Рішення від 23.05.2025 по справі 640/9387/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року Справа№640/9387/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Служби безпеки України

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Служби безпеки України, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії при оформленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 21/3/2-9/878-447 від 30.07.2020 року та визначення в ній заниженого розміру додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - надбавки за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; - доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, встановленої в розмірі 15% від посадового окладу;

- зобов'язати оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (у відповідності до форми, визначеної в додатку 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45), з визначенням в ній раніше встановлених розмірів додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - надбавки за вислугу років в розмірі 50% (від посадового окладу та окладу за військовим званням); - надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 68% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); - надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% (від посадового окладу); - доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів у розмірі 20% (від посадового окладу); - премії в розмірі 10% (від посадового окладу).

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу у 2008 році призначалась, виходячи з 92% від суми грошового забезпечення.

Відповідно до постанови КМУ № 103 позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки відповідача від 10.04.2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії, розмір якої складав 15206,14 гривень, тобто 92% від суми грошового забезпечення.

Зазначає, що в отриманій довідці відповідача від 10.04.2018 року не було зазначено додаткових видів грошового забезпечення.

Наголошує, що при оформленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 21/3/2-9/878-447 від 30.07.2020 року відповідачем визначені в ній занижений розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - надбавки за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; - доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, встановленої в розмірі 15% від посадового окладу.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 квітня 2021 року відкрито провадження у адміністративній справі № 640/9387/21, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року адміністративну справу № 640/9387/21 прийнято до провадження.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідач надав письмовий відзив від 14.05.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Окрім цього, Постановою № 704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови № 704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), якою, відповідно до п. 6 Порядку №45 вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена; при перерахунку пенсії не враховуються додаткові види грошового забезпечення та премії, які скасовані чи такі що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, СБУ, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, має зобов'язання видати довідку про грошове забезпечення, виходячи із його встановленого розміру за відповідною посадою (саме на час виникнення права на перерахунок пенсії), а не виходячи із розмірів видів грошового забезпечення (у їх відсотковому значенні), які приймалися до уваги при призначенні позивачу пенсії.

Зазначає, що на виконання вимог Постанови №704 в СБУ розроблено та видано Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України (затверджено наказом Центрального управління СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2018 за № 512/31964, далі Інструкція-515), якою передбачено порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям. Інструкція №515 визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення та виплат компенсаційного характеру військовослужбовців СБУ.

Грошове забезпечення військовослужбовців СБУ складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 Розділ І Загальні положення Інструкція №515).

Інструкцією №515 встановлено такі щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення: надбавки за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавки пов'язані з специфікою проходження служби у відповідних структурних підрозділах; доплата за науковий ступінь; доплати за вчене звання; надбавка за спортивні звання; надбавка за почесні звання; преміювання; допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; винагорода за певний вид робіт; одноразова допомога після укладення військовослужбовцями першого контракту.

Відповідно до Інструкції №515 конкретні розміри окремих додаткових видів грошового забезпечення та премії військовослужбовцям СБУ встановлюються (підвищуються, зменшуються чи скасовуються) кожному військовослужбовцю індивідуально наказами Голови СБУ, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ СБУ за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі СБУ на бюджетний рік.

Вказує, що розмір грошового забезпечення військовослужбовця СБУ є індивідуальним і може відрізнятися навіть за аналогічними (відповідними) військовими посадами.

Наголошує, що відповідно до наведених нормативно-правових актів визначення розміру щомісячної надбавки за особливості проходження служби є дискреційними повноваженнями СБУ, окрім того, при визначенні розміру враховується наявний фонд грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі СБУ.

З зазначених причин просить відмовити у позовних вимогах ОСОБА_1 .

Позивачем 19.05.2025 року надано відповідь на відзив, в якій вказує на необгрунтованість позиції відповідача та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджено протоколом з пенсійної справи позивача від 06.01.2009 року.

Згідно із протоколом від 06.01.2009 року пенсія позивача обрахована в основному розмірі 92 % грошового забезпечення, яке складалось з таких сум:

посадовий оклад 1910, 00 грн ;

оклад за військове звання 135, 00 грн ;

процентна надбавка за вислугу років 40 % - 818,00 грн ;

середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (фіксована сума) 15%; надбавки за особливо важливі завдання 68%; надбавка за спеціальні завдання 70%, доплата за роботу з агентурою 20%, премії 10 % - 4143,34 грн. - 7006,34 грн.

Розмір пенсії, виходячи з 92% від суми грошового забезпечення складав 6445,83 грн.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Відповідно до постанови КМУ № 704 позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки відповідача від 10.04.2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії, розмір якої складав 15206,14 гривень, тобто 92% від суми грошового забезпечення, про що свідчить протокол від 01.05.2018 року з пенсійної справи позивача.

При цьому, в довідці відповідача від 10.04.2018 року не було зазначено додаткових видів грошового забезпечення, а лише посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років.

05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, у зв'язку з чим, позивач звернувся до СБУ за оформленням оновленої довідки.

Разом з тим, при оформленні оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 21/3/2-9/878-447 від 30.07.2020 року відповідачем визначені в ній занижений розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме:

- надбавки за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, встановленої в розмірі 15% від посадового окладу.

Тобто, надбавка за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років вказана у довідці на 16% менша, чим була при призначенні пенсії, а доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі зменшена на 5%, чим у довідці під час звільнення у 2008 році.

З наведених підстав позивач 10.02.2021 року звернувся до СБУ з заявою, оскільки не погодився з зазначенням цих складових грошового забезпечення у довідці від 30.07.2020.

Листом від 16.03.2021 року відповідач повідомив, що при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення від 30.07.2020 року було враховано такі показники:

- Посадовий оклад - 9455,74 грн.;

- Оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.;

- Надбавка за вислугу років (50%) - 5467,87 грн.;

- Надбавка за особливості проходження служби (52%) - 8529,88 грн.;

- Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1418,36 грн.;

- Доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (15%) - 1418,36 грн.;

- Преміювання (10%) - 945,57 грн.

Усього: 28715,78 грн.

Відповідач зазначив, що надбавка за виконання особливих завдань під час проходження служби (68%), яка враховувалася при призначенні пенсії у 2008 році, з 01 березня 2018 року діючим військовослужбовцям СБУ постановою КМУ № 704 не передбачена, тому скасовані надбавки не можуть бути застосовані при підготовці нових довідок.

Відповідач повідомив, що постановою КМУ № 704 встановлена нова надбавка за особливості проходження служби (52%) яка впроваджена з 01.05.2018 року та доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (15%) у оновленій довідці станом на 05.03.2019 року зазначені у розмірах за посадою позивача.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо зменшення відсоткових показників грошового забезпечення позивача на підставі оновленої довідки, суд виходить з такого.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдина система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені та врегульовані Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання заслужений чи народний;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

Постановою № 704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як зазначає позивач, відповідачем протиправно зменшено розмір таких складових, як надбавки за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, встановленої в розмірі 15% від посадового окладу.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

У пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас, зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах С, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром Байконур, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналізуючи указаний пункт Порядку № 45, слід дійти висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження військової служби та доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, у даному випадку - у 2008 році.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).

На виконання вимог Постанови КМУ №704 СБУ прийнято Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України (затверджено наказом Центрального управління СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2018 за № 512/31964, далі Інструкція-515), якою передбачено порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям. Інструкція №515 визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення та виплат компенсаційного характеру військовослужбовців СБУ.

Грошове забезпечення військовослужбовців СБУ складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 Розділ І Загальні положення Інструкції №515).

Інструкцією №515 встановлено такі щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення: надбавки за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавки пов'язані з специфікою проходження служби у відповідних структурних підрозділах; доплата за науковий ступінь; доплати за вчене звання; надбавка за спортивні звання; надбавка за почесні звання; преміювання; допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; винагорода за певний вид робіт; одноразова допомога після укладення військовослужбовцями першого контракту.

Відповідно до Інструкції №515 конкретні розміри окремих додаткових видів грошового забезпечення та премії військовослужбовцям СБУ встановлюються (підвищуються, зменшуються чи скасовуються) кожному військовослужбовцю індивідуально наказами Голови СБУ, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ СБУ за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі СБУ на бюджетний рік.

Згідно довідки відповідача від 30.07.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року зазначено зі зменшеним розміром відсоткового значення, зокрема:

- надбавку за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років вказана на 16% менша, чим була при призначенні пенсії,

- доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі зменшено на 5%, чим у довідці під час звільнення у 2008 році.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2020 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію - у 2008 році, протиправно занижені.

Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23.05.2024 у зразковій справі № 380/19324/23.

В силу ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення по типовій справі, яке відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

У свою чергу, судом встановлено, що відповідач під час підготовки та оформлення нової довідки довільно визначив розміри таких передбачених довідкою складових, як надбавка за особливості проходження військової служби та доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі. Ці дії відповідача не мають належного правового підґрунтя, вчинені не на підставі, у спосіб та в межах повноважень, що визначені законами, та порушують права і законні інтереси позивача.

За змістом частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для задоволення заявлених вимог.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, тому судові витрати відсутні.

На підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Служби безпеки України (01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Служби безпеки України при оформленні довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії № 21/3/2-9/878-447 від 30.07.2020 року та визначення в ній заниженого розміру додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - надбавки за особливості проходження військової служби, установленої у розмірі 52% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; - доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, встановленої в розмірі 15% від посадового окладу.

Зобов'язати Службу безпеки України оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії (у відповідності до форми, визначеної в додатку 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45), з визначенням в ній раніше встановлених розмірів додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - надбавки за вислугу років в розмірі 50% (від посадового окладу та окладу за військовим званням); - надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 68% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); - надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% (від посадового окладу); - доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів у розмірі 20% (від посадового окладу); - премії в розмірі 10% (від посадового окладу).

Рішення складено у повному обсязі та підписано 23 травня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова