Постанова від 22.05.2025 по справі 592/6494/25

Справа № 592/6494/25

Провадження № 3/592/1456/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Фоменко Ірина Миколаївна, за участю прокурора Мороза В.О., адмінпритягуємої ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працювала заступником начальника відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 178/2025, колишній заступник начальника відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно (25.03.2024 року о 15:17 год) подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 179/2025, колишній заступник начальника відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно (25.03.2024 року о 14:15 год) подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вона вину визнає, щиро кається. Уповноважена особа установи, де вона працювала, яка відповідальна за контроль за поданням декларацій, ані усно, ані письмово не повідомила, що ОСОБА_1 з листопада 2021 року стала суб'єктом декларування, тобто її посада стала відповідати вимогам, передбаченим для декларування. Просила закрити провадження зі спливом строків притягнення її до адміністративної відповідальності. Умислу на несвоєчасне подання декларацій не мала. Звільнилася у січні 2023 року.

Прокурор Мороз В.О. в судовому засіданні висловив думку про можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, за ст. 36 КУпАП вважав за можливе об'єднати адміністративні матеріали в одне провадження. Щодо клопотання про закриття справи за спливом строків заперечив, оскільки такі строки не були пропущені.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією, це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 31.07.2017 № 188-к «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 », ОСОБА_1 прийнято на посаду головного спеціаліста відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, в порядку переведення, з 01.08.2017.

Наказом в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 26.12.2017 № 450-К «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, з 01.01.2018.

17.11.2021 Законом України № 1893-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо поширення дії закону на членів правління Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Пенсійного фонду, Наглядової ради Пенсійного фонду та відповідних посадових осіб» внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», якими посадових та службових осіб державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» у відповідності до підпункту "и пункту 1 частини 1 статті 3.

Відтак, заступник начальника відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а, "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

Заступник начальника відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Приходченко І.Г., повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подала Декларацію за 2021 рік 25.03.2025 о 15 год 17 хв; за 2022 рік 25.03.2025 о 14 год 15 хв.

У такий спосіб ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 підтверджується також даними протоколу про адміністративне правопорушення № 178/2025 від 22.04.2025 року, № 179/2025 від 22.04.2025 року, повідомленням НАЗК про факт несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно з яких декларації за 2021, 2022 рік подані ОСОБА_1 25.03.2025 року, копією наказу про призначення на посаду, копією наказу про звільнення, посадовою інструкцією, листом Національного агентства з питань запобігання корупції, який свідчить про технічну справність Реєстру та можливість подання ОСОБА_1 декларацій.

Докази, досліджені судом, вказують на те, що ОСОБА_1 відноситься до суб'єктів, на яких поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції».

Досліджені докази є логічними і послідовними, а тому не викликають сумнівів та в сукупності поза розумним сумнівом підтверджують обставини викладені у протоколі.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування урегульовано статтю 45 Закону України «Про запобігання корупції».

ОСОБА_1 надано достатній час для виконання обов'язку. Проте, будь-яких поважних причин невиконання такого обв'язку не встановлено. Немає жодного об'єктивного доказу, на підставі якого можна було б поза розумним сумнівом вважати, що у ОСОБА_1 були поважні причини, з яких він не виконав обов'язок встановлений законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП за сукупністю правопорушень у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 283 ч. 5 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження справу № 592/6494/25, провадження № 3/592/1456/25, зі справою № 592/6497/25, провадження № 3/592/1458/25.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя І.М. Фоменко