Ухвала від 13.05.2025 по справі 908/1039/24

номер провадження справи 15/63/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

13.05.2025 Справа № 908/1039/24

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши заяву Запорізької обласної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024

у справі № 908/1039/24

за позовом Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, 69057, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, 29а в інтересах держави

до відповідача Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Громадська організація “Сонце.Юа», 69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 121, кв. 17

про визнання незаконними та скасування рішення

за участю секретаря судового засідання Пікалової І.С.

за участю представників сторін та учасників процесу:

від прокуратури: не з'явився,

від позивача: Пацалюк О.Р., прокурор, посвідчення № 3 від 17.12.2024, довіреність № 15-777ВН-25 від 26.02.2025;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився;

установив

25.04.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла заява Запорізької обласної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.04.2025, вказану вище заяву передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 30.04.2025 прийнято заяву Запорізької обласної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24.

В обґрунтування заяви, зазначає, що прокуратура звернулась до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області з заявою про виконання судового рішення в частині стягнення з Запорізької міської ради супового збору у сумі 3028,00 грн. Листом Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області повернуто обласній прокуратурі вищевказаний судовий наказ без прийняття його до виконання оскільки, боржник - Запорізька міська рада «Не має відкритих рахунків в Головному управлінні та територіальних управліннях Державної казначейської служби України Запорізької області». Виконання рішення є неможливим без вирішення питання щодо зміни способу та порядку його виконання.

У судовому засіданні 13.05.2025 здійснювався звукозапис судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу “Акорд».

Судом перевірені повноваження представника позивача. Відводів складу суду не заявлено.

Представник заявника (позивача) вимоги заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення підтримав в повному обсязі, просить суд задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні не з'явились, про причини неявки суду не повідомили.

З урахуванням матеріалів справи та заяви, суд установив наступне.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24 позовні вимоги заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави до відповідача Запорізької міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Громадська організація “Сонце.Юа» про визнання незаконним та скасування рішення Запорізької міської ради від 29.11.2023 № 71 “Про передачу в оренду без проведення аукціону комунального майна Запорізької міської територіальної громади по вул. Жуковського, 63 та встановлення річної орендної плати за користування таким майном Громадська організація “Сонце.Юа», задоволено повністю.

Визнано незаконним та скасовано рішення Запорізької міської ради від 29.11.2023 № 71 “Про передачу в оренду без проведення аукціону комунального майна Запорізької міської територіальної громади на вул. Жуковського, 63 та встановлення річної орендної плати за користування таким майном Громадській організації “Сонце.ЮА».

Присуджено до стягнення з Запорізької міської ради на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3028,00 грн.

14.04.2025 Запорізька обласна прокуратура пред'явила наказу суду від 31.03.2025 про стягнення судового збору в розмірі 3028,00 грн до виконання Казначейській службі.

17.04.2025 Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області листом № 01-08-06/41 повернули виконавчий документ стягувану та зазначила про те, що витрати на утримання Запорізької міської ради здійснює Виконавчий комітет Запорізької міської ради, який включений до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів як головний розпорядник коштів бюджету Запорізької міської територіальної громади. Порадили звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 908/1039/24.

25.04.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла заява Запорізької обласної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24.

Відповідно до ч. 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Як зміну способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю його виконання раніше визначеним способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не повинна змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.

Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

У разі необхідності встановлення або зміни способу або порядку виконання слід враховувати, що для зміни способу або порядку виконання судового рішення повинні існувати обставини, що істотно ускладнюють належне виконання рішення або роблять його неможливим, а також на виконання вимог процесуального законодавства потрібно надати суду належні та допустимі докази на підтвердження вищевказаних обставин як підстави для задоволення судом відповідної заяви.

Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого приписами чинного законодавства.

Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Ключовим моментом для вирішення питання щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду є саме встановлення обставин, що істотно ускладнюють належне виконання рішення або роблять його виконання неможливим.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України “Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 (Порядок № 845), за змістом якого органами Державної казначейської служби України на підставі виконавчих документів виконуються рішення про стягнення коштів з боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України.

Пунктом 2 Порядку № 845 визначено, що безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.

Статтею 11 Закону України “Про місцеве самоврядування» передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до статті 51 ЗУ “Про місцеве самоврядування» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Частиною 3 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 61 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

Згідно із ст. 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет (ч. 1). Видатки місцевого бюджету формуються відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України, для виконання повноважень органів місцевого самоврядування (ч. 4). Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України (ч. 5).

У статті 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено, що головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

У ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно: виконавчі органи та апарати місцевих рад, структурні підрозділи виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет (ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

Отже, бюджетне законодавство України не передбачає можливості Запорізької міської ради бути розпорядником бюджетних коштів.

Згідно із ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міської ради віднесено розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Відповідно до приписів ст. 28 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Тобто, виконавчі комітети міських рад утворюються в тому числі для здійснення фінансування видатків з місцевого бюджету. Фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування.

04.12.2024 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 56 “Про бюджет Запорізької міської територіальної громади на 2025 рік». Згідно з додатком 3 до рішення № 56 головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Таким чином, Запорізька міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та не має рахунків в фінансових установах. Головним розпорядником коштів, який здійснює видатки є Виконавчий комітет Запорізької міської ради.

Отже, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів в м. Запоріжжі, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що у цій справі наявні обставини, що ускладнюють виконання наказу суду від 31.03.2025 № 908/1039/24, та стягнення коштів на сплату судового збору у цій справі повинно здійснюватись з рахунків відповідного виконавчого органу - Виконавчого комітету Запорізької міської ради, оскільки виконання судового рішення по даній справі щодо стягнення коштів з Запорізької міської ради (органу місцевого самоврядування) є неможливим у зв'язку з тим, що ЗМР не є розпорядником бюджетних коштів та не обслуговується у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Запорізької області.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив

1. Заяву Запорізької обласної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24, задовольнити.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 22.07.2024 у справі № 908/1039/24, шляхом визначення його наступним чином:

«Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 02140892) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, 5, розрахунковий рахунок UА43820172034318000100000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код юридичної особи; 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.)».

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області.

Повний текст ухвали складено та підписано 23.05.2025.

Суддя І. С. Горохов