180/864/25
3/180/463/25
19 травня 2025 р.
Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Нанічкіна Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції№ 1 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої: АДРЕСА_1 , не працюючої
за ч.1 ст.164-5 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №410739, 08 травня 2025 року о 11-16 годині, в м.Марганець на блок-посту Д-10, громадянка ОСОБА_1 зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку, а саме: сигарети «Compliment» в кількості 74 пачки. По факту правопорушення працівниками поліції був складений протокол за ч.1 ст.164-5 КУпАП. Згідно протоколу огляду від 08 травня 2025 року, квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, № 12, вилучено 74 пачки тютюнових виробів.
ОСОБА_1 до суду прибула, пояснень щодо обставин, викладених в протоколі, не надала.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до такого.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях події та складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.251 КУпАП).
Відповідно до положень ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів в справах про адміністративні правопорушення покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення в м.Марганець на блок-посту Д-10 був зупинений автомобіль Nissan, н/з НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_2 , в якому громадянка ОСОБА_1 пасажиркою, а в багажному відділенні автомобіля знаходились тютюнові вироби без марок акцизного податку, а саме: сигарети «Compliment» в кількості 74 пачки.
Згідно письмових пояснень ОСОБА_2 , сигарети «Compliment» в кількості 74 пачки, належать ОСОБА_1 .
Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 , вона була в місті Марганці, здійснювала покупки та в районі ринку «Ювілейний» до неї підійшов невідомий чоловік та запропонував придбати дешеві сигарети, 60 грн. за одну пачку. Коли повертались додому, були зупинені на блок-посту працівниками поліції, які й виявили тютюнові вироби без марок акцизного податку.
Частиною 1 ст.164-5 КУпАП передбачена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Суб'єктом даного адміністративного правопорушення є: посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавці таких товарів.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом даного адміністративного правопорушення (посадовою особою підприємства-виробника, імпортером чи продавцем алкогольних напоїв чи тютюнових виробів).
За змістом протоколу правопорушник зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку. Дана подія не охоплюється диспозицією ч.1 ст.164-5 КУпАП, оскільки, як зазначено вище, безпосереднім об'єктом правопорушення за ч.1 ст.164-5 КУпАП є товари (алкогольні напої чи тютюнові вироби) з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Крім того, диспозиція ч.1 ст.164-5 КУпАП є бланкетною, однак, в протоколі не зазначено, норми яких саме законів порушила ОСОБА_1 .
Також, протокол складено на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з тим, матеріали справи містять роздруківку єДокументу, де особою є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи викладене, дослідивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КупАП. Також, не доведено подію зазначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Згідно з положенням ст.283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, тому 74 пачки тютюнових виробів, слід повернути за належністю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164-5 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Повернути за належністю вилучені у ОСОБА_1 74 пачки тютюнових виробів.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя: Н. М. Нанічкіна