29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"14" травня 2025 р. Справа №924/708/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Нечаюк А.О., розглянувши матеріали справи
за позовом першого заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави
до: 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
2. ОСОБА_1 , м. Хмельницький
3. ОСОБА_2 , м. Хмельницький
про визнання недійсним рішення в частині, визнання недійсним договору оренди землі
За участю представників:
від позивача: Ткачук Н.С. - згідно службового посвідчення №079907
від відповідача Хмельницької міської ради: Демчук Л.Г. - представник згідно виписки з ЄДР
від відповідача ОСОБА_2 : Гречанюк А.В. - згідно ордера №1088402
від відповідача ОСОБА_1 : не з'явився
У судовому засіданні, згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення. Скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення оголошено 14.05.2025р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Процесуальні дії по справі.
Постановою Верховного Суду України від 29.10.2024р. постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.06.2024р. та рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.04.2024р. у справі №924/708/23 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Хмельницької області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.11.2024р. справу передано на розгляд судді Димбовському В.В.
Ухвалою суду від 25.11.2024р. справу №924/708/23 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 21.01.2025р. залучено до участі у справі співвідповідача ОСОБА_2 .
13.02.2025р. постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про задоволення клопотання представника співвідповідача від 30.01.2025р. про розгляд справи №924/708/23 спочатку та відкладено підготовче засідання.
25.03.2025р. постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу.
Перший заступник керівника Хмельницької обласної прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом до суду, згідно якого просить:
- визнати незаконним (недійсним) та скасувати рішення позачергової двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 25.11.2022р. №34 в частині п. 7 щодо встановлення коду класифікації видів цільового призначення земель "12.08 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій" (додаток 2 до рішення);
- визнати недійсним договір оренди землі №508/01 від 29.12.2022р., укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
Позов обґрунтовано недотриманням Хмельницькою міською радою норм чинного законодавства, вважаючи, що передана в оренду земельна ділянка в силу закону належить до земель з іншим цільовим призначенням, аніж визначено у рішенні та договорі.
На думку прокуратури, п. 7 рішення Ради від 25.11.2022р. №34 не відповідає попередньому її рішенню від 09.09.2022р. №34, що зумовлює зменшення належного до сплати розміру орендної плати (в 2,5 рази), суперечить принципу раціонального використання землі та інтересам територіальної громади. Мотивує позов і тим, що п. п. 5, 9, 16 оспорюваного договору, які є його істотними умовами, суперечать вимогам закону та, що оскаржуваний договір підлягає визнанню недійсним в цілому.
При цьому, прокурор наполягає на ефективності обраного способу захисту, посилаючись на неможливість внесення змін до договору в частині визначення орендної плати з урахуванням іншого коду КВЦПЗ.
Кутасевич Інна Миколаївна у відзиві, поданому 03.03.2025р., проти позовних вимог заперечує. В обгрунтування своєї позиції посилається на неправильно обраний спосіб захисту, а також стверджуючи про вірне визначення виду цільового призначення земельної ділянки, відповідно до норм, які діяли на момент її формування, вказуючи на те, що зміни до Класифікації стосувалися доповненням виду, а не його заміною.
ОСОБА_2 у відзиві, поданому 03.03.2025р., проти позову заперечує вказуючи, що прокурор в цілому не зазначив порушення жодного нормативно-правового акту щодо невідповідності обрання для земельної ділянки чинного коду КВЦПЗ (12.08), що, на переконання відповідача, виключає можливість визнання відповідного акту Хмельницької міської ради недійсним та його скасування.
Вимогу про визнання недійсним договору оренди землі вважає неефективним способом захисту та таким, що не відповідає інтересам держави, вказуючи, що земельна ділянка, надана в оренду для обслуговування нерухомості, одноосібними власниками якої являються відповідачі, унеможливлює передання такої земельної ділянки в оренду будь-яким іншим особам і не призведе до покращення фінансово-економічного становища громади, а навпаки, позбавить громаду від отримання орендної плати, що сплачується відповідачами.
Хмельницька міська рада 21.01.2025р. надала свої пояснення, згідно яких вказує про неможливість змінити вид цільового призначення земельної ділянки лише при наявності рішення, оскільки норма Земельного кодексу України вимагає реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр". Вказує, що вид цільового призначення визначає розробник документації із землеустрою і при наданні земельної ділянки в користування, вона була вже сформована і код вже був встановлений. На переконання Хмельницької міської ради, код земельної ділянки визначений відповідно до вимог земельного законодавства і відповідає виду функціонального призначення територій, який встановлений до Плану зонування міста Хмельницького. Також, зауважує, що рішенням Хмельницької міської ради від 11.12.2024р. №79 пункт 7 рішення від 09.09.2022р. №34 втратив чинність.
Хмельницька обласна прокуратура 12.02.2025р. подала відповідь на пояснення Хмельницької міської ради та відзиви відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , згідно якої вказує, що міська рада, при наданні у користування відповідачам земельної ділянки, повинна була би врахувати те, що відповідачі мали намір використовувати земельну ділянку для інших цілей, ніж ті, які були визначені при формуванні земельної ділянки, попередньо мав бути приведений кадастровий вид використання до її фактичного використання за цільовим призначенням 12.11 та врахувати рішення від 09.09.2022р. №34. Відмічає, що оскільки земельна ділянка перебуває у комунальній власності Хмельницької міської ради, відповідно і повноваження на зміну цільового призначення належить саме їй.
Хмельницька міська рада 20.02.2025р. надала додаткові пояснення, згідно яких вважає, що твердження прокурора про невідповідність коду КВЦПЗ земельної ділянки по даній справи не ґрунтується на нормах чинного законодавства. Посилається на абз. 21, 22 п. 3 Класифікатора, де передбачено в яких випадках не змінюється код КВЦПЗ, а саме: коли код КВЦПЗ відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі, тоді зміни до відомостей про земельну ділянку щодо її цільового призначення не вносяться. Зауважує, що формування земельної ділянки відбулось з дотриманням норм чинного законодавства, а внесення змін до Класифікації видів цільового призначення земель не призвело до порушення співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки до виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території.
У додаткових поясненнях Хмельницька міська рада від 12.05.2025р. вказала про забезпечення в абз. 5 ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України чітких правил поведінки як для осіб, так і для органів влади, при настанні певних обставин, які спрямовані на отримання особою права користування земельною ділянкою на умовах визначених на момент придбання нерухомого майна, для гарантування недопущення безпідставного втручання в реалізацію її права, тим самим уникнути свавілля з боку органів влади. На час формування земельної ділянки було вірно визначено цільове призначення відповідно до норм, які діяли на момент її формування та передання в оренду. На переконання міської ради, прокурором не доведено порушене право, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своїх вимог. Також, вказує на обрання прокурором неефективного способу захисту, вважаючи, що заявлений позов по своїй суті є встановленням обставин, що земельна ділянка належить до земель з певним цільовим призначенням, що не матиме наслідком відновлення порушеного права, а вимагатиме навпаки, пред'явлення в подальшому інших позовів.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні представники відповідачів проти позову заперечували та наполягали на відмові у позові.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Згідно п. 2.1 рішення дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 29.08.2012 №64 установлено, що розрахунок орендної плати за землю виконує посадова особа управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів та перевіряє начальник відділу оренди та продажу землі управління земельних ресурсів та земельної реформи.
Як передбачено п. 2.4 вказаного рішення визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії, а також відповідно до фактичного функціонального використання приміщень, будівель, споруд, розташованих на ній, про що орендар має вказати у своїй заяві (клопотанні щодо передачі в оренду земельної ділянки).
У п. 2.12, 3 рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 №64 зобов'язано управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів при підготовці проектів договорів оренди землі передбачати усі умови, передбачені цим рішенням. У випадках, коли нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки змінюється згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, визначити міського голову особою, уповноваженою підписувати додаткові угоди до договорів оренди землі без прийняття міською радою відповідного рішення.
Відповідальність за виконання рішення покласти на заступника міського голови І.Прокопця та начальника управління земельних ресурсів та земельної реформи С.Самишкіна. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (п.п. 5,6 рішення).
До рішення підписано Додаток "Розмір річної орендної плати за землю у м. Хмельницькому", за змістом якого коефіцієнт кратності до розміру земельного податку, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів транспорту - 5,0, для розміщення, будівництва та обслуговування СТО, об'єктів для миття автомобілів - 8,0.
Відповідно до п. 5 рішення двадцять восьмої сесії Хмельницької міської ради від 30.10.2013 №24 внесено зміни до п. 10 додатку замінивши вираз "-для розміщення, будівництва та обслуговування СТО, об'єктів для миття автомобілів;" на вираз "-для розміщення, будівництва та обслуговування СТО, підприємств для технічного обслуговування і для ремонту автомобілів, об'єктів для миття автомобілів, для розміщення будівництва та обслуговування павільйонів" (за виключенням п. 2, п. 11).
У Додатку до рішення від 04.03.2015 №24 визначено "Відсотки до нормативної грошової оцінки, що враховується до розрахунку річних орендної плати за землю", в тому числі до п. 2 - 3,0%, п. 10 - 6,8%.
За змістом рішень Хмельницької міської ради від 15.12.2021 №122, від 21.12.2022 №54 вирішено продовжити на 2022, 2023 роки дію відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується до розрахунку річних орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28.
Відповідно до змісту витягу з рішення двадцять дев'ятої сесії Хмельницької міської ради від 13.02.2019 №79 припинено ТОВ "Карго-Сервіс" право постійного користування земельною ділянкою по вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1-А площею 178 м.кв. кадастровий номер 6810100000:03:004:0157 відповідно до поданого клопотання ТОВ "Карго-Сервіс" та передано її в запас міста.
За змістом витягу з рішення позачергової сесії Хмельницької міської ради від 09.09.2022 №34 змінено код КВЦПЗ земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:03:004:0157 по вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1А з 12.08. - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій" на 12.11. - "для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу" відповідно до поданого клопотання Управління земельних ресурсів.
За письмовим клопотанням ОСОБА_1 та ОСОБА_1 від 20.10.2022 року про надання в оренду земельної ділянки в подальшому, п. 7 рішенням Хмельницької міської ради від 25.11.2022 №34 фізичним особам - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 надано в оренду на 10 років земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 площею 178 кв. м. для обслуговування автомийки і кафе (категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, КВЦПЗ 12.08).
На підставі вказаного рішення, 29.12.2022 між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та фізичними особами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (орендарі) укладено договір оренди землі №508/01, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендарі приймають у строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення позачергової двадцять першої сесії міської ради від 25.11.2022 №34 із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157, яка розташована в м. Хмельницькому по вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1А.
У п. 2 договору передбачено, що в оренду передається (передаються) земельна ділянка (земельні ділянки) загальною площею 178 м.кв.
На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна - одна одноповерхова капітальна нежитлова будівля, а також інші об'єкти інфраструктури - проходи та площадки площею 63 м.кв. (п. 3 договору).
У пункті 5 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок), кадастровий номер 6810100000:03:004:0157 на дату укладення договору становить 65115,00 грн. (шістдесят п'ять тисяч сто п'ятнадцять грн. 00 коп.).
Договір укладено на 10 (десять) років до 23.12.2032р. Після закінчення строку дії договору, на який його було укладено, поновлення договору оренди землі здійснюється згідно із правилами встановленими ст. 32 Закону України "Про оренду землі" (п. 8 договору).
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 4057,00 грн. (чотири тисячі п'ятдесят сім грн. 00 коп.) в рік, що становить 6 (шість) відсотків під приміщення автомийки і кафе, 3 (три) відсотки під проходами та площадками від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з них орендна плата ОСОБА_3 складає 2028,50 грн. (дві тисячі двадцять вісім грн. 50 коп.), орендна плата ОСОБА_1 складає 2028,50 грн. (дві тисячі двадцять вісім грн. 50 коп.) на визначений у договорі рахунок.
Згідно п. 10 зазначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та. комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом (п. 13 договору).
Відповідно до п. 15 вказаного договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування автомийки і кафе.
Цільове призначення земельних ділянок згідно КВЦПЗ - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (12.08), категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. 16 договору).
Згідно з умовами п. 37 договору дія договору припиняється, в тому числі у разі смерті фізичних осіб - орендарів. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Дія поговору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадковою знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом. Розірвання договору оренди землі (земельних ділянок) в односторонньому порядку не допускається (п. 38, 39 договору).
У п. 40 договору визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичних осіб - орендарів є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку (земельні ділянки) у разі смерті фізичних осіб - орендарів, засудження або обмеження їх дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку (земельні ділянки) разом з орендарями.
Договір оренди землі №508/01 від 29.12.2022 підписано усіма сторонами та скріплено відтиском печатки Хмельницької міської ради.
Сторонами підписано Додатки до договору "Розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності грошова оцінка яких проведена на 12.12.2022р. для обслуговування автомийки і кафе", за змістом яких:
- категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 115 м.кв. з відсотком від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 8,0 становить 3365,68 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 63 м.кв. з відсотком від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 3,0 становить 691,32 грн., ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1,0;
- категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 57,5 м.кв. з відсотком від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 8,0 становить 1682,84 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 31,5 м.кв. з відсотком від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 3,0 становить 345,66 грн., ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1,0.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок наведеного у листі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12.12.2022, нормативна грошова оцінка кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:03:004:0157 складає 65115 грн.
У кадастровому плані земельної ділянки передбачено капітальна одноповерхова будівля КН - 0,0115, землі під проходами та площадками - 0,0063, всього - 0,0178. У акті визначення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) також визначено загальну площу земельної ділянки - 178 м.кв.
На підставі договору оренди землі №508/01 від 29.12.2022 та рішення Хмельницької міської ради від 25.11.2022 №34, між Хмельницькою міською радою та Кутасевич І.М. Кутасевичем І.М. 29.12.2022 підписано акт приймання-передачі земельної ділянки площею 178 м.кв. кадастровий номер 6810100000:03:004:0157. У акті вказано, що земельна ділянка відповідає умовам договору та придатна для використання за цільовим призначенням.
01.11.2022 проведено державну реєстрацію речового права ОСОБА_1 та Кутасевич І.М. на земельну ділянку площею 0,0178 га з датою державної реєстрації речового права 29.12.2022 та датою закінчення дії речового права 29.12.2032. Землі, які використовуються для транспорту - 0,0113 та 0,0065. Вказані відомості підтверджують витягом з Поземельної книги від 02.08.2023.
Згідно зі змістом відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157, площа: 0,0178 га; адреса: Хмельницька область, м. Хмельницькому по вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1А; категорія земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання: обслуговування автозаправної станції №2 по Старокостянтинівському шосе 20, цільове призначення: 12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій; форма власності: комунальна; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) 01.03.2017; орган, який зареєстрував земельну ділянку: Відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; дата державної реєстрації земельної ділянки: 23.03.2017; вид права: право власності; інформація про власників (користувачів) земельної ділянки: Хмельницька міська рада.; форма власності: комунальна. Вказані відомості узгоджують з доданим витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.07.2023 №НВ-0001321352023.
Відповідно до долученого до матеріалів справи перекладеного нотаріусом міста Кармієль, Ізраїль свідоцтва від 03.12.2023 про смерть, виданого Управлінням реєстрації населення та еміграції Міністерства Внутрішніх Справ, датою смерті ОСОБА_4 визначено 29.10.2023, що зареєстровано у книзі реєстрації актів про смерть за 2023 рік.
13.09.2024р. між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 укладено додаткову угоду №413/02 від 13.09.2024р. про внесення змін до договору оренди землі №508/01 від 29.12.2022р., згідно якої у зв'язку з набуттям права власності на об'єкт нерухомого майна (свідоцтво про право на спадщину, серія та номер: 1502 від 22.05.2024р., номер запису про право власності 55130761) перейшло право оренди земельної ділянки, керуючись рішенням дев'ятнадцятої сесії міської ради від 29.08.2012р. №64, про наступне:
- п. 5 викладено в новій редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок), кадастровий номер 6810100000:03:004:0157, станом на 10.06.2024р. становить 78701,00 грн.;
- п. 9 викладено в новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 4903,48 грн. в рік, що становить 8 (вісім) відсотків під приміщення авто мийки і кафе, 3 (три) відсотки під проходами та площадками від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рівних частках по 2451,74 грн. кожним на рахунок:
Згідно витягу з рішення Хмельницької міської ради №70 від 11.12.2024р., розглянувши пропозиції постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, керуючись Земельним кодексом України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про землеустрій", "Про Державний земельний кадастр", міська рада вирішила вважати пункт 7 рішення міської ради від 09.09.2022р. №34 таким, що втратив чинність відповідно до поданого клопотання управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.
Згідно ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.
Підставою для захисту інтересів держави та звернення прокурора з даним позовом до суду зазначено відновлення законності щодо правильного визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, надходження якої до місцевого бюджету є складовою матеріальної основи місцевого самоврядування.
Обрання способу захисту - це прерогатива позивача. Прокурор, звертаючись з позовом до суду, оскаржує рішення органу місцевого самоврядування в частині визначення коду класифікації видів цільового призначення земель.
Верховний Суд України у постанові від 29.10.2024р., переглядаючи дану справу №924/708/23, звернув увагу на висновки зроблені Великою Палатою Верховного Суду України у постанові від 15.09.2020р. у справі №469/1044/17, а саме те, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування можна оскаржити впродовж усього часу тривання порушення, оскільки, за умови його невідповідності закону, воно не тягне тих юридичних наслідків, на які спрямоване. Тому, оскарження такого рішення спрямоване не на втрату ним юридичної сили, а на захист інтересу у юридичній визначеності на майбутнє. Такий інтерес порушується, допоки існує незаконне рішення (триваюче порушення).
Верховний Суд України, переглядаючи дану справу №924/708/23, у постанові від 29.10.2024р. зробив вказівку на врахування висновків, зроблених Великою Палатою Верховного Суду України у постанові від 11.06.2024р. у справі №925/1133/18, а також Верховним Судом України у постанові від 09.10.2024р. у справі №904/205/23, зокрема, наступних: рішенням Рада не тільки доручила внести зміни до договору оренди землі, а й змінила цільове призначення земельних ділянок; прокурор зауважував, що порушення інтересів держави Радою полягає у незаконній зміні категорії земель за цільовим призначенням; рішення Ради (у частині зміни цільового призначення земельної ділянки) не вичерпало своєї дії шляхом виконання (укладенням відповідного договору тощо); зазначене рішення наразі є чинним та породжує відповідні правові наслідки; отже, якщо прокурор вважає, що порушення інтересів держави полягає у незаконній зміні категорії земель за цільовим призначенням, то вимога про визнання незаконним та скасування рішення Ради (у частині зміни цільового призначення земельної ділянки) є належною та ефективною; прокурор може звертатися з позовом про визнання незаконним і скасування такого рішення.
Виконуючи вказівки Верховного Суду України, викладені у постанові від 29.10.2024р. в даній справі №924/708/23, судом приймається до уваги, що в рішенні Хмельницької міської Ради від 25.11.2022р. №34 (в оскаржуваній частині) вказано вид цільового призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що прокурор обгрунтовує порушення інтересів держави незаконною зміною виду цільового призначення землі.
У свою чергу, з рішення Хмельницької міської Ради від 25.11.2022р. №34 (у частині цільового призначення земельної ділянки) вбачається, що воно не вичерпало своєї дії шляхом виконання.
Враховуючи викладене вище, вказане рішення є чинним та породжує відповідні правові наслідки.
Таким чином, якщо прокурор вважає, що порушення інтересів держави полягає у незаконній зміні виду земельної ділянки за цільовим призначенням, то вимога про визнання незаконним та скасування рішення Ради (у частині виду цільового призначення земельної ділянки) є належною та ефективною, рішення не вичерпало дію шляхом виконання, відповідно, прокурор звернувся з ефективним способом захисту прав, які вважає порушеними.
Верховний Суд України, переглядаючи справу №924/708/23, у постанові від 29.10.2024р. звернув увагу на те, що суди не здійснили належної оцінки рішенню ради від 25.11.2022р. (в оскаржуваній частині), згідно з яким вона вирішила надати ОСОБА_1 спірну земельну ділянку з кодом 12.08 з урахуванням рішення Ради від 09.09.2022р. №34, яким вже було змінено код 12.08 на 12.11.
Виконуючи вказівки Верховного Суду України з приводу належної оцінки рішенню ради №34 від 25.11.2022р. (в оскаржуваній частині), з урахуванням рішення ради від 09.09.2022р. №34 судом відмічається наступне.
Земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України (ст. ст. 13, 19 Конституції України).
Суб'єктами права на землі комунальної власності є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування (ст. 80 Земельного кодексу України).
До виключної компетенції місцевих рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад (ст. 144 Конституції України, ст. ст. 12, 122 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (ч. 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України).
При цьому, для забезпечення охорони земель та її ефективного використання встановлюються категорії земель за цільовим призначенням.
З цією метою використовується Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, який застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів (п. 1.3, 1.4 вказаної Класифікації).
Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини (ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України).
Так, Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р. №548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (чинний, на час прийняття оскаржуваного рішення).
У розділі II Класифікації встановлено класифікацію видів цільового призначення земель, серед яких у секції J зазначено, що землями транспорту є землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту, а також визначено за кодом 12.08 - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій", а за кодом 12.11 - "для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу".
При встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення (ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення).
Земельні ділянки однієї категорії можуть використовуватися за різними видами цільового призначення.
Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються, серед інших, органи місцевого самоврядування, здійснюється за рішенням відповідного органу (ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України).
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою (ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України).
Вид цільового призначення земельної ділянки вважається встановленим з моменту прийняття відповідного рішення органом державної влади, органом місцевого самоврядування, власником земельної ділянки в межах повноважень, визначених законодавством, та внесенння відповідних відомостей про її цільове призначення до Державного земельного кадастру (абз. 3 п. 2 Класифікатора).
До того ж, під час формування земельної ділянки, визначення її виду цільового призначення здійснюється розробником документації із землеустрою та містобудівної документації (детального плану території та/або його планувальних рішень у складі комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади) згідно з рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення відповідної документації, наданим відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157, площею 0,0178 га, яка розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1А, була зареестрована в Державному земельному кадастрі 23.03.2017р. та віднесена до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, за видом цільового призначення вказаної земельної ділянки 12.08 - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій", про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Як вбачається з витягу з рішення від 25.11.2022р. №34, Хмельницька міська рада земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157, площею 0,0178 га, яка розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 20/1А, вирішила надати в оренду ОСОБА_1 та Кутасевич І.М., за видом цільового призначення земель 12.08 - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій".
Тобто, у рішенні від 25.11.2022р. №34, Хмельницька міська рада вказала такий самий код цільового призначення, який зазначений у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Однак, в матеріалах справи наявний витяг з рішення від 09.09.2022р. №34, яким Хмельницька міська рада вирішила змінити код класифікатора видів цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 по вул. Старокостянтинівське шоссе, 20/1А з коду 12.08 - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій", на код 12.11 - "для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу".
Верховний Суд України, переглядаючи справу №924/708/23, у постанові від 29.10.2024р. з приводу зміни виду цільового призначення земельної ділянки зробив вказівку на врахування висновків, зроблених Верховним Судом України у постанові від 09.10.2024р. у справі №904/205/23, зокрема, наступних:
- зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення, вона можлива, але порядок вирішення цього питання не встановлений;
- виходячи з принципу Земельного кодексу України щодо раціонального використання та охорони земель, зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися у порядку, встановленому для зміни цього цільового призначення землі.
Таким чином, зазначена позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 09.10.2024р. по справі №904/205/23 враховується при вирішенні цієї справи, а саме стосовно порядку зміни виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель.
Судом враховується, що Земельний кодекс України передбачає зміну цільового призначення землі органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проект землеустрою, водночас чітко врегульовує порядок та підстави такої зміни.
Єдина умова, яку встановлюють положення ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України, при самостійному визначені виду використання земельної ділянки її власником, в даному випадку органом місцевого самоврядування, є дотримання вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, та необхідність урахування містобудівної документації та документації із землеустрою.
Згідно Державного земельного кадастру, зареєстрованій земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 встановлено код для використання 12.08 - "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій".
У поземельній книзі відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 теж значиться під кодом використання 12.08.
У кадастровому плані земельної ділянки, розробленому ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" земельна ділянка також значиться з кодом використання 12.08 "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій".
Тобто, земельна ділянка була сформована із видом цільового використання 12.08 і станом на дату прийняття рішення Хмельницькою міською радою 25.11.2022р. про надання в оренду земельної ділянки та в подальшому укладення договору оренди землі у містобудівній документації та документації із землеустрою про земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 містилися відомості щодо встановленого коду класифікації видів цільового призначення земель "12.08 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій".
Внесення 23.05.2017р. змін до Класифікації видів цільового призначення земель, а саме: доповнення позиції 12 секції J новим підрозділом "12.11 - Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу", не являється заміною старого коду на новий, а лише являється доповненням новим видом цільового призначення земель.
Тому, наявність рішення Хмельницької міської ради від 09.09.2022р. №34 про зміну виду використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 в межах однієї категорії (землі транспорту) з коду 12.08 на код 12.11 не призводить до автоматичної зміни виду цільового призначення земельної ділянки і не породжує юридичних наслідків, оскільки не враховано документацію із землеустрою (відсутні внесення змін до відомостей про вид цільового призначення земельної ділянки в межах однієї категорії).
Тим більше, що земельна ділянка перебуває у комунальній власності Хмельницької міської ради, відповідно, і повноваження на зміну виду цільового призначення належить саме їй.
Скориставшись вказаним правом, Хмельницька міська рада своїм рішенням №70 від 11.12.2024р. вирішила вважати пункт 7 рішення міської ради від 09.09.2022р. №34, яким змінено код КВЦПЗ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 з коду 12.08 на код 12.11 таким, що втратив чинність.
Натомість, вид цільового використання 12.08 земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 значиться у земельній документації, у поземельній книзі відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у Державному земельному кадастрі.
Отже, використання земельної ділянки за видом цільового використання 12.08 земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:004:0157 не суперечить земельному законодавству, орендні правовідносини, зокрема, видання рішення ради про надання в оренду землі були оформлені в межах компетенції цього органу та відповідали чинному законодавству, здійснюється в межах дозволеного цільового призначення земельної ділянки, з дотриманням вимог законодавства.
Тобто, відсутні підстави для визнання оскаржуваного рішення ради незаконним.
Окрім того, судом звертається увага, що код цільового призначення оскаржуваним рішенням Хмельницької міської ради від 25.11.2022р. №34 не встановлювався. В даному рішенні відображений код КВЦПЗ, який встановлювався при реєстрації земельної ділянки, що свідчить про відсутність належного обґрунтування заявленого позову в частині визнання незаконним рішення.
З огляду на викладене вище, у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення позачергової двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 25.11.2022р. №34 в частині п. 7 щодо встановлення коду класифікації видів цільового призначення земель "12.08 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій" (додаток 2 до рішення) необхідно відмовити.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди землі №508/01 від 29.12.2022р., то необхідно зазначити наступне.
Згідно із ст. 16 ЦК України визнання правочину недійсним є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів. Звернення з вимогою про визнання недійсним договору оренди землі може призвести до відновлення прав та/або законних інтересів територіальної громади м. Хмельницького.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідними для чинності правочину визначає ст. 203 ЦК України (у редакції, чинній на час укладення оспорюваного договору). Так, вказаною нормою передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 215 цього Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
У розумінні наведених положень законодавства оспорювати правочин у суді може одна із сторін правочину або інша заінтересована особа. За відсутності визначення поняття "заінтересована особа" такою особою є кожен, хто має конкретний майновий інтерес в оспорюваному договорі. Вимоги заінтересованої особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним, спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. Власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав.
Підставою недійсності договору оренди землі №508/01 від 29.12.2022р., прокурор визначив неправильно встановлений код цільового призначення земельної ділянки, який, на думку прокурора, впливає на нормативну грошову оцінку земельної ділянки (п. 5 договору) та орендну плату (п. 9 договору), а саме: зумовлює зменшення розміру орендної плати та суперечить, на переконання прокурора, принципу раціонального використання землі та інтересам територіальної громади.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Верховний Суд України, переглядаючи справу №924/708/23 у постанові від 29.10.2024р. звернув увагу на те, що прокурор не оспорює правомірність набуття відповідачем права на земельну ділянку, чи на майно, яке на ній знаходиться, а свої вимоги обгрунтовує порушенням законодавства щодо визначення ціни договору, а саме: визначення неналежного, на думку прокурора, коду цільового призначення земельної ділянки, що й вплинуло на визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 5 договору), орендну плату (п. 9 договору) та цільове призначення земельної ділянки (п. 16 договору).
Як вже встановлено судом, рішення Хмельницької міської ради від 25.11.2022р. №34, в частині відображення коду КВЦПЗ, який встановлений при реєстрації земельної ділянки, відповідає чинному законодавству, і визнання оскаржуваного рішення ради незаконним з підстав, визначених прокурором, не має. Надання в оренду землі з встановленим кодом класифікації видів цільового призначення земель "12.08" оформлено в межах компетенції цього органу та відповідає чинному законодавству, здійснюється в межах дозволеного цільового призначення земельної ділянки.
Тому, судом не беруться до уваги доводи прокурора про незаконність договору з підстав неврахування коду 12.11 та порушення у зв'язку з цим прав територіальної громади.
Також, оскільки прокурором не оскаржуються ані підстави набуття права на нерухоме майно, ані обставини, пов'язані з наданням земельної ділянки в користування, а свої вимоги прокурор обґрунтовує по суті порушенням законодавства щодо визначення ціни договору, судом не приймається до уваги посилання прокурора на те, що площа земельної ділянки менша за площу нерухомого майна.
Аналіз матеріалів справи та оспорюваного договору свідчить про те, що позивачем не доведено порушення законодавства щодо визначення ціни договору оренди землі від 29.12.2022р.
З врахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що з наведених прокурором підстав, вимоги про визнання недійсним договору оренди землі №508/01 від 29.12.2022р., укладеного між Хмельницькою міською радою та Кутасевич В.В., Кутасевич І.М., задоволенню не підлягають.
Тому, в позові належить відмовити.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати із сплати судового збору у справі покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 травня 2025 року.
Суддя В.В. Димбовський