23 травня 2025 року м. Київ № 640/19118/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366;
- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області розглянути заяву громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Центральним міжрегіональним управлінням державної міграційної служби у м. Києві та Київській області безпідставно не прийнято рішення за результатами розгляду заяви Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», який набрав чинності 15.12.2022 (далі по тексту - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №640/19118/22, яка відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Пановій Г.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 справу прийнято до провадження судді Панової Г.В. Цією ж ухвалою суд, витребував у відповідача належним чином засвідчену копію матеріалів міграційної справи відносно громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПІБ білоруською мовою: ОСОБА_2 , паспорт громадянина республіки Білорусь НОМЕР_1 , виданий 03.08.2016 року, дійсний до 03.08.2026 року), якому 21.12.2021 на підставі пункту 3 частини 3 статті 4 Закону України «Про іміграцію» був наданий дозвіл на імміграцію в Україні № 80114200068056/2366.
Копію ухвали суду від 07.06.2023 була направлена відповідачу до електронного кабінету підсистеми Електронний Суд, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 07.06.2023.
Відповідно до приписів частини п'ятої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Приписами частини першої другої статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено що, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати: 1) суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; 2) позивачу, іншим відповідачам, третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідач своїм правом про надання письмового відзиву не скористався, будь-яких заяв чи клопотань по суті спору не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач є громадянином республіки Білорусь, документований паспортом громадянина республіки Білорусь.
22.12.2021 Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області видано позивачу дозвіл на імміграцію в Україну №80114200068056/2366, який дійсний до 22.12.2022.
Як зазначає позивач у позовній заяві, він у лютому 2022 року звернувся до Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області із заявою про видачі йому посвідки на постійне проживання та необхідним пакетом документів. Зазначені документи були прийняті уповноваженим працівником відповідача без зауважень.
У подальшому, у зв'язку з відсутністю рішення відповідача за зверненням позивача, адвокатом Пилипенка М.І. було надіслано на адресу відповідача адвокатський запит від 13.10.2022, в якому адвокат просив відповідача надати відповіді на такі питання:
1. Чи приймались уповноваженим органом ДМС будь-які рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну №80114200068056/2366 від 22.12.2021 року, який був виданий громадянину Республіки Білорусь ОСОБА_1 ? У випадку, якщо приймались рішення про скасування зазначеного дозволу, просимо надати копію такого рішення.
2. Чи звертався ОСОБА_1 до органів ДМС із заявою про видачу йому посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну №80114200068056/2366 від 22.12.2021 року?
3. У випадку, якщо таке звернення мало місце, просимо надати копію відповідної заяви і повідомити дату, коли ця заява була прийнята від ОСОБА_1 .
4. У випадку, якщо ОСОБА_1 звертався із заявою про видачу йому посвідки на постійне проживання, просимо повідомити яке рішення було прийняте відповідним органом ДМС за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 та надати копію такого рішення.
5. У випадку, якщо органом ДМС було прийняте рішення про офорлення та видачу ОСОБА_1 посвідки на постійне проживання, просимо повідомити чи була видана ОСОБА_1 посвідка на постійне проживання.
6. У випадку, якщо посвідка на постійне проживання ОСОБА_1 видавалась, просимо повідомити підстави, через які посвідка до сьогодні не була видана.
7. Просимо також надати копію матеріалів міграційної справи ОСОБА_1 .
Відповіді на даний адвокатський запит відповідачем також надано не було.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Закон України від 22.09.2011 № 3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-V1), Законом України від 07.06.2001 № 2491-ІІІ "Про імміграцію" (далі - Закон № 2491), постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321 "Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання" (далі - Порядок № 321).
Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до преамбули Закону № 2491 цей Закон визначає умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства.
Частиною четвертою статті 11 Закону № 2491 встановлено, що особі, яка перебуває на законних підставах в Україні і отримала дозвіл на імміграцію, орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції за місцем її проживання видає посвідку на постійне проживання протягом тижня з дня подання нею відповідної заяви.
Відповідно до пункту 16 Порядку №321 документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до пунктів 20-31 Порядку №321 керівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, визначає працівників, які виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет та видачі посвідки, і працівників, які виконують функції з оформлення посвідки (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб'єкта визначає осіб, які в межах повноважень, установлених законом, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет і видачі посвідки.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32 - 34 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування/проживання іноземця або особи без громадянства на території України, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (в тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає іноземцеві або особі без громадянства для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. У разі виявлення помилок у заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта вносить до неї відповідні виправлення.
Після перевірки заяви-анкети іноземець або особа без громадянства власним підписом підтверджують правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо іноземець або особа без громадянства через фізичні вади не можуть підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом. Після перевірки іноземцем або особою без громадянства правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта сканує із застосуванням засобів Реєстру документи до заяви-анкети, які подаються іноземцем або особою без громадянства. Прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідного уповноваженого суб'єкта, що здійснив прийняття документів від іноземця або особи без громадянства. Керівник / заступник керівника територіального органу ДМС або керівник його структурного підрозділу, керівник / заступник керівника територіального підрозділу ДМС або особа, яка виконує його обов'язки, щодня здійснюють розподіл прийнятих (у тому числі уповноваженими суб'єктами) заяв-анкет між працівниками, які виконують функції з оформлення посвідки.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження для розгляду документів, прийнятих уповноваженим суб'єктом, перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32 і 33 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб'єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб'єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою його подальшого вручення іноземцеві або особі без громадянства. У разі коли під час приймання документів виявлено, що посвідка, яку подано уповноваженому суб'єкту для обміну, визнана недійсною відповідно до пункту 72 цього Порядку, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС інформує іноземця або особу без громадянства про вилучення посвідки. У разі надходження від територіального органу/територіального підрозділу ДМС повідомлення про необхідність вилучення посвідки працівник уповноваженого суб'єкта вилучає її, про що складає акт. Заява-анкета, вилучена посвідка та акт про її вилучення передаються на підставі акта приймання-передачі до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який прийняв відповідне рішення.
Згідно до пунктів 42-45 Порядку № 321 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи. Пошук у Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
Рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів, та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні.
Рішення про оформлення посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих документів та відсутності підстав для відмови в її видачі.
Здійснивши аналіз викладених положень законодавства суд зазначає, що чинним законодавством України, а саме, Порядком № 321 передбачений обмін виданих посвідок на постійне проживання, який має бути здійснений у відповідності до передбаченого Порядку.
При цьому, відмова у такому обміні може бути прийнята за наявності підстав, які є вичерпними, зокрема, перелік підстав для відмови в оформленні посвідки на проживання встановлений пунктом 62 Порядку № 321.
Як передбачено частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктавладних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Ухвавлою суду від 07.06.2023 у відповідача було витрубувано належним чином засвідчену копію матеріалів міграційної справи відносно ОСОБА_1 , а також запропановано подати до суду відзив на позовну заяву. Водночас наведених документів, а також доказів на підтвердження розгляду заяви позивача про видачі йому посвідки на постійне проживання та/або відповіді на адвокатський запит із наданням відповідного рішення щодо результатів розгляду звернення позивача відповідачем суду надано не було.
Кірм того, від відповідача до суду не надходило клопотань або заяв про продовження строку для надання витребуваних доказів та відзиву чи будь-яких інших заяв/клопотань про неможливість подання зазначених документів.
Разом з тим, відповідно до Порядку № 321 у відповідача виникає обов'язок розглянути таку заяву та прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви.
За таких обставин, враховуючи ненадання суду відповідачем відповідного рішення за результатом звернення позивача про видачу йому посвідки на постійне проживання, суд вбачає протиправну бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
З метою належного захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про задоволення другої позовної вимоги ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача розглянути заяву громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Враховуючи задоволення позову, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
3. Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області розглянути заяву громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про оформлення та видачу посвідки на постійне проживання на підставі дозволу на імміграцію в Україну від 22.12.2021 № 80114200068056/2366.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (ЄДРПОУ: 42552598, місцезнаходження: 02152, м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4-А) на користь ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.