Рішення від 23.05.2025 по справі 214/1053/25

Справа № 214/1053/25

2/214/2219/25

РІШЕННЯ

Іменем України

23 травня 2025 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Євтушенка О.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Попкової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №214/1053/25 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги з утримання будинку і прибудинкової території, -

Представники сторін: від позивача - Цопа Л.А.

ВСТАНОВИВ:

Директор ТОВ «Житлосервіс-КР» Цопа Л.А. звернулася до суду з позовною заявою шляхом направлення засобами поштового зв'язку 31.01.2025 (надійшла до суду 05.02.2025), в якій просила суд стягнути солідарно із ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ТОВ «Житлосервіс-КР» заборгованість по оплаті за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку і прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 пропорційно частці кожного зі співвласників, а саме: із ОСОБА_2 6 410 грн. 87 коп. основного боргу, 141 грн. 02 коп. інфляційних втрат, 33 грн. 52 коп. 3% річних; із ОСОБА_1 801 грн. 36 коп. основного боргу, 17 грн. 63 коп. інфляційних втрат, 4 грн. 19 коп. 3% річних; стягнути з відповідачів в рівних частках судовий збір.

Пред'явлені вимоги мотивовано тим, що ТОВ «Житлосервіс-КР» є управителем частини будинків Саксаганського району м. Кривого Рогу та надає мешканцям району послуги з утримання будинку і прибудинкової території, в тому числі за адресою: АДРЕСА_1 , до якого послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій надавались безперебійно (за винятком часу на проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем), із нарахуванням щомісячно згідно із загальною площею квартири. Формування тарифів на послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється по кожному будинку окремо, відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Щомісячні нарахування за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території здійснюються у відповідності до Рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 14.12.2011 №416, що діяли до 30.04.2017, та Рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради №178 від 12.04.2017, яким затверджені тарифи та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з 01.05.2017, та у відповідності до умов договору від 01.07.2021. Перелік послуг, які повинні надаватись для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій визначено Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради №231 від 10.05.2017.

На виконання своїх зобов'язань ТОВ «Житлосервіс-КР»надавало послуги з утримання будинку і прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 , де споживачами послуг є співвласники цього приміщення - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . За даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира належить їм на праві спільної часткової власності, де частка ОСОБА_1 складає 1/9, а ОСОБА_2 - 8/9. Хоча й договір про надання послуг за вказаною адресою між ТОВ «Житлосервіс-КР» та споживачами укладено не було, однак послуги фактично надавались, останні цими послугами користувалися, а тому зобов'язані їх оплатити. З огляду на те, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 умови договору не виконували, за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 утворилась заборгованість в розмірі основного боргу - 7 212 грн. 23 коп., на яку ТОВ «Житлосервіс-КР» в порядку ст.625 ЦК України нараховані збитки за період з 21.01.2024 до 15.01.2025 у вигляді інфляційних втрат - 158 грн. 65 коп. та 3% річних - 37 грн. 71 коп. Оскільки в добровільному порядку наявну заборгованість споживачі не погашають, тому директор ТОВ «Житлосервіс-КР» просить стягнути її з відповідачів в примусовому порядку пропорційно їх часткам у праві власності на квартиру, за якою обліковується заборгованість. Судовий наказом від 14.02.2024, виданим Саксаганським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у справі №214/33/24, стягнуто з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ТОВ «Житлосервіс-КР» заборгованість за період з грудня 2020 року до грудня 2023 року у розмір 7206 грн. 73 коп., інфляційні втрати - 165 грн. 85 коп., 3% річних - 46 грн. 01 коп. Однак, ухвалою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.12.2024 у справі №214/433/24 за заявою ОСОБА_2 судовий наказ від 14.02.2024 про стягнення заборгованості скасовано з підстав наявності спору про право. Зважаючи на вищенаведене, позивач звертається до суду з вимогою про стягнення заборгованості у порядку позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

11.02.2025 на електронну пошту суду від відповідача ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення, в яких вона частково визнала позовні вимоги ТОВ «Житлосервіс-КР», заперечуючи лише в частині нарахування збитків в порядку ст.625 ЦК України, а саме, інфляційних втрат - 158 грн. 65 коп. та 3% річних - 37 грн. 71 коп., вважаючи їх нарахування незаконним. Відповідач зазначила, що відповідно до п.18 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України, положення ст.625 ЦК України до грошових зобов'язань застосовуються лише до початку дії воєнного стану. Постановою КМУ від 05.03.2022 №206 визначено, що в умовах воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг. Постанова уряду набрала чинності та застосовується з 24.02.2022. Відтак, на переконання відповідача ОСОБА_1 , нарахування ТОВ «Житлосервіс-КР» за період з 21.01.2024 до 15.01.2025 збитків в порядку ст.625 ЦК України на заборгованість, що утворилась в період дії воєнного стану, є незаконним. На неможливості нарахування збитків також зазначено у постанові Верховного Суду від 31.01.2024 у справі №183/7850/22-ц.

26.02.2025 через модуль підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» представник позивача ТОВ «Житлосервіс-КР» - Цопа Л.А. подала заперечення на письмові пояснення відповідача ОСОБА_1 , в яких зазначила, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 №206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), у тому числі інфляційних нарахувань, 3% річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 №285). З огляду на вищезазначене, перелік територій на яких ведуться або велися бойові дії, затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (зі змінами та доповненнями). Відповідно даного наказу, м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл. не визначено територією, де ведуться або велися активні бойові дії. З огляду на вищезазначене, положення, на які посилається відповідач щодо протиправності нарахувань інфляційних витрат та 3% річних, не можуть бути застосовані на території м. Кривий Ріг. Відтак, на переконання представника позивача, позовні вимоги щодо інфляційних витрат та 3 % річних підлягають задоволенню.

Представник позивача ТОВ «Житлосервіс-КР» - Цопа Л.А. правом на участь в судовому засіданні не скористалася, попередньо направивши через модуль підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 про свою участь в судовому засіданні не заявила, заяви у поданих письмових поясненнях про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 про свою участь в судовому засіданні не заявила, про розгляд справи повідомлялась у встановленому законом порядку, про поважність причин неприбуття не повідомила, правом на подання відзиву на позов не скористалась.

З урахуванням позиції сторін, обсягу наявних доказів та не заявлення ними про свою участь в розгляді справи, суд вважає за можливе ухвалити рішення у справі у порядку спрощеного позовного письмового провадження.

Інших заяв, клопотань від учасників справи не надходило. Інші процесуальні дії не вчинялись.

Суд, врахувавши позицію учасників справи, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального права, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ТОВ «Житлосервіс-КР» є суб'єктом господарської діяльності, який здійснює надання населенню за плату житлово-комунальних послуг, є управителем частини будинків Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та надає мешканцям району послуги з утримання будинків і прибудинкової території, в тому числі за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору про надання послуг з управління будинком від 08.06.2018.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є споживачами послуг, що надаються ТОВ «Житлосервіс-КР» до житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є співвласниками квартири, що належить їм на праві спільної часткової власності, де частка ОСОБА_1 у праві власності складає 1/9 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 18.01.2021), а частка ОСОБА_2 - 5/9 на підставі нотаріально посвідченого договору дарування від 13.10.2018 та 1/3 на підставі нотаріально посвідченого договору дарування від 25.05.2019, що загалом складає 8/9 (виходячи з розрахунку: 5/9 + 1/3).

За даними з Єдиного державного демографічного реєстру та реєстру Криворізької міської територіальної громади, ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 .

Визначаючи характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що вони склались у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їх виробником (виконавцем) і споживачем (власником приміщенням), а тому регулюються положеннями ЦК України та Законом України «Про житлово-комунальні послуги», який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Суб'єктами правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: орган державної влади та органи місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг; учасники - споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг. Виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація (ст.ст.4, 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

За визначенням, наданим у ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно зі ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) житлові - послуги з управління багатоквартирним будинком, яка включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 1 ч.1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Водночас, відповідно до п.5 ч.2 ст.7 цього Закону такому праву прямо відповідає обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються на рівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

За змістом ч.1 ст.901, ч.1 ст.903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.

З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов'язанням, у якому, серед інших прав і обов'язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч.1 ст.509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Як визначено ч.3 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

З наданого розрахунку слідує, що за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 виникла заборгованість в сумі 7 212 грн. 23 коп., яку відповідачами жодного разу в межах цього періоду не погашено. Вказана обставина підтверджується розгорнутим розрахунком заборгованості, доказів на спростування якого відповідачі суду не надали. Факт наявності боргу та його розмір відповідач ОСОБА_1 не оспорювала, подавши письмові пояснення із запереченнями виключно в частині нарахування на заборгованість збитків в порядку ст.625 ЦК України.

Враховуючи, що при вирішенні цивільних справ судами враховується стандарт доказування «більшої вірогідності», в той час як відповідачами не спростовано розмір заборгованості, заявлений стороною позивача, у зв'язку з чим суд вважає, що наданий позивачем письмовий доказ відповідає вимогам ст.95 ЦПК України.

У відповідності зі ст.ст.525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання не допускається.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, виходячи з юридичної природи спірних правовідносин сторін як грошових зобов'язань на них поширюється дія ч.2 ст.625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

Статтею 64 Конституції України передбачена можливість введення в Україні воєнного або надзвичайного стану. При цьому можуть встановлюватися певні обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запроваджено воєнний стан на всій території України, у тому числі на території Дніпропетровської області, який триває до теперішнього часу.

Постановою Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», визначено, що в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні», до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 №206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» викладено у новій редакції:

“1. Установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 №285);

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 №285);

стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24.02.2022 з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб», або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, документи, що підтверджують факт перетинання державного кордону України (на виїзд з України і в'їзд в Україну) у відповідний період часу), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285);

нарахування плати за житлово-комунальні послуги з дати початку по дату завершення тимчасової окупації територій, включених до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та стягнення заборгованості за ці послуги, утвореної після 24.02.2022 за відповідний період окупації, споживачів та/або членів їх сімей на відповідній території.».

Таким чином, відповідно до вказаної постанови від 29.12.2023 №1405, яка набрала чинності 30.12.2023, з 30.12.2023 урядом скасовано дію мораторію на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням, за виключенням територій, де ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації).

Оскільки м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл. не належить до переліку таких територій, ТОВ «Житлосервіс-КР» вправі здійснювати нарахування збитків та інфляційних втрат на заборгованість, починаючи з 30.12.2023. Відтак, суд не погоджується з доводами відповідача ОСОБА_1 в цій частині, вважаючи слушними заперечення представника позивача стосовно цього.

Оскільки у зв'язку із несплатою відповідачами вартості отриманих житлово-комунальних послуг позивачеві було завдано збитків, по суті матеріальної шкоди, яка виражена в грошовому еквіваленті, позивачем на суму заборгованості відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України за період з 21.01.2024 до 15.01.2025 правомірно нараховані інфляційні втрати в сумі 158 грн. 65 коп. та 3% річних - 37 грн. 71 коп. Надані позивачем розрахунки не викликають у суду сумнівів в їх вірності.

Враховуючи, що тягар утримання майна, у тому числі обов'язок по оплаті житлово-комунальних послуг покладається на власників приміщення та членів сім'ї, які мають зареєстроване місце проживання у такому приміщенні - у даному випадку на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як співвласників, та з огляду на те, що між відповідачами і позивачем існували договірні відносини,доведеність заявленого позивачем розміру заборгованості, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з них заявленого розміру боргу.

Верховний Суд в постанові 28.11.2018 у справі №461/14558/14-ц зазначив, що «переглядаючи справу, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що оскільки вказана квартира є спільною сумісною власністю відповідачів без визначених часток, заборгованість, яку останні допустили, підлягає стягненню в солідарному порядку, і лише в разі визначення часток, кожен з власників відповідав би за наявну заборгованість пропорційно до своєї частки в квартирі».

Відтак, у даній справі стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги із відповідачів у солідарному порядку не допускається з огляду на належність 1/9 частки квартири ОСОБА_1 , та 8/9 часток - ОСОБА_2 . Зважаючи на суть поняття «спільна часткова власність» з урахуванням принципу «тягаря утримання майна власником», суд дійшов висновку про необхідність стягнення із відповідачів на користь ТОВ «Житлосервіс-КР» заборгованості пропорційно їх часткам у праві власності, а саме таким чином: із ОСОБА_2 6 410 грн. 87 коп. основного боргу, 141 грн. 02 коп. інфляційних втрат, 33 грн. 52 коп. 3% річних; із ОСОБА_1 801 грн. 36 коп. основного боргу, 17 грн. 63 коп. інфляційних втрат, 4 грн. 19 коп. 3% річних. Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання щодо розподілу витрат по сплаті судового збору суд вирішує на підставі ст.141 ЦПК України. З огляду на викладене, та з урахуванням принципу пропорційності розподілу судових витрат в залежності від ступеня задоволення позову щодо кожного з відповідачів, з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Житлосервіс-КР» підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 336 грн. 44 коп., а із ОСОБА_2 - 2 691 грн. 56 коп.

Керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, 141, 258-259, 263-265, 273, 274, 277, 279, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги з утримання будинку і прибудинкової території - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку і прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 в розмірі 801 грн. 36 коп. основного боргу, 17 грн. 63 коп. інфляційних втрат, 4 грн. 19 коп. 3% річних, а також 336 грн. 44 коп. судового збору.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинку і прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 в розмірі 6 410 грн. 87 коп. основного боргу, 141 грн. 02 коп. інфляційних втрат, 33 грн. 52 коп. 3% річних, а також 2 691 грн. 56 коп. судового збору.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати його складання шляхом подання апеляційної скарги. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР», код ЄДРПОУ 38334911, юридична адреса: вул. Спасівська, 17-а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інн НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інн НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 .

Рішення суду складено та підписано без проголошення 23.05.2025.

Суддя О.І. Євтушенко