Справа № 170/238/25 Провадження № 3/170/147/25
22 травня 2025 року сел. Шацьк
Суддя Шацького районного суду Волинської області Жевнєрова Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , першого заступника начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 , якому роз'яснено його права, передбачені ст. 268 КУпАП, який до адміністративної відповідальності не притягувався,
про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Прокурор Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Солоп В.П. 18.04.2025 склав протокол про адміністративне правопорушення №14, у якому вказав, що майор ОСОБА_2 , будучи військовою службовою особою - першим заступником коменданта ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порушення вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 2 Посадової інструкції першому заступнику коменданта прикордонної комендатури, затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18.12.2023 № 441-ОД, маючи реальну можливість виконувати належним чином свої службові обов'язки, однак внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, в період часу 15.02.2025 по 15.03.2025 не забезпечив здійснення перевірок несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні», що свідчить про безконтрольність за службою та проведенням визначеного об'єму інженерних робіт, крім того 15.03.2025 майор ОСОБА_2 не організовував належним чином контроль, за службою нарядів та прикордонних нарядів на ввіреній ділянці; не володів обстановкою та фактичним станом справ на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_4 , не організував отримання об'єктивної інформації що характеризують обстановку на ділянці відповідальності; не забезпечив проведення належної роботи серед особового складу щодо забезпечення службової дисципліни, своєчасно не виявив правопорушення, які вчинялися підлеглими військовослужбовцями,що створило передумови для вчинення підлеглими військовослужбовцями корупційного правопорушення - незаконної вирубки лісу із використанням службового транспорту і техніки та передачі лісоматеріалів цивільним особам, а також залучення двох військовослужбовців для робіт за місцем проживання старшого зміни прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» - ОСОБА_3 з метою зварювання металевих футбольних воріт. Вказаними діями (бездіяльністю) ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний на підставі досліджених доказів з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані установлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції відеозапису.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з обставинами, викладеними у протоколі, обов'язковою підставою для притягнення військової службової особи ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є підтверджений належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами факт його недбалого ставлення до військової служби, в умовах особливого періоду.
Безпосереднім об'єктом цього правопорушення є встановлений порядок службової діяльності у сфері реалізації військовими службовими особами своїх прав і виконання обов'язків.
З об'єктивної сторони це правопорушення характеризується суспільно небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, що передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування, через недбале чи несумлінне ставлення до них. Невиконання службових обов'язків полягає у невиконання дій, які входять до службових обов'язків. Неналежне виконання службових обов'язків полягає в нечіткому,
формальному або неповному здійсненні обов'язків.
Статтею 11 Статуту внутрішньої служби ЗСУ визначено перелік загальних обов'язків. Статтею 16 цього Статуту передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами ЗСУ, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Обсяг дій та заходів, які вважають військовими обов'язками, міститься і в ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Однак посилання на загальні положення Статуту внутрішньої служби ЗСУ при визначенні обов'язків військової службової особи є недостатнім для констатації наявності складу об'єктивної сторони цього адміністративного правопорушення, оскільки суди вимагають зазначення службових обов'язків конкретної військової службової особи із дорученням відповідних доказів.
При визначенні сфери службової недбалості слід установити межі службової компетенції службової особи та конкретне коло її повноважень. Невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків може бути як одноразовим, так і систематичним, і набувати вигляду певної лінії поведінки по службі. З цього випливає необхідність установлення конкретних обов'язків, які покладалися на конкретну військову службову особу та які з цих обов'язків не виконані чи виконані неналежним чином, а також які нормативні положення порушені суб'єктом правопорушення.
Відповідальність настає лише в тому разі, коли військова службова особа була не лише зобов'язана, а й мала реальну можливість діяти відповідним чином та виконати свої службові обов'язки в повному обсязі.
Це адміністративне правопорушення належить до правопорушень з формальним складом, для якого закон вимагає лише встановлення факту діяння, тобто відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби настає незалежно від того, чи призвело це діяння до негативних наслідків та завдання шкоди матеріального характеру.
Суб'єктивна сторона цього адміністративного правопорушення характеризується необережністю, яка може виступати у двох формах: злочинна самовпевненість або злочинна недбалість.
Суб'єктом цього правопорушення є лише військові службові особи, під якими згідно з приміткою до ст. 172-13 КУпАП розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Держприкордонслужбу покладено завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби, затвердженої наказом МВС України від 19.10.2015 №1261, кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків. Обов'язкові приписи чи заборони для осіб, які входять до складу нарядів з охорони державного кордону України, можуть встановлюватися (на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС України) директивами, наказами організаційно-розпорядчого характеру Адміністрації Держприкордонслужби (п. 9 Положення про Адміністрацію Держприкордонслужби), також наказами організаційно-розпорядчого характеру та розпорядженнями начальників органів охорони державного кордону (в межах повноважень) (підп. 1 п. 6 розд. ІІІ Положення про орган охорони державного кордону Держприкордонслужби).
Відповідно до Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Держприкордонслужби, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України». Кожний прикордонний наряд, до складу якого входять два і більше прикордонників, очолює старший прикордонного наряду. Час несення служби прикордонним нарядом обчислюється з моменту отримання наказу на охорону державного кордону до доповіді старшому зміни прикордонних нарядів (начальнику підрозділу охорони кордону або визначеній ним особі) про прибуття з ділянки відповідальності та результати несення служби. До несення служби в прикордонних нарядах допускається особовий склад органів Держприкордонслужби, який пройшов відповідну підготовку, здав заліки та допущений до несення служби наказом начальника органу охорони державного кордону. Наказ на охорону державного кордону віддається прикордонним нарядам усно або письмово, зокрема і з використанням технічних засобів зв'язку. Глава 5 розд. 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Держприкордонслужби у п. 1 окреслює види прикордонних нарядів, визначаючи обсяг їх завдань та повноважень.
В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що у період з 00:00 15.03.2025 до 24:00 16.03.2025 він на виконання бойового розпорядження коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) виконував бойове (спеціальне) завдання на ділянці відповідальності НОМЕР_2 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_3 ). Тому посилання у протоколі на те, що він не організував належним чином несення служби прикордонним нарядом 2 прикордонної комендатури «Робоча група на кордоні», він вважає безпідставними. Щодо здійснення перевірки несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» на ділянці відповідальності, то комендант НОМЕР_1 прикордонної комендатури своїм бойовим розпорядженням визначав, хто з офіцерів управління комендатури відповідно до щомісячного календарного плану комендатури повинен здійснювати такі перевірки (цільові, раптові). До 15.03.2025 такі перевірки зарежимлені не були, тому офіцери управління НОМЕР_1 прикордонної комендатури проводили такі перевірки лише на виконання службового завдання коменданта. Пропозицій про проведення перевірки прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» він не вносив, оскільки не мав жодної інформації з доступних джерел про порушення несення служби цим нарядом. Він не мав жодних підстав сумніватися в тому, що військовослужбовці прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» не виконують наказ на охорону кордону. Щоразу вказаний наряд проходив відповідний інструктаж та згідно з наказом на охорону державного кордону отримував конкретні завдання, про виконання яких доповідав коменданту після повернення з ділянки виконання робіт, а також надавав фотозвіт виконаних робіт. Він вважає, що жодного недбалого несення служби у вказаний у протоколі період він не допускав; з накладеним на нього дисциплінарним стягненням він не згідний. Військовослужбовців прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» лише підозрюють у вчиненні ними протиправних дій, тому посилання у протоколі на ці обставини є передчасними. У протоколі він зазначив, що частково визнає свою винуватість тому, що на посаді першого заступника коменданта він несе відповідальність за життя і здоров'я усіх підлеглих військовослужбовців. Однак викладені у протоколі фактичні обставини, якими обґрунтовано вчинення ним недбалого ставлення до військової служби, він не визнає з підстав, зазначених у письмових та усних поясненнях під час розгляду справи в суді.
Аналогічні пояснення ОСОБА_2 по суті фактичних обставин відображені у матеріалах службового розслідування, проведеного ІНФОРМАЦІЯ_6 . Отже, пояснення ОСОБА_2 як під час оформлення матеріалів дисциплінарного провадження та матеріалів адміністративного правопорушення, так і в суді, є послідовними, чіткими та детальними.
Свідок ОСОБА_4 , який з 22.03.2025 в.о. коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ), суду пояснив, що організацію роботи прикордонної комендатури здійснює комендант і перший заступник коменданта за погодженням з комендантом. Комендант несе особисту відповідальність за підрозділ охорони кордону. Посадова інструкція визначає лише загальні положення, а конкретні повноваження і завдання визначають накази і розпорядження військових посадових осіб. Прикордонний наряд отримує наказ на охорону кордону, відповідальність за виконання якого покладається на старшого прикордонного наряду. Обов'язкова перевірка несення служби кожним прикордонний нарядом не передбачена. Перевірки прикордонних нарядів проводять офіцери на підставі бойового розпорядження коменданта. Перший заступник коменданта може вносити пропозиції коменданту про перевірку прикордонних нарядів; здійснювати такі перевірки без погодження з комендантом він не може. До подій 15.03.2025 перевірки наряду ІНФОРМАЦІЯ_1 прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_7 група на кордоні» не були зарежимлені, тобто не було заплановано періодичність та обов'язковість таких перевірок. Механізму виявлення правопорушень під час несення служби прикордонним нарядом не існує, це все на розсуд керівника підрозділу охорони кордону.
Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що протягом лютого, березня 2025 року він неодноразово ніс службу в прикордонному наряді НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) «Робоча група на кордоні», старшим прикордонного наряду. Наряд виконував завдання згідно з наказом коменданта на охорону державного кордону. Періодично несення нарядом служби перевіряли офіцери НОМЕР_1 прикордонної комендатури та НОМЕР_2 прикордонного загону. Прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» мав завдання з охорони державного кордону, про виконання якого доповідав кожні 30 хвилин Черговому підрозділу охорони кордону, та завдання, пов'язання з облаштування інженерних споруд на кордоні, про виконання яких старший прикордонного наряду щоразу після повернення з ділянки виконання робіт доповідав та надавав фотозвіт коменданту і в управління НОМЕР_2 прикордонного загону.
З висновку службового розслідування з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного правопорушення, що призвело до затримання 15.03.2025 інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника відділення інженерної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) штаб-сержанта ОСОБА_3 за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 191 КК України (за вих. №03.2/121/25-Вн від 07.04.2025) установлено, що 14.03.2025 в.о. коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) майор ОСОБА_5 прийняв рішення: охорону та прикриття державного кордону в період з 00:00 по 24:00 15.03.2025 здійснювати посилено, шляхом, зокрема, виставлення прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» в указаній кількості військовослужбовців, на визначених напрямках, з метою облаштування державного кордону (види робіт вказано), на транспортних засобах (номери вказано). Згідно з бойовим розпорядженням коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» у визначеному складі військовослужбовців було призначено на 15.03.2025 з 07:00 до 16:00; наряду визначено конкретні завдання, бойове розпорядження надано Старшому зміни прикордонних нарядів. Приблизно о 07:00 15.03.2025 в.о. коменданта ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ОСОБА_5 отримав доповідь від прикордонного наряду «Старший зміни прикордонних нарядів» ОСОБА_6 про інструктаж та постановку наказу на охорону державного кордону прикордонному наряду «Робоча група на кордоні» у визначеному складі військовослужбовців, яким було визначено конкретні завдання. Після постановки наказу на охорону державного кордону вказаний прикордонний наряд у повному складі на службовому автомобілі вибув до місця несення служби.
Згідно з бойовим розпорядженням, серед завдань, безпосередньо пов'язаних з охороною державного кордону, прикордонному наряду комендатури «Робоча група на кордоні» наказом на охорону державного кордону було визначено: заборону змінювати маршрут руху до місця несення служби; заборону зніматися з місця несення служби раніше установленого терміну, займатися корупційною та протиправною діяльністю; вихід на зв'язок з центром управління службою підрозділу здійснювати кожні 30 хвилин.
Перед постановкою наказу на охорону державного кордону старшому прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні» було доведено маршрут руху до місця несення служби та район прикордонних знаків, де було визначено розпочати роботи. Протягом періоду несення служби 15.03.2025 додаткових вказівок щодо зміни маршруту руху наряду надано не було; доповіді від наряду про зміну руху від старшого прикордонного наряду не надходили.
15.03.2025 Черговому підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_7 о 09:30 надійшла доповідь про те, що прикордонний наряд комендатури «Робоча група на кордоні» прибув на визначену ділянку для проведення визначених робіт; в період з 09:25 до 15: НОМЕР_4 прикордонний наряд здійснював вихід на зв'язок згідно з поставленим наказом, кожні 30 хв., отримано доповіді про те, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено; о 15:50 від прикордонного наряду надійшла доповідь, що обстановка без змін, ознак підготовки до порушення та порушень державного кордону не виявлено, склад прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» знімається з ділянки виконання робіт.
Про вказані обставини Черговий підрозділу охорони кордону НОМЕР_3 прикордонної застави ОСОБА_7 , на виконання поставленого йому наказу, доповідав Старшому зміни прикордонних нарядів НОМЕР_1 прикордонної комендатури ОСОБА_8 .
Протягом несення служби прикордонним нарядом комендатури «Робоча група на кордоні» 15.03.2025 інформація щодо місцезнаходження прикордонного наряду та щодо того, які саме роботи проводяться, не уточнювалася, так як фотозвіт і доповідь щодо проведених робіт та їх обсягу згідно з отриманим наказом старший прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» зобов'язаний був здійснити коменданту та в інженерну групу НОМЕР_2 прикордонного загону після прибуття наряду до комендатури з ділянки виконання робіт. Інформацію про затримання правоохоронними органами 15.03.2025 прикордонного наряду комендатури «Робоча група на кордоні» отримано комендантом приблизно о 16:30.
Контроль за службою прикордонного наряду «Робоча група на кордоні» в період з 13.02.2025 по 13.03.2025 здійснювався шляхом: запиту від начальників прикордонних застав, на яких проводили роботи прикордонні наряди «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури, зокрема, щоденного надання фотозвітів про проведені роботи, які у встановленому порядку направлялися до управління прикордонного загону; плануванням роботи в підпорядкованих прикордонних заставах управління прикордонної комендатури, шляхом направлення груп з проведення раптових/цільових перевірок оперативно-службової діяльності. В період з 11 по 12 лютого 2025 року було направлено групу управління прикордонної комендатури, з метою раптової перевірки оперативно-службової діяльності та служби прикордонних нарядів, надання практичної допомоги на НОМЕР_5 прикордонній заставі (з м.д. АДРЕСА_1 ), на чолі із підполковником ОСОБА_9 . Згідно зі службовим завданням від 11.02.2025 було визначено перевірити, зокрема, стан інженерного облаштування державного кордону. Згідно з рапортом про результати раптової перевірки організації оперативно-службової діяльності НОМЕР_5 прикордонної застави (з м.д, АДРЕСА_1 ) від 14.02.2025 проблемні питання чи невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону не обліковано. В зазначений період доповідей від начальників прикордонних застав та персоналу управління прикордонної комендатури щодо невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури чи інших проблемних питань не надходило.
Під час службового розслідування в.о. коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) ОСОБА_5 пояснив, що він особисто прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» від прикордонної комендатури не перевіряв, у зв'язку з високою інтенсивністю спроб незаконного перетину державного кордону громадянами України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які ухиляються від мобілізації на ділянках шостої, сьомої, восьмої прикордонних застав, та необхідністю стабілізації обстановки на даних напрямках, зокрема з організації спеціальних дій з пошуку правопорушників. Згідно з керівними документами з організації оперативно-службової діяльності, саме прикордонний наряд «Робоча група на кордоні» не був зарежимлений в періодичності та необхідності здійснювати перевірки. Тестові заміри проведених робіт не проводилися у зв'язку з відсутністю доповідей щодо невиконання робіт з інженерного облаштування державного кордону чи інших проблемних питань виконання плану інженерних робіт НОМЕР_2 прикордонного загону у 2024 та 2025 роках. В рамках підготовки до аудиту він отримував доповіді щодо списання використаних матеріалів з інженерного облаштування державного кордону згідно з актами виконаних робіт.
Під час службового розслідування заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 з озброєння та техніки ОСОБА_10 пояснив, що відповідно до посадової інструкції йому визначено такі завдання щодо організації інженерного забезпечення прикордонного загону: відповідає за організацію технічного, інженерного забезпечення, правильну експлуатацію, бойової та іншої техніки підпорядкованих служб; розроблення концептуальних основ будівництва і розвитку системи інженерного і технічного забезпечення охорони державного кордону та організацію їх втілення. На ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону інженерне облаштування державного кордону організовано та проводиться відповідно до «Інструкції з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2019 №156, наказу начальника НОМЕР_6 прикордонного загону від 08.03.2025 року №734-АГ «Про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону у 2025 році» та затверджених Планів інженерного облаштування у період міжсезоння та Плану інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону у 2025 році, а також окремих розпоряджень, які надходять по напрямку інженерного забезпечення з Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Він пояснив, що контроль за проведенням інженерних робіт на ділянці загону організовано та проводиться шляхом: організації щоденного надання кожним підрозділом охорони державного кордону звітного матеріалу щодо проведення інженерних робіт за добу до інженерної служби, його узагальнення та надання керівництву загону, а також направлення за визначеною формою інформаційно-аналітичного матеріалу до Західного регіонального управління по лінії оперативно-чергової служби; організації опрацювання командирами підрозділів щотижневого аналізу з фотозвітом проведених інженерних робіт на ділянці прикордонного загону, їх узагальнення інженерною службою та надання керівництву загону, за необхідності корегування роботи інженерних груп шляхом направлення розпоряджень керівникам підрозділів; проведенням контролю виконання інженерних робіт, залучення персоналу до прикордонного наряду «Робоча група на кордоні», порядку проведення інструктажів, постановки наказів на охорону державного кордону складом ситуативної групи управління прикордонного загону, до складу якої залучаються офіцери відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення, шляхом заслуховування доповідей командирів підрозділів щодо проведення інженерних робіт; систематичного аналізу інженерною службою ходу виконання робіт, передбачених плануючими документами, та їх направлення за визначеними формами до Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_8 »; контроль за технічним станом інженерної техніки, дотримання термінів їх регламентного технічного обслуговування та ремонту; визначенням завдань у вигляді розпоряджень в підрозділи охорони кордону та надання ними донесень про виконання.
Також пояснив, що безпосередній контроль за проведенням заходів інженерного облаштування та проведенням робіт інженерними підрозділами він здійснює особисто під час роботи в підрозділах охорони кордону шляхом перевірки фортифікаційних споруд та інженерних загороджень, повноти та якості поставлених завдань, шляхом заслуховування командирів підрозділів та начальників інженерних груп щодо проведених робіт та наявності проблемних питань. Результати роботи та перевірок зазначені у звітах про результати роботи та обліковані встановленим порядком у службовій документації. Протягом 2024-2025 років заплановані заходи виконані в повному обсязі; зривів, невиконання визначених завдань підрозділами охорони державного кордону не допущено. У зв'язку з цим пропозицій щодо притягнення посадових осіб, заслуховування їх доповідей на нарадах командування він не надавав. Протягом 2024-2025 років проводилося корегування та визначалися додаткові завдання підрозділам охорони кордону щодо проведення заходів інженерного облаштування у вигляді розпоряджень.
Під час службового розслідування заступник начальника відділу - начальник інженерної служби ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_11 пояснив, що інженерне облаштування державного кордону організовано та проводиться відповідно до «Інструкції з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2019 №156, наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 08.03.2025 року №734-АГ «Про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону у 2025 році» та затверджених Планів інженерного облаштування у період міжсезоння та Плану інженерного облаштування державного кордону на ділянці НОМЕР_2 прикордонного загону у 2025 році, а також окремих розпоряджень, які надходять по напрямку інженерного забезпечення з Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Контроль за проведенням інженерних робіт на ділянці загону організовано та проводиться шляхом: щоденного надання кожним підрозділом охорони державного кордону звітного матеріалу щодо проведення інженерних робіт за добу, його узагальнення та надання керівництву загону, а також направлення за визначеною формою інформаційно-аналітичного матеріалу до Західного регіонального управління по лінії оперативно-чергової служби; опрацювання щотижневого аналізу з фотозвітом проведених інженерних робіт на ділянці прикордонного загону та надання його керівництву загону; проведенням контролю виконання інженерних робіт, залучення персоналу до прикордонного наряду «Робоча група на кордоні», порядку проведення інструктажів, постановки наказів на охорону державного кордону ситуативною групою управління прикордонного загону, до складу якої залучаються офіцери інженерної служби та відділення інженерної підтримки; систематичного аналізу та контролю за ходом виконання робіт, передбачених плануючими документами, їх направлення за визначеними формами до Адміністрації Держприкордонслужби України, Західного регіонального управління та оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_8 »; посадового контролю за виконанням розпоряджень (наявності донесень про їх виконання підрозділами охорони державного кордону), які направляються з управління прикордонного загону, та здійснення доповідей керівництву загону у разі виявлення фактів їх невиконання; відпрацювання звітних документів за результатами проведених інженерних робіт для подальшого списання використаних будівельних матеріалів та постановки на бухгалтерський облік облаштованих інженерних споруд та загороджень; контроль за технічним станом інженерної техніки, дотримання термінів їх регламентного технічного обслуговування та ремонту; перевірки практичного виконання інженерних робіт на державному кордоні, їх відповідність до поданих донесень підрозділів охорони державного кордону та затверджених конструктивів, характеристик та розмірів, під час особистої роботи в підрозділах кордону.
Здійснення безпосереднього контролю за несенням служби прикордонними нарядами «Робоча група на кордоні» начальником інженерної служби прикордонного загону керівними документами не передбачено. Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_9 від 29.12.2022 та наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 02.02.2023 щомісячно не менше двох діб він здійснює практичні виїзди в підрозділи охорони державного кордону, під час яких перевіряє питання організації інженерного забезпечення на ділянці підрозділу. За результатом роботи, виявлені прорахунки та недоліки вказуються у звітних матеріалах, зокрема і щодо виявлення порушень несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордону». На ділянці НОМЕР_1 прикордонної комендатури в поточному році він здійснював практичні виїзди згідно зі службовими завданнями. Порушень щодо несення служби даним прикордонним нарядом не виявлено. Інші прорахунки та рекомендації зазначені у звіті за результатами роботи. Протягом 2024-2025 років інженерне облаштування державного кордону на ділянці прикордонного загону здійснювалося відповідно до Плану інженерного облаштування державного кордону у 2024 році та Плану інженерного облаштування у період міжсезоння. Заходи, передбачені вказаними документами, виконані в повному обсязі, зривів, невиконання визначених завдань підрозділами охорони державного кордону не допущено. У зв'язку з цим пропозицій щодо притягнення посадових осіб та заслуховування їх на нарадах командування він не надавав.
У пункті 7 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 08.07.2025 «Про результати службового розслідування» вказано, що перший заступник коменданта ІНФОРМАЦІЯ_4 (з м.д. АДРЕСА_2 ) майор ОСОБА_2 15.03.2024 не організовував належного контролю за службою прикордонних нарядів на ділянці відповідальності прикордонної комендатури.
Проте жодних доказів на підтвердження допущення вказаних порушень суду не надано. Поряд із цим, з досліджених судом доказів установлено, що ОСОБА_2 15.03.2025 згідно з отриманим бойовим розпорядженням в.о. коменданта 2 прикордонної застави виконував бойове (спеціальне) завдання (у період з 00:00 15.03.2025 до 24:00 16.03.2025) на ділянці відповідальності НОМЕР_2 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_3 ). Тому посилання у протоколі на те, що 15.03.2025 ОСОБА_2 не організовував належним чином контроль за службою нарядів та прикордонних нарядів на ввіреній ділянці, не володів обстановкою та фактичним станом справ на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонної комендатури, не організував отримання об'єктивної інформації що характеризують обстановку на ділянці відповідальності; не забезпечив проведення належної роботи серед особового складу щодо забезпечення службової дисципліни, своєчасно не виявив правопорушення, які вчинялися підлеглими військовослужбовцями - не підтверджуються наданими суду доказами.
Крім того, установлено, що перевірки несення служби прикордонним нарядом НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) «Робоча група на кордоні», зокрема і щодо проведення нарядом визначеного об'єму інженерних робіт, відповідно до особливостей організації оперативно-службової діяльності підрозділів охорони кордону, що чітко врегульована відповідними нормативними документами Адміністрації ДПСУ та начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , зокрема у вказаний в протоколі період з 15.02.2025 до 15.03.2025, повинні здійснюватися відповідно до наказів (бойових розпоряджень) начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ). При цьому перший заступник коменданта НОМЕР_1 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_2 ) ОСОБА_2 у межах своїх повноважень мав право лише вносити пропозиції коменданту щодо планування таких перевірок зазначеного прикордонного наряду комендатури. Тому посилання у протоколі на те, що ОСОБА_2 в період часу 15.02.2025 по 15.03.2025 не забезпечив здійснення перевірок несення служби прикордонним нарядом «Робоча група на кордоні», що свідчить про безконтрольність за службою та проведенням визначеного об'єму інженерних робіт, - не підтверджуються наданими суду доказами.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Під час розгляду справи наданими суду доказами факт вчинення військовою службовою особою ОСОБА_2 адміністративного правопорушення за вказаних у протоколі обставин поза розумним сумнівом не доведено.
В силу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та винуватість особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Наявні у матеріалах справи докази не можуть бути достатньою підставою для встановлення винуватості ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Суду не надано доказів порушення дією або бездіяльністю ОСОБА_2 конкретних нормативних приписів чи заборон, закріплених в законах чи інших підзаконних нормативно-правових актах: наказах (розпорядженнях), що регламентують встановлений порядок службової діяльності у сфері реалізації військовими службовими особами своїх прав і виконання обов'язків.
Факт притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності не виключає притягнення такої особи до адміністративної відповідальності, але й не може бути доказом винуватості особи у вчиненні відповідного адміністративного правопорушення.
Встановлені в ході дисциплінарного провадження факти і з'ясовані обставини мають значення тільки для прийняття рішень дисциплінарним органом в межах його компетенції та жодним чином не свідчать про доведеність винуватості особи у вчиненні адміністративних або кримінальних правопорушень. Це узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №800/454/17.
Крім того, сам факт затримання військовослужбовців прикордонного наряду за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення не може бути безумовною підставою для притягнення до адміністративної відповідальності інших військовослужбовців за вчинення дій, що, на думку дисциплінарного органу, стали причинами та умовами для вчинення цих кримінальних правопорушень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є недоведеним, тому суд дійшов висновку про відсутність у його діях складу вказаного адміністративного правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 2 ст. 172-15, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, щодо ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення №14 від 18.04.2025, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 23.05.2025.
Суддя /підпис/ Н.В.Жевнєрова
Згідно з оригіналом
Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова