Ухвала від 21.05.2025 по справі 640/17202/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про призначення справи до судового розгляду

21 травня 2025 року м. Житомир справа № 640/17202/19

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщака Д.М., розглянувши питання про призначення до судового розгляду адміністративної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПАЛЕТА УА" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про скасування рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду у порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПАЛЕТА УА" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про скасування рішення.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року справу прийнято до провадження та вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Згідно з положеннями частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд з власної ініціативи може проводити розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За результатами вивчення наявних у справі документів суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи у судовому засіданні з метою повного та всебічного встановлення дійсних обставин справи.

Крім того, відповідно до пункту 3 частини 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані з'явитися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою.

Суд вважає за необхідне визнати явку позивача та відповідача обов'язковою, оскільки їх особиста участь у судовому засіданні є важливою для з'ясування обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору. На думку суду, це сприятиме встановленню фактичних обставин, які не випливають безпосередньо з письмових матеріалів, дозволить з'ясувати істотні моменти правової позиції, уточнити обсяг заявлених вимог, надати роз'яснення щодо заяв або доказів, що мають значення для справи.

З урахуванням того факту, що розгляд справи з незалежних від сторін спору причин здійснюється вже впродовж тривалого часу, суд дійшов висновку, що безпосередня участь позивача та відповідача сприятиме встановленню істини та реалізації процесуальних прав учасників справи.

Також суд звертає увагу, що у зв'язку з неможливістю вручення судового виклику позивачу за наявною у справі адресою, а також з урахуванням відсутності у матеріалах справи інших відомостей, які б дозволили забезпечити належне повідомлення цієї особи про судове засідання іншим способом (у тому числі через засоби електронного зв'язку або офіційні реєстри), суд дійшов висновку про необхідність здійснити виклик позивача додатково шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

Такий порядок виклику відповідає положенням частини першої статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою у випадку відсутності відомостей про місцезнаходження особи або неможливості вручення судового виклику іншим способом, виклик може бути здійснений шляхом опублікування відповідного оголошення на вебпорталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Крім того, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідачів у справі на їх правонаступників з огляду на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" № 1200 від 18.12.2018 вирішено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Вказаною постановою встановлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Натомість, Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

17.05.2019 відбулася державна реєстрація юридичної особи - Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393), а Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 перебуває у стані припинення.

Вказане свідчить, що Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393) є правонаступником Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197).

Основні завдання та повноваження Державної податкової служби визначені в Положенні про Державну податкову службу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227.

Відповідно до пункту 7 Положення Державна податкова служба здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема Головне управлінням ДПС у м. Києві.

Пунктом 4 Постанови № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Отже, Головне управління ДПС у м. Києві є правонаступником Головного управління ДФС у м. Києві.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 29.08.2019 № 43 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у м. Києві" наказано розпочати виконання Головним управлінням ДПС у м. Києві покладених на нього Положенням про ГУ ДПС у м. Києві функцій і повноважень Головного управлінням ДФС у м. Києві, яке реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у м. Києві.

У той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 893) постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Головне управління ДПС у м. Києві.

Відповідно до п. 2 Постанови № 893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Згідно з абз. 1, 3 п. 3 Постанови № 893 постановлено Державній податковій службі забезпечити утворення комісій з ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови та утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" наказано відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (зі змінами) утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.

Згідно з додатком до Наказу № 529 утворено Головне управління ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ Державної податкової служби.

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, відповідно до якого Головне управління ДПС у м. Києві є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Головне управління ДПС у м. Києві забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території м. Києва та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).

Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 визначено, що Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України (ЄДРПОУ ВП: 44116011) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та забезпечує реалізацію повноважень на території міста Києві.

Таким чином, правонаступником Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267) є Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).

Відповідно до частини першої статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Керуючись статтями 9, 44, 130, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Замінити відповідача у справі №640/16352/19 - Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) на його правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).

Замінити відповідача у справі № 640/17202/19 - Головне управління ДФС у м. Києві на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).

Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Призначити адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПАЛЕТА УА" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про скасування рішення до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 17 червня 2025 року 11:00 до Житомирського окружного адміністративного суду за адресою: місто Житомир, вулиця Бориса Лятошинського, 5, зал № 4.

Визнати явку в судове засідання позивача та відповідача обов'язковою.

Роз'яснити сторонам, що їх неявка в судове засідання може спричинити наслідки, передбачені статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України

Відповідно до частини першої статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України виклик сторін здійснити також через оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена до апеляційного суду.

Суддя Д.М. Леміщак