КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/2898/25
Провадження № 2-а/552/64/25
19.05.2025 року Київський районний суд м.Полтави в складі:
Головуючого судді - Турченко Т.В.
При секретарі - Цимбалюк І.О.,
За участю адвоката - Фесенко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
10.04.2025 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. В позовній заяві вказував на те, що він з 25.08.2014 року зареєстрований в АДРЕСА_1 та взятий на облік як внутрішньо переміщена особа. У зв'язку із зміною місця проживання, з 04.01.2023 року він зареєстрований в АДРЕСА_2 . Відповідно до Військового-облікового документу сформованого в особистому кабінеті системи «Резерв+» Міністерство оборони України від 11.03.2025 року, ним вчасно уточнено данні 16 липня 2024 року. 26.02.2025 року близько 13-00 год. він був зупинений особами в формі поліцейських та військовій формі по АДРЕСА_3 для ніби - то перевірки документів та з'ясування факту перебування на обліку у ТЦК та СП. В подальшому для уточнення даних він був доставлений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки в АДРЕСА_4 . Під час його перебування в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , працівниками територіального центру жодних адміністративних матеріалів відносно нього не складалося і йому на ознайомлення не надавалося. Натомість, 31.03.2025 року в своїй поштовій скриньці за адресою свого проживання по АДРЕСА_2 він знайшов простого листа від ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому була постанова № 933 від 10.03.2025 року. З отриманого листа встановлено, що 10.03.2025 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 винесено постанову № 933 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, згідно якої 26.02.2025 року о 14-10 год. при звірці облікових даних ОСОБА_1 було встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 не перебуває на обліку в жодному ТЦК та СП, для постановки на облік до ТЦК та СП не з'являвся, про причини не прибуття не повідомив, чим порушив правила перебування військовозобов'язаних на військовому обліку. Крім того, зі змісту постанови ІНФОРМАЦІЯ_4 № 933 від 10.03.2025 року, що остання не містить ані дати вчинення ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, ані дати його виявлення, що суперечить як нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, так і Наказу Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024 року «Про затвердження Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення». Також в позовній заяві зауважував на тому, що він жодного виклику від ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо необхідності прибуття до останнього не отримував, а тому винесенню постанови № 933 від 10.03.2025 року про накладення штрафу у розмірі 17 000,00 грн. мало передувати складення уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідного протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП. А тому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 933 від 10.03.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП про накладення на нього штрафу у розмірі 17 000,00 грн., а провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.210 КУпАП закрити на підставі п.п.1, 7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Ухвалою суду від 10.04.2025 року відкрито провадження по справі.
29.04.2025 року представником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 подано до суду через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, ІНФОРМАЦІЯ_6 не визнаються повністю. А тому, просили суд відмовити ОСОБА_1 в задоволені адміністративного позову.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 адвокат Фесенко Ю.О. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просили задовольнити.
ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання своїх представників не направили, прчини неявки суду не відомі.
Враховуючи, що неявка сторін не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з'явились в судове засідання.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази, дійшов до наступних висновків .
Судом установлено, що постановою виконуючого обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 березня 2025 року № 933 позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн.
Постановою встановлено, що 26.02.2025 року о 14 год.10 хв. при звірці облікових даних ОСОБА_1 було встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибуває, не перебуває на обліку в жодному ТЦК та СП, для постановки до ТЦК та СП не з'являвся, про причини неприбуття не повідомив, чим порушив правила перебування військовозобов'язаних на обліку.
Даною постановою ОСОБА_1 визнаний винним за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 17000,00 грн.
Частиною 3 статті 210 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку , а саме вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Відповідно до норм статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові, особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення): місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення: нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення: прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так підпунктами 3, 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
- Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Відповідно до пп.2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно з додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово - облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Отже з наведеного вбачається, що з метою взяття громадянина на військовий облік військовозобов'язаних ТЦК та СП повинен вручити йому повістку про виклик для взяття на військовий облік.
З наданих до суду документів вбачається, що ОСОБА_1 жодних викликів від ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних не отримував.
В той же час, оскаржувана постанова не містить будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 отримував виклик до ТЦК, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, та не з'явився до будь-якого із вказаних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах, чим порушив вимоги п.п.2 п.1 Додатку 2 Правил №1487.
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ встановлено обов'язок призовникам, військовозобов'язаним та резервістам самостійно з'явитись у 7-денний строк до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, однак лише у разі прибуття до нового місця проживання та взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Проте ІНФОРМАЦІЯ_8 до суду не надано жодних підтверджуючих документів, що ними витребовувалося чи з'ясовувалося у позивача питання щодо дати прибуття його до нового місця проживання, та взяття на облік внутрішньо переміщеною особою.
Згідно ч. 9 ст. 14 Закону №2232-ХП саме на районні (міські) комісії з питань приписки покладалося зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян.
Частиною 7 ст.1 Закону №2232-ХІІпередбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати, військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.
Крім того, абз. 12 п.п. 24, 33, 56 Порядку №921 визначалося, що з метою забезпечення персонально-первинного обліку призовників і військовозобов'язаних саме виконавчі органи сільських, селищних та міських рад здійснюють постійний контроль за виконанням громадянами, посадовими особами підприємств, установ та організацій, які перебувають на території відповідних населених пунктів, встановлених правил військового обліку та проведення відповідної роз'яснювальної роботи. Звернення щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов'язку, надсилаються до органів Національної поліції для їх розшуку, затримання і доставки до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
У разі отримання розпорядження районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх явку на призовні дільниці (пункти попереднього збору) для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, визначення призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, зокрема звертаються до органів Національної поліції щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов'язку, для їх розшуку, затримання і доставки до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема звертаються до органів Національної поліції для розшуку, затримання та доставки до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки громадян, які ухиляються від виконання військового обов'язку.
Проте, ІНФОРМАЦІЯ_8 ні у винесеній постанові, ні станом на день розгляду справи, суду не надано доказів про здійснення оповіщення ОСОБА_1 та виклику його для взяття на військовий облік військовозобов'язаних та підтвердження його ухилення від військового обліку.
Як встановлено судом ОСОБА_1 жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік не отримував та в розшук не подавався, що підтверджується, зокрема, військово-обліковим документом сформованим в особистому кабінеті системи «Резерв+» Міністерство оборони України від 11.03.2025 року, відповідно до якого, дані ОСОБА_1 оновлено вчасно, а саме 16 липня 2024 року, та в розшуку він не перебуває.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Ч. 3 ст. 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у випадку порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Враховуючи викладене, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надані докази того, що позивач вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
А отже, вказані обставини дають суду підстави вважати про відсутність винної поведінки позивача та об'єктивної сторони правопорушення.
За таких обставин в діях позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 2101 КУпАП .
Враховуючи вищевикладені обставини, відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а також підстави притягнення позивача до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Статтею 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Встановивши дані обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, а саме скасування постанови тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 933 від 10.03.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17 000,00 грн., а провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.210 КУпАП та закриття провадження справі.
Керуючись ст.ст. 9, 73-77, 90, 242, 244-246, 286 КАС України, суд,-
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 933 від 10.03.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17 000,00 грн., а провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.210 КУпАП закрити на підставі п.п.1, 7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_7 , місцезнаходження АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_10 , місцезнаходження АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Головуючий суддя Т.В.Турченко