про призначення справи до судового розгляду
21 травня 2025 року м. Житомир справа № 740/28160/19
категорія 111060000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщак Д.М., розглянувши питання про призначення до судового розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду у порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року справу прийнято до провадження та вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з положеннями частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд з власної ініціативи може проводити розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За результатами вивчення наявних у справі документів суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи у судовому засіданні з метою повного та всебічного встановлення дійсних обставин справи.
Крім того, відповідно до пункту 3 частини 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані з'явитися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою.
Суд вважає за необхідне визнати явку позивача та відповідача обов'язковою, оскільки їх особиста участь у судовому засіданні є важливою для з'ясування обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору. На думку суду, це сприятиме встановленню фактичних обставин, які не випливають безпосередньо з письмових матеріалів, дозволить з'ясувати істотні моменти правової позиції, уточнити обсяг заявлених вимог, надати роз'яснення щодо заяв або доказів, що мають значення для справи.
З урахуванням того факту, що розгляд справи з незалежних від сторін спору причин здійснюється вже впродовж тривалого часу, суд дійшов висновку, що безпосередня участь позивача та відповідача сприятиме встановленню істини та реалізації процесуальних прав учасників справи.
Також суд звертає увагу, що у зв'язку з неможливістю вручення судового виклику позивачу за наявною у справі адресою, а також з урахуванням відсутності у матеріалах справи інших відомостей, які б дозволили забезпечити належне повідомлення цієї особи про судове засідання іншим способом (у тому числі через засоби електронного зв'язку або офіційні реєстри), суд дійшов висновку про необхідність здійснити виклик позивача додатково шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.
Такий порядок виклику відповідає положенням частини першої статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою у випадку відсутності відомостей про місцезнаходження особи або неможливості вручення судового виклику іншим способом, виклик може бути здійснений шляхом опублікування відповідного оголошення на вебпорталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про заміну відповідача на його правонаступника, з огляду на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" № 1200 від 18.12.2018 вирішено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Крім того, вказаною постановою встановлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Натомість, Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Основні завдання та повноваження Державної податкової служби визначені в Положенні про Державну податкову службу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227.
Відповідно до пункту 7 Положення Державна податкова служба здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; а також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Пунктом 4 вказаної постанови від 19.06.2019 № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1 до Постанови від 19.06.2019 № 537), визначено Головне управління ДПС у Київській області, а додатком 2 до Постанови від 19.06.2019 № 537 передбачено, що Головне управління ДФС у Київській області реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Київській області.
Таким чином, новостворені органи ДПС були визначені правонаступниками відповідних територіальних органів ДФС.
Вказане свідчить, що Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) є правонаступником Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260).
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 893) вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Київській області.
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 зазначеної Постанови № 893 ДПС України повинна забезпечити утворення територіальних органів відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".
Згідно із положеннями статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади (частина 1).
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Пунктом 2 Постанови № 893 встановлено, що права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
На підставі наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління Державної податкової служби у Київській області.
Судом установлено, що 30.09.2020 було проведено державну реєстрацію створення Головного управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797) як відокремленого підрозділу юридичної особи ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови № 893.
Вказане свідчить, що Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) є правонаступником Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260), а Головне управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797), як відокремлений підрозділ ДПС України, є правонаступником Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, про наявність підстав для заміни відповідача у справі Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ ВП 44096797).
Керуючись статтями 9, 44, 130, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Замінити відповідача у справі № 740/28160/19 - Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797).
Призначити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 17 червня 2025 року 10:00 до Житомирського окружного адміністративного суду за адресою: місто Житомир, вулиця Бориса Лятошинського, 5, зал № 4.
Визнати явку в судове засідання позивача та відповідача обов'язковою.
Роз'яснити сторонам, що їх неявка в судове засідання може спричинити наслідки, передбачені статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України
Відповідно до частини першої статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України виклик сторін здійснити також через оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена до апеляційного суду.
Суддя Д.М. Леміщак