від ІНФОРМАЦІЯ_15 року;
протоколі огляду від 27.02.2023 року, об?єктом огляду є публікація, яка розміщена на офіційній інтернет-сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_27 » під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_28 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_29 . Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження. З метою перегляду інформації у програмному забезпеченні - Інтернет-браузері «Google Chrome» з увімкненим VPN « ІНФОРМАЦІЯ_26 » у вкладинці пошуку введено посилання: ІНФОРМАЦІЯ_29
У браузері відкрилась сторінка, на якій міститься новина «ІНФОРМАЦІЯ_45»;
висновку експерта №24/4 від 06.03.2023 року, згідно висновку якого голос, який відтворюється на відеозвукозаписах під назвами: «ІНФОРМАЦІЯ_48», «ІНФОРМАЦІЯ_49», «ІНФОРМАЦІЯ_50», «ІНФОРМАЦІЯ_51» і позначений в протоколі огляду від 08.02.2023 індексом «ОСОБА_24», належить ОСОБА_5 ;
висновку експерта №188/1 від 06.03.2023 року, яким встановлено, що у наданих на дослідження файлах: «Луганск 24. Обращение Председателя Совмина ЛНР ОСОБА_27. 29 июля 2014 г.» (особа в окулярах, одягнена в блакитну клітчату сорочку з полосами синього та коричневого кольорів); «Луганск 24. Первое заседания Совета Министров ЛНР. 7 июля 2014 г.» (особа одягнена в клітчату сорочку з полосами блакитного та коричневого кольорів, а також в кофтину чорного кольору поверх сорочки); «Луганск 24. Создана правительственная комиссия по гуманитарной помощи. 17 июля 2014 г.» (особа одягнена в клітчату сорочку з полосами блакитного та коричневого кольорів, а також в піджак чорного кольору поверх сорочки, відображена при показниках індикатору відліку часу програвача 00:00:04-00:02:43); «Луганск 24. Заседания Совета Министров ЛНР. 14 июля 2014 I.» (особа одягнена в клітчату сорочку з полосами блакитного та коричневого кольорів, а також в піджак чорного кольору поверх сорочки); «Луганск 24. Заседание Минздрава ЛНР 16 июля 2014 г.» (особа одягнена в сорочку сірого кольору, відображена при показниках індикатору відліку часу програвача 00:01:15-00:04:29), та у фаилі «Луганск 24. Парламентский час ЛНР 08 июля 2014 г.», наданому в якості порівняльного матеріалу - зображення ОСОБА_5 (особа в окулярах, одягнена в сорочку сірого кольору, а також в кофту чорного кольору поверх сорочки, відображена при показниках індикатора відліку часу програвача 00:02:32-00:24:58), зображена одна й та сама особа;
постанові слідчого ГСУ СБ України ОСОБА_21 від 17.05.2023 року про визнання майна речовими доказами, а саме: секцію № 6, житлове приміщення, площею 33 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист № 432), власником якої є ОСОБА_5 Секцію № 1, нежитлове приміщення, площею 17 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист № 432), власником якої є ОСОБА_5 ;
протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.02.2023 року, який проведений зі свідком ОСОБА_22 , відповідно протоколу свідок серед пред'явлених осіб впізнав на фото № 2 знайомого йому ОСОБА_5 . Згідно довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.02.2023 року зі свідком ОСОБА_22 , на роздрукованому фотознімку, позначеному у протоколі під №2, зображено особу громадянина РФ - ОСОБА_5 . На інших роздрукованих фотознімках під № 1, 3, 4, містяться зображення осіб, які не мають відношення до даного кримінального провадження (статисти),
Так, аналізуючи зміст зазначеного протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, суд визнає його належним та допустимим, оскільки він підтверджує обставини, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, та обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також не вбачає підстав для визнання його недостовірним та недопустимим, враховуючи, що фактичні дані отримані у порядку, встановленому ст. 228 КПК України. Свідок ОСОБА_22 був попередженим про кримінальну відповідальність за відмову від давання показань та завідомо неправдиві показання, підтвердив обставини, які підлягають встановленню відповідно до змісту ст. 91 КПК України, а саме впізнав за фотознімками особу як громадянина РФ обвинуваченого ОСОБА_5 .
повідомлення про підозру від 03.03.2023, відповідно до якого ОСОБА_5 підозрюється в участі у терористичній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України. Вказане повідомлення з викладенням суті обставин було розміщено в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження в газеті «Урядовий кур'єр» №44 від 03.03.2023, а також розміщено повістку про виклик ОСОБА_5 як підозрюваного для отримання особисто повідомлення про підозру, допиту та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні;
протоколі огляду від 09.03.2023 року, згідно якого проведено огляд Інтернет-ресурсу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_31 та «ІНФОРМАЦІЯ_47» (посилання: ІНФОРМАЦІЯ_32 з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин, які мають значення для розслідування вищезгаданого кримінального провадження, за допомогою Інтернет-браузера «Google Chrome» після заходу в Інтернет за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_46», відкрито сторінку Інтернет-ресурсу під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_30». Перевіряю паспорт ОСОБА_5 «НОМЕР_1», в поле «Серия паспорта» ввів «НОМЕР_2», в поле «Номер паспорта» ввів «НОМЕР_3» і натиснув на кнопку «Отправить запрос».
Таким чином, оцінивши кожен доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність належних, допустимих та достовірних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що вони узгоджуються між собою і в своїй сукупності доводять подію кримінального правопорушення, вину ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України за ознаками участі у терористичній організації.
Статтею 17 Закону України від 23.03.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права. У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 р.) Європейський Суд зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним». Крім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) Європейський Суд встановив, що «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
Конвенцією Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності від 15 листопада 2000 року зобов'язано держави-учасниці криміналізувати участь в організованій злочинній групі. При цьому відповідно до пункту «а» ст. 2 цієї Конвенції організована злочинна група означає структурно оформлену групу в складі трьох або більше осіб, що існує протягом визначеного періоду часу і діє узгоджено з метою здійснення одного або декількох серйозних злочинів або злочинів, визнаних такими відповідно до цієї Конвенції, для того, щоб одержати, прямо або посередньо, фінансову або іншу матеріальну вигоду.
Поняття терористичної організації визначено в ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20 березня 2003 року і це є стійке об'єднання трьох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів. Визначальним для визнання організації терористичною є те, що хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації.
Також, відповідно до ст.1 вищезазначеного закону, терористична діяльність - діяльність, яка охоплює: планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів; підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів у терористичних цілях; організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у таких актах; вербування, озброєння, підготовку та використання терористів; пропаганду і поширення ідеології тероризму; фінансування та інше сприяння тероризму.
Тобто, терористичні організації створюються для вчинення діянь, передбачених частинами 1-3 ст.258 КК України, а також інших злочинів терористичної спрямованості, тобто діянь, спрямованих на залякування населення з метою спонукання держави, міжнародної організації, фізичної чи юридичної особи до прийняття чи відмови від прийняття будь-якого рішення. При цьому саме фактором цілеспрямованого залякування населення як засобу досягнення поставленої мети злочини терористичної спрямованості відрізняються від інших споріднених злочинів.
При цьому, суд враховує також Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затверджене Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII, в якому «ДНР» та «ЛНР» визначено терористичними організаціями.
Пленум Верховного Суду України в п. 4 Постанови «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об'єднаннями» від 23 грудня 2005 року №13 роз'яснив, що утворення (створення) організованої групи чи злочинної організації слід розуміти як сукупність дій з організації (формування, заснування) стійкого злочинного об'єднання для заняття злочинною діяльністю. В частині ж участі у злочинній чи терористичній організації - то відповідно до п.13 даної постанови, вступ особи до організованої групи чи злочинної організації (участь у ній) означає надання цією особою згоди на участь у такому об'єднанні за умови, що вона усвідомлювала факт його існування і підтвердила певними діями реальність своїх намірів.
При цьому, під час судового розгляду справи суд враховує, що державним обвинуваченням було доведено, що ОСОБА_5 усвідомлював, що «ЛНР» та інші незаконні збройні формування, які структурно входить до силового блоку терористичних організацій «ЛНР», діють на території України саме як терористичні організації, діють на території України незаконно та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, а також чинять збройний опір, незаконну протидію та перешкоджають виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України й військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції, і обвинувачений сприяв у діяльності вказаних терористичних організаціях.
Статтею 17 Закону України від 23.03.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права. У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 р.) Європейський Суд зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним». Крім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) Європейський Суд встановив, що «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
Висновки суду про визнання «ЛНР» і «ДНР» терористичними організаціями узгоджуються з практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Так, у Рішенні ЄСПЛ від 25 липня 2017 року у справі «Хлєбік проти України» безпосередньо зазначено, що на початку квітня 2014 року збройні угрупування почали захоплювати офіційні будівлі в Донецькій та Луганській областях й заявляти про створення самопроголошених утворень, відомих як «ДНР» і «ЛНР». У відповідь 14 квітня 2014 року Уряд України, який розглядає такі збройні формування як терористичні організації, санкціонував застосування проти них збройних сил шляхом введення в правове поле поняття «антитерористична операція».
Всебічно вивчивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду прокурором, є вагомими для того, щоб визнати обвинуваченого ОСОБА_5 винуватим по пред'явленому звинуваченню, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011 року.
Суд уважає в повній мірі забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення на надання ними доказів на підтвердження та спростування висунутого обвинувачення, виходить із принципів реалізації права особи на справедливий суд, яке закріплено в ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.
Дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Також стороною обвинувачення під час досудового розслідування використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, повідомлення про підозру, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування, повістки про виклик відповідно до вимог ч.8 ст. 135 КПК України були опубліковані в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, копії процесуальних документів на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України вручені захиснику.
Копії повісток про виклик підозрюваного ОСОБА_5 до слідчого на 07,08 та 09 березня 2023 року, а також повідомлення про підозру та пам'ятки процесуальних прав та обов'язків, розміщено в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження в газеті «Урядовий кур'єр».
Постановою старшого слідчого Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_23 від 13.03.2023 року оголошено державний та міждержавний розшук підозрюваного ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження №22023000000000038 від 13.01.2023 року.
Суд також враховує правові позиції, викладені в рішенні ЄСПЛ у справі «Броуґан та інші проти Сполученого Королівства», відповідно до яких розслідування терористичних правопорушень, безсумнівно, ставить перед органами влади особливі проблеми. Забезпечення справедливої рівноваги між інтересами суспільства, яке страждає від тероризму, та інтересами конкретної людини є надзвичайно складним завданням. Беручи до уваги факт посилення тероризму в сучасному світі, визнана необхідність, яка випливає із самої суті системи Конвенції, забезпечення належної рівноваги між захистом інститутів демократії в інтересах суспільства і захистом прав окремої людини. У контексті статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, саме суд має визначити значимість таких обставин, а також з'ясувати, чи було забезпечено в цій справі рівновагу між застосовними положеннями цієї статті у світлі її конкретного формулювання та її загальним предметом і метою.
Під час спеціального судового провадження судом вжито заходів про забезпечення доступу обвинуваченого ОСОБА_5 до правосуддя шляхом публікації повісток про виклик в кожне судове засіданні, призначені на 18.08.2023 року, 22.09.2023 року, 22.11.2023 року, 14.12.2023 року, 15.02.2024 року, 11.03.2024 року, 23.04.2024 року, 06.06.2024 року, 22.07.2024 року, 05.09.2024 року, 18.10.2024 року, 03.12.2024 року, 10.01.2028 року, 26.03.2025 року, 11.04.2025 року, в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України. Захисник ОСОБА_4 здійснювала активний захист обвинуваченого, брала участь у досліджені письмових доказів сторони обвинувачення, висловлювала свою думку щодо досліджених фактичних даних, виступала в судових дебатах.
Таким чином, суд вважає, що в результаті здійснення спеціального досудового розслідування та проведення спеціального судового провадження були дотримані права обвинуваченого ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми поза розумним сумнівом для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3КК України,
З урахуванням зазначеного, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_5 , брав участь в терористичній організації, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.258-3 КК України (в редакції Закону №170-V від 21.09.2006; із змінами, внесеними згідно із Законом №2258- VІ від 18.05.2010).
Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.
Обираючи обвинуваченому ОСОБА_5 , вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії особливо тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого та відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують його покарання відповідно до вимог ст.66,67 КК України.
Так, приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та високу суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, який раніше не судимий, відсутності пом'якшуючих, обтяжуючих покарання обставин, суд уважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання в межах санкції, встановленої ч.1 ст.258-3 КК України, у виді позбавлення волі.
На переконання суду таке покарання ОСОБА_5 , пов'язане з ізоляцією особи, є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення кримінальних правопорушень.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 необхідно обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 23.03.2023, до обвинуваченого ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без встановлення строку дії ухвали суду. Суд вважає за необхідне до набрання вироком законної сили залишити без змін зазначений запобіжний захід.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 22.05.2023 на належне ОСОБА_5 майно, а саме: секцію № 6, житлове приміщення, площею 33 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист N? 432), власником якої є ОСОБА_5 Секцію № 1, нежитлове приміщення, площею 17 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист № 432), власником якої є ОСОБА_5 , залишити застосованим.
Долю речових доказів необхідно вирішити у порядку, встановленому ст. 100 КПК України.
В межах даного кримінального провадження залучено експерта, яким проведено судові експертизи, вартість яких становить 11 949 грн., що суд визнає процесуальними витратами, а тому зазначена сума грошових коштів підлягає стягненню з обвинуваченого ОСОБА_5 на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 370, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати виним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3КК України (в редакції Закону №170-V від 21.09.2006; із змінами, внесеними згідно із Законами №2258- VІ (2258-17) від 18.05.2010), та призначити покарання у виді позбавлення волі строком на п'ятнадцять років.
Початок строку відбуття покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання.
До набрання вироком законної сили запобіжний захід, обраний ОСОБА_5 у порядку ч.6 ст. 193 КПК України, у вигляді тримання під вартою, залишити без змін.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 22.05.2023 на належне ОСОБА_5 майно, а саме: секцію № 6, житлове приміщення, площею 33 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист № 432), власником якої є ОСОБА_5 Секцію № 1, нежитлове приміщення, площею 17 м', муніципалітету Будва, кадастрового муніципалітету Бечічі, земельної ділянки 966, будівлі 1 (майновий лист № 432), власником якої є ОСОБА_5 - залишити застосованим.
Стягнути з ОСОБА_5 в дохід держави - 11 949 грн. процесуальних витрат, пов'язаних із залученням експертів.
На вирок можуть бути подані учасниками судового провадження апеляційні скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції.
Копію повного тексту вироку негайно після його проголошення вручити учасникам судового провадження.
Суддя ОСОБА_1