Постанова від 21.05.2025 по справі 170/240/25

Справа № 170/240/25 Провадження № 3/170/149/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року сел. Шацьк

Суддя Шацького районного суду Волинської області Жевнєрова Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , заступника коменданта ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) з логістики ІНФОРМАЦІЯ_3 , якому роз'яснено його права, передбачені ст. 268 КУпАП, який до адміністративної відповідальності не притягувався,

про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Солоп В.П. 17.04.2025 склав протокол про адміністративне правопорушення №13, у якому вказав, що підполковник ОСОБА_2 , будучи військовою службовою особою - заступником коменданта з логістики ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порушення вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п. 6 глави 2, п. 3 глави 5 розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів, затвердженої наказом МВС України від 19.10.2015 № 1261, пунктів 2, 4 Посадової інструкції заступника коменданта з логістики прикордонної комендатури, затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.12.2023 № 441-ОД, маючи реальну можливість виконувати належним чином обов'язки старшого зміни прикордонних нарядів, однак внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, в період часу з 08:00 15.03.2025 по 08:00 16.03.2025, виконуючи наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів», не здійснив належного керівництва та контролю за прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» у складі штаб-сержанта ОСОБА_3 та п'яти інших військовослужбовців, не перевірив місцезнаходження наряду та характер виконуваних ними робіт, не уточнив зміст доповідей, не організував збір інформації про обстановку, що в подальшому створило передумови для порушення прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» наказу на охорону державного кордону та невиконання інженерних робіт на ділянці державного кордону, вчинення вказаним нарядом корупційного правопорушення - незаконної вирубки лісу з використанням службового транспорту і техніки та передачі лісоматеріалів цивільним особам, а також залучення двох військовослужбовців для робіт за місцем проживання старшого зміни прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» - ОСОБА_3 , з метою зварювання металевих футбольних воріт. Вказаними діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, в умовах особливого періоду.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний на підставі досліджених доказів з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані установлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції відеозапису.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з обставинами, викладеними у протоколі, обов'язковою підставою для притягнення військовослужбовця ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, є підтверджений належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами факт порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, в умовах особливого періоду.

Об'єктом цього адміністративного правопорушення є порядок несення прикордонної служби. Для низки правопорушень (залежно від порушених правил) додатковим об'єктом може виступати режим державного кордону України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Держприкордонслужбу покладено завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Стаття 172-18 КУпАП є бланкетною нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнюють норму ст. 172-18 КУпАП конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.

З об'єктивної сторони порушення несення служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону, настає за умови, що ця особа порушила дією або бездіяльністю конкретні нормативні приписи чи заборони, закріплені в законах чи інших підзаконних нормативно-правових актах: наказах (розпорядженнях), що регламентують діяльність наряду з охорони державного кордону.

Відповідно до Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби, затвердженої наказом МВС України від 19.10.2015 №1261, кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків.

Обов'язкові приписи чи заборони для осіб, які входять до складу нарядів з охорони державного кордону України, можуть встановлюватися (на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС України) директивами, наказами організаційно-розпорядчого характеру Адміністрації Держприкордонслужби (п. 9 Положення про Адміністрацію Держприкордонслужби), також наказами організаційно-розпорядчого характеру та розпорядженнями начальників органів охорони державного кордону (в межах повноважень) (підп. 1 п. 6 розд. ІІІ Положення про орган охорони державного кордону Держприкордонслужби).

Суб'єктом адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1 та 2 ст. 172-18 КУпАП, може бути особа (військовослужбовець), яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.

Відповідно до Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Держприкордонслужби, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України». Кожний прикордонний наряд, до складу якого входять два і більше прикордонників, очолює старший прикордонного наряду. Час несення служби прикордонним нарядом обчислюється з моменту отримання наказу на охорону державного кордону до доповіді старшому зміни прикордонних нарядів (начальнику підрозділу охорони кордону або визначеній ним особі) про прибуття з ділянки відповідальності та результати несення служби. До несення служби в прикордонних нарядах допускається особовий склад органів Держприкордонслужби, який пройшов відповідну підготовку, здав заліки та допущений до несення служби наказом начальника органу охорони державного кордону. Наказ на охорону державного кордону віддається прикордонним нарядам усно або письмово, зокрема і з використанням технічних засобів зв'язку.

Глава 5 розд. 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби у п. 1 окреслює види прикордонних нарядів, визначаючи обсяг їх завдань та повноважень.

В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що дійсно в період часу з 08:00 15.03.2025 до 08:00 16.03.2025, він виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 . Від попереднього Старшого зміни прикордонних нарядів ОСОБА_4 він отримав доповідь, що приблизно о 07:00 15.03.2025 він здійснив інструктаж та постановку наказу на охорону державного кордону в період з 07:00 до 16:00 прикордонному наряду комендатури «Робоча група на кордоні» у визначеному складі військовослужбовців, яким було визначено конкретні завдання, після чого вказаний прикордонний наряд в повному складі на службовому автомобілі вибув до місця несення служби, визначеного на ділянці відповідальності НОМЕР_2 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_2 ) НОМЕР_1 прикордонної комендатури. Вказаний наряд згідно з наказом був зобов'язаний кожні 30 хв виходити на зв'язок з Черговим підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_5 , оскільки такого наряду у прикордонній комендатурі не було. ОСОБА_5 фіксував у встановлений спосіб доповідь наряду про обстановку і доповідав про це йому. 15.03.2025 Черговому підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_5 в період з 09:25 до 15:25 від прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні» кожні 30 хв надходили доповіді про те, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено. Обов'язки Старшого зміни прикордонних нарядів з контролю за несенням служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» полягали в отриманні інформації від Чергового підрозділу охорони кордону та відповідному реагуванні на зміну обстановки. Однак доповіді про зміну обстановки від прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» 15.03.2025 не було. Жодної інформації з інших доступних йому джерел про будь-які порушення вказаним нарядом наказу на охорону державного кордону він також не отримував. Відповідно до покладених на нього обов'язків він не мав права відлучатися з місця несення служби, а саме, з приміщення НОМЕР_1 прикордонної комендатури. Технічні засоби спостереження за вказаним нарядом на місці несення ним служби (наприклад квадрокоптер) були відсутні. Тому 15.03.2025 відомості про несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» він отримував виключно з доповідей наряду, що здійснювалися Черговому підрозділу охорони кордону засобами спецзв'язку кожні 30 хвилин. О 15:50 він отримав доповідь про те, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено, склад прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» знімається з ділянки виконання робіт. Коли протягом часу, необхідного на дорогу до комендатури, наряд в комендатуру не прибув і на зв'язок не виходив, про що йому доповів Черговий підрозділу охорони кордону ОСОБА_5 , він здійснив доповідь в.о. коменданта ОСОБА_6 , після чого було отримано інформацію про затримання військовослужбовців правоохоронним органами за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень. Протягом несення служби прикордонним нарядом комендатури «Робоча група на кордоні» 15.03.2025 інформація щодо місцезнаходження прикордонного наряду та щодо того, які саме роботи проводяться, не уточнювалася, так як згідно з отриманим наказом на охорону кордону старший прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» був зобов'язаний надати фотозвіт та здійснити доповідь коменданту з детальним описом проведених робіт та їх обсягу, а також надати вказану інформацію в інженерну групу НОМЕР_4 прикордонного загону - після прибуття наряду до комендатури з ділянки виконання робіт. Вказаний наряд повинен був рухатися згідно із маршрутом, визначеним йому наказом на охорону державного кордону. Відповідальність за зміну маршруту несе старший прикордонного наряду. Зміна маршруту наряду можлива лише за погодженням з керівником підрозділу охорони кордону. Щодо здійснення перевірки несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» на ділянці відповідальності, то комендант НОМЕР_1 прикордонної комендатури бойовим розпорядженням повинен був визначити, хто з офіцерів управління комендатури відповідно до календарного плану комендатури повинен був здійснювати такі перевірки (цільові, раптові). Він вважає, що жодних порушень під час несення служби 15.03.2025 в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» він не допустив і таких порушень не було встановлено під час службового розслідування; з накладеним на нього дисциплінарним стягненням він не згідний. Військовослужбовців прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» лише підозрюють у вчиненні ними протиправних дій, тому посилання у протоколі на ці обставини є передчасними.

Аналогічні пояснення ОСОБА_2 по суті фактичних обставин відображені у протоколі про адміністративне правопорушення №13 від 17.04.2025 та в матеріалах службового розслідування, проведеного ІНФОРМАЦІЯ_5 . Отже, пояснення ОСОБА_2 як під час оформлення матеріалів дисциплінарного провадження та матеріалів адміністративного правопорушення, так і в суді, є послідовними, чіткими та детальними.

З висновку службового розслідування з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного правопорушення, що призвело до затримання 15.03.2025 інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника відділення інженерної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) штаб-сержанта ОСОБА_3 за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 191 КК України (за вих. №03.2/121/25-Вн від 07.04.2025) установлено, що 14.03.2025 в.о. коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) майор ОСОБА_7 прийняв рішення: охорону та прикриття державного кордону в період з 00:00 по 24:00 15.03.2025 здійснювати посилено, шляхом, зокрема, виставлення прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» в указаній кількості військовослужбовців, на визначених напрямках, з метою облаштування державного кордону (види робіт вказано), на транспортних засобах (номери вказано). Згідно з бойовим розпорядженням коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» у визначеному складі військовослужбовців було призначено на 15.03.2025 з 07:00 до 16:00; наряду визначено конкретні завдання, бойове розпорядження надано Старшому зміни прикордонних нарядів. Приблизно о 07:00 15.03.2025 в.о. коменданта ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ОСОБА_7 отримав доповідь від прикордонного наряду «Старший зміни прикордонних нарядів» ОСОБА_4 про інструктаж та постановку наказу на охорону державного кордону прикордонному наряду «Робоча група на кордоні» у визначеному складі військовослужбовців, яким було визначено конкретні завдання. Після постановки наказу на охорону державного кордону вказаний прикордонний наряд у повному складі на службовому автомобілі вибув до місця несення служби.

Згідно з бойовим розпорядженням, серед завдань, безпосередньо пов'язаних з охороною державного кордону, прикордонному наряду комендатури «Робоча група на кордоні» наказом на охорону державного кордону було визначено: заборону змінювати маршрут руху до місця несення служби; заборону зніматися з місця несення служби раніше установленого терміну, займатися корупційною та протиправною діяльністю; вихід на зв'язок з центром управління службою підрозділу здійснювати кожні 30 хвилин.

Перед постановкою наказу на охорону державного кордону старшому прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні» було доведено маршрут руху до місця несення служби та район прикордонних знаків, де було визначено розпочати роботи. Протягом періоду несення служби 15.03.2025 додаткових вказівок щодо зміни маршруту руху наряду надано не було; доповіді від наряду про зміну руху від старшого прикордонного наряду не надходили.

15.03.2025 Черговому підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_5 о 09:30 надійшла доповідь про те, що прикордонний наряд комендатури «Робоча група на кордоні» прибув на визначену ділянку для проведення визначених робіт; в період з 09:25 до 15: НОМЕР_5 прикордонний наряд здійснював вихід на зв'язок згідно з поставленим наказом, кожні 30 хв., отримано доповіді про те, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено; о 15:50 від прикордонного наряду надійшла доповідь, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено, склад прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» знімається з ділянки виконання робіт.

Про вказані обставини Черговий підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_5 , на виконання поставленого йому наказу, доповідав Старшому зміни прикордонних нарядів НОМЕР_1 прикордонної комендатури ОСОБА_2 .

Протягом несення служби прикордонним нарядом комендатури «Робоча група на кордоні» 15.03.2025 інформація щодо місцезнаходження прикордонного наряду та щодо того, які саме роботи проводяться, не уточнювалася, так як фотозвіт і доповідь щодо проведених робіт та їх обсягу згідно з отриманим наказом старший прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» зобов'язаний був здійснити коменданту та в інженерну групу НОМЕР_4 прикордонного загону після прибуття наряду до комендатури з ділянки виконання робіт. Інформацію про затримання правоохоронними органами 15.03.2025 прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні» отримано комендантом приблизно о 16:30.

Контроль за службою прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» в період з 13.02.2025 по 13.03.2025 здійснювався шляхом: запиту від начальників прикордонних застав, на яких проводили роботи прикордонні наряди «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури, зокрема, щоденного надання фотозвітів про проведені роботи, які у встановленому порядку направлялися до управління прикордонного загону; плануванням роботи в підпорядкованих прикордонних заставах управління прикордонної комендатури, шляхом направлення груп з проведення раптових/цільових перевірок оперативно-службової діяльності. В період з 11 по 12 лютого 2025 року було направлено групу управління прикордонної комендатури, з метою раптової перевірки оперативно-службової діяльності та служби прикордонних нарядів, надання практичної допомоги на НОМЕР_2 прикордонній заставі (з м.д. АДРЕСА_2 ), на чолі із підполковником ОСОБА_8 . Згідно зі службовим завданням від 11.02.2025 було визначено перевірити, зокрема, стан інженерного облаштування державного кордону. Згідно з рапортом про результати раптової перевірки організації оперативно-службової діяльності НОМЕР_2 прикордонної застави (з м.д, АДРЕСА_2 ) від 14.02.2025 проблемні питання чи невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону не обліковано. В зазначений період доповідей від начальників прикордонних застав та персоналу управління прикордонної комендатури щодо невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури чи інших проблемних питань не надходило.

Під час службового розслідування в.о. коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) ОСОБА_7 пояснив, що він особисто прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури не перевіряв, у зв'язку з високою інтенсивністю спроб незаконного перетину державного кордону громадянами України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які ухиляються від мобілізації на ділянках шостої, сьомої, восьмої прикордонних застав, та необхідністю стабілізації обстановки на даних напрямках, зокрема з організації спеціальних дій з пошуку правопорушників. Згідно з керівними документами з організації оперативно-службової діяльності, саме прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» не був зарежимлений в періодичності та необхідності здійснювати перевірки. Тестові заміри проведених робіт не проводилися у зв'язку з відсутністю доповідей щодо невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону чи інших проблемних питань виконання плану інженерних робіт НОМЕР_4 прикордонного загону у 2024 та 2025 роках. В рамках підготовки до аудиту він отримував доповіді щодо списання використаних матеріалів з інженерного облаштування державного кордону згідно з актами виконаних робіт.

Під час службового розслідування заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 з озброєння та техніки ОСОБА_9 пояснив, що відповідно до посадової інструкції йому визначено такі завдання щодо організації інженерного забезпечення прикордонного загону: відповідає за організацію технічного, інженерного забезпечення, правильну експлуатацію, бойової та іншої техніки підпорядкованих служб; розроблення концептуальних основ будівництва і розвитку системи інженерного і технічного забезпечення охорони державного кордону та організацію їх втілення. На ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону інженерне облаштування державного кордону організовано та проводиться відповідно до «Інструкції з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2019 №156, наказу начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 08.03.2025 року №734-АГ «Про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону у 2025 році» та затверджених Планів інженерного облаштування у період міжсезоння та Плану інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону у 2025 році, а також окремих розпоряджень, які надходять по напрямку інженерного забезпечення з Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Він пояснив, що контроль за проведенням інженерних робіт на ділянці загону організовано та проводиться шляхом: організації щоденного надання кожним підрозділом охорони державного кордону звітного матеріалу щодо проведення інженерних робіт за добу до інженерної служби, його узагальнення та надання керівництву загону, а також направлення за визначеною формою інформаційно-аналітичного матеріалу до Західного регіонального управління по лінії оперативно-чергової служби; організації опрацювання командирами підрозділів щотижневого аналізу з фотозвітом проведених інженерних робіт на ділянці прикордонного загону, їх узагальнення інженерною службою та надання керівництву загону, за необхідності корегування роботи інженерних груп шляхом направлення розпоряджень керівникам підрозділів; проведенням контролю виконання інженерних робіт, залучення персоналу до прикордонного наряду «Робоча група на кордоні», порядку проведення інструктажів, постановки наказів на охорону державного кордону складом ситуативної групи управління прикордонного загону, до складу якої залучаються офіцери відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення, шляхом заслуховування доповідей командирів підрозділів щодо проведення інженерних робіт; систематичного аналізу інженерною службою ходу виконання робіт, передбачених плануючими документами, та їх направлення за визначеними формами до Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; контроль за технічним станом інженерної техніки, дотримання термінів їх регламентного технічного обслуговування та ремонту; визначенням завдань у вигляді розпоряджень в підрозділи охорони кордону та надання ними донесень про виконання.

Також пояснив, що безпосередній контроль за проведенням заходів інженерного облаштування та проведенням робіт інженерними підрозділами він здійснює особисто під час роботи в підрозділах охорони кордону шляхом перевірки фортифікаційних споруд та інженерних загороджень, повноти та якості поставлених завдань, шляхом заслуховування командирів підрозділів та начальників інженерних груп щодо проведених робіт та наявності проблемних питань. Результати роботи та перевірок зазначені у звітах про результати роботи та обліковані встановленим порядком у службовій документації. Протягом 2024-2025 років заплановані заходи виконані в повному обсязі; зривів, невиконання визначених завдань підрозділами охорони державного кордону не допущено. У зв'язку з цим пропозицій щодо притягнення посадових осіб, заслуховування їх доповідей на нарадах командування він не надавав. Протягом 2024-2025 років проводилося корегування та визначалися додаткові завдання підрозділам охорони кордону щодо проведення заходів інженерного облаштування у вигляді розпоряджень.

Під час службового розслідування заступник начальника відділу - начальник інженерної служби ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_10 пояснив, що інженерне облаштування державного кордону організовано та проводиться відповідно до «Інструкції з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2019 №156, наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 08.03.2025 року №734-АГ «Про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону у 2025 році» та затверджених Планів інженерного облаштування у період міжсезоння та Плану інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону у 2025 році, а також окремих розпоряджень, які надходять по напрямку інженерного забезпечення з Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Контроль за проведенням інженерних робіт на ділянці загону організовано та проводиться шляхом: щоденного надання кожним підрозділом охорони державного кордону звітного матеріалу щодо проведення інженерних робіт за добу, його узагальнення та надання керівництву загону, а також направлення за визначеною формою інформаційно-аналітичного матеріалу до Західного регіонального управління по лінії оперативно-чергової служби; опрацювання щотижневого аналізу з фотозвітом проведених інженерних робіт на ділянці прикордонного загону та надання його керівництву загону; проведенням контролю виконання інженерних робіт, залучення персоналу до прикордонного наряду «Робоча група на кордоні», порядку проведення інструктажів, постановки наказів на охорону державного кордону ситуативною групою управління прикордонного загону, до складу якої залучаються офіцери інженерної служби та відділення інженерної підтримки; систематичного аналізу та контролю за ходом виконання робіт, передбачених плануючими документами, їх направлення за визначеними формами до Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; посадового контролю за виконанням розпоряджень (наявності донесень про їх виконання підрозділами охорони державного кордону), які направляються з управління прикордонного загону, та здійснення доповідей керівництву загону у разі виявлення фактів їх невиконання; відпрацювання звітних документів за результатами проведених інженерних робіт для подальшого списання використаних будівельних матеріалів та постановки на бухгалтерський облік облаштованих інженерних споруд та загороджень; контроль за технічним станом інженерної техніки, дотримання термінів їх регламентного технічного обслуговування та ремонту; перевірки практичного виконання інженерних робіт на державному кордоні, їх відповідність до поданих донесень підрозділів охорони державного кордону та затверджених конструктивів, характеристик та розмірів, під час особистої роботи в підрозділах кордону.

Здійснення безпосереднього контролю за несенням служби прикордонними нарядами «Робоча група на кордоні» начальником інженерної служби прикордонного загону керівними документами не передбачено. Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 від 29.12.2022 та наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 02.02.2023 щомісячно не менше двох діб він здійснює практичні виїзди в підрозділи охорони державного кордону, під час яких перевіряє питання організації інженерного забезпечення на ділянці підрозділу. За результатом роботи, виявлені прорахунки та недоліки вказуються у звітних матеріалах, зокрема і щодо виявлення порушень несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордону». На ділянці НОМЕР_1 прикордонної комендатури в поточному році він здійснював практичні виїзди згідно зі службовими завданнями. Порушень щодо несення служби даним прикордонним нарядом не виявлено. Інші прорахунки та рекомендації зазначені у звіті за результатами роботи. Протягом 2024-2025 років інженерне облаштування державного кордону на ділянці прикордонного загону здійснювалося відповідно до Плану інженерного облаштування державного кордону у 2024 році та Плану інженерного облаштування у період міжсезоння. Заходи, передбачені вказаними документами, виконані в повному обсязі, зривів, невиконання визначених завдань підрозділами охорони державного кордону не допущено. У зв'язку з цим пропозицій щодо притягнення посадових осіб та заслуховування їх на нарадах командування він не надавав.

У пункті 5 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.07.2025 «Про результати службового розслідування» вказано, що під час несення служби в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» 15.03.2025 заступник коменданта з логістики ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) підполковник ОСОБА_2 не керував прикордонним нарядом, не здійснив належним чином контроль за несенням служби, правильним застосуванням техніки прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» у складі штаб-сержанта ОСОБА_11 + 5 в/сл., під час доповіді від прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» інформацію щодо місцезнаходження та щодо того, які саме роботи проводилися, не уточнював, що в подальшому призвело до вищевказаної події.

Проте жодних доказів на підтвердження допущення вказаних порушень суду не надано. Поряд із цим, з досліджених судом доказів установлено, що ОСОБА_2 15.03.2025 згідно з отриманим наказом на охорону державного кордону кожні 30 хв отримував від Чергового підрозділу охорони кордону ОСОБА_5 інформацію про доповіді прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні», серед яких доповіді про зміну обстановки та відхилення наряду від визначеного наказом на охорону державного кордону не було. При цьому доказів наявності у ОСОБА_2 , який не мав права залишати місце несення служби Старшим зміни прикордонних нарядів, технічних та інших можливостей і повноважень перевірити достовірність доповідей прикордонного наряду «Робоча група на кордоні», здійснити іншим способом контроль за виконанням визначених наряду основних завдань та контролювати переміщення прикордонного наряду під час несення служби - суду не надано.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Під час розгляду справи наданими суду доказами факт вчинення військовослужбовцем ОСОБА_2 адміністративного правопорушення за вказаних у протоколі обставин поза розумним сумнівом не доведено.

В силу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та винуватість особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Наявні у матеріалах справи докази не можуть бути достатньою підставою для встановлення винуватості ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

Суду не надано доказів порушення дією або бездіяльністю ОСОБА_2 конкретних нормативних приписів чи заборон, закріплених в законах чи інших підзаконних нормативно-правових актах: наказах (розпорядженнях), що регламентують діяльність наряду з охорони державного кордону, а саме, Старшого зміни прикордонних нарядів.

Факт притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності не виключає притягнення такої особи до адміністративної відповідальності, але й не може бути доказом винуватості особи у вчиненні відповідного адміністративного правопорушення.

Встановлені в ході дисциплінарного провадження факти і з'ясовані обставини мають значення тільки для прийняття рішень дисциплінарним органом в межах його компетенції та жодним чином не свідчать про доведеність винуватості особи у вчиненні адміністративних або кримінальних правопорушень. Це узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №800/454/17.

Крім того, сам факт затримання військовослужбовців прикордонного наряду за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення не може бути безумовною підставою для притягнення до адміністративної відповідальності інших військовослужбовців за вчинення дій, що, на думку дисциплінарного органу, стали причинами та умовами для вчинення цих кримінальних правопорушень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, є недоведеним, тому суд дійшов висновку про відсутність у його діях складу вказаного адміністративного правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 2 ст. 172-18, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, щодо ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення №13 від 17.04.2025, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 23.05.2025.

Суддя /підпис/ Н.В.Жевнєрова

Згідно з оригіналом

Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова