Справа № 646/10259/24
Провадження № 1-кс/646/1194/2025
19 травня 2025 року м. Харків
Слідчий суддя Осно'янського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, подане в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023221100002601 від 15.09.2023, щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Куп'янськ, Харківської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Старший слідчий СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором Великобурлуцького відділу Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_5 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що СВ Куп'янським РВП ГУНП в Харківській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12023221100002601 від 15.09.2023 у ході якого встановлено, що 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, зі застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській та інших областях, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою змін меж території та державного кордону України всупереч порядку, встановленому Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно да пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Воєнний стан на території України неодноразово продовжувався. Відтак, в 24.02.2022 року по теперішній час діє правовий режим воєнного стану на території України.
Відповідно до Закону України № 2265-ІX від 22.05.2022 «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» визначено, що російська федерація (далі - рф) є державою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є геноцид Українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, вчинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об?єктів та об?єктів критичної інфраструктури, штучне створення гуманітарної катастрофи в Україні або окремих ї регіонах. Відповідно до п. 6 ст. 1- Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб?єктів адміністративних послуг.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації т а окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
В результаті ведення агресивної війни збоку російської федерації проти України 24.02.2022 збройними формуваннями рф окуповано м. Куп?янськ Куп?янського району Харківської області з встановленням контролю над життєдіяльністю вказаного населеного пункту.
Після незаконного вторгнення на територію України збройних сил російської федерації, тобто після 24.02.2022, у громадянки України ОСОБА_4 у невстановлений час, але не пізніше 15.08.2022, виник кримінальний протиправний умисел, направлений на колабораційну діяльність з державою-агресором - російською федерацією, а саме на добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
З цією метою ОСОБА_4 в період часу з 15.08.2022 по 09.09.2022, перебуваючи за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Петра Іванова, буд. 1, перебуваючи на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій кримінальний протиправний умисел, надала згоду представникам так званої «ВГА Харьковской области» на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, а саме на посаду «исполняющей обязанности начальника отдела назначения и перерасчетов пенсий пенсионного фонда Купянского района».
Перебуваючи на вказаній посаді в період з 15.08.2022 по 09.09.2022, ОСОБА_4 , використовуючи свої знання та досвід у сфері державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, з метою забезпечення становлення і функціонування управління пенсійного фонду на тимчасово окупованій території Куп?янського району Харківської області та наближених до нього населених пунктів, а також утвердження тимчасової окупації частини території України, здійснювала організаційно- розпорядчі функції, а саме:
- організовувала і керувала діяльністю з оформлення пенсійних справ місцевим мешканцям м. Куп?янська та Куп?янського району в незаконно створеному «управлении пенсионного фонда Харьковской области»;
- організовувала і керувала діяльністю в незаконно створеному «управлении пенсионного фонда Харьковской области» з підготовки рішень про перерахунок пенсій в російських рублях місцевим мешканцям м. Куп?янська та Куп?янського району та про відмову у перерахунку пенсій, а також із направлення повідомлень пенсіонерам про відмову у перерахунку пенсії.
Отже, в період з 15.08.2022 по 09.09.2022, ОСОБА_4 , перебуваючи аз адресою: Харківська область, м. Куп?янськ, вул. Петра Іванова, буд. 1, добровільно зайняла посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області, при окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме, «исполняющей обязанности начальника отдела назначения и перерасчетов пенсий пенсионного фонда Купянского района» та працювала на цій посаді.
Таким чином, дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
З метою встановлення місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_4 органом досудового розслідування здійснюються відповідні заходи у рамках ОРС категорії «Розшук», однак дійсне місцезнаходження ОСОБА_4 до теперішнього часу не встановлено.
25.06.2024 у відповідності до ст. 276-278 КПК України складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 12023221100002601 від 15.09.2023.
Розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
За нормами ч. 1 ст. 193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 186 КПК України, клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.
Підозрюваному на виконання вимог ч. 2 ст. 184 КПК України повинні надаватися копія клопотання про застосування запобіжного заходу та копії матеріалів, які обґрунтовують клопотання, не пізніше ніж за три години до початку розгляду клопотання.
Обов'язок доведення факту наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук покладається на особу, яка подала клопотання про застосування запобіжного заходу, та має підтверджуватися відповідними документами.
Відомості про те, що підозрюваною отримано копію зазначеного клопотання та матеріалів, що його обґрунтовують, що передбачено ч. 2 ст. 184 КПК України, відсутні.
Додані до клопотання матеріали кримінального провадження не містять об'єктивних даних, які б свідчили, що підозрювана виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошена у міжнародний розшук.
За положеннями частини другої статті 187 КПК України якщо слідчий, прокурор подав разом із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, слідчий суддя, суд приймає рішення згідно зі статтею 189 цього Кодексу, тобто розглядає клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу.
Ухвалою слідчого судді Основ'янського районного суду міста Харкова від 19.05.2025 клопотання слідчого задоволено та надано дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_4 з метою її приводу для участі у розгляді клопотання про застосування щодо неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12023221100002601 від 15.09.2023.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що для задоволення клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності підозрюваної, як це передбачено ч. 6 ст. 193 КПК України, прокурором не доведено, зокрема, наявності достатніх підстав вважати, що підозрювана виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошена у міжнародний розшук.
Враховуючи також, що клопотання про застосування запобіжного заходу відповідно до вимог ст. 186 КПК України розглядається слідчим суддею невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання, а в суду, на теперішній час, відсутні визначені процесуальним законом підстави для відкладення розгляду клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у його задоволенні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176-178, 188-190, 193 КПК України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023221100002601 від 15.09.2023, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1