Справа № 155/640/23
Провадження № 1-в/155/30/25
21.05.2025 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,
за участі: прокурора ОСОБА_3 ,
представника відділення поліції №2 Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 ,
особи, відносно якої вирішується питання щодо встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання начальника відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, -
До Горохівського районного суду Волинської області надійшло клопотання начальника відділення поліції №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 .
Клопотання мотивує, що ОСОБА_5 після звільнення з місць позбавлення волі, продовжив вчиняти адміністративні правопорушення, а саме: 23 червня 2024 року - вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, 07 серпня 2024 року вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, 02 вересня 2024 року, ОСОБА_5 втретє, протягом року вчинив адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок, а саме правопорушення, передбачене ст.183 КУпАП, 24 липня 2024 року працівниками Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44 КУпАП, 27 січня 2025 року, ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП. Разом з тим його було неодноразово попередженно, що відносно нього може бути встановлено адміністративний нагляд в разі повторення протиправних дій.
Вказує, що вищевказані факти свідчать, що ОСОБА_5 не зважаючи на неодноразові попередження органів поліції та вжиті профілактичні заходи, не став на шлях виправлення після звільнення з місць позбавлення волі, за місцем проживання характеризується посередньо, постійного місця роботи не має, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок та схильний до вчинення повторних злочинів, у зв'язку з чим начальник ВП №2 Луцького РУП ГУНП у Волинській області звернувся з клопотанням про встановлення щодо ОСОБА_5 адміністративного нагляду терміном на 1 рік із застосуванням відповідних обмежень.
В судовому засіданні представник ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 підтримав подання з підстав, викладених у ньому обставин.
Прокурор ОСОБА_8 в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення подання.
ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення подання, пояснив, що підставою для звернення до суду з даним поданням, є обставини притягнення його до адміністративної відповідальності за домашнє насильство відносно матері. Однак, він вказаних правопорушень не вчиняв, матір провокувала його на конфлікт, оскільки зловживає спиртними напоями.
Заслухавши учасників по справі, дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначаються Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно ст.2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ч.1 ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до копії вироку Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04 червня 2018 року, ОСОБА_5 засуджено за вчинення злочину передбаченого ч.3 ст.187 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 9 років із конфіскацією всього належного майна в дохід держави.
Згідно з копіє вироку Горохівського районного суду Волинської області від 20 липня 2023 року, ОСОБА_5 визнано винуватим у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ст.395 КК України, та призначено йому покарання у виді арешту 3 місяці.
Із матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_5 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст.44, ч.3 ст.173-2 КУпАП, за які на нього було накладено адміністративні стягнення у виді штрафу.
Згідно з довідки - характеристики №6-56 від 27 березня 2025 року, видної Терешківцівським старостинським округом Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_5 проживає без реєстрації, починаючи з грудня 2022 року, разом з матір'ю ОСОБА_9 та братом ОСОБА_10 в АДРЕСА_1 . Не працює, схильний до вчинення правопорушень у побуті.
Згідно з ст.4, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є: в) матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону. Адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Частиною 1 статті 6 вказаного Закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Після звільнення ОСОБА_5 неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення, про що свідчать постанови у справах про адміністративні правопорушення. Після вчинення правопорушень він неодноразово попереджувався працівниками поліції про недопустимість вчинення таких порушень та можливість встановлення адміністративного нагляду.
Таким чином, враховуючи викладене, з метою недопущення вчинення ОСОБА_5 правопорушень в майбутньому, здійснення виховного впливу на нього, а також встановлення більш дієвого контролю за його поведінкою, відносно останнього необхідно встановити постійний контроль зі сторони відповідного органу Національної поліції у виді адміністративного нагляду із застосуванням відповідних обмежень.
Суд оцінює критично пояснення ОСОБА_5 щодо відсутності підстав для встановлення йому адміністративного нагляду, оскільки він не вчиняв адміністративних правопорушень. Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 було неодноразово притягнуто до адміністративної відповідальності, постанови суду набрали законної сили, ОСОБА_5 жодного разу не оскаржувались. Крім того, як вбачається з їхнього змісту, ОСОБА_5 на судові засідання не з'являвся, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Керуючись ст. 4, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 (один) рік та застосувати наступні обмеження:
-заборонити вихід з будинку по місцю проживання з 22:00 год. по 06:00 год.
-заборонити виїзд з будь яких питань без дозволу органів поліції за межі території обслуговування ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
-заборонити відвідувати заклади громадського харчування (кафе, бари, ресторани), де реалізуються спиртні напої на розлив.
-зобов'язати ОСОБА_5 двічі на місяць з'являтися для реєстрації до ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
Постанову направити на виконання до ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
Постанова судді може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її оголошення.
Головуючий ОСОБА_1