Справа № 204/5533/25
Провадження № 1-кс/204/1523/25
Іменем України
26 травня 2025 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження № 42025041110000154 від 18.03.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України,-
До суду надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження № 42025041110000154 від 18.03.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування № 42025041110000154 від 18.03.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України. Відповідно до повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, громадянин України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 на території міста Дніпра, вчиняє дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, в особливий період. Так, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, та пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. На підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація, в тому числі станом на момент вчинення злочину. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства. Згідно ч.5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції яка діяла на момент вчинення злочину) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Відповідно до п. 81 постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (в редакції яка діяла на момент вчинення злочину) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Так, 10.03.2025, під час проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , разом із представниками Національної поліції України, з метою перевірки військово-облікових документів були зупинені два невідомих громадянина. Відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 16 травня 2024 року N?560, військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 було пред?явлене посвідчення співробітника ІНФОРМАЦІЯ_2 та запропоновано надати військово-обліковий документ для перевірки. Зупиненими громадянами виявились військовозобов'язані - ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які згідно даних - з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявились порушниками військового обліку (причина: неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці (ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Враховуючи вказані обставини, вищезазначеним громадянам було запропоновано проїхати до ІНФОРМАЦІЯ_2 , на що була отримана категорична відмова. В той же час, до групи оповіщення наблизився транспортний засіб марки «Tesla», д.н.з. НОМЕР_1 , за кермом якого перебував громадянин України
ОСОБА_5 , у якого виник раптовий злочинний умисел на перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, в особливий період, розуміючи наслідки та бажаючи їх настання, вчинив дію спрямовану на перешкоджання виконання своїх посадових обов'язків співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 . В подальшому, громадянин України продовжуючи виконання свого раніше виникненого злочинного умислу, здійснив наїзд на співробітника ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим спричинив останньому тілесні ушкодження. В ході досудового розслідування встановлено, що за вказаним фактом вчинення кримінального правопорушення Дніпровським РУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області внесено відомості до ЄРДР №12025047110000091 від 10.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України. Також, проведеними слідчими розшуковими заходами встановлено, що у вказаному кримінальному провадженні процесуальне керівництво здійснювалось Центральною окружною прокуратурою міста Дніпра. Таким чином, з метою повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального провадження й встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема, для встановлення кола осіб, які можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до матеріалів кримінального провадження № 12025047110000091 від 10.03.2025, з метою отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 . Речі та документи, до яких планується отримати тимчасовим доступом, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки відомості та інші документальні матеріали містять відомості, що встановлюються в ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, а також за результатами вилучення документів та відомостей в подальшому може бути призначено відповідні судові експертизи та проведені відповідні слідчі (процесуальні) дії. Разом із тим, відомості, які містяться у зазначених документах, можуть за результатами проведення досудового розслідування використані як докази. При цьому, органом досудового розслідування, у інший спосіб, ніж проведення тимчасового доступу до вищевказаних речей і документів, не представляється за можливе отримати відповідні дані, які на теперішній час необхідні для здійснення досудового розслідування. Згідно статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх вилучення). Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що дана інформація яка знаходиться у володінні у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 , може бути використана під час досудового розслідування як підтвердження факту протиправної діяльності, виникла необхідність в проведенні тимчасового доступу до речей і документів. У зв'язку з наведеним, слідчий звертається до суду з даним клопотанням та просить проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходиться вищезазначена інформація.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав суду заяву, в якій просив задовольнити клопотання та провести засідання без його участі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаю за можливе розглянути клопотання без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_5 , у володінні якої знаходяться вказані документи.
У зв'язку з неявкою учасників судового провадження у судове засідання, фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснювалося, що відповідає положенням ст. 107 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом Управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування №42025041110000154 від 18.03.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Згідно матеріалів клопотання, слідчим доведено обставини, передбачені ч. 5, ч.6 ст. 163 КПК України, а саме те, що інформація та документи, щодо яких слідчий клопоче про надання тимчасового доступу, містить охоронювану законом таємницю, перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також з метою повного, неупередженого та повного дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення, з метою подальшого проведення слідчих і процесуальних дій.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів.
Керуючись ст.ст. 107, 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження № 42025041110000154 від 18.03.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025041110000154 від 18.03.2025: старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_10 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_11 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_12 , слідчому того ж відділу ОСОБА_13 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_14 , слідчому того ж відділу ОСОБА_15 , , слідчому того ж відділу ОСОБА_16 , слідчому того ж відділу ОСОБА_17 , на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою:
АДРЕСА_1 , а саме матеріалів кримінального провадження № 12025047110000091 від 10.03.2025 з можливістю вилучення завіреним належним чином копій матеріалів вказаного кримінального провадження.
Строк виконання ухвали встановити 60 днів, з дати постановлення ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1