19.05.2025
Єдиний унікальний № 744/393/25
Провадження № 1-в/744/14/2025
19 травня 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю:
представника сектора поліцейської діяльності № 1 (м. Семенівка) Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області - ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої внесене подання про встановлення адміністративного нагляду, - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області подання Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Семенівка Чернігівської області, громадянина України, не одруженого, не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 , за даними внесеного органом поліції подання раніше судимого:
1)24.09.2007 Семенівським районним судом Чернігівської області за ч. 1 ст. 122 Кримінального кодексу України до 2 (двох) років позбавлення волі (судом встановлено, що судимість погашена);
2)14.04.2011 Семенівським районним судом Чернігівської області за ч. 2 ст. 121, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 70 Кримінального кодексу України до 8 (восьми) років позбавлення волі;
3)18.03.2021 Корюківським районним судом Чернігівської області за ч. 1 ст. 310 Кримінального кодексу України до 1 (одного) місяця арешту (судом встановлено, що судимість погашена),
про встановлення адміністративного нагляду згідно Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,-
Новгород-Сіверський районний відділ поліції ГУНП в Чернігівській області звернувся до суду з поданням, посилаючись на те, що ОСОБА_4 був звільнений з місць позбавлення волі 11.06.2021 і формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», однак на шлях виправлення не став та продовжує порушувати громадський порядок. Так, ним вчинено правопорушення, а саме: 29.04.2025 ОСОБА_4 знаходився у громадському місці, зокрема, по вулиці Богдана Хмельницького, в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області у п'яному вигляді (хитка хода, нерозбірлива мова, різкий запах алкоголю з роту), чим ображав людську гідність та громадську мораль та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 05.05.2025 року ОСОБА_4 знаходився у громадському місці на автобусній зупинці, зокрема, по вулиці Богдана Хмельницького, в місті Семенівка Новгород-Сіверського району, й розпивав алкогольні напої: пиво «Біле нефільтроване», ємністю 0.5 л, чим ображав людську гідність та громадську мораль повторно протягом року після накладення стягнення та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 07.12.2024 року ОСОБА_4 по АДРЕСА_2 керував мопедом ALPHA без номерного знаку, без посвідчення водія категорії «А» та не був зареєстрований у встановленому законом порядку, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Окрім вказаних вище адміністративних правопорушень, ОСОБА_4 систематично протягом встановленого строку Семенівським районним судом Чернігівської області адміністративного нагляду порушував його правила, зокрема, під час перевірок працівниками поліції в нічний час був відсутній вдома та періодично не з'являвся на реєстрацію до СПД №1 Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області. На неодноразові попередження працівників поліції не реагував та продовжував порушувати встановлені правила адміністративного нагляду, зокрема: 24.09.2024, 02.10.2024, 04.12.2024, 04.09.2024, 16.09.2024, 23.09.2024, 24.09.2024, 25.09.2024, 03.12.2024, 25.12.2024, 08.01.2025 року, про що свідчать відповідні постанови суду. За кожне приведене правопорушення щодо ОСОБА_4 були ухвалені постанови про накладення адміністративних стягнень та винесені офіційні попередження про припинення порушення громадського порядку та прав інших громадян, як особі, по відношенню до якої може бути встановлений адміністративний нагляд. На цей час ОСОБА_4 ніде не працює, веде спосіб життя, котрий суперечить інтересам громадян, що в подальшому може призвести до вчинення злочину.
У судовому засіданні представник сектора поліцейської діяльності № 1 (м. Семенівка) Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, дільничний офіцер поліції ОСОБА_3 , подання підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на те, що систематичне порушення ОСОБА_4 громадського порядку може сприяти вчиненню ним кримінального правопорушення, а тому є необхідність встановити щодо нього адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосувати наступні обмеження:
1. з'являтися на реєстрацію до сектора поліцейської діяльності № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області кожної першої та останньої п'ятниці кожного місяця;
2. заборона виходу з помешкання з 22-00 до 06-00 години ранку наступного дня;
3. заборона відвідування кафе, барів, місць масового відпочинку та установ, де проводиться продаж алкогольних напоїв на розлив;
4. заборона виїзду за межі Новгород-Сіверського району Чернігівської області без письмового дозволу СПД № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області.
Особа, щодо якої внесене подання про встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_4 , у судовому засіданні погодився з поданням повністю та пояснив про те, що обставини, наведені в поданні, мали місце.
Суд, вислухавши у судовому засіданні представника СПД № 1 (м. Семенівка) Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, особу, щодо якої внесене подання про встановлення адміністративного нагляду, вивчивши матеріали судової справи за поданням, вважає за необхідне подання задовольнити з таких підстав.
У справі з'ясовано, що факти, викладені у поданні, дійсно підтверджуються доданими до подання даними доказів в їх сукупності, на основі аналізу яких суд приходить до такої констатації правових висновків у даній справі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» № 264/94-ВР (далі - Закон № 264/94-ВР), адміністративний нагляд є системою тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Метою адміністративного нагляду, згідно зі ст. 2 Закону № 264/94-ВР, є запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з пунктом «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Підставою для встановлення адміністративного нагляду в такому випадку є матеріали органів Національної поліції (п. «в» ст. 4 Закону № 264/94-ВР).
Судом з'ясовано, що ОСОБА_4 , будучи особою, яка раніше засуджувалася за тяжкий злочин (за вироком від 14.04.2011 за ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України), судимість за який станом на 19.05.2025 не є погашеною, після звільнення на шлях виправлення не став. Незважаючи на попередження органів Національної поліції, він продовжує систематично порушувати громадський порядок та правопорядок в суспільстві й права інших громадян, вчиняти інші правопорушення.
Зокрема, ОСОБА_4 вчинив такі адміністративні правопорушення:
07.12.2024 керував мопедом ALPHA без номерного знаку, без посвідчення водія категорії «А», і транспортний засіб не був зареєстрований у встановленому законом порядку, за що притягнутий до відповідальності за ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
29.04.2025 року знаходився у громадському місці у п'яному вигляді (хитка хода, нерозбірлива мова, різкий запах алкоголю з роту), чим ображав людську гідність та громадську мораль, за що притягнутий до відповідальності за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
05.05.2025 року знаходився у громадському місці на автобусній зупинці, де розпивав алкогольні напої (пиво «Біле нефільтроване» ємністю 0.5 л), чим ображав людську гідність та громадську мораль, вчинивши правопорушення повторно протягом року після накладення стягнення, за що притягнутий до відповідальності за ч. 2 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За кожне з вказаних правопорушень на ОСОБА_4 були складені відповідні постанови про адміністративні правопорушення, якими накладені стягнення.
Оцінка судом поняття "інші правопорушення", необхідні для встановлення адміністративного нагляду, а також погашення судимостей, в контексті подання, внесеного до суду за п. «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР є наступною.
Суд зазначає, що вчинені ОСОБА_4 адміністративні правопорушення, в ключі об'єкта посягання характеризуються:
наведені два правопорушення, кваліфіковані за ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення утворюють посягання на громадський порядок;
сукупність правопорушень, що відобразилася у кваліфікації діянь органом поліції за ст. ст. 121, 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення утворює посягання на безпеку руху та порядок управління.
Відповідно до роз'яснень, наданих у Постанові Пленуму Верховного Суду України №3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» (зі змінами), наведені вище правопорушення, вчинювані ОСОБА_4 , підпадають під поняття "інші правопорушення", під якими слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління, вчинення яких є однією з підстав для встановлення адміністративного нагляду за п. «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР (абзац 4 п. 6 зазначеної Постанови Пленуму).
Систематичність таких правопорушень (три і більше протягом року) у випадку з ОСОБА_4 у даній судовій справі є доведеною.
Більш того, подання містить дані, які ОСОБА_4 не оспорюються, а саме що він раніше порушував встановлені минулого разу правила адміністративного нагляду, зокрема: 24.09.2024, 02.10.2024, 04.12.2024, 04.09.2024, 16.09.2024, 23.09.2024, 24.09.2024, 25.09.2024, 03.12.2024, 25.12.2024, 08.01.2025, року.
Щодо вказаної вище констатації судом у вступній частині даної постанови погашення двох судимостей, приведених у поданні, суд сприймає такі відомості.
Станом на 19.05.2025 судимість ОСОБА_4 за вироком від 24.09.2007 за ч. 1 ст. 122 Кримінального кодексу України не може враховуватись судом при ухваленні цієї постанови, позаяк згідно наявної у справі роздруківки УІПКП (102) ГУ НП в Чернігівській області (а. с. 4 - 5) він був засуджений за цим вироком із застосуванням ст. 75 Кримінального кодексу України з випробуванням з іспитовим строком на 1 (один) рік 6 (шість) місяців і 08.05.2009 знятий з обліку КВІ Семенівського району Чернігівської області за постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 24.03.2009 у зв'язку із закінченням іспитового строку, тобто в даному разі погашення судимості відбулося за п. 1 ст. 89 Кримінального кодексу України.
Судимість ОСОБА_4 за вироком від 18.03.2021 за ч. 1 ст. 310 Кримінального кодексу України також не може братися судом для уваги для цілей цієї постанови, позаяк вона є теж погашеною 11.06.2022, оскільки з моменту звільнення ОСОБА_4 з Новгород-Сіверської УВП Чернігівської області (№31), за даними роздруківки УІПКП (102) ГУ НП в Чернігівській області (а.с. 4 - 5) - 11.06.2021, пройшов 1 (один) рік, тобто в такому випадку спрацьовує умова для погашення судимості, передбачена п. 5 ст. 89 Кримінального кодексу України.
Проте, судимість за вироком від 14.04.2011 за ч. 2 ст. 121, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 70 Кримінального кодексу України (за тяжкий злочин в тому числі) у ОСОБА_5 є непогашеною.
Зі змісту приведеної вище диспозиції п. «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР, при її деталізації за категоріями осіб, убачається, що адміністративний нагляд встановлюється:
а) щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини;
б) засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини,
якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
ОСОБА_4 підпадає здебільшого лише під першу з двох категорій (умовно позначеною судом вище літерою а), наведених у п. «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР, оскільки має непогашену судимість за тяжкий злочин, але цього є достатнім для встановлення адміністративного нагляду за доведених умов згідно перелічених фактів вчинення ним «інших» зазначених вище правопорушень.
Таким чином, погашення двох судимостей не є перешкодою для встановлення адміністративного нагляду за наявності інших передбачених законом підстав, що охоплюються поданням.
На підставі викладеного, керуючись п. «в» ст. 3, п. «в» ст. 4, ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,-
Подання Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області - задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік із застосуванням обмежень у виді:
1. з'являтися на реєстрацію до сектора поліцейської діяльності № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області кожної першої та останньої п'ятниці кожного місяця;
2. заборона виходу з помешкання з 22-00 до 06-00 години ранку наступного дня;
3. заборона відвідування кафе, барів, місць масового відпочинку та установ, де проводиться продаж алкогольних напоїв на розлив;
4. заборона виїзду за межі Новгород-Сіверського району Чернігівської області без письмового дозволу СПД № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Суддя: ОСОБА_1