20 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2482/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021,2022,2023 та 2024 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021,2022, 2023 та 2024 роки, починаючи з 01.12.2024.
Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення індексації його пенсії у 2021, 2022, 2023 та 2024 роках із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 відповідно, протиправними, та такими, що порушують права позивача.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву ( а.с.49-53) із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що належним чином індексує пенсію позивача. Також, позивач із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії не звертався.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за віком з 11.05.2020 за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV)
Позивач звернувся до відповідача із заявами від 10.10.2024 та 11.10.2024 ( у порядку Закону України «Про звернення громадян») ( а.с.15,16), в яких просив надати інформацію, документи та провести перерахунок пенсії.
Листом відповідача від 25.10.2025 ( а.с.18-20), позивачу повідомлено, що розглянувши звернення від 10.10.2024 та від 11.10.2024, головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомляє, що ґрунтовні роз'яснення з порушених у зверненнях питань надано листом головного управління від 11.10.2024 № 1100-0202-8/65016 адвокату Новосад Юлії Ярославівні.
Позивач 19.11.2024 звернувся до відповідача із заявою ( а.с.29-30) в якій просив провести перерахунок та виплату, призначеної у 2020 році, із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передували року виходу на пенсію (тобто за 2017, 2018 та 2019 роки) у розмірі 7763,17 грн, та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум.
Провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії у відповідності до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі у розмірі 1,0796 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.
Листом відповідача №10240-10394/Ж-02/8-1100/24 від 03.12.2024 ( а.с.31), позивачу повідомлено, що ґрунтовні роз'яснення з порушеного у зверненні питання, надано листом від 11.10.2024 № 1100-0202-8/65016 адвокату Новосад Юлії Ярославівні, а також позивачу особисто листом від 25.10.202.4 № 9247-9320/Ж-02/8-1100/24, який 28.10.2024 направлено простим поштовим відправленням на адресу, зазначену у пенсійній справі позивача.
Позивач вважає, що на його заяву про перерахунок (індексацію) пенсії відповідач відмовив у такому перерахунку, що і стало підставою звернення до суду.
Суд зазначає, що позовні вимоги викладені у прохальній частині позовної заяви не відповідають обставинам та обґрунтуванням порушень права позивача викладеним у змісті позовної заяви.
Так, обґрунтовуючи позов позивач посилається на порушення відповідачем статті 42 Закону №1058-IV в частині індексації його пенсії у 2021, 2022, 2023 та 2024 роках із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 відповідно.
Натомість у прохальній частині позовної заяви просить здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021,2022,2023 та 2024 роки.
Тобто зміст позовної заяви не відповідає позовним вимогам.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Алгоритм дій під час призначення/перерахунку пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі по тексту - Порядок №22-1).
Відповідно до положень Порядку №22-1, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, для призначення, перерахунку, поновлення пенсії, тощо до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) заявником подається відповідна заява разом з додатками, зокрема, пунктом 1.1. розділу І цього порядку визначено форму заяви про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1).
Приписами розділу ІV Порядку №22-1 визначено, що структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, за результатом розгляду заяви про призначення/ перерахунок пенсії та доданих до неї документів приймає відповідне рішення не пізніше 10 днів після надходження заяви ( п.4.3).
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати ( п.4.7).
Суд зазначає, що із заявою встановленого Порядком №22-1 зразка про перерахунок пенсії позивач не зверталася.
Лист відповідача №10240-10394/Ж-02/8-1100/24 від 03.12.2024 ( а.с.31) не є рішенням суб'єкта владних повноважень про відмову в перерахунку пенсії в розумінні Порядку №22-1 та носить лише інформативний характер щодо надання попередніх відповідей.
Крім того, вказана відповідь надана поза 10-денним строком, передбаченим Порядком №22-1.
Відтак, суд вважає, що відповідачем заява позивача від 19.11.2024 ( а.с.29-30) розглянута не у спосіб, що передбачений Порядком №22-1, тобто без прийняття відповідного рішення та з порушенням строку розгляду.
Як вже зазначалось вище, позивачем заявлено позовні вимоги, які не відповідають змісту обґрунтування позовної заяви, що виключає можливість суду визначити як зміст і сенс позовних вимог.
З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, суд вважає за необхідне з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов'язати пенсійний орган переглянути заяву позивача про перерахунок пенсії та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку №22-1.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1211,20 грн.( а.с.42).
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо порушення порядку та строку розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про проведення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про проведення перерахунку пенсії та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській (ЄДРПОУ 20632802) області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1 211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН