Рішення від 23.05.2025 по справі 320/7899/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року Київ № 320/7899/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області).

Просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку позивачу пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 та зі збільшенням її розміру на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56, частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- визнати протиправними дії відповідача щодо визначення позивачу розміру пенсії за віком за «двоскладовою формулою»;

- зобов'язати відповідача визначити позивачу з 29.12.2023 розмір пенсії за віком, заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії за формулою, які встановлені у частині першій статті 27, частині другій статті 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 29.12.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 29.12.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком зі збільшенням її розміру на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та має право на визначення розміру пенсії за віком, заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за формулами, які встановлені у частині першій статті 27, частині другій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на перерахунок та виплату пенсії за віком з 29.12.2023 з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також на збільшення розміру пенсії на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач безпідставно обмежив її в реалізації вказаного права.

Ухвалою суду від 19.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Станом на день ухвалення рішення, відзив на позовну заяву від відповідача не надходив, у комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» такий не зареєстрований.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за віком з 27.11.2018, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що учасниками справи не заперечується.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , позивач є громадянином, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження (категорія 2).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.12.2023 щодо перерахунку та виплати пенсії за віком на підставі частини другої статті 56, частини другої статті 57 Закону України від 28.02.1991 № 769-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисливши її розмір із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 01.06.1998 по 31.05.1999, та понаднормового стажу. Просив надати довідки про підтвердження його роботи на територіях радіоактивного забруднення за списком № 1 за період з 21.05.1998 по 31.12.2003, та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1995 по 31.12.1999.

Разом із тим, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 18.01.2024 № 1000-0202-8/12202, повідомило позивача про порядок здійснення перерахунку пенсії на підставі частини другої статті 56, частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у спосіб, передбачений Порядком № 22-1. Разом із відповіддю було надано копії довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, про підтвердження роботи на територіях радіоактивного забруднення та розпорядження про перерахунок пенсії.

Зазначено, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 312, максимальний розмір першої складової встановлений на рівні 168,00 грн. Пенсія за другою складовою обчислюється відповідно до статті 27 Закону № 1058-ІV із заробітної плати за період, починаючи з 01.01.2004, та з урахуванням страхового стажу набутого за цей період.

Станом на січень 2024 року розмір пенсії позивача обчислено за нормами Закону № 1058-ІV. Страховий стаж позивача становить 61 рік 10 місяців 20 днів. Коефіцієнт стажу 0,61833. Розмір пенсії обчислено із заробітної плати, визначеної за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 31.12.2008. Розмір пенсії станом на січень 2024 року становить 7676,08 грн.

Повідомлено, що для зміни виду розрахунку пенсії позивачу слід звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України з оригіналами документів, що посвідчують особу (паспорт, РНОКПП) або скористатися послугами вебпорталу Пенсійного фонду України.

Згідно з довідкою № 17/125-18, виданою державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спец комбінат», позивач був безпосередньо зайнятий на роботах з 21.05.1998 по 25.05.2005, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком № 1, затвердженим постановою Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956, постановами КМУ від 11.03.1994, від 16.01.2003, від 24.02.2010, наказом МНС України від 13.03.2012. Час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 01.01.1998 - в потрійному, а з 01.01.1998 - у полуторному розмірі (у т.ч. за списком № 1).

Як видно із довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 14.11.2018 № 212-3165, виданої державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильський спец комбінат», заробітна плата, яка враховується при обчисленні пенсії, склала 16407,31 грн.

Суд констатує, що позивачем не надано розпорядження про перерахунок пенсії, що надавалося позивачу разом із листом-відповіддю відповідача від 18.01.2024.

Уважаючи дії та бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Щодо позовних вимог у частині визнання протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку позивачу пенсії за віком зі збільшенням її розміру на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56, частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також щодо визначення позивачу розміру пенсії за віком за «двоскладовою формулою», суд виходив із такого.

Положеннями частини другої статті 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

У зв'язку з набранням чинності 11.10.2017 Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» виключено частину першу статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частину другу цієї ж статті викладено у такій редакції:

«Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини».

Тобто, починаючи з 11.10.2017, підвищується розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством до дня її призначення в порядку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яка набрала чинності з 11.10.2017, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-XII, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватись за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку за рік.

Зазначена правова позиція була висловлена Верховним судом України у постановах від 10.06.2008 у справі № 21-1748во07, від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12 та Верховним Судом, зокрема у постановах від 17.04.2018 у справі № 565/1270/17, від 02.04.2019 у справі № 565/871/17, від 26.11.2019 у справі № 572/1263/17 та від 16.07.2020 у справі № 336/7176/16-а (2-а/336/41/2017) та від 07.02.2019 у справі № 712/2147/17.

У свою чергу, суд констатує, що на час призначення позивачу пенсії (з 27.11.2018) Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ» було внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Указані норми є такими, що розповсюджуються на правовідносини, які виникли на час набрання ними чинності.

Суд звертає увагу на конституційному принципі незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який закріплений, зокрема у рішеннях Конституційного Суду України.

Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Резюмуючи суд зазначає, що оскільки пенсія за віком призначена (з 27.11.2018) позивачу після внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону № 796-XII (11.10.2017), то останній не має право на перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Із урахуванням викладеного, позов у названій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку позивачу пенсії за віком із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 29.12.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд виходив із такого.

У силу вимог статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Із матеріалів справи слідує, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за віком з 27.11.2018, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що учасниками справи не заперечується.

Відповідно до статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.12.2023 щодо перерахунку та виплати пенсії за віком, зокрема на підставі частини другої статті 57 Закону України від 28.02.1991 № 769-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисливши її розмір із заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з 01.06.1998 по 31.05.1999.

Просив надати довідки про підтвердження його роботи на територіях радіоактивного забруднення за списком № 1 за період з 21.05.1998 по 31.12.2003, та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1995 по 31.12.1999.

Заяву було підписано власноручно та надіслано засобами поштового зв'язку 29.12.2023. У заяві позивач просив письмово повідомити про результати її розгляду за адресою листування. До заяви позивачем жодних документів не додано.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 18.01.2024 № 1000-0202-8/12202 повідомило позивача, що для зміни розрахунку пенсії він має право звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України з оригінальними документами, що посвідчують особу (паспорт, РНОКПП) або скористатися послугами вебпорталу Пенсійного фонду України.

Надано й відповідні копії довідок та розпорядження про перерахунок пенсії.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції чинній на день звернення позивача із заявою), заява про перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.

Судом установлено, що подана позивачем заява про перерахунок пенсії у запропонований позивачем спосіб, зокрема з 29.12.2023 із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не містила додаткових документів, необхідних для вирішення спірного питання. Прицьому такі документи були наявними у відповідача.

Суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії за віком із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999, як це передбачено частиною другою статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», констатує, що реалізація такого права можлива в порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством, яким позивач і наразі має право скористатися, проте не скористався.

Суд констатує, що відповідачем у межах встановленого статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» десятиденного строку не було прийнято рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

Таким чином знайшла своє підтвердження бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, та в ході розгляду справи не була спростована відповідачем.

Оскільки відповідачем у десятиденний строк не було прийнято відповідного рішення в порядку, передбаченому статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за результатами розгляду заяви, суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2023 про перерахунок пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

Також суд звертає увагу, що відповідач при повторному розгляді заяви позивача повинен врахувати усі наявні у пенсійного органу документи, зокрема і стосовно роботи ОСОБА_1 .

За наведеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неприйняття рішення за заявою від 29.12.2023 про перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548; місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 29.12.2023 про перерахунок пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за роботу на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.06.1998 по 31.05.1999 відповідно до вимог частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.