Постанова від 19.05.2025 по справі 420/31631/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/31631/23

Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 22.11.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

15.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо призову його на військову службу за мобілізацією, призначення на посаду та зарахування до списків особового складу та на всі види забезпечення військової частини НОМЕР_1 ; визнання протиправними та скасування: наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.03.2022 №5 «Про призов резервістів та військовозобов'язаних за мобілізацію» в частині, що стосується призову його на військову службу за мобілізацією та направлення до військової частини НОМЕР_1 ; наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.03.2022 №132 «Про призов військовозобов'язаних військової частини НОМЕР_1 » в частині, що стосується призову його на військову службу за мобілізацією, призначення на посаду та зарахування з 01.03.2022 до списків особового складу та на всі види забезпечення військової частини НОМЕР_1 ; наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 08.03.2022 №1 «Про призначення військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посади» в частині, що стосується зарахування його з 01.03.2022 до списків особового складу частини та на всі види забезпечення і призначення на посаду; наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2022 №58 «Про результати службового розслідування» в частині, що стосується службового розслідування стосовно нього; наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.08.2022 №169 в частині, що стосується призупинення ним з 15.07.2022 військової служби; визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов'язання подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відомості про виключення його з переліку відомостей про стан інформації щодо працевлаштування застрахованої особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ніколи не знаходився на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , оскільки постійно перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем реєстрації та проживання. Тому, віддання начальниками ІНФОРМАЦІЯ_6 і ІНФОРМАЦІЯ_5 наказів про призов його на військову службу не за місцем реєстрації та перебування на військовому обліку суперечить положенням ч.3 ст.33, ч.ч.1, 3, 5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.15, 16, абз.18 п.56 Порядку організації та ведення обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921. При цьому, позивач до ІНФОРМАЦІЯ_6 не викликався і не отримував повістку, не проходив обов'язковий медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 , що є порушенням абз.2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч.1, 3, 5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Водночас, позивач не прибував до розташування в/ч НОМЕР_1 , зброю не отримував, військову службу не проходив.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 відмовлено у задоволенні позову з підстав не обґрунтування позивачем свого особистого, безпосереднього, індивідуального інтересу, а лише вказує на недотримання відповідачами процедури призову його для проходження військової служби.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не взято до уваги факти фактичної відсутності мобілізації позивача на військову службу до військової частини НОМЕР_1 , відсутність будь-яких доказів зміни позивачем місця проживання та військового обліку, направлення та проходження військово-лікарської експертизи, а тому формальне прийняття оскаржуваних наказів без їх фактичної реалізації порушує законні права позивача.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, молодшим лейтенантом запасу.

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.03.2022 №5 призвано військовозобов'язаних резервістів на військову службу за мобілізацією та направлено, зокрема молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 . /т.1 а.с.160/

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.03.2022 №132 призначено з 01.03.2022, зокрема, молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , командиром розвідувального взводу, 12т.р. /т.1 а.с.150/

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 08.03.2022 №1, відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.03.2022 №132, зараховано з 01.03.2022 до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, зокрема, молодшого лейтенанта ОСОБА_1 командиром розвідувального взводу, 12т.р. /т.1 а.с.152/

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2022 №58 встановлено, що 09.03.2022 командир розвідувального взводу молодший лейтенант ОСОБА_1 самовільно залишив розташування військової частини НОМЕР_1 , яка дислокувалася в АДРЕСА_1 . /т.1 а.с.153-154/

Листом військової частини від 23.07.2022 №1172, проінформовано Перший слідчий відділ Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Миколаєві про призов молодшого лейтенанта ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, призначення його на посаду та зарахування до списків особового складу, а також про відсутність у військовій частині копій паспорта, військового квитка, повних анкетних даних, відомостей щодо реєстрації, місця проживання, листа вивчення особистих даних військовослужбовця, витягу з послужного списку, службової та медичної характеристик, копії ВЛК. /т.2 а.с.157/

Наказом командира військової частини від 31.08.2022 №169, на підставі наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 30.08.2022 №366 та відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», лейтенанту ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_8 », призупинено військову службу з 15.07.2022. /т.1 а.с.155/

Згідно Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування уточнюючі звіти «Податковий розрахунок» за І квартал - 31.03.2023 та за ІІ квартал 2022, відповідно до яких до названого реєстру унесені відомості щодо ОСОБА_1 про те, що у березні та червні 2022 він перебував у трудових відносинах з кількістю днів 31 та 30 відповідно, датою початку трудових відносин 01.03.2022 згідно наказу від 08.03.2022 №1, категорія 8 - особи з числа військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу, військове звання - молодший лейтенант.

Крім того, листом ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.02.2024 №2/593 повідомлено, що ОСОБА_1 було знято з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та особова справа надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно запиту від 04.08.2022 №2061. /т.2 а.с.58/

Згідно розносної книги для здавання секретних пакетів (документів) ІНФОРМАЦІЯ_6 08.07.2023 особова справа молодшого лейтенанта ОСОБА_1 передана представнику військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 /т.2 а.с.181-182, т.3 а.с.28/

30.09.2023 військову частину НОМЕР_1 розформовано та визначено правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_3 . /т.2 а.с.158/

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19.01.2024 №943/2165 повідомлено про відсутність особової справи молодшого лейтенанта ОСОБА_1 /т.2 а.с.74/

Не погоджуючись з призовом на військову службу до Збройних Сил України під час мобілізації, фактом проходження військової служби у в/ч НОМЕР_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позову виходячи з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 19.02.2022) (надалі - Закон №2232-ХІІ) військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Відповідно до п.п.15, 16 Порядку організації та ведення обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (надалі - Порядок №921) військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується та безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов'язані працюють (навчаються). Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Частиною 3 ст.37 Закону №2232-ХІІ передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Згідно ч.5 ст.37 Закону №2232-ХІІ зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.

Відповідно до абз.18 п.56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у п.16 цього Порядку.

Таким чином, військовий облік військовозобов'язаного безпосередньо пов'язаний з реєстрацією його місця проживання та ведеться на підставі паспорта громадянина України та військово-облікових документів районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної за місцем його проживання. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за особистої присутності військовозобов'язаного.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» з 24.02.2022р. введено в Україні воєнний стан, військовому командуванню доручено здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03.03.2022р. №2105-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів на військову службу.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно ст.1 якого мобілізація визначена як комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

За приписами ч.1 ст.4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Зі змісту положень ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.

Частина 5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (надалі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пункт 1.1. Розділу І Положення №402 передбачає, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності, зокрема, до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (пункт 3.1. Розділу ІІ Положення №402).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (пункт 3.8. Розділу ІІ Положення №402).

Отже, призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.

Відповідно до приписів ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (надалі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Статтями 7, 8 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) прізвище, відомості про зміну прізвища; 2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) місце народження; 6) стать; 7) місце проживання та місце перебування; 7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; 8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); 9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства); 10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою; 11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); 12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); 13) реєстраційний номер облікової картки платника податків; 14) відцифрований образ обличчя особи; 15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; 15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); 16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); 16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю; 17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); 19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; 20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості); 20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст.210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); 21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; 22) відомості про статус ветерана війни; 23) відомості про володіння іноземними мовами; 24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; 25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; 26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; 27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); 29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); 30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа); 32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин; 33) відомості про внутрішньо переміщену особу; 34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); 3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»; 4) відомості про участь у бойових діях.

Таким чином, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів зберігає інформацію, зокрема, щодо результатів проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) військовозобов'язаним та виконання ним військового обов'язку.

Позивач зазначає, що ніколи не знаходився на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуваючи на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем реєстрації та проживання. Тому він вважає, що віддання начальниками ІНФОРМАЦІЯ_6 і ІНФОРМАЦІЯ_5 наказів про призов його на військову службу не за місцем реєстрації та перебування на військовому обліку суперечить положенням ч.3 ст.33, ч.ч.1, 3, 5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.15, 16, абз.18 п.56 Порядку організації та ведення обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921. При цьому, звертає увагу, що він до ІНФОРМАЦІЯ_6 не викликався і не отримував повістку, не проходив обов'язковий медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 , що є порушенням абз.2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч.1, 3, 5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 07.07.1999 проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що відповідає території військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 . /т.2 а.с.140/

Разом з тим, листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19.02.2024 №2/593 повідомлено, що ОСОБА_1 було знято з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та особова справа надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно запиту від 04.08.2022 №2061. /т.2 а.с.58/

Згідно розносної книги для здавання секретних пакетів (документів) ІНФОРМАЦІЯ_6 08.07.2023 особова справа молодшого лейтенанта ОСОБА_1 передана представнику військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 /т.2 а.с.181-182, т.3 а.с.28/

Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами 1, 2 ст.73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ч.1 ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

При цьому, частина 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже, у спірних правовідносинах саме відповідачі повинні довести належними та достовірними доказами дотримання правил військового обліку позивача, як військовозобов'язаного, та його права на належну процедуру призову на військову службу під час мобілізації.

Так, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_10 протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії, зокрема, доказів вручення ОСОБА_1 повісток (повісток), перебування в приміщенні територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відправлення у військову частину з районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії, зокрема, докази вручення ОСОБА_1 повістки (повісток), перебування в приміщенні територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відправлення у військову частину з районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; документів, які були подані для внесення до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування інформації щодо працевлаштування застрахованої особи ОСОБА_1 ; наявну в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про персональні та службові дані ОСОБА_1 .

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2025 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_11 надати до П'ятого апеляційного адміністративного суду, протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали суду, засвідчену копію особової справи військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про персональні та службові дані щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_2 ; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_13 надати до П'ятого апеляційного адміністративного суду, протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали суду, засвідчену копію особової справи військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_2 .

На виконання вищезазначених ухвал суду, ІНФОРМАЦІЯ_3 , як правонаступник військової частини НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як орган, що мобілізував позивача, не надали до суду копію особової справи військовослужбовця ОСОБА_1 , що свідчить про не виконання обов'язку покладеного ч.2 ст.77 КАС України.

Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо відсутності доказів дотримання відповідачами ч.3 ст.33, ч.ч.3, 5 ст.37 Закону №2232-ХІІ, п.п.15, 16, 18 Порядку №921 в частині щодо зняття ОСОБА_1 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 та направлення його особової справи до ІНФОРМАЦІЯ_6 , зокрема, особистої участі позивача у вказаній процедурі.

Також, відповідачами не надано до суду доказів направлення та проходження військовозобов'язаним ОСОБА_1 військово-лікарської експертизи та визнання його відповідною військово-лікарською комісією придатним до проходження військової служби, що б свідчило про наявність підстав для його мобілізації, а тому в порушення вимог ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Положення №402 видано накази: начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.03.2022 №5 «Про призов резервістів та військовозобов'язаних за мобілізацію» в частині, що стосується призову на військову службу за мобілізацією та направлення до військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 ; начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.03.2022 №132 «Про призов військовозобов'язаних військової частини НОМЕР_1 » в частині, що стосується призову на військову службу за мобілізацією, призначення на посаду та зарахування з 01.03.2022 до списків особового складу та на всі види забезпечення військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 ; наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 08.03.2022 №1 «Про призначення військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 на посади» в частині, яка стосується зарахування з 01.03.2022 до списків особового складу частини та на всі види забезпечення і призначення на посаду молодшого лейтенанта ОСОБА_1 .

В свою чергу, позивачем на спростування доводів відповідачів про направлення та проходження ОСОБА_1 військово-лікарської експертизи надано до суду свою медичну документацію, зокрема, витяг з історії хвороби за період з 24.06.2022 по 01.07.2022 та довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 АВВ №532076, якою 27.07.2022 йому встановлено третю групу інвалідності строком до 01.08.2023. /т.1 а.с.173-190/

Більше того, колегія суддів зауважує, що на момент розгляду справи судом апеляційної інстанції матеріали справи не містять доказів ознайомлення позивача з оскаржуваними наказами та їх реалізації шляхом призову ОСОБА_1 на військову службу, що свідчить про відсутність доказів того, що вони стосуються проходження ним публічної служби, а тому належним відновленням порушених прав позивача є визнання протиправними та скасування всіх наказів, що його стосуються в частині проходження військової служби: наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2022 №58 в частині, яка стосується службового розслідування щодо молодшого лейтенанта ОСОБА_1 ; наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.08.2022 №169 в частині, яка стосується призупинення з 15.07.2022 військової служби молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , а також зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відомості про виключення з переліку відомостей про стан інформації щодо працевлаштування застрахованої особи ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в цій частині вирішення справи неповно з'ясовано обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, а тому рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст. ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу за мобілізацією, призначення на посаду та зарахування до списків особового складу та на всі види забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.03.2022 №5 в частині призову на військову службу за мобілізацією та направлення молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.03.2022 №132 в частині призначення з 01.03.2022 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 командиром розвідувального взводу, 12т.р., військової частини НОМЕР_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 08.03.2022 №1 в частині зарахування з 01.03.2022 до списків особового складу частини та на всі види забезпечення молодшого лейтенанта ОСОБА_1 командиром розвідувального взводу, 12т.р.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 19.05.2022 №58 в частині, що стосується службового розслідування щодо молодшого лейтенанта ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.08.2022 №169 в частині, що стосується призупинення з 15.07.2022 військової служби молодшим лейтенантом ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відомості про виключення з переліку відомостей про стан інформації щодо працевлаштування застрахованої особи ОСОБА_1 .

Стягнути солідарно з ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 в рівних частках на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 16318 (шістнадцять тисяч триста вісімнадцять) 72коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.В. Єщенко О.В. Яковлєв