Постанова від 23.05.2025 по справі 748/1132/25

Провадження №3/748/627/25

Єдиний унікальний № 748/1132/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої - судді Костюкової Т.В.,

при секретарі - Гофрик К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною 3 статті 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу серії «ВАД» №264466 від 06.04.2025 року про адміністративне правопорушення встановлено, що 06.04.2025 року об 19 год. 30 хв., ОСОБА_1 , будучи протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП, за адресою спільного проживання: АДРЕСА_1 , учинив стосовно своєї тітки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство фізичного, психологічного та економічного характеру, а саме: ображав нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою та просив їсти, за що передбачена відповідальність, згідно ч.3 ст.173-2 КУпАП.

Згідно постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2025 року ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП, за вчинене ними правопорушення 21 січня 2025 року.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином засобом поштового зв'язку, за адресою реєстрації, що вказана у протоколі про адміністративне правопорушення. Від отримання повістки відмовся, підтвердженням чого є довідка "Укрпошти", яка разом з конвертом про вручення судової повістки повернулася на адресу суду.

Зважаючи на те, що відповідно до ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.3 ст.173-3 КУпАП, участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, а також з метою досягнення завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, визначених ст.245 КУпАП, вбачається за можливе провести розгляд цієї справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши надані суду докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Приписами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями статей 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні обставин справи у їх сукупності, керуючись законом, правосвідомістю.

Зважаючи на принципи змагальності та диспозитивності даного виду судочинства, відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Судовий розгляд повинен провадитися в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно з п.14 ч.1 ст.1 Закону психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Пункт 17 ч.1 ст.1 Закону визначає, що фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Диспозицією ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Частиною 3 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.

Об'єктивна сторона правопорушення за ч.3 ст.173-2 КУпАП виражається в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актів, якими передбачено відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 вбачається, що останній 06.04.2025 о 19:30 год. учинив стосовно своєї тітки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство фізичного, психологічного та економічного характеру, а саме: ображав нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою та просив їсти.

Об'єктивна сторона ч.3 ст.173-2 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , встановлює відповідальність виключно за повторне протягом року вчинення фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Таким чином, з вказаної у протоколі фабули правопорушення дії ОСОБА_1 щодо учинення домашнє насильство фізичного, психологічного та економічного характеру без завданої шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого ОСОБА_2 , не утворюють склад зазначеного адміністративного правопорушення. Будь-яких доказів, включаючи власноруч викладені письмові покази ОСОБА_3 , на підтвердження того, що умисними діями ОСОБА_1 завдав шкоди фізичному та психічному здоров'ю своїй тітці, матеріали справи не містять, тобто відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП.

Крім того є також незрозумілим, якими саме діями ОСОБА_1 було вчинене домашнє насильство фізичного та економічного характеру.

Суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, а також змінювати фабулу адміністративного правопорушення, інкримінованого особі, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, який визначає людину, її права та свободи найвищою цінністю в державі, що обумовлює можливість обмеження її прав та свобод лише при неухильному дотриманні законодавства України та лише за наявності вини.

Тобто, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише у тому разі, якщо її вину у вчиненні правопорушення буде доведено поза розумним сумнівом, на підставі належних та допустимих доказів із дотриманням встановленої законом процедури.

За вказаних обставин, суд не знаходить достатніх підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП.

Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.1, 7, 9, 23, 245, 247 п.1, 284 п.3, 294 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити, на підставі п.1 ч.1ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення .

Суддя Т.В.Костюкова